Ořechy, sacharidy, jídlo venku... 8 největších škodičů vaší diety

zobrazeno 1611×

Vložil(a): sestricka1989, 11. 1. 2016 13.23

Začátek nového roku je obdobím plnění novoročních předsevzetí. Mezi nejčastější patří shození několika kilo. Jaké nejčastější chyby při snaze zhubnout děláme? Výživový poradce Rob Hobson se zaměřil na osm nejčastějších chyb, které nám brání v tom kila shodit.

Podle Hobsona většina z nás dělá při držení diety základní chyby, které jim v úspěšném hubnutí brání. Mnozí z nás si například stanoví nereálné cíle, a když se jim je logicky nedaří splnit, tak hubnutí rychle vzdají. Hobson radí, jak se nejzákladnějším chybám vyvarovat a jak správně postupovat. Se svými radami se svěřil čtenářům britského listu Daily Mail.

 

1. Jíme příliš velké množství ořechů a semínek

Různé ořechy, semínka, vysušené ovoce či avokáda jsou zdravá. Ovšem velmi často se stává, že ten, který chce zhubnout, se řídí heslem "čím více, tím lépe". Velké porce těchto zdravých potravin jsou ale velmi kalorické.

 

Ačkoliv mají ořechy a podobné potraviny velmi dobrou výživovou hodnotu, Hobson radí jíst jen přiměřené množství. Pokud už jíte jiné zdravé potraviny, můžete ořechy a semínka ze svého jídelníčku vyloučit úplně.

 

2. Z jídelníčku zcela vyloučíme sacharidy

U sacharidů většinou platí, že jsme krátkodobě schopni je z jídelníčku odstranit. O to větší potřebu pak máme přijímat je samostatně. Hobson proto radí, abychom je zahrnuli už do naší stravy. Navrhuje jíst třeba hnědou rýži, sladké brambory, merlík čilský, polévky nebo saláty.

 

3. Jíme příliš mnoho svačinek

Dietologové radí jíst pravidelně v průběhu dne. Když ale nepotřebujete, svačinky jsou často jen další příležitostí k přejídání se. Podle Hobsona je tak velmi důležité zaměřit se na to, co svačíme. Doporučuje třeba vařená vejce, dipy se sekanou zeleninou, tomatové polévky nebo vývary, nízkotučné jogurty, plátky libového masa nebo tuňáka.

4. Příliš často se vážíme

Vážit se jednou týdně je až dost. Pokud se vám stane, že se během prvních týdnů nedostáváte tam, kde byste si přáli být, nezoufejte a dejte tomu čas.

 

5. Vyhýbání se tukům

Kvůli tukům hned nepřiberete. Ale přiberete, když jich budete konzumovat moc nebo budete konzumovat vysokokalorická jídla. Jsou tu ale tuky bohaté na proteiny, díky kterém můžete hubnout. Proto se rozhodně nevyhýbejte malému množství zdravých tuků například z olejnatých ryb, ořechů, semínek, avokáda, extra panenského olivového oleje či kokosového mléka.

6. Nerealistická očekávání

Nestanovujte si vyšší cíle než zhubnutí půl až jednoho kila za týden. Vedle omezení kalorií je ale potřeba vaší dietu kombinovat se zvýšenou fyzickou aktivitou. To nemusí nutně znamenat hodiny v posilovně, stačí změnit svůj denní režim, například chodit do práce pěšky nebo vyměnit výtah za schody. Důležité je najít pro své snažení podporu, například v rodině, u přátel nebo v práci.

 

7. Příliš spoléháme na dietní jídla

Kupovaná dietní jídla mohou našemu snažení spíš uškodit. Často obsahují přemíru cukru a soli, takže se po nich budeme cítit hladoví. Hobson proto doporučuje připravovaná jídla vůbec nekupovat a místo toho si vařit sám.

 

Doporučuje se zaměřit především na grilované maso nebo ryby se zeleninou a přílohou obsahující komplexní sacharidy jako třeba merlík, hnědá rýže nebo sladké brambory. Do salátů si nezapomeňte dát proteiny (třeba drůbeží maso), další zeleninu, zdravé tuky a luštěniny.

 

8. Pokud víte, že nebudete jíst doma, buďte na to připravení

Pokud jdete na raut, vždy se předtím doma najezte. Dávejte přednost syrovému jídlu, například čerstvé zelenině s malými porcemi dipů. Za hlavní účel těchto setkání považujte jejich společenskou a socializační stránku, ne jídlo. Předem si omezte množství jídla, které v bufetu zkonzumujete.

 

A nezapomínejte na alkohol. Sklenička vína obsahuje 130 kalorií, velmi kalorické je také pivo. Omezte svou konzumaci alkoholu. Dobrou metodou jsou například vinné střiky, sklenička vám tak déle vydrží plná a vy nebudete v pokušení brát si další.

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

naseivanka, 28. 7. 2023, 10.41

Mně doporučila kamarádka přejít na potraviny, které podobně jako https://www.iplody.cz/nizkosacharidove-potraviny obsahují nízký podíl sacharidů. Ona takto hubne už několik let a říká že je to mnohem lepší než nějaké namáhavé cvičení. Prý ji to mnohem více baví, tak od toho to je, že. Aby člověk měl dokonalou psychickou pohodu.

lucie25987, 19. 2. 2023, 20.47

já sice nedržím žádnou dietu, ale snažím se jíst zdravěji a hlavně omezit sladké, což je u mě velký problém. Pořád mě honí chuť na sladké, tak se ji snažím zahnat ořechy . Ořechy jsou zdravější než jsem myslela. Nedávno jsem narazila na tento článek https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdrave-potraviny/zasobte-se-na-zimu-orechy/? a docela jsem koukala . Dávám si je tak naprosto bez výčitek .

milujici.teticka36, 6. 10. 2022, 19.05

Pro mě byl teda největší nepřítel diety alkohol. Znáte to. Dvoječka vína před spaním, sem tam nějaký drink a tak různě. Ale naučila jsem se na https://www.gastroklub.cz/barmanske-sirupy/ kupovat sirupy bez alkoholu a míchat si nealko věci. A světe div se, od té doby šla kila dolů a ještě k tomu jsem se cítila lépe. Ono probudit se v sobotu ráno bez kocoviny má taky něco do sebe.

Jana Novotná, 25. 1. 2022, 23.34

Zdravím, já jsem zhubla i bez toho, aniž bych nějak zásadně omezila sacharidy. Chtěla jsem se držet zdravého životního stylu, u kterého se musí samozřejmě dodržovat pravidlo, všeho s mírou. V klidu si tak dopřávám například ořechů, které obsahují plno vitamínů, minerálů a dalších látek. Navíc dokážou předcházet spoustě nemocem, jak píšou například v tomto článku: https://www.sportli.cz/magazin/arasidy/.

Gustawka, 17. 11. 2019, 20.21

u ořechů je důležuté množství

Žofinka

Žofinka, 17. 5. 2018, 6.58

Díky, ale něco se mi nezdá

Minnie, 3. 1. 2018, 20.09

Naštěstí dietu nepotřebuju

Kikinka30, 7. 4. 2017, 19.54

Hezky napsane,ja se vazim jen obcas,poznam to dle kalhot,ty soucasne mi mi padaji a tak jsem si koupila pasek a jedu dal

Mygara

Mygara, 1. 3. 2017, 15.08

já se nevážím vůbec, ale díky za článek

Fuga

Fuga, 30. 1. 2017, 9.24

ořechy jsou zdravé i když tučné

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů