Kvalita péče o ženy v ČR

zobrazeno 3420×

Vložil(a): MEV, 8. 12. 2017 16.40

Dobrý den,

jsem porodní asistentka pracující na neonatologii ve fakultní nemocnici, zároveň také na reprodukční klinice, aktuálně však na MD. Studuji 2. rokem Mgr. Studium, obor: Komunitní péče v porodní asistenci a právě jsem ve fázi psaní DP.

Mé téma se týká kvality péče o ženu od prenatálního po postnatální období. Od zahraniční autorky jsem si (s jejím svolením) vypůjčila dotazník, který bych ráda ve své diplomové práci využila. Samozřejmě bych byla vděčná za co nejvíce respondentek – a aby ta diplomová práce měla smysl.

Přiznám se - tento web jsem si vygooglila teprve ke konci těhotenství. Tak jako asi většina zdravotníků z oboru, jsem totiž neměla až tak velkou potřebu například kupovat knížky o těhotenství (člověk si přeci jenom něco ze školy pamatuje) J u pár porodů jsem byla (bohužel většinou to byly patologie, kvůli kterým jsme tam jako neonatologický tým byli přivoláni) no a péči o miminko (alespoň ze začátku) jsem měla díky své práci zvládnutou.

Ale asi každá těhotná žena chce pro své miminko to nejlepší – a tak mě napadlo, že bych se přeci jen měla trošku poohlédnout po nových informacích. Na různé pochybné FB skupinky a diskuzní weby jsem nahlížela s despektem. Vždyť právě ženy, které čerpají informace z těchto zdrojů, dělají např. porodním plánům „špatné jméno“. Poměrně často se stane, že porodní plány (PP) se opakují, resp. jsou třeba zkopírovány.  Úplně doslova. Trocha inspirace neuškodí, problém však je, když si klientky plán zkopírují a pojmům v něm pořádně ani nerozumí – anebo i když rozumí významu slov, nevědí proč to tak chtějí. Nechápou. Ale mají TEN porodní plán, kde chtějí všechno přirozeně a za pár hodin je jim celkem jedno co se s nimi bude dít, hlavně ať už to mají za sebou a bezbolestně. Klidně císařem, hlavně rychle. Nebo jsou porodní plány psány pouze s odrážkami a direktivně... Za mě by se PP měly nazývat porodním přáním, personál by se měl při jeho čtení podílet na konstruktivním, partnerském dialogu.. Každopádně s PP by měl být řádně seznámen i budoucí tatínek. Po císařském řezu se občas muži diví, když se jim má na přání maminky položit dítě na nahý hrudník...nebo když se mají jít podívat na první vyšetření miminka, jeho koupání...anebo nekoupání J Na některých je trošku vidět, že nejsou v úplně komfortní situaci a už by třeba radši někde slavili narození potomka, ale maminka nemůže být ze zdravotní indikace přítomna, tak zastoupí tatínek – protože je to její přání...

Ano, personál se často staví negativně k „bio-matkám“, porodním plánům atp., na druhou stranu se občas není čemu divit. Obvykle se jedná o banality, někdy jde ale o zdraví. Když rodička má ve svém PP, že v žádném případě nechce nástřih - ale je třeba už opravdu vyčerpaná, má navíc vysokou hráz a miminku již delší dobu padají z nějakého důvodu ozvy, žena nespolupracuje při tlačení a nenaslouchá radám PA...co když zrovna v tomto případě by nástřih pomohl? Tady by mělo jít především o zdraví – miminka, ale i rodičky. Ne místo tlačení diskutovat o tom, co v plánu je a není. Jiným příkladem jsou maminky, které mají v PP nepřetržitý kontakt s miminkem (dětská sestra nesmí sama odnést miminko na 1.vyšetření atd.) a po příchodu na odd. šestinedělí žena řekne, že se chce vyspat, anebo si rovnou do dalšího dne odpočinout. Možná to vyznělo hloupě, trošku zlehčuji...ale i tohle je častá realita. Stejně jako to, že velké množství porodů s PP má různé komplikace třeba už od začátku „jako naschvál“ – to se pak PP těžko dodržuje, bohužel.

Myslím, že je velká škoda, že jsme zatím nedosáhli úspěšného dialogu v tomto ohledu. I když za posledních  30 let se porodnictví posunulo obrovský kus dopředu, stále chybí něco, na čem bychom se shodli. Tak, aby byli všichni šťastní. Porodní domy jsou asi vhodnou alternativou. A alternativy se mohou stát standardem J Porod je opravdu dynamický proces a je v zájmu všech, aby dopadl dobře. Klidně by to mohl být jeden z nejúžasnějších zážitků v životě ženy...můžeme se pokusit k tomu alespoň přichystat vhodné podmínky. Inspirovat se v zahraničí... Porody doma stále budí velké emoce. Chápu ty ženy, které věří v ten přirozený proces...věří v sebe sama...a že jedině takhle to může fungovat. I doma. Tak ať se jim to nezakazuje a vymyslí se raději nějaká návaznost v péči. Aby soukromé PA nemusely utíkat před tím, než přijede sanitka (když už se výjimečně něco pokazí)..ať mají ženy možnost volby! Kdo se na to cítí, že pouze doma to zvládne - ať rodí doma. Kdo je na vážkách, ať může rodit v porodním domě. Kdo si nevěří a chce mít za sebou širokou paletu odborníků, ať rodí v porodnicích. Možná by se hodilo připsat: vždyť o nic nejde. Ale právě že jde o hodně..

A nejlepší volby děláme nejenom podle intuice, ale podle kvalitních a pravdivých informací, o které se můžeme opřít. Být připraveni.

Proto je tento web jedinečný – protože nekopíruje texty z jiných zdrojů, vše je hezky a logicky vysvětleno. Lidé, kteří jej tvoří mají společný cíl a dělají to dobře. Tomu, co zde najdete zkrátka můžete věřit...a to je super.

Chci se obrátit na Vás - maminky, které si našly tento web a poprosit Vás o vyplnění tohoto dotazníku. Chtěla bych zjistit, jak vnímáte kvalitu péče o těhotné, rodící a nedělky zde v ČR. Čeho je moc či málo, co byste třeba změnily...

Dotazník je anonymní a bude sloužit pouze pro účely výzkumné části. Je určen pro ženy ve věku 20 - 45 let. Uplynulá doba po Vašem porodu by neměla být delší než 1 rok. Vyplnění Vám zabere asi 10 minut. Pokud znáte ještě někoho, kdo by byl ochoten dotazník vyplnit, tak prosím sdílejte..

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScVW4TyfaPFnmN8C8uRgBB3YNIcveONCJZNku4LqgdhH55yIQ/viewform?usp=sf_link


Děkuji mnohokrát za Váš čas a přeji krásný den,
M.E.V.
 

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (33 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

PA bych nechtěla

Katka Alex, 23. 7. 2019, 13.58

Věřím, že by ženy z porodů nebyly tak vyděšené a nepřipravovaly žádné porodní plány, kdyby se vždycky personál choval k rodičkám slušně a ohleduplně. Nehonil je, nechával je v klidu vydýchat kontrakce atd. Vlastně by se veškeré plány a přání rodiček daly pro personál porodnice shrnout třeba takto: "Prosíme, mluvte s námi, naslouchejte nám a nejednejte s námi jako s kusem masa. Jste součástí naší možná jediné podobné životní zkušenosti, tak nedovolte, abychom z ní měly trauma."

katchenka_7778, 30. 4. 2018, 0.08

Ano, kéž by! Porodní plán jsem měla. Při prvním porodu ho plně respektovali a tak jsem měla velké štěstí, můj první porod byl můj nejkrásnější životní zážitek!! Dodnes mě při vzpomínce zalije vlna lásky a takového štěstí, až mi naskočí husí kůže. Získala jsem při něm pocit, že dokážu tuhle nejúžasnější věc, že jsem fakt dobrá a že teď už dokážu všechno. Byl to skvělý start pro moje dítě a pro náš vztah - od začátku vím, že ať se stane cokoli, jsme ti nejbližší spojenci a všechno spolu zvládneme. Při druhém porodu nerespektovali skoro nic, takže ač fyzicky MNOHEM snazší a rychlejší, pocit vítězství se nedostavil. Jen únava, otrava, trochu zklamání a nervy v šestinedělí. Kéž bych měla napodruhé možnost rodit doma! Kéž bych měla k ruce PA a nemusela do té otravné porodnice! Byl by to prostě nádherný porod, na který bych také ráda vzpomínala a měla tak i pro mého druhého syna v rukávu tu soukromou, láskyplnou vzpomínku na jeho příchod...

Žofinka

Žofinka, 18. 4. 2018, 10.13

Mám pochopení pro obě strany a je nutné hledat kompromis

Kristy Sim

Kristy Sim, 1. 4. 2018, 19.05

Moc fajn, kdyz se PA zajímá i o tu "stranu mince", kterou vyžadují tzv. Biomatky.

KataKutman, 7. 3. 2018, 21.06

Porodni olan jsem nemela, doufala jsem v lekare a medicinu. A zpetne by mi byl stejne k nicemu ale nebyl lekarske pece jiz tu nejsme ani jedna znas...

Robinka, 1. 3. 2018, 14.23

Moc pěkné, přeji úspěšné studium. Měla jsem porodní plán a upřímně ho nikdo ani nechtěl.

Mildret, 26. 2. 2018, 9.13

Moc pěkný článek. Také jsem neměla porodní plán a byl mi úplně k ničemu. A určitě bych se neobešla bez špičkové péče lékařů .

slavuska

slavuska, 19. 2. 2018, 23.39

já porodní plány neměla, ale chtěla jsem to nejpřirozenější porody. porodní domy by byly vhodná alternativa

dari.prchalova

dari.prchalova, 18. 2. 2018, 20.00

Dotaznik vyplnim Pekne napisane. Ja osobne nemam moc pekne spomienky na porodnicu a uz by som nesla do tej, kde som bola. Ale problem bol aj v tom,ze som nemala ponatie, co ma caka. Pekny den a drzim palce aby neostalo len pri diplomke, tema pekna.

MEV, 19. 2. 2018, 17.39

Děkuji

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů