Testování Froebelových Darů

zobrazeno 1936×

Vložil(a): dáša, 19. 12. 2016 21.31

Měla jsem tu možnost testovat tři Froebel DARy. Jako první mě zaujal DAR č. 12 - s dřevěnou destičkou s otvory a čudlíky, jelikož mi to připomnělo mé vlastní dětství, kdy mě velice bavilo dětské vyšívání a různé proplétání a zároveň se mi připomněla dětská mozaika.

Když jsem se synem krabici rozbalovala a otvírala tento DAR, nic jsem mu neukazovala a jen čekala jak on sám bude chtít tuto pomůcku využít a co ho na ní zaujme.

Jako první přišlo na řadu vkládání čudlíků do dírek a sdružování jich, do určitých tvarů. To syna zabavilo na dost dlouhou dobu. Poté přišly na řadu barevné tkaničky, které se snažil prostrkovat dírkami a zaplnit úplně celou desku. Následně jsme zase opět vraceli čudlíky do jednotlivých přihrádek podle barev. Vždy jsem dala do každé přihrádky jeden čudlík a syn doplňoval zbytek podle barev. Syn barvy zná již dlouho a proto to pro něj byla hračka.

Druhý den jsme zkoušeli k jedné barvě čudlíku přiřadit tkaničku a tu provlékat.

Musím se, ale přiznat, že nejoblíbenější pomůckou se stal DAR č. 11 – dřevěné korále. Syn byl nadšený z navlékání velkých dřevěných korálí. Korále jsou v různých tvarech – krychle, válec, koule. První den navlékal jak chtěl. Prostě jen „obyčejné“ prostrkování tkaničky korálema ho moc bavilo. Syn je dost aktivní a u ničeho dlouho neposedí, ale toto ho zaujalo a bylo vidět, že se na dané provlékání velice soustředí. Druhý den jsme zkoušeli navlékat podle barev, nejdříve žluté, modré, fialové korále.

Napadlo mě pro něj připravit špejle zapíchnuté do většího kusu modelíny. To skvěle fungovalo jako podstavec a mohli jsme korále navlékat zase trochu jinak. Myslím, že tento způsob navlékání se dá využít i u velmi malých dětí, protože na špejli je to mnohem lehčí.  

Mezi další využití této pomůcky patřilo přiřazování jednotlivých tvarů – krychle, válec, koule na předtištěnou šablonu. Synovi je tři a půl a pochopil to velice rychle a moc ho to bavilo.

Doplnili jsme si společně ještě jiná tělesa,  která známe a trochu jsme si je osvěžili. Syn je dokázal rozlišovat již cca od dvou let. Děti všeobecně mají rády třídění a přiřazování. Také jsme zkoušeli jak vysoká věž půjde z těchto tvarů postavit než se převrhne a spadne. Dařila se nám docela vysoká. A nakonec nesmím zapomenout na poslední využití těchto korálků a to bylo sbírání bagrem a nakládání jich do popelářského auta. I u této hry jsme procvičovali barvy. Kdy se červené korále vozily pod kuchyňský stůl, zelené ke dveřím a tak dále.

Jako poslední jsme testovali DAR č. 8 – barevné tyčinky.

Tato pomůcka je v dřevěné krabičce, která obsahuje jednotlivé přihrádky, ve kterých jsou různě dlouhé tyčinky.

Se synem jsme si vzali naši tabulku a první co nás napadlo bylo skládání obrazců a obrázků z těchto tyčinek. Nejprve si syn skládal sám co chtěl. Poté jsme spolu vytvářeli různé obrázky plné domečků, aut, stromů a sluníčka. Mezi naší další zábavu patřilo vyskládání vysoké věže z jednotlivých tyčinek od největších až po nejmenší.Také jsme si u této pomůcky procvičovali protiklady nejmenší/největší a syn zkoušel seřadit jednotlivé tyčinky od největší až po ty úplně nejmenší. Syna velice bavilo skládat si z tyčinek chlívky pro zvířátka a garáže pro autíčka, také jsme tyčinky řadili za sebe a udělali z nich dlouhou silnici pro autíčka. Z této pomůcky jsme měla trochu obavy, protože obsahovala mnoho dílků a to i velice drobných, proto syn pracoval vždy pouze pod mým dohledem.

Na závěr bych ráda řekla, že mě mile překvapila kvalita těchto montessori pomůcek. Dřevěné krabičky jsou velice odolné a praktické. Lze je využívat nejen jako krabičku, ale i je zapojit přímo do hry. Na různé třídění. Jednotlivé komponenty jsou barvené kvalitními barvami. Omylem se totiž ocitl jeden z čudlíků z našeho DARu v pračce a stejně pěkný vyšel i ven. J

Chtěla bych poděkovat i za kvalitní zabalení celé zásilky, kdy se pomůckám rozhodně nemohlo nic stát.

Mohu upřímně říct, že s těmito pomůckami jsem si vyhrála i já jako maminka. Tak trochu mě to vrátilo do dětství a celkově jsem se u toho zrelaxovala. 

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (17 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

super,taky mě bavily korále,jak jsem byla malá.

Teryk92, 18. 12. 2019, 19.31

Hezké

Žofinka

Žofinka, 2. 5. 2018, 18.41

Moc hezký napsané a poučné

Kikinka30, 18. 4. 2017, 7.45

Dobra zavbava a je to krasne

Mygara

Mygara, 20. 2. 2017, 16.52

to musela být opravdu zábava a ty dary vypadají kouzelně

Fuga

Fuga, 19. 1. 2017, 17.02

je to opravdu skvěle popsané a je vidět, že děti zaujme i na první pohled úplně jednoduchá věc

Minnie, 13. 1. 2017, 9.49

Korále baví všechny děti ale máte to moc hezky sepsané, je vidět, že syna to bavilo. Taky bych to s holkama radši nejdřív někde zkusila než to koupit jen tak, přece jen to stojí dost...

snany, 25. 12. 2016, 17.52

Korále baví navlékat i postiženého kluka, kterého mám na starost ve školce. Tyhle pomůcky jsou nejlepší. Mimochodem, naše děti jsou ideální na testování

gosa22, 20. 12. 2016, 14.41

Provlékání mají rády obě děti, tyto Dary mě moc zaujaly...mám ráda kvalitní a chytré hračky! Škoda, že je člověk musí hledat, protože běžné obchody jsou přeplněné vším možným i nemožným...člověk platí za značky a hodnota pro dítě mnohdy upadá...

snany, 25. 12. 2016, 17.54

Máte naprostou pravdu, málokterý obchod nabízí skutečně hodnotné hračky, které dávají smysl a mají variabilní využití.

patricia077

patricia077, 20. 12. 2016, 14.14

Korále jsou parádní, už za mě to byla klasika, i když ne tak vymakaná

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů