Regulujte projevy pocení přírodním deodorantem

zobrazeno 1625×

Vložil(a): NikolaJ, 25. 6. 2016 15.03

Pocení je přirozený mechanismus na regulování tělesné teploty a pro člověka je nezbytné. Bez pocení bychom se přehřívali, což by pro nás bylo životu nebezpečné. Je přirozené se více potit v teple, při tělesné námaze, nebo když máme horečku. Pot nás zalije také ve chvílích nervozity, zlosti, v rozpacích nebo ve strachu. Zvýšit frekvenci pocení mohou také hodně kořeněná jídla, nikotin, léky a kofein. Jak si ale s pocením a jeho nepříjemnýmí projevy poradit? Pojďme se na pocení podívat zblízka.

Pocení očima společnosti

V běžném mezilidském styku se nehledí na jeho základní funkci, tedy ochlazování těla, ale hledí se na něj spíše negativně, protože bývá spojováno s mokrými fleky v podpaží, na zádech, vlhkými dlaněmi, čelem a samozřejmě charakteristickým zápachem. Pro naše tělo je pocení ale opravdu důležité. Při pocení se naše tělo nejen ochlazuje, ale také vyměšuje řadu škodlivých a nebezpečných látek.

Samotný pot je v podstatě bez vůně či zápachu. Skládá se z 99 % z vody a rozpuštěných pevných látek – nejvíce chlorid sodný, močovina, kyselina močová, kyselina mléčná, mastné kyseliny, některé aminokyseliny, kreatinin. Pot má kyselou reakci. Nepříjemný pach potu vzniká až tehdy, když bakterie na pokožce a chloupcích začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny obsažené v potu z velkých žláz. Teplo a vlhko v podpaží je ideálním prostředím pro množení těchto bakterií. Jak si s tímto jevem účinně poradit?

Jak na pocení

Většině lidí pomáhá pravidelné mytí, nicméně mnoho lidí trpí přetrvávajícím zápachem, obzvláště v místech nadměrného pocení, jako je podpaží a chodidla. Časté sprchování samozřejmě pomáhá, ale bohužel zápach mnohdy přetrvává bez ohledu na důkladnou osobní hygienu.

Každopádně lze ale proti pocení a jeho zápachu účinně bojovat. A to jak klasickými antiperspiranty, tak přípravky na přírodní bázi, které neucpávají potní póry a zároveň působí deodoračně, čímž projevy pocení regulují. Výběr vhodného deodorantu provází mnoho otázek: Jaké by měl mít vlastnosti? Jaké složení? A jak často je vhodné deodorant použít? Pro jemnou pokožku podpaží je nejdůležitější citlivý přístup a používání takových přípravků, které ji nepodráždí a ochrání, aniž by narušovaly její přirozené fungování. Přírodní deodoranty pomáhají omezit vznik tělesného zápachu a přitom nechávají pleť dýchat a fungovat tak, jak je jí přirozené. 

Pozornost, kterou věnujete výběru přípravků, jimiž pečujete o pokožku obličeje a celého těla, se vám stonásobně vrátí. Platí to i v případě, kdy vybíráte přípravky pro péči o citlivá místa, ke kterým pokožka podpaží rozhodně patří. Jemná kůže podpažní jamky je náchylnější k podráždění než jiná místa, a to mějte na paměti i při výběru deodorantu. Ten by měl být velmi jemný a ohleduplný k jejímu přirozenému fungování.

Deodoranty a antiperspiranty - jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují působení bakterií a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu vznikajícího rozkladem potu. Ty přírodní bývají připraveny z přírodních surovin, které jsou k pleti velmi šetrné a díky tomu jsou i velmi dobře snášeny. Neobsahují konzervační látky, syntetické vůně ani barviva. Také mechanické rozprašovače takových přírodních přípravků fungují bez využití hnacích plynů, které zatěžují životní prostředí. Řadu přírodních deodorantů nabízí například partner našeho webu Weleda. Deodoranty na přírodní bázi od Weledy neobsahují antiperspiranty, jako např. aluminiové soli, které uzavírají potní póry. Součástí těchto deodorantů nejsou syntetické vůně, barviva nebo konzervační látky, nezabraňují přirozenému procesu pocení a jsou vyrobeny bez jakýchkoliv škodlivých substancí.
  • Antiperspiranty omezují tvorbu potu potními žlázami. Většina antiperspirantů obsahuje soli hliníku, které fungují na principu mechanického uzavření potních žláz. Tím je velmi významně omezena produkce potu v ošetřené oblasti. Preparáty je nutno zpočátku nanášet opakovaně během 5-7 dnů, dále pak jen, pokud se pocení obnoví. Nevýhodou je časté podráždění pokožky, která bývá zarudlá, svědivá až pálivá, což v některých případech použití limituje.

Extrémní pocení

I u pocení je potřeba mít se na pozoru. Pocení může být i signálem, že s naším tělem není všechno v pořádku. Nadměrné pocení, které není důsledkem zvýšené fyzické námahy nebo silného emocionálního stresu, se nazývá hyperhidróza. Nadměrné pocení se vyskytuje u 3-4% osob, a protože může být příznakem závažného onemocnění, není vhodné tento příznak podceňovat. Všechny formy hyperhidrózy přinášejí svým nositelům významné psychosociální obtíže a tělesnou nepohodu. Doprovází řadu chorobných stavů jako jsou endokrinní nemoci, typicky menopauza nebo zvýšená činnost štítné žlázy, hypoglykémii u cukrovky, nádorová onemocnění, neurologické nemoci jako například syndrom karpálního tunelu, a dalších. Potíte-li se tedy extrémně, možná byste měla navštívit svého praktického lékaře.

 

Maminky, a jak jste na tom v těchto vedrech vy? Jaké jsou vaše osvědčené tipy, jak s pocením zatočit, máte nějaký oblíbený deodorant nebo antiperspirant?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (34 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

vaniilla, 24. 9. 2017, 20.09

Antiperspiranty jsem kdysi používala, ale teď už dlouho mám jen deodoranty. A v jejich účinnosti velký rozdíl nevidím.

mckvak, 24. 7. 2017, 17.08

Super clanek

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 11.08

osvědčený nemám zatím žádný, vybíram bez hliníkových solí, ale nejlepší je stejně se umýt a čisté oblečení

Cherrynka, 2. 3. 2017, 14.14

Já se hodně v létě potím v obličeji a to mě vadí nejvíc... pletový antiperspirant bohužel neexistuje

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 14.11

jednou jsem měla antiperspirant od Dolivy se zeleným čajem bez hliníku a pěkně barvil bílé prádlo

Tenderka, 15. 1. 2017, 16.16

pouzivam len deo bez hlinika a tiez doma robeny deo

Aliisha

Aliisha, 15. 12. 2016, 15.41

Jeden čas jsem používala Driclor. Ten pomohl, ale nechtěla jsem jej používat pořád. Teď kupuji tu dražší Rexonu, která je v papírové krabičce a ta mi vyhovuje.

jitka46

jitka46, 2. 8. 2016, 20.31

Zatím si vystačím s deodorantem z drogerie.

Zuzka Čtvrtečková, 1. 8. 2016, 21.25

Nám naštěstí stačí sprcha

dasza, 11. 7. 2016, 11.03

Deoforanty..ten kokosak zkusim.to sem neslysela.kdyz uz ho pouzivame skoro na vse...

petrao, 23. 10. 2017, 9.11

Taky ho používám jako deo ale v létě si s tím moc nevystacim. Jinak super

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací