Je vám neustále zima? Důvodem může být chybějící železo!

zobrazeno 1379×

Vložil(a): Adrianita, 27. 1. 2021 9.43

Sedíte doma ve svetru a huňatých ponožkách, zatímco váš partner chodí po bytě v tričku? Na pracovní poradě se choulíte do deky a narážky okolí odbýváte s tím, že jste zimomřiví odjakživa? Zimomřivost však může být vyvolána nedostatkem železa a s pár tipy je možné s ní nadobro zatočit.

Pozor na únik tepla

Pocit zimy jsme automaticky zvyklí řešit teplejším oblečením. Ne vždy ale stačí navýšit počet vrstev. Významná část tepla z těla na procházkách uniká z hlavy. Pokud se necítíte přímo na čepici, určitě si nezapomeňte alespoň čelo zakrýt šátkem či čelenkou, a to zvláště za větrného počasí. Vyhnete se tak bolesti hlavy způsobené zánětem dutin.

Důležité je, aby na sebe oblečení dobře doléhalo. Slabými místy garderoby mohou být odhalené kotníky nebo bedra. V teple, a především v suchu musejí být také nohy. Pokud vyrážíte ven za deště nebo do promáčené či zasněžené přírody, přibalte si pro jistotu do kabelky či batůžku náhradní silnější ponožky.

Důležitou roli hraje jídelníček

Období, kdy kolem řádí nemoci, není vhodnou dobou na přísné redukční diety (ostatně jako žádná jiná část roku). Co může pomoci, je naopak pestrý a vyvážený jídelníček. Především ženám v něm však často chybí dostatek bílkovin a stopových prvků a nevýhodu mají také vegetariáni a vegani. Pocit neustálé zimy totiž může způsobovat mimo jiné nedostatek železa. To se ve větší míře nachází v mase, játrech a některých dalších vnitřnostech, ale lze jej doplnit také některými luštěninami, obilovinami nebo třeba mákem.

Pokud trpíme nedostatkem železa, můžeme si vypomoci bylinami. „Vhodné jsou tinktury z tamaryšku, který též podporuje tvorbu červených krvinek, dále můžeme využít dangšen či gemmoterapeutikum z jedle a kopřivy,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Poměrně opomíjenými pomocníky v boji s nedostatkem železa jsou také houby, které mohou zároveň podpořit imunitní systém a orgány podílející se na krvetvorbě. „Z těchto prostředků můžeme využít lesklokorku, penízovku či houbu šiitaké,“ vypočítává Podhorná.

Obzvlášť pozor by si na nedostatek železa měly dávat ženy kolem menstruace, po porodu nebo ve vyšším věku. U nich totiž může snadno vzniknout deficit této látky, následkem čehož může být oslabena tvorba červených krvinek a hemoglobinu. Kvůli tomu poté může trpět celý imunitní systém, protože orgány nejsou dostatečně okysličeny. Při problémech se železem je proto dobré podporovat i celkovou činnost imunitního systému. „Pro zlepšení prokrvení je možno podpořit cévní systém a krevní oběh bylinkami, jako je jinan, gotu kola, kotvičník či kaštan. Na zlepšení imunitního systému, který vše řídí, lze použít eleuterokok, echinaceu nebo gemmoterapeutikum z černého rybízu, lesního bezu a ořešáku,“ dodává Podhorná.

 

 

Je vám často zima? Co se vám osvědčilo? Zjišťovala jste si chybějící železo?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (8 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 10. 12. 2022, 11.38

zima je mi pořád, ale nedostatkem železa to není, jsem spíše už hodně zhýčkaná

no zima mi byla jen ve čtvrtém těhotenství,teď je mi spíše furt jen vedro

Katka

Katka, 29. 3. 2021, 13.23

Tak nějak tuším, že zimomřivost pak nahradí návaly 😅

Teryk92, 30. 1. 2021, 19.11

Tak to by mohl být i můj případ. U nás to vypadá přesně jak se píše výše. Já sem zmrzlá a manžel tu chodí v kraťasech a tričku. Určitě doporučuji jíst hodně červeného masa. Doktorka říkala, že zeleniny bych musela sníst na vagóny aby to bylo znát. Zkoušela jsem pít i železité víno ale ta chuť nic moc....

Lenička, 29. 1. 2021, 8.29

Je pravda že jsem jako malá byla zimouřivá ichudokrevná. Teď je to naopak.

Katka

Katka, 28. 1. 2021, 9.19

Prý pomáhá otuzovani, ale pro zimomrive je to těžká disciplina 😇

babca216, 27. 1. 2021, 18.20

Tak já jsem naopak horkokrevná, ale tohle řeknu kolegyni , tě je zima pořád a bylinky ona ráda

patricia077

patricia077, 27. 1. 2021, 14.20

Tak to by sedlo, já jsem odjakživa "zimomřivec" a nedostatek železa jsem měla taky skoro vždycky nejvíc v těhotenství..je fakt že jsem léta byla vegetarián..a i teď kromě ryb a drůbežího maso moc nejím...

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů