Neodsuzujte pracující matky, mohou být šťastnější než vy

zobrazeno 2574×

Vložil(a): Estrela113, 22. 1. 2015 17.44

Jsem těhotná? Cože? Opravdu? No to je průšvih … jak to udělám s prací?

Samozřejmě jsem byla šťastná, že se na nás usmálo štěstí, a že budeme rodiče, ale má práce mě velmi baví a tak nějak jsem si nedokázala sama sebe představit, jako hospodyňku zavřenou doma, s koštětem v ruce, chvílemi stojící u sporáku či u žehličky. Já vím, zdá se vám, že trochu přeháním, ale někdy jsou pocity prostě pocity, i když jsou přehnané.

Jak čas utíkal, bříško rostlo, miminko jsme milovali a těšili se na něj, tak jsem přemýšlela, jak se dá a zda se vůbec dá skloubit práce a mateřství. Nakonec jsem vyslovila odvážnou větu, budu pracovat i nadále na poloviční úvazek. Manžel mě podpořil a přislíbil pomoc. Kolegyně z práce si ťukaly na čelo a s úsměvem mě přesvědčovaly, že si to rozmyslím. A vedení bylo rádo, že to „prozatím nemusí řešit“ a práci z domu bez problémů schválili.

Syn se narodil, všechno byla brnkačka. První měsíc jenom spinkal, takže najít si denně pár hodin na vyřízení emailů, telefonátů a dalších věci nebyl problém. Stihla jsem uklidit, uvařit, vyprat, vyrazili jsme na vycházku a já věděla, že to bylo správné rozhodnutí. Jak měsíce ubíhaly, syn vyžadoval stále více péče, ale i tak jsme všechno zvládli. Když měl 9 měsíců, našli jsme si „babičku“ na hlídání. Když jsem potřebovala odjet, věděla jsem, že je brouček v dobrých rukou a že je o něj opravdu dobře postaráno. Vracela jsem se domu odpočinutá, nabitá energii, spokojená, že neřeším jenom pleny a přesnídávky. Když jsem nečekaně podruhé otěhotněla, opravdu jsem se bála, jelikož dvě děti blízko u sebe a částečný úvazek asi nezvládnu. Ale byla to výzva. Dokonce manžel odjel do zahraničí a my zůstali měsíc doma bez něj a i tak se všechno dalo zvládnout. Měla jsem chvílemi pocit, že jsem méně unavená a daleko šťastnější než mé kamarádky, které zůstaly na mateřské doma s dětmi. A stihla jsem si zacvičit i přečíst si knihu.

Samozřejmě, že občas přemýšlím, zda mi něco neuteklo, nebo neutíká. Čas běží rychle, hodně rychle, více než bychom si přáli a děti rostou a rostou. A já s nimi nejsem každičkou minutu. Ale co je na tom špatného? Našla jsem první zoubek, byla u prvních krůčků, byla u prvního bobku v nočníku, všechno důležité jsem stihla. A opravdu je pro dítě dobré, když je jen s maminkou bez přestání celý den? To je rozporuplná otázka, na kterou neznám odpověď. Já myslím, že je pro ně důležité, že tráví čas i s jinými lidmi, mám dvě skvělé hlídací babičky, které jim dají zase něco jiného než já. Ano, jsem unavená, pracuji po nocích, ale když přijedu z práce a sednu k dětem, stavíme, malujeme, zpíváme, vymýšlíme hlouposti a náramně si to užijeme. A já jsem pak přešťastná, že jsem s nimi. A vůbec mi nevadí, že tu a tam pozlobí, to k tomu patří. Mohla bych toto štěstí zažít, když bych byla od rána do večera pořád jenom s dětmi?

A co těhotenská a mateřská „demence“? Ta se mi vyhnula obloukem. Je pravda, že se v mé prezentaci objevilo více zdrobnělých slov než bývá zvykem a má angličtina také utrpěla, ale zachovala jsem si všeobecný přehled a „duševní zdraví“. V domácnosti pomáhá myčka, pračka, sušička … všechno se dá zvládnout. A další důležitou stránkou jsou finance. Být finančně nezávislá na rodičovském přídavku (jehož výplata se tu a tam opozdí) či finanční nezávislost na partnerovi mi dává pocit bezpečí a jistoty. Protože vím, že pokud se něco stane, my to finančně ustojíme, a když na nás nebude taťka hodný, zvládneme to i bez něj. Navíc se výrazně posílil vztah dětí s tatínkem. Protože, když jsem s nimi celý den doma, práci dodělávám až po příchodu tatínka domů a děti si ho pak můžou užít plnými doušky. A myslím, že si to užívají všichni 3. Našla bych spoustu dalších pozitiv, a možná i negativ (?).

Toto povídání jsem napsala pro zamyšlení. Často se setkávám s pohrdavými pohledy na to, že pracuju s tak malými dětmi (již rok na plný úvazek), že jsem hrozná matka a že toho budu jednou litovat. Ale já věřím tomu, že dávám dětem prostor, učím je samostatnosti, mohou se učit i od dalších lidí, které by jen těžko potkaly, bych s nimi zůstala doma. Mám pocit, že si svou roli matky užívám daleko více než mé kamarádky, nehroutím se z každé drobnosti, a že jsem prostě spokojená, někdy uhnaná, ale prostě spokojená. A pozitivně se to promítá i do mých dětí a partnerského života. Protože šťastná máma rovná se šťastná rodina.

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
6

Diskuze k této stránce (23 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

lucie25987, 24. 3. 2024, 21.25

Já jsem se taky vrátila do práce, když byly synovi necelé dva roky. Vyměnila jsem se doma s manželem, protože jsem myslela, že se doma zblázním a on se zase málem zbláznil v práci, takže je to prospěšné pro nás pro oba. My máme v práci skvělý kolektiv i ředitele. Od té doby, co jsem se vrátila, jsme byli už dva krát na laser game u https://firmsport.cz/aktivity/lasergame/ a pokaždé to byl skvělý zážitek .

kristyrychla, 3. 1. 2023, 17.21

Také si myslím že když někdo jde dobrovolně na brigádu tak to nutně nemusí znamenat že potřebuje peníze. Třeba jde jen o to že si na https://www.hitprace.cz/brigady/ našel něco co ho opravdu naplňuje ale nemůže se z důvodu mateřství dané činnosti věnovat 8 hodin denně. Takové případy v mém okolí také znám.

mistryne.sveta, 10. 2. 2022, 8.12

Já jsem si třeba přes těhotenství dost často pokládala otázku kam investovat. Měli jsme našetřené nějaké peníze a tak samozřejmě jsem nechtěla, aby byly znehodnoceny inflací. Takže jsem sice klasicky nepracovala, ale narazila jsem na https://www.premiot.cz/2021/04/25/kam-nejlepe-investovat-penize/ a ten čas jsem věnovala studiu investicí a různých investičních možností.

lenicka.pisnicka.93, 20. 3. 2022, 10.53

Přesně tohle samé jsem řešila taky! Já osobně mám k pracujícím matkám v těhotenstvím nebo na mateřské velký respekt a úctu. Já sama jsem doma taky neseděla na zadku a nečekala, co manžel přinese patnáctého z práce. Ale sama jsem vyhledávala nejlepší dluhopisy. Hodně mě zaujala stránka https://www.pfcinvest.cz/ ... A část peněz jsme s manželem vždycky někam zainvestovali. A díky tomu si pak mohli dopřát třeba hezkou dovolenou nebo dokonce nové auto.

Evanessa, 29. 7. 2018, 18.00

Ve všem co tam je napsané souhlasím, a pravda, děti by si měli zvykat i na jiný lidi.

Žofinka

Žofinka, 26. 5. 2018, 12.55

Každý potřebuje k životu něco jiného

Mygara

Mygara, 9. 3. 2017, 9.32

každý svého štěstí strůjce

Fuga

Fuga, 23. 1. 2017, 10.40

každému vyhovuje něco jiného, já když po 1. dítěti nastoupila do práce na poloviční úvazek, tak jsem se cítila jak znovuzrozená, ale bylo mu 2.5. Od miminka si to představit nedokážu.

Petra Önder (petrao)

petrao, 8. 10. 2016, 21.23

Mám to podobné a naprosto mi to vyhovuje

Blankasiro, 11. 8. 2016, 11.03

Každému vyhovuje něco jiného, některé maminky nemohou žít bez práce a kontaktu s okolím, jiné mají raději klid a roli maminky na 100%

Petra Önder (petrao)

petrao, 8. 10. 2016, 21.23

Je dobré zkusit obojí

Kama, 29. 11. 2015, 19.29

Já osobně odsuzuju kariéristky,které kvůli práci dítě odkládají,a ty,které jdou do práce na plný úvazek už od miminka.Ale ty,které pracují na zkrácený,nebo jen třeba dvakrát v týdnu,beru to jako relax a odpočinek od dětí a domácnosti.Mám skoro 6letou dceru a 13měsíčního syna,a občasná taková práce by mi bodla,ale nemám možnosti hlídání přes týden.Tak si aspoň babička občas vezme syna na víkend,když dcera má víkend u tatínka,takže máme s manželem víkend pro sebe,a já úplně vypnu a odreaguju se

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů