Jak naučit dítě Ř ?

zobrazeno 19868×

Vložil(a): Minnie, 5. 9. 2018 7.28

Potřebuji poradit, jak mohu doma naučit dítě vyslovovat Ř. Už rok a třičtvrtě chodíme na logopedii. Nejdřív jsme vychytali logopedku co za moc nestála, zvala nás po 6 týdnech a byla taková nepříjemná. Přešli jsme tedy jinam. Super mladá holčina, hodná, odešla ale na mateřskou. Písmeno R dceři naskočilo už před více než rokem, ale Ř ne a ne. Můžu ji to naučit nějak sama doma? K té původní logopedce se mi fakt nechce a ani dcera ji neměla ráda. Tak to chci aspoň zkusit. Dceři bude v listopadu 7.

Sdílejte:   | 
1

Nenašli jste diskuzi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

jancaan, 29. 4. 2022, 9.30

U nás zabralo, že jsem našla na netu zábavné říkanky na Ř a různě jsme si to opakovali (nenutit, ale když se třeba nudil v autě) a celkem brzy to naskočilo:-) Nebo hra, kolik slov vyjmenujeme, kde je obsaženo Ř.

Mygara

Mygara, 21. 9. 2018, 11.01

Doporučuje se to slovo opakovat rychle se a jako kdyby šeptat A ono to tam potom naskočí a říkat místo R Ř

Zlata1, 20. 9. 2018, 14.13

tak to náš syn, stále ještě neumí R ani Ř, spíš tedy nechce mluvit, někdy se stane, že něco vypráví a najednou mluví tak krásně čistě, že koukáme, ale je spíše línej, tak nevím jak mam syna navnadit aby se snažil mluvit už normálně je mu šest a nehne s ním nic.

Minnie, 15. 9. 2018, 19.38

Aktuální info od nás: Naty jsem řekla ať našpulí pusu, stiskne zuby a řekne R. A samo z toho vyjde Ř (ozkoušeno na mě ). A povedlo se. Najednou pak během dne začala říkat Ř normálně a teď, po asi 8 dnech, ho již užívá v běžné mluvě. Jen občas se ještě zapomene takže jsme to zvládli. Díky všem za reakce.

patricia077

patricia077, 30. 9. 2018, 15.43

No super .-)

louskacek2, 7. 9. 2018, 19.06

Říkat slovo kde je ř uprostřed ale říkat místo neho R. Říkat třeba 5 krát po sobě samo to tam většinou skáče. Pořád Kořen Hořet Pak na začátku tam to skočí ještě rychleji většinou. Řepa a říkat regulérně Repa 5 krát za sebou

Cherrynka, 7. 9. 2018, 10.19

Podle mě opakovat slova. Stejně to samé se dělá i u logopeda, ne?

Gabill, 6. 9. 2018, 8.51

Tak to neporadím. Slovenčina našťastie Ř nemá.

Cherrynka, 7. 9. 2018, 10.19

To je nejlepší s Ř má hodně lidí problém

Fuga

Fuga, 6. 9. 2018, 5.22

odpověd od logopedky je vážně nejlepší

PhDr. Jana Schaeferová, 5. 9. 2018, 15.47

Dobrý den, jak zde již bylo napsáno, hláska Ř se skutečně nejčastěji vyvozuje tzv. substituční metodou - přes hlásku R. Tiše, šeptem předříkáváme dítěti prodloužené drrr a dítě si v zrcadle kontroluje správné artikulační postavení (zuby pevně na sobě). Ke snazšímu nácviku dodržujeme postup v kombinaci se samohláskami v pořadí u,o,a,e,i, protože u a o mají podobné nastavení rtů. Někomu se naopak daří více se rty do úsměvu. Také je vhodné nacvičovat Ř nejprve po znělých hláskách a postupně přejít k neznělým. Dále postupně přidáváme od šepotu na hlase a zkoušíme nápodobou. V další fázi již předříkáváme slova s Ř, a postupujeme od vyvození, k fixaci a posléze automatizaci. Pokud se vám hláska tak dlouho nedaří, je možné, že vibranta R vaší dcery , které k vyvození používáte není dostatečně kmitná. Zní tedy jako R jednokmitné, česká norma ho také uznává, ale hůř se z něj vyvozuje Ř, které je vibrantou ještě kmitnější než R. Pak je tedy vhodné prodlužovat nejprve R a později vyvodit Ř. Důvodů proč se Ř spontánně nedaří může být více. V tomto případě bych již ale určitě vyhledala pomoc odborníků. Pokud by vás zajímaly další informace, neváhejte se ozvat a napište prosím do rubriky Poradna . Hodně úspěchů PhDr. Jana Schaeferová

nellys, 5. 9. 2018, 14.56

Pokud umí správně R, tak zuby na sebe, rty roztáhnout do "úsměvu" a šeptat R. Tak to alespoň učí naše logopedka

patricia077

patricia077, 5. 9. 2018, 16.51

Jo tj dobrý zkouším to na sobě

Cherrynka, 7. 9. 2018, 10.20

Taky jsem to ted zkoušela :D šlo to

patricia077

patricia077, 7. 9. 2018, 10.56

Jarka mmm, 6. 9. 2018, 8.29

To je pěknej návod

louskacek2, 7. 9. 2018, 19.07

Taky super skáče též samo

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů