Jak vyrobit divadlo z papíru

zobrazeno 1551×

Vložil(a): Pavla 12, 3. 3. 2015 10.39

Potřebujeme:

Velká krabice
1 ks
špejle
1 balení
Nůžky
1 ks
nůž
1 ks
lepící páska
1 ks
lepidlo
1 ks
Kreslící potřeby
podle potřeby
zbytky barev
podle potřeby

1. Možná to znáte: za nemalý peníz koupíme dětem loutkové divadlo, protože chceme, aby se jejich duše zušlechťovala. Dvakrát jim zahrajeme představení, potřetí nemáme čas. Pak se děti poperou o Kašpárka, princeznu někam schovají, protože ji utrhly hlavu a o divadle přestanou mluvit. Divadlo vystavíme alespoň jako dekoraci pokojíčku, jenže se na ně chytá prach. A tak draze koupené divadlo skončí svou slávu někde ve sklepě či na půdě. Zkusme to tedy jinak. Seženeme základníkámen divadla – lepenkovou krabici velikosti „banánovky“.

2. Vyrobit papírové divadlo s dětmi je vděčný „tah“: materiálové náklady jsou nulové, při výrobě strávíme pár hodin zábavné práce s dětmi, a pak už si jich nemusíme všímat. Když už to budou umět, budou si další rekvizity a herce vyrábět samy. Pocvičí se v ručních pracích, ve výtvarném projevu. A když budou samy vymýšlet hry na představení, bude se rozvíjet i jejich slovesnost. My jen podporuje jejich činnost projeveným zájmem, a ponoukáme je k nácviku nových her na večerní představení. Papírové divadlo děti zabaví i při prázdninových pobytech u „hlídací“ babičky či tety.

3. K výrobě divadla budeme kromě větší krabice potřebovat hnědou papírovou lepící pásku, zbytkové ploché kousky polystyrenu (bývají jako výztuž v různých zásilkách), dřevěné špejle nebo podobná rovná tenká dřívka, lepidlo na papír, pravítko, odřezky lepenky (nějaké zbydou z průřezů krabice), ostrý nůž nebo kutilský ořezávač, větší a menší nůžky, zbytky vodou ředitelných barev (balakryl, latex, ale klidně i barvy na zeď), pastelky, případně i vodové nebo temperové barvy. Většina těchto věcí je v domácnostech k mání.

4. Z papírové krabice nejdřív opatrně odstraníme všechny zbytky izolepy, kterými třeba původně zalepena (na izolepu nechytá barva). Pak ji papírovou páskou slepíme. Krabici postavíme na plocho a na šířku. Na vrchní straně odměříme a pak ostrým nožem nebo knejpem vyřízneme otvor pro vrchní vodění herců. Po všech čtyřech stranách ponecháme asi pět centimetrů široký rantl. Pak odměříme a vyřízneme přední stranu. Shora a zezdola opět ponecháme pět nebo šest centimetrů široký okraj - portál (viz obrázek). Tuto práci asi budeme muset udělat sami.

5. Ořezané hrany oblepíme namočenou papírovou páskou – to už budou dělat děti. Namočená páska se dobře tvaruje, může se překrývat v kratších kusech. Pásku namáčíme přes houbičku nebo ji prostě smáčíme ve vodě. Pak divadlo natřeme zvenčí i zevnitř. Této práce se děti rády ujmou, jen dohlédneme, aby natíraly poctivě a nenechávaly nenatřená místa. Divadlo necháme zaschnout, očistíme děti od barev.

Sdílejte:   | 
2

Nenašli jste návod, který jste hledali? Přidejte ho

Diskuze k této stránce (3 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

snany, 16. 3. 2016, 16.39

Pro děti, ale i dospělé určitě zábavné. Perfektní nápad na deštivé odpoledne.

Petra Schoberová, 10. 1. 2016, 3.44

bezva nápad

inglulie2, 8. 3. 2015, 8.26

Super!

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací