Zapojte malé pomocníky do podzimního úklidu zahrady!

zobrazeno 1758×

Vložil(a): sestricka1989, 7. 11. 2015 21.56

 Ať už máte velký pozemek s obrovskou zahradou a spoustou listnatých stromů, nebo jen malou zahrádku, měli byste se na dobu, kdy budou stromy shazovat své pestrobarevné listy, pořádně připravit. A proč rovnou nespojit příjemné s užitečným, a nezkusit zapojit malé pomocníky do podzimního úklidu zahrady?

Děti a zahrada – to je neodmyslitelné spojení. Pobyt v přírodě ratolestem prospívá, mohou se volně pohybovat a přirozeně tak rozvíjet svou motoriku. Od mala je dobré děti vést k péči o zeleň a zapojovat je do běžných činností na zahrádce, ať už jde o zasazování rostlin, či hrabání spadlého listí. Nejbarevnější roční období se nám navíc k začlenění našich ratolestí do venkovního úklidu zahrady přímo vybízí.

Zahrádka nám během jarních a letních měsíců přinášela spoustu radosti z nových kvítků i lahodných plodů, je třeba ji za to odměnit pořádnou péčí, kvalitním zazimováním a připravit ji na nadcházející náročné období. Čeká nás shrabování listí z doslova zasypaných trávníků, zametení prachu a špíny z vydlážděných cestiček, pročištění zanesených okapů plných těžkého, mokrého listí a příprava stromů a keřů na zimu. S mnohým nám mohou děti pomoct. Ale i malý zahradník si zaslouží profesionální nářadí, které bude s radostí používat.

Při volbě dětského zahradního nářadí je důležitá především bezpečnost. Finská firma Fiskars připravila pro děti speciální inspirativní řadu My First Fiskars. Zahradní nářadí z této řady je nejen bezpečné a kvalitní, ale také v hravých barvách, což malí zahradníci jistě ocení.

Řada My First Fiskars  je výsledkem dvouleté práce oddělení Fiskars pro výzkum a vývoj, založené přímo na kontaktu s dětmi, s jediným cílem – zajistit dokonalou spokojenost koncových zákazníků, tedy našich ratolestí. Tvar, rozměry, použitý materiál, barvy a hlavně design úchytů a rukojetí – všechny tyto vlastnosti byly upraveny a zlepšeny dle zpětné vazby dětí a četných pokusů přímo v terénu. K dispozici je barevné náčiní pro práci na zahradě ve všech ročních obdobích.

Součástmi kufříku se sadou nářadí jsou  dvě lopatky, „pila“ (pro tvorbu řádek na sazenice nebo řezání sněhu či písku) a štětec  – to vše zajišťuje nekonečné možnosti pro kreativní děti při práci na zahradě. Oblý design rukojeti je speciálně navržen tak, aby poskytl dětem spoustu možností uchopení, a je doplněn neklouzavým materiálem, který zajišťuje, že nářadí se dobře drží v ruce. Samotný kufřík může sloužit jednak jako praktické přenosné úložiště na všechny nástroje nebo jako nádoba. Jeho černé víko můžete  použít jako podložku pro sezení či na klečení nebo v zimě na sněhu na sjíždění kopců.

Kromě všestranného kufříku obsahuje řada My First Fiskars také také čtyři druhy nářadí (lopatu, rýč, hrábě na listí a koště) s dlouhými násadami, vyrobenými z hliníku, oblými oranžovými rukojeťmi a robustními pracovními hlavami z poly-propylenového plastu. U nářadí určeného ke kopání jsou ještě hlavy vyztužené skelnými vlákny a v ohybné části acetalovým termoplastem (POM) pro větší flexibilitu.

Jak vést děti k lásce k zahradničení a přírodě?

  • Ukazujte jim proměňující se svět zahrady a učte je poznávat zvířata a rostliny.

Zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, počítat, později poznávat různé malé živočichy, rostliny, chutě, vůně atd.

  • Zkuste společně vytvořit jejich první herbář.

Spadaného listí je všude okolo habaděj, stačí ho jen shrabat a vybrat ty nejhezčí listy. Společně je pak doma usušíte a vytvoříte krásně barevný herbář. Krom kreativity při vytváření herbáře se děti navíc naučí názvy stromů a keřů.

  •  I ptáčci potřebují jíst

Vyberte na zahradě vhodný strom, který je dobře viditelný zpovzdálí a vyrobte doma s dětmi tukovou kouli pro ptáčky. Její příprava je snadná – stačí drobet drcených ořechů a pár nadrcených piškotů. Rozehřejeme si libovolný rostlinný tuk. Po rozehřátí ho odstavíme a necháme natolik prochladnout, aby byl ještě tekutý, ale ne vroucí. Vezmeme si prázdný kelímek od jogurtu, na dno nasypeme trochu připravené směsi a zalijeme tukem. Promícháme a necháme důkladně zatuhnout, nejlépe v ledničce. Potom kelímek nastřihneme u horního okraje na několika místech a „oloupeme“ ho směrem dolů, až celá zatuhlá směs vypadne. Takto upravená směs vyhovuje sýkorám, strnadům a většině zpěvného ptactva.

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Ivulín, 30. 9. 2022, 21.23

Taky se chystám letos děti zapojit do příprav zahrady na zimu. Musím pro ně ale sehnat nějaké ochranné rukavice a takové věci. Nevíte náhodou jestli se takové věci dělají třeba i v dětských velikostech? Dívala jsem se právě třeba na https://www.uvex-safety.cz/cs/ ale nic takového jsem tam neviděla, tak nevím no.

ivanka386, 18. 11. 2020, 23.42

Také máme v plánu zapojit naše malé pomocníky při pomoci na zahradě. Manžel se dokonce chystá i na nějaké to sváření a to se do toho nikdy nepouštěl. Nicméně se prý po přečtení článku zde https://www.ardon.cz/clanek/146/jake-jsou-metody-svarovani-a-jak-se-na-ne-obleci pochlapí a vyzkouší to, tak uvidíme, jak to celé dopadne

koliaska105, 11. 12. 2019, 6.16

Myslím si, že dobré rady. To já každý rok děti zapojuju do podzimního úklidu zahrady. Třeba letos nám to šlo hezky od ruky. Může za to hlavně to, že letos jsme měli k dispozici nové zahradní nářadí, které se mi před časem povedlo sehnat z https://www.elimstore.eu/cz

Romanka40, 27. 11. 2019, 5.13

Kolikrat si to radeji udelam sama 😂

Mildret, 10. 8. 2018, 21.58

My zahradu nemáme ale budeme se snažit zapojovat u babičky

Žofinka

Žofinka, 20. 5. 2018, 16.06

Když oni u všeho vydrží chvilku

Minnie, 5. 1. 2018, 18.27

Mě to přijde jako dobrá věc... jen ještě mít zahradu

Mygara

Mygara, 3. 3. 2017, 7.28

co vše se už dnes nekoupí

Fuga

Fuga, 28. 1. 2017, 19.10

my máme různé nářadí ještě po nás a je to úžasné, akorát vám nesmí vyrýt čestvě zasazené sazenice

inglulie2, 22. 11. 2015, 19.31

To je boží!

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů