Proč je dětské merino za nás tak super?!

zobrazeno 708×

Vložil(a): Michaela Novotná, 19. 6. 2023 12.45

Když jsme zakládali e-shop, řekla jsem si, že tam nedám nic, co bych sama neznala, nepoužívala a nebo bych neznala materiály, které tam dám. Není nic horšího než oblečení, které je nekvalitní, má křivé švy, po vyprání změní tvar a ve finále nevydrží ani jednu sezónu. My dospělí dbáme na to, abychom chodili kvalitně a funkčně oblíkaní, tak proč nehledat to „nej“ i pro ty naše děti.

Jeden z materiálů, který jsem chtěla na e-shop jako první, byla merino vlna. Materiál, který mě opravdu hodně oslovil a kterému jsem věrná.

„Dětské merino, co to vlastně je?ptala se mě máma, když jsme se bavily o podnikání a věcech kolem.

Když se člověk hodně začte na internetu a začne vyhledávat informace, najde toho spoustu a vlastně ho ty informace úplně pohltí. Celý jeden den jsem ve volných chvílích načítala vše, co by mohlo naše zákazníky o merino vlně zajímat.

A tady to je 😊

Merino vlna s největší pravděpodobností přišla do světa z Afriky, v pozdějších dobách se pak přesunula do Španělska. Jak říká Wikipedie, „název merino se někdy odvozuje ze španělského ovejas merinos „putující ovce“, neboť s nimi pastevci po celý rok putovali z pastviny na pastvinu.Vzhledem k ekonomickým benefitům této vlny se stala tak vzácnou, že se ve Španělsku do roku 1800 nesměla vyvážet nikam jinam do světa.

Já osobně jsem moc ráda, že už tento zákaz neplatí, protože bychom přišli opravdu o super materiál, který má u outdoorového oblečení opravdu své místo! U dětí obzvlášť.

V současné době převážná část produkce pochází z plemene ovce domácí, Merino, které se rozšířilo na Nový Zéland a Austrálie. Významnou roli producenta merino vlny mají bezesporu i Argentina, Jižní Afrika a Tanzánie.

Oblečení z merino vlny se tak stává dostupnější, byť cenově dražší. Za mě ale cena odpovídá kvalitě oblečení a hlavně vlastnostem, které merino má.

Jaká je MERINO vlna a 12 důvodů, proč za mě oblečení z této vlny patří do skříně nejen dětem:

 • MERINO je takový malý termostat

Přirozená termoregulace merino vlny je její opravdu geniální vlastnost. Vlákna merino vlny jsou duté, díky čemuž vytváří řekněme mikroklima, které tak brání pronikání vnějších vlivů k pokožce. V zimě hřeje, proto nemusíme používat tolik vrstev a v létě zase naopak chladí.

Co mi přijde naprosto super, tak vlastnost merina při střídání prostředí teplo vs. chlad, například z klimatizovaných prostor do horka a naopak.

 • MERINO hřeje, i když navlhne

Merino vlna skvěle odvádí pot či vlhkost od těla tak, že ho odpaří. Její vlákna odpuzují vlhkost. Buď odpaří pot do vnějšího prostředí, a nebo pokud tento proces něco brzdí (například přes merino tričko máme oblečenou neprodyšnou bundu), natáhne se vlhkost do vnitřku vlákna, které má schopnost vázat a absorbovat vlhkost. 

100 % vlákno merino vlny dokáže absorbovat vlhkost až do objemu 35 % svojí váhy bez toho, aniž by byla vlna cítit. Vnitřek vlákna je tak nasátý vlhkostí, ale na dotyk je materiál suchý a neztrácí žádnou ze svých termoregulačních vlastností.

 • MERINO nechá pokožku dýchat

Prodyšnost merino vlny je daná povrchovou strukturou vlákna, která vytváří mikroskopické šupinky. Vlákno je typické přirozeným zakroucením a v neposlední řadě také strukturou moderních vlněných úpletů.

 • MERINO neškrábe

Dětské merino opravdu neškrábe! A že já jako malá měla problém s tím dát na sebe roláky a svetry. :-) Ale u merina je to úplně jiný.

Vlas merino vlny má hrubost 15 – 25 mikrometrů. Většina lidí „škrábání“ pociťuje od 28 mikrometrů (je to samozřejmě individuální). Froggywear pracuje z hrubostí vlasu merina 19,5 mikrometrů až po ten super jemný 16,5 mikrometrů.

 • MERINO je hypoalergenní

Merino vlna je přirozeně hypoalergenní. Ale pozor na záměnu s tím, že někdo je alergický na škrábání běžné vlny nebo na složku lanolín. Froggywear šije oblečení z úpletu s hrubostí vlákna „fine“ (19,5 mikrometrů) – „superfine“ (17,5 – 18,5 mikrometrů) a dokonce i z nejjemnější příze „ultrafine“ (16,5 mikrometrů).

 • MERINO jen na zimu? NENÍ TO TAK!

 O vlně obecně panuje mýtus, že je nejlepší do zimních období, protože hřeje. Ale merino vlna je úžasná i do teplých dní. Tím, že má merino vlna termoregulační vlastnosti, není důvod ji odkládat ani na jaře či v létě. Jen je potřeba zvolit tenčí/ jemnější úplet.

 • MERINO nezapáchá ani při delším nošení

 Čím to, že má merino vlna antibakteriální vlastnosti a nesmrdí? Zápach oblečení totiž způsobují bakterie, které dávají přednost nechráněnému povrchu a rovným stěnám (merino vlákna mají členitý povrch), a proto se bakteriím daří právě v syntetických tkaninách.

Merino vlna je tvořena z proteinových vláken, které na sebe dokáží vázat mnohé škodlivé látky, viry a bakterie. Díky této vlastnosti bakterie neproniknou k pokožce a vlákna omezují jejich rozklad a množení.

 • MERINO je pružné

Úplety z merino vlny jsou přirozeně elastické, protože není potřeba přidávat žádné syntetické elastické příměsi.

Pro zajímavost: vlákno se dá natáhnout až o 30 % své délky a poté se dokáže samovolně vrátit do své původní formy.

 • MERINO chrání před UV zářením
 • MERINO je ohnivzdorné 

Táborák? Opékání špekáčků? Ani před tím se merino vlna nezastaví 😊 Díky obsahu proteinu a vody ve vláknech je přirozené ohnivzdorná.

Pro zajímavost: hoří při daleko vyšších teplotách než umělá vlákna a v porovnání s nimi se při hoření netaví.

 • MERINO a její snadná péče

Dětské merino není potřeba prát často. Doporučuje se po venkovních aktivitách vyvětrat, případně propláchnout ve vodě. Nežehlí se. A když prát, tak co nejšetrněji, hlavně bez aviváže, bez sušičky, nežehlit, nevěsit na horké radiátory, apod.

 • MERINO je ekologická

 Merino vlna je čistě přírodní, biologicky odbouratelný a obnovitelný materiál. Nevyrábí se za použití ropy či chemických látek jako například syntetické textílie.

Nabídka produktů z merino vlny: https://www.sdetmivzadech.cz/detske-merino-pletene-obleceni/

 

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (1 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

milujici.teticka36, 13. 10. 2023, 9.09

Merino je moc pěkný materiál, jen by mě zajímalo, zda by tam firmy jako https://www.fanswear.cz/vysivani-textilu/ zvládly vyšívání na textil? Přemýšlím teď nad tím, že bych koupila body a nechala na něj pro kamarádku něco vyšít. Má totiž teď novorozence, krásnou holčičku, a já tam za 14 dní jedu, tak bych pro ní měla super a originální dárek.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů