Kyselina hyaluronová jak ji možná neznáte

zobrazeno 1841×

Vložil(a): NikolaJ, 25. 6. 2018 8.25

Kyselina hyaluronová, často označovaná jako HA, je tělu vlastní látka, která tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, kůži a kloubním mazu. Také tvoří slizovité obaly vajíček některých organizmů. Má hojné využití v medicíně, ale i kosmetice.

Vlastnosti a využití kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová má jedinečnou vlastnost vázat na sebe vodu. Používá se mj. v oční medicíně a v plastické chirurgii. Je také prokázáno, že brání ukládání kolagenu a tím podporuje bezjizevnaté hojení tkáně. V kloubním mazu slouží kyselina hyaluronová díky svým viskoelastickým vlastnostem jako zvlhčovač a tlumič nárazů.

Protože se jedná o látku tělu vlastní, nezpůsobuje alergické reakce.

Kyselina hyaluronová a kosmetika

Kyselina hyaluronová patří v posledních letech mezi nejpopulárnější kosmetické ingredience, které udržují pleť dlouho hydratovanou a zabraňují jejímu předčasnému stárnutí. Najdete ji v pleťových krémech, sérech i maskách. V estetické medicíně ji dermatologové hojně využívají pro hloubkovou hydrataci, vyhlazení vrásek a k modelaci obličeje.

Protože na sebe dokáže vázat vodu (pojme přibližně tisícinásobek vody k své hmotnosti), udržuje pleť hezky hydratovanou a vláčnou. Dají se s ní ošetřit různé části obličeje, krku, dekoltu i hřbetů rukou. V případě, že by se vám výsledný efekt ošetření nelíbil, dá se kyselina hyaluronová beze zbytku rozpustit.

V estetické medicíně se používají desítky druhů kyseliny hyaluronové v různých konzistencích. Tekutější forma je určena pro hloubkovou hydrataci. Tužší gelové skupenství se aplikuje do hlubších vrstev kůže a hodí k vyplnění vrásek a modelaci obličeje, například zvýraznění lícních kostí nebo zvětšení úst.

{{:pr:}}

Kyselina hyaluronová v oční medicíně

V oční medicíně se HA užívá k dočasnému vyplnění prostoru přední komory oční a ochraně očních tkání před poškozením při operacích např. šedého zákalu. Díky své schopnosti navázat vodu se také používá v přípravcích na suché oko a také v roztocích či kapkách pro uživatele kontaktních čoček.

Zvyšte si hladinu HA v těle přirozeně

Jak stárneme, kyseliny hyaluronové v těle ubývá - naše pleť i klouby se vysušují a ztrácí elasticitu, slábne nám zrak. Dá se s tím něco dělat? Pokud máme kyseliny hyaluronové málo, můžeme ji tělu doplnit. Jedním z nejbohatších zdrojů přírodní kyseliny hyaluronové jsou červené hřebeny kohoutů a slepic. Kromě těch jsou bohaté na HA také další části zvířat, jako jsou klouby a šlachy, stejně jako lidské. Chcete-li kyselinu hyaluronovou doplnit přirozeně, udělejte si vývar nebo dušené jídlo ze zvířecích kloubů, kostí, šlach a kůže.

Skvěle fungují také sójové boby – ty obsahují vysoké množství fytoestrogenů, rostlinných zdrojů estrogenu, které v těle fungují jako estrogen. Estrogen pomáhá tělu produkovat více kyseliny hyaluronové. Konzumovat můžete také sójové potraviny, jako je tofu, sójové sýry a sójové mléko.

Pijte červené víno nebo šťávu z hroznů. Resveratrol obsažený v červeném víně, nacházející se ve vysokých koncentracích v hroznové kůži, je též fytoestrogen.

Hladiny kyseliny hyaluronové pomáhají zvýšit také pomeranče, citrony, grepy, limetky a jiné citrusové plody obsahující vitamin C. A to nejen šťávy z nich, ale též jejich slupky, které můžete namixovat do nápojů, nebo použít při vaření.

Kyselinu hyaluronovou obsahují též banány.

Kyselina hyalurunová se dá též vyrobit. A to nejen z červených hřebenů kohoutů, HA ve výrobním procesu mohou produkovat také geneticky změněné kmeny bakterií Escherichia coli. Dalším užívaným způsobem biotechnologické výroby je získávání kyseliny hyaluronové fermentací z buněčných stěn bakterií druhu Streptococcus zooepidemicus.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

kamila.336, 8. 7. 2019, 15.20

ahoj mate nekdo zkusenosti s doplnkem stravy jako s kyselinou hyaluronovou?

michaelanavrc, 9. 7. 2019, 10.01

Ahoj ano ja mam je to primo od znacky vito life tobolky a jsem velmi spokojena. maji vetsinou vsechny informace na webu u produktu.

kamila.336, 15. 7. 2019, 11.30

Tak to neznam kde to sezenu prosim?

michaelanavrc, 16. 7. 2019, 10.17

Sezenete na eshopu perlazdravi.cz . Tam maji od toho vito life plno vecicek na ruzne problemy.

lucie25987, 18. 6. 2019, 14.05

Kyselina hyaluronová je skvělým pomocníkem v boji proti vráskám. Já její sílu také už využívám. Už dlouho nepatřím k nejmladším, tak o to víc teď o sebe musím pečovat. Kupuji si toto sérum https://www.beamia.cz/pece-o-plet/1-2/ , které se mi osvědčilo mnohem víc, než ta, která jsou běžně v obchodech.

Ketris

Ketris, 28. 8. 2018, 7.27

Tak v bananu bych ji necekala, to jsem prekvapena..

mattonka, 28. 7. 2018, 10.02

Zajímavý článek. Také jí používám jen v krémech a sérech, ale používat jí vnitřně přirozenou cestou je asi ideální

Cherrynka, 19. 7. 2018, 13.14

používám ji v collalocu, tabletkách od Syn Care, Jsou super

Marusk

Marusk, 18. 7. 2018, 18.14

Pěkný článek. Ano je to trend a často se o ni mluvi. Super že je uvedeno, kde se dá prirozene získat

Mildret, 7. 7. 2018, 13.40

Zajímavé, taky ji znám jen z krému .

Žofinka

Žofinka, 7. 7. 2018, 10.23

také ji znám jen z krémů na vrásky )

Mygara

Mygara, 6. 7. 2018, 8.28

to je zajímavé, že se dá doplňovat i vnitřně )

Aliisha

Aliisha, 26. 6. 2018, 6.58

Citrusů i banánů jím dost. V krému taky něco je, tak toho mám dostatek

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací