Nočník

zobrazeno 1036×

Vložil(a): Kamila Pecharová, 28. 6. 2016 0.14

Nočník, nočník, nočník.. Mohu Vám říct, že se mi o něm i několikrát zdálo.. Začínala jsem mít téměř noční můry.. Přečetla jsem nesčetně diskuzí na internetu, psala do poraden, řešila toto téma s naší dětskou lékařkou, absolvovala mnoho debat s kamarádkami i cizími maminkami kdesi v parku, spoustu večerů jsme s manželem věnovali mluvení o nočníku, záchodu a čůrání z čehož vznikaly i hádky a nechuť slyšet cokoli na toto téma.. oba jsme už celkově propadali zoufalství..

Syna jsem den po tom, co se sám posadil (cca 9 měsíc), s velkou slávou usadila na nový nočník. S představou, že vše půjde hladce, syn si bude určitě velice brzy říkat sám, (synovec byl přece také od roka bez plen) nabuzena řečmi babiček, (že tatínek začal chodit tehdy a strýček tehdy..) jsem se těšila lepším a finančně tolik nenáročným zítřkům (používali jsme jednorázovky).

Pravdou je, že jsem ho nijak pravidelně nezačala vysazovat. Viděla jsem na něm, že je ještě nezralý a stejně neví co dělá. Občas jsem ho ale na nočník posadila a dokonce se jednou povedl i bobek (který máme samozřejmě na památku vyfocený :) - ne nedělám si srandu :-D ) Poté přišlo období vzdoru, kdy syn nechtěl o ničem, na čem by musel chvíli sedět a neběhat, slyšet. Na internetu jsem si našla, že výhodné je dítě nechat měsíc, dva "zapomenout" a dozrát. To jsem dodržela a už nám byl rok a půl. Pohledy a vyptávání babiček začaly sílit. Zkusila jsem znovu, zda by byl syn alespoň trochu přístupný k dalšímu pokroku. Nebyl.. a od té doby (do naučení se) do nočníku, do záchodu, na trávu, nikdy nic neudělal. Říkala jsem si, že mentálně je na to zralý určitě dost. Typ z internetu jak to zjistit (řeknete dítěti, aby vám z vedlejší místnosti přineslo červené jablko ze zeleného stolu, nebo tak něco :D) jsem měla odzkoušený a syn tento úkon zvládal bravurně. Tak proč?? Nu, zkusila jsem mu tedy sundat plínku a nechala ho běhat jen v tepláčcích.. Bohužel mu tato skutečnost ale vůbec nevadila a běhal po bytě v mokrých kalhotách, ponožkách, bačkorách a ničeho si nevšimnul.. (z čehož já rostla..) Nevydržela jsem to nikdy déle, než půl dne. Synovi se blížil druhý rok a já začínala mít čím dál větší těhotenské břicho..Opravdu se mi nechtělo uklízet po něm stálé loužičky, ohýbat se, lézt po zemi apod. ale na druhou stranu.. "přece ho to musíme naučit dřív než se narodí druhý.. přece nebudeme plínovat oba... " Babičky začínaly šílet.. Já ale nakonec veškeré snahy vzdala, nechala jsem ho být a jen dál probírala v hlavě, nebo jak jsem psala výše, se všemi možnými i nemožnými lidmi, možnosti naučení ho to..

Ještě větším problémem se zdál být bobek. Na synovi bylo vždy poznat, že se něco blíží.. Běhal po bytě, dupal, tancoval jak jsme tomu říkali "bobkový tanec", schovával se (měl jedno své oblíbené místo za dětským stanem v koutě dětského pokoje) - zde jsem mu také několikrát zkusila nočník přistavit a to jak do stanu, tak za něj apod.- což byla další rada, kterou jsem slyšela pro změnu v televizi. Nočník postavit na místo, kde bude mít dítě klid a bude zde samo. Nepomohlo nic. Syn měl občas opravdu tuhou stolici, měl strach, že ho bude tlačení bolet, takže raději bobek zadržoval a poté dva dny na to brečel bolestí. Možná to bylo zkoušením na nočník, možná jen náhodou, že ho to jednou bolelo, takže měl stálý strach, nevím. Nemyslím si ale, že bychom mu způsobili jakékoli trauma. I když mě to velice trápilo, extrémně jsem ho nikdy nenutila. Sama mám zažité trauma z dětství na toto téma a snažila jsem se tomu právě proto vyvarovat! (Domluvily jsme se s dětskou doktorkou a syn bere dvakrát denně lactulosu proti zácpě a je to o mnoho lepší.)

Ve dvou letech a třech měsících jsem dle rady lékařky začala pravidelně syna posazovat rovnou na záchod s redukcí prkénka a to cca každé dvě hodiny. Plenku jsem mu nechala, jen zkoušela pravidelně vysazovat. Týden neudělal vůbec nikdy nic. Po týdnu řekl ráno, že už plínku nechce a od té doby chodí a říká si sám na obojí.. Nevím čím to nakonec bylo. Také jsme mu pořád cpali, že už je velký, děti ve školce také nemají plínku apod. To je jedno, ale stalo se.. Řekla bych ale, že s největší pravděpodobností na to jen jednoduše dozrál.. Každé dítě má svůj čas, každé je jiné a není možné je odsuzovat a posuzovat! Já měla taky strach, že se to nikdy nenaučí, že budeme do dospělosti kupovat pleny a že mu to vadit nebude.. a on na to přišel.. :) Joo, pár prvních "řeknutí si" jsme ohodnotili hlasitým potleskem a bonbónem. Časem ale bonbóny vymizely. Než si totiž umyl ruce a utřel do svého nového ručníčku vysícího na novém věšáčku s Krkem, úplně na to zapomněl.. :)

Takže pokud někdo zoufá tak, jak jsem zoufala já, klid! Všichni se to naučí, hlavně v pohodě, ono se to nepos..e :-D a není to klišé, je to tak ;)

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
5

Diskuze k této stránce (30 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

MartaJane, 1. 12. 2021, 1.33

máme doma tady tento nočník https://www.postylky-vybaveni.cz/detsky-nocnik-protiskluzovy-medvidek-bily-bila je super, dcera na něm pořád hačá

Žofinka

Žofinka, 14. 5. 2018, 21.51

Každé dítě má svůj rytmus a nic se nedá uspěchat

Mygara

Mygara, 26. 2. 2017, 9.27

u nás proběhla akce nočník v klidu, za to v jiných oblastech to stálo za to

Fuga

Fuga, 1. 2. 2017, 13.18

klid, ale hlavně nepodléhat tlaku okolí. Ono se to hezky radí, ale hůře dělá Sama na sobě vím, že se dám hodně ovlivnit okolím, ale pracuji na tom, aby to tak nebylo

gosa22, 28. 8. 2016, 22.06

díky za článek nechápu, proč se pořád na děti tlačí, aby co nejdříve byly bez plín...radši počkám a dítě se mi odplínkuje prakticky bez nehod během 3 dnů, než ho trápit měsíc dva, když na to není dozrálé...jediná moje rada zní-nespěchat, netlačit, nedávat na nočník, pokud dítě není připravené...kdy konečně všechni ti, co trápí dítě na nočníku příliš brzy, pochopí, kolik dovedností se musí ten náš drobeček naučit za velmi krátkou dobu? sotva dva roky na to, aby chodilo, samo jedlo, čůralo jako dospělák...co ještě chcete? aby ovládalo internetbanking ...

Kamila Pecharová, 29. 8. 2016, 23.30

Přesně

darzanka, 26. 8. 2016, 7.57

Super článek, zrovna jsem něco takového potřebovala. Teď u nás byla tchýně a hned začala, jestli už dávám malou na nočník, že manžel chodil od osmi měsíců. Dceři bude deset měsíců, ale ještě mě tedy nenapadlo, dát jí na nočník. Ona je ve všem taková pomalejší

Kamila Pecharová, 29. 8. 2016, 23.30

Jj manžel chodil na nočník v roce, to jsme měli taky na talíři často hlavně žádný stres, každé dítě je jiné.. A jen pro info, mám teď okolo sebe 3 děti stejně staré jako syn (jsou jen pár dní od sebe) dva kluci a jedna holčička, všichni 2,5 roku a všichni tři maji plínku.. No a co? Až k tomu dozrají, zvládnou to raz dva

Topik2, 16. 8. 2016, 16.33

První syn si řekl sám ze nechce plenu jak přes den tak přes noc.jednou se pocural od té doby nikdy.mladsi syn byl více linejsi ale poprvé byl na nočníku v 6 mes. Úplně bez plen v roce a 8 mes.

Kristy Sim

Kristy Sim, 11. 8. 2016, 0.53

První dcerka čůrá do nočníku od 1,5 roku. Říkala jsem si, že ji to snad nikdy nenaučím, po pár dnech x loužiček. Nakonec to pochopila velmi brzy =) kdyby se to ale nepovedlo, určitě bych nestresovala ani sebe ani dcerku. Údajně děti jsou schopné řídit vyměšování až ve 2 letech. neteř přesně v den svých narozenin začala volat na nočník.

nikihiphop

nikihiphop, 4. 8. 2016, 21.25

No tak na tohle období se fakt těším :D to mě ještě bude čekat s tím mím rošťákem

kajca, 4. 8. 2016, 10.57

Nastastie u nás z toho stary rodicia nerobili drámu.So synom nám to trvalo dost dlho,bol skrátka pohodlny.Dcérka mala 2,5 roka,odkedy nemá plienku Pre niektorych vela,no ja som bola rada,ze to bolo takmer bez problémov.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions