TUPOZRAKOST

zobrazeno 8475×

Vložil(a): Lucie1110, 24. 10. 2016 16.25

NÁŠ BOJ S TUPOZRAKOSTÍ

Můj syn Tomášek byl naprosto zdravé, pohodové, šikovné dítě.

Před třetím rokem jsem zpozorovala, že mu občas „ujelo“ levé očičko. Doma mi říkali, ať neplaším, že to nic není a bylo to opravdu tak 3x za měsíc. Jelikož nechci nikdy nic zanedbat, objednala jsem ho k očnímu lékaři, který mi po vyšetření v květnu 2014 sdělil, že to není žádná vada, nejspíš to prý bude únavou – na kontrolu jsme měli přijít za rok.

Pak následovala v srpnu prohlídka ve třech letech u naší skvělé paní doktorky. Tomíka se sestřičkou moc chválila a až úplně na závěr přišlo na řadu zakrytí očiček. Když jsme zakryli levé, ihned jmenoval obrázky, které viděl před sebou / cca 10cm velké /, poté však došlo k zakrytí pravého oka a syn najednou najednou začal rvát moji ruku, která mu zakrývala oko, prý nic nevidí, já na něj že nemůže dělat hlouposti a ať řekne, co vidí / domeček, jablko, hvězda, srdce /. Bohužel žádný obrázek nepoznal. Nelze slovy popsat, jak mi bylo, moje dosud zdravé dítě má asi slepé oko!? Jak je to možné, vždyť já ani přítel žádné oční vady nemáme…..! Následovalo objednání u očního lékaře, měli jsme čekat skoro 2 měsíce, pro mě to byla nepředstavitelná doba. Chtěla jsem to nějak urychlit a objednat se někam, kde nás vezmou dřív, abych co nejdříve zjistila, co mu vlastně je. Ale i v Praze byla čekací doba podobná, tak jsem nakonec čekala na termín v Kolíně.

Na prohlídce mu rozkapali očičko a čekali jsem hodinu na měření, bylo to jako celá věčnost. Verdikt zněl, Váš syn má levé oko těžce tupozraké – téměř slepé. Je třeba nosit okluzi a cvičit. Pak následovalo ještě x vyšetření, každý doktor bohužel doporučoval jinou léčbu / má ještě dioptrické vady obou očí /.

Asi si nikdo, kromě rodičů kteří zažili něco podobného, nedokáže představit, jak se vám najednou změní život, priority.

Bylo to těžké, ale věděla jsem, že brekem nic nezměním a Tomíkovi nepomůžu! Místo slz, následovalo několikadenní studování dětské tupozrakosti, různých metod, léčení atd.. Nejvíc mě zaujala Dětská oční léčebna ve Dvoře Králové nad Labem, kde dětem během 7týdenních turnusů léčí šilhání a právě naši tupozrakost. Hned druhý den jsem tam volala a Tomíkovi zařídila pobyt. Bylo to jedno z mých NEJ rozhodnutí a jsem strašně moc šťastná, že tam byl, protože mu sestřičky očičko úžasně rozcvičily!

Na svůj první turnus nastupoval 5.1.2015 s těžkou tupozrakostí (viděl pouze cca 10 %), za 7 týdnů se díky intenzivnímu cvičení na speciálních přístrojích jeho očičko krásně vycvičilo a z těžké tupozrakosti se stala " pouze" střední! Dle očního lékaře viděl cca 80 %. Byl to pro nás obrovský zázrak a já strašně moc děkuji celému kolektivu léčebny - jmenovitě vrchní sestře paní Štěpánové a také paní Kopecké! V léčebně vládne pohodová a přátelská atmosféra. Přestože budova léčebny vypadá zvenčí omšele, vevnitř to mají moc hezké, veselé, barevné. Letos byl syn v léčebně  již podruhé, moc se mu tam líbí a je spokojený! O možnosti léčby  ví bohužel stále málo rodičů, jejichž děti trpí oční vadou. Já si ji tenkrát musela taky sama vypátrat. Jako poděkování jsem léčebně vytvořila facebook stránky a snažím se o ní šířit info jak se dá! Je to boj, ale věřím, že jednou nebude trpět nedostatkem dětí! A také věřím, že se snad brzy najdou/seženou finance na její nový kabát - fasádu! Zde si můžete prohlédnout, jak to v léčebně vypadá, jak si děti užívají pobyt, atd.

Zdraví Lucie

facebook stránky léčebny : https://www.facebook.com/L%C3%A9%C4%8Debna-zrakov%C3%BDch-vad-649246775180074/?ref=ts&fref=ts

webové stránky : http://www.ocnilecebna.cz


Zdroj: http://www.kralovedvorsko.cz/vzdelani/ostatni/podekovani-spokojene-maminky-lecebne-zrakovych-vad-dvur-kralove-nad.html
© Královédvorsko.cz

 

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (22 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

no je to nádherné,jak mu tam pomohli

Žofinka

Žofinka, 9. 5. 2018, 21.52

Úžasné, jak mu tam pomohli

jitkamety

jitkamety, 16. 7. 2017, 11.21

Moc pekny clanek,je super ze to jde zlepsit

Mygara

Mygara, 22. 2. 2017, 12.43

je výborné, že vám tam tak pomohli , to zlepšení je neuvěřitelné

Fuga

Fuga, 2. 2. 2017, 16.16

to je tedy síla, je ale dobře, že se na to přišlo alespoň v těch 3 letech. Někde jsem četla, že snad po 6 roce to už nejde odstranit úplně, že to oko je na to tak zvyklé, že se nedá.

Blankasiro, 27. 10. 2016, 7.56

Hlavně, že stím jde něco dělat. To je skvělé, že jsou tak vysoké výsledky

Minnie, 26. 10. 2016, 12.31

Tuto vadu jsem měla taky, zjistili mi to asi v 5 letech, dostala jsem brýle a okluzor. Ale podváděla jsem, koukala pod brýlemi, nad brýlemi tak nakonec mi museli naši oko lepit speciální náplastí. Dodnes nevidím na 100%, brýle bych měla nosit hlavně na dálku. Bylo to levé oko. Jo a dodnes mám následek - nemám prostorové vidění. Nevidím 3D obrázky, nepoznám co z toho vystupuje. S dcerou jsme byli na očním v roce a půl, pak ve 4 letech ji měřili ve školce a zaplaťpánbů má oči v pořádku.

dasza, 25. 10. 2016, 11.58

Ty pravy voci jsou naky divny..kl ma taky slepy pravy oko;) o ruznych cebenach vim.o cviceni taky...a kdybych s nim ja sama nesla na ocni.nase tehdejsi pediatra by to nezjistila.;)pac vzdy rikala nespolupracuje;)

radka zdeňková, 25. 10. 2016, 8.23

pěkný článek, máme také tuto oční vadu u syna

Lucie1110, 25. 10. 2016, 15.31

Děkuji! Tak ať se i u syna očičko krásně rozkouká!

kamca80, 25. 10. 2016, 8.19

Děkuji vám moc za tento článek, není to dlouho, co sem se dozvěděla, že naše krásná princezna má oční vadu, na jednom ocicku hodně velkou. Následovalo objednání k dětskému oční u lékaři, objednání trvalo celý dlouhý měsíc, i když sem prosila aby mas vzali dřív, nevzali, konečně nastal den kdy jsem se bála verdiktu, k mému překvapení mi milá paní doktorka oznamila, že s touto vadou si neví rady a ať si najdu specialisty NEKDE v Brně!! No tak sem dojela dom, hledala na internetu a našla si paní doktorku, která jediná na nás měla čas! Naštěstí nás objednala za týden, tam udělali nasi Karolince veškerá vyšetření a odcházeli jsme s verdiktem, velka tupozrakost na pravé ocicko. Dostala brýle i uklozur a to je vše teď máme jít na kontrolu tak uvidím jestli se jí to aspoň zlepsilo, ale vůbec nevím, že je možnost vůbec nějakého cvičení, že jsou nějaké kliniky a podobně. Moc bych chtěla, aby moje krásná holčička zase jednou viděla jako každá zdravá holčička. Děkuji za váš článek, teď už vím, ze ji můžu pomoct i víc.

Katka

Katka, 25. 10. 2016, 9.51

Mám podobné zážitky s dcerou. Od 3 let natáčí hlavu na jednu stranu (je to viditelné zejména při televizi), byli jsme u 3 očních lékařů, včetně neurologa a každý měl jinou diagnózu. Jeden řekl brýle ano, druhý v žádném případě. Pak brýle chvíli nosila a nakonec je nosit nesmí, zhoršuje jí to šilhavost, ale zrak do dálky se horší, tak nevím, co bude dál. Na cvičení je už prý pozdě, má astigmatismus, slabší šilhání a nesouhru obou očí a mozku. Diagnóza trvala asi 4 roky a to jsme byli i v dětské nemocnicic v Brně, kde nás nakonec nejvíc odbili.

kamca80, 25. 10. 2016, 11.57

Bohužel mi tak nějak připadá, že Brno stojí v tomto ohledu fakt za nic. Ještě nám doporučili ať necháme vyšetřit i mladšího syna 2roky ale po pravdě nechce se mi tam s ním jít, raději bych někam, kde se budou mým dětem opravdu věnovat ane ze přijeďte do dětské a čekejte jestli vas zrovna ten den vezmou ale počítejte s tím, že tam budete i celý den, tak co je toto za jednání

Katka

Katka, 25. 10. 2016, 13.49

Jsme nakonec v Bílém domě v Brně, je to za českou. Byl tam teda trochu problém se dostat, že nejsme z Brna, ale konečně nám někdo řekl, co dceři je. Jsme u MUDr. Gajové. Pro mladšího syna bych doporučila vyšetření tou kamerou co vypadá jako obličej panáčka. Často specialisté docházejí do školek, tak se v okolí poptejte, jestli byste si to nemohla zaplatit i pro syna, stojí to 150-200 Kč, není potřeba spolupráce dítěte a trvá to pár sekund. Pokud už v rodině tupozrakost máte, tak bych byla opravdu obezřetná, je to léčitelné, ale je potřeba odhalit co nejdříve, po šestém roce věku už se s tím nic dělat nedá.

kamca80, 25. 10. 2016, 22.24

Prave takhle sme přišly na toto u dcery, ze došly do školky s tímto přístrojem, to mě nenapadlo zeptat se takto ve školce jestli by to bylo možné. S dcerou sme byli u paní dr. Pellarove, dělá i čtvrtky právě v nemocnici dětské. Akorát tady je u ní ta nevýhoda že má narvano a když jsme nemohli naposledy dojít skrz dceřinu nemoc, byla v nemocnici, tak nás objednala až za dlouho. Pro nas každý den je strašně důležitý aby se vyléčila.

Katka

Katka, 27. 10. 2016, 18.37

Nás myslím zrovna odbila ta Pellarová Natáčení hlavy svedla na astigmatismus a prý nosit brýle, ale nakonec se zjistilo, že natáčí hlavu, protože jinak má zdvojený obraz a brýle jí zhoršují šilhání, takže je nosit nesmí.

kamca80, 29. 10. 2016, 16.28

No po pravdě mě taky moc nepřesvědčila, takže teď tam jeste jednou půjdeme a uvidíme co nám řekne, jinak teda asi zkusím najít někoho lepšího, byla bych moc ráda kdyby se dcera úplně uzdravila, když má šanci

Lucie1110, 25. 10. 2016, 15.30

Není zač, kolik je Vaší holčičce? Já byla taky zoufalá, ale v léčebně dělají opravdu zázraky a intenzivní každodenní cvičení také udělá své. Držím palce, naděje vždy umírá poslední!

kamca80, 29. 10. 2016, 16.26

Karolinka bude mít ted v prosinci pět let.

Katka

Katka, 29. 10. 2016, 20.09

Náš pětileťák vyfasoval také teď brýle, že má jedno oko horší a mohla by mu právě ta tupozrakost vzniknout. Naštěstí si na brýle rychle zvykl a na kontrole se neodhalilo zhoršení. U té tupozrakosti máte opravdu šanci se zcela vyléčit, což z naším astigmatismem nehrozí. Ale v pěti letech je nejvyšší čas zahájit poctivé cvičení a nošení okluzoru. Cvičení by vám měl napsat oční lékař automaticky. Doma něco dle googlu cvičit můžete, ale určitě nepokryjete celý potenciál jako má oční klinika se všemi přístroji a pomůckami. Každopádně než se někam dostanete, tak googlujte.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů