Vaše vlasy si zaslouží péči (nejen) po porodu

zobrazeno 2181×

Vložil(a): NikolaJ, 17. 5. 2016 21.34

Určitě se shodneme na tom, že vlasy jsou ozdobou každé ženy. V průběhu života se však jejich kvalita nebo kvantita může měnit. Nejčastěji se vlasy mění v těhotenství a po porodu. Ale zatímco v těhotenství jsou ženy se svými vlasy spíše spokojené, po porodu se ženy se svými vlasy často trápí. Proč?

V těhotenství

Těhotenství a narození miminka jsou důležitým mezníkem v životě každé ženy. Celých 9 měsíců se těšíme na děťátko a nemůžeme se dočkat, až ho konečně sevřeme v náruči. Avšak ne každá žena prožívá těhotenství a období kojení s nadšením. Vždyť naše tělo prochází tolika změnami, a někdy není úplně lehké si na ně zvyknout. Některým maminkám se k pocitům radosti a nadšení přidávají také pocity zklamání, nevolnosti, oteklé nohy, pálení žáhy a další těhotenské obtíže.

V období těhotenství mají nastávající maminky většinou pocit, že nehty i vlasy rostou rychleji než obvykle. To se většinou stává kolem 20. týdne těhotenství a na svědomí to mají právě těhotenské hormony, které tělo vyplavuje. Podle odborníků v průběhu těhotenství rostou vlasy rychleji a jsou také na dotek silnější a na pohled lesklejší.  Ale stejně tak jako pominou ranní nevolnosti a další těhotenské příznaky, pomine i rychlejší růst vlasů.

V těhotenství ale některé ženy trápí rychlejší maštění vlasů, což vyžaduje specializovanou péči v podobě kvalitního šampónu. Rozhodně při jeho výběru sáhněte po takovém, který neobsahuje sulfáty, parabeny, a jiné zatěžující látky.

Trvalá vám v období těhotenství rozhodně nebude držet, protože pokožka těla a tedy i hlavy je v těhotenství zvýšeně prokrvená a vrstva keratinu, který je nutné při trvalé narušit, je pevnější.

Vlasy v těhotenství nevyžadují zvláštní péči, jen možná budete muset změnit přípravek, či snížit četnost mytí vlasů.

Po porodu

V období tří až šesti měsíců po porodu se vše obrátí. V důsledku prodělané velké změny fyzické a psychické a v důsledku další hormonální bouře, která po porodu nastává, vlasy začnou často ženám nadměrně vypadávat. Poporodní padání vlasů zažije každý druhá maminka. Vlasový cyklus se zrychluje, to znamená, že se zkracují jeho jednotlivá životní období a padání vlasů je 2 až 3 krát intenzivnější. Ale nezoufejte, nedošlo-li během těchto změn k narušení vlasových cibulek, vše se opět vrátí k normálu během násedujících tří měsíců. Rozhodně ale můžete růst a kvalitu vlasů podpořit pomocí doplňku stravy a vitamínů – pravděpodobně máte nedostatek železa, zinku, vápníku či hořčíku.

Pokud vám padají po porodu vlasy, měla byste věnovat pozornost také samotné péči o ně. Umývejte si vlasy méně často, rozhodně ne každý den. Fén či žehličku používejte co možná nejméně. Zároveň se nedoporučuje vlasy v období vypadávání barvit, melírovat, vyhnout byste se měla také trvalé. Barva nebo jiné přípravky na vlasy sice nemají přímý vliv na mléko, je ale docela pravděpodobné, že v důsledku hormonálních změn ve struktuře vlasu by vám barva nejspíš nechytla, stejně jako trvalá. Budete-li mít touhu přesto si vlasy obarvit, použijte například Hennu.

Moje zkušenost

I já jsem v těhotenství byla se svými vlasy v podstatě spokojená. Byly lesklé, hustější, ale více se mastily. Koupila jsem si tenkrát přírodní šampon, který jsem si vzala i do porodnice a dodnes si pamatuji jeho vůni.

Asi největší problém, který jsem kdy s vlasy měla, nastal po porodu. Vlasy mi začaly hodně vypadávat. A tak jsem začala pátrat, co s tím. V lékarně jsem si koupila vitamin B a nějaké další vitaminové doplňky pro růst vlasů. Velký problém jsem začala mít se šamponem na vlasy. Po šamponech, které jsem běžně kupovala v drogerii, mne najednou velmi svědila pokožka hlavy a vlasy se mi rychle mastily. Tak jsem se rozhodla začít používat přírodní šampony. A úleva se dostavila! Šampon byl sice dražší než ty z drogerie, ale vyhovoval mi po všech stránkách a dočetla jsem se, že svým vysokým obsahem přírodních látek zaručuje důkladné, zároveň však šetrné mytí vlasů a zklidnění vlasové pokožky. Je dobrý na revitalizaci poškozených vlasů, zmírnění jejich případného vypadávání, urychlení růstu vlasů a omezení procesu šedivění, na čemž se podílí vysoký obsah byliny Eclipta Alba v šamponu obsažený. Neobsahuje parabeny ani sulfáty, takže vlasy nezatěžuje.

 

Patříte i vy do skupiny těhotných, nebo novopečených maminek s problémy s vlasy? Podělte se, jaké máte zkušenosti s přípravky nebo doplňky stravy apod. Inspirujeme se vzájemně, přeci si nebudete tak krásné období kazit „maličkostmi“, které se dají vyřešit. ;) 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 27. 6. 2018, 6.45

Po porodu začaly padat, ale srovnalo se to

denisa.lur, 26. 12. 2017, 17.39

taky jsem četla, že je důležité si střihat konečky jednou do 2 měsicí díky atomu a dlaších rad ( http://www.esmina.cz/jak-si-nechat-odrust-vlasy/ ) vám odrostou vlasy mnohem rychlejí

mckvak, 26. 7. 2017, 21.12

Prvni tehu strasny, ted to zaclo znova, mame nejake prirodni kapsle tak jsem zvedava

Kikinka30, 23. 3. 2017, 13.22

Musela jsem ke kadernici,vlasky po porodu dostaly zabrat

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 13.06

nebylo to naštěstí nijak závažné, alespoň myslím .-)

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 9.18

já jsem ani žádné velké rozdíly co se týče množství a kvality vlasů v těhotenství nezaznamenala

Aliisha

Aliisha, 11. 12. 2016, 22.15

Nejlepší vlasy jsem měla v těhotevství. To se mi vůbec nemastily, byly hladké a lesklé. Po porodu se vše zěmnilo. Začaly padat a více se mastit. Užívala jsem Biosil a do tří měsíců byl klid. Jsem ráda, že to zabralo, protože jinak bych byla asi plešetá.

jitka46

jitka46, 27. 8. 2016, 23.38

Naštěstí to nebyla taková hrůza a odeznělo to.

k.o.r.i.n.e.k, 31. 5. 2016, 16.48

mě vlasy po porodu hodně padaly, tak jsem začala používat donnahair vitamíny a už je to dobré

Jana82, 25. 5. 2016, 13.39

Když jsem čekala malou, vlasy mi nepadaly. Během kojení se to všechno změnilo, vlasy mi strašně začaly padat, při umytí, česání, byly všude, až jsem z toho byla nešťastná, dokonce to už bylo i vidět na skráních. První půl rok byl nejhorší. Malé je 9 měsíců a stále kojím, vlasy už mi tolik nepadají. Proto jsem si řekla, až se to ustálí, tak si zajdu ke kadeřnici. Mám vlasy zkrácené a barvené a cítím se strašně fajn. Kadeřnice mi doporučila Plantur 39 (šampón, tonikum) na padání vlasů. Ještě jsem to nezkusila, ale uvažuji o koupi.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací