Jak vyrobit divadlo z papíru

zobrazeno 4731×

Vložil(a): Pavla 12, 3. 3. 2015 10.39

Potřebujeme:

Velká krabice
1 ks
špejle
1 balení
Nůžky
1 ks
nůž
1 ks
lepící páska
1 ks
lepidlo
1 ks
Kreslící potřeby
podle potřeby
zbytky barev
podle potřeby

1. Možná to znáte: za nemalý peníz koupíme dětem loutkové divadlo, protože chceme, aby se jejich duše zušlechťovala. Dvakrát jim zahrajeme představení, potřetí nemáme čas. Pak se děti poperou o Kašpárka, princeznu někam schovají, protože ji utrhly hlavu a o divadle přestanou mluvit. Divadlo vystavíme alespoň jako dekoraci pokojíčku, jenže se na ně chytá prach. A tak draze koupené divadlo skončí svou slávu někde ve sklepě či na půdě. Zkusme to tedy jinak. Seženeme základníkámen divadla – lepenkovou krabici velikosti „banánovky“.

2. Vyrobit papírové divadlo s dětmi je vděčný „tah“: materiálové náklady jsou nulové, při výrobě strávíme pár hodin zábavné práce s dětmi, a pak už si jich nemusíme všímat. Když už to budou umět, budou si další rekvizity a herce vyrábět samy. Pocvičí se v ručních pracích, ve výtvarném projevu. A když budou samy vymýšlet hry na představení, bude se rozvíjet i jejich slovesnost. My jen podporuje jejich činnost projeveným zájmem, a ponoukáme je k nácviku nových her na večerní představení. Papírové divadlo děti zabaví i při prázdninových pobytech u „hlídací“ babičky či tety.

3. K výrobě divadla budeme kromě větší krabice potřebovat hnědou papírovou lepící pásku, zbytkové ploché kousky polystyrenu (bývají jako výztuž v různých zásilkách), dřevěné špejle nebo podobná rovná tenká dřívka, lepidlo na papír, pravítko, odřezky lepenky (nějaké zbydou z průřezů krabice), ostrý nůž nebo kutilský ořezávač, větší a menší nůžky, zbytky vodou ředitelných barev (balakryl, latex, ale klidně i barvy na zeď), pastelky, případně i vodové nebo temperové barvy. Většina těchto věcí je v domácnostech k mání.

4. Z papírové krabice nejdřív opatrně odstraníme všechny zbytky izolepy, kterými třeba původně zalepena (na izolepu nechytá barva). Pak ji papírovou páskou slepíme. Krabici postavíme na plocho a na šířku. Na vrchní straně odměříme a pak ostrým nožem nebo knejpem vyřízneme otvor pro vrchní vodění herců. Po všech čtyřech stranách ponecháme asi pět centimetrů široký rantl. Pak odměříme a vyřízneme přední stranu. Shora a zezdola opět ponecháme pět nebo šest centimetrů široký okraj - portál (viz obrázek). Tuto práci asi budeme muset udělat sami.

5. Ořezané hrany oblepíme namočenou papírovou páskou – to už budou dělat děti. Namočená páska se dobře tvaruje, může se překrývat v kratších kusech. Pásku namáčíme přes houbičku nebo ji prostě smáčíme ve vodě. Pak divadlo natřeme zvenčí i zevnitř. Této práce se děti rády ujmou, jen dohlédneme, aby natíraly poctivě a nenechávaly nenatřená místa. Divadlo necháme zaschnout, očistíme děti od barev.

Sdílejte:   | 
2

Nenašli jste návod, který jste hledali? Přidejte ho

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

milujici.teticka36, 5. 10. 2022, 10.22

To je docela šikovné. Mám teď nějaké vybavení na kutění z https://www.kutilmarket.cz/ tak si to dám v plánu jako nějaké tvoření na říjen. Nejspíš asi na ten státní svátek, kde budeme doma. Původně jsme sice plánovali dovolenou ještě někde na horách, ale podle všeho to vypadá, že manžel bude muset pracovat a tak ho nechci nechávat doma samotného.

Úča, 3. 9. 2022, 8.52

Dřív jsme doma také vyráběli , teď spíš papírové koupíme

Mildret, 7. 3. 2018, 7.34

Přesně takové jsem kdysi dostala. úplně mě přepadla nostalgie

Zdeňka S., 23. 2. 2018, 19.17

Taky jsme si vyráběli i figurky a kulisy, a ta výroba nás bavila víc než hraní pohádek

Gabill, 13. 1. 2018, 7.17

Super. Podobné som tiež vyrábala. Ale postavičky som objednala z vernostného programu.

snany, 16. 3. 2016, 16.39

Pro děti, ale i dospělé určitě zábavné. Perfektní nápad na deštivé odpoledne.

Petra Schoberová, 10. 1. 2016, 3.44

bezva nápad

inglulie2, 8. 3. 2015, 8.26

Super!

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů