Trhat nebo netrhat? Nosní a krční mandle.

zobrazeno 12847×

Vložil(a): Adrianita, 29. 2. 2020 22.21

Zvětšená nosní či zvětšené krční mandle se řeší často u dětí do 10 let. Proč tomu tak je a co je příčinou? Jaké jsou hlavní funkce mandlí a lze je stáhnout i alternativně? Podíváme se na problematiku i z hlediska tradiční čínské medicíny.

U člověka rozlišujeme krční a nosní mandle neboli tonsily, jedná se o párové orgány. Oboje mandle jsou součástí imunitního systému a chrání tak organismus před infekcí, která proniká do organismu horními cestami dýchacími.

Nosní mandle jsou nejdůležitější u dětí. Jejich hlavní funkce je přímá obrana organismu, ale i příprava bílých krvinek v závěru infekce, aby se organismus dokázal po zbytek života této infekci bránit. Nosní mandle se postupně zmenšuje a v dospělosti ji u většiny lidí prakticky nenajdeme. Při zvětšení je bohužel často rutinně odstraněna, nebo je to přinejmenším její odstranění doporučeno, i přesto, že po odstranění často dorůstá a potíže jsou tak beze změny.

Krční mandle mají podobnou funkci jako mandle nosní, ale svou významnou úlohu plní i v dospělosti. Pro odstranění krčních mandlí dnes panují přísnější pravidla, protože po odstranění vzniká větší riziko infekcí dolních i horních cest dýchacích.

Zvětšené krční mandle

Běžně se na krčních mandlích usazují čepy, jedná se o zbytky mikroorganismů, jídla, epitelu, apod. Tím je připravena půda pro usazení bakterií, které způsobí nemoc, přičemž vir ani bacil nejsou příčinou problému. Tohle bychom mohly přirovnat k filtru třeba v myčce. Má za úkol filtrovat nečistoty, ale když je zanesený, neplní svou funkci tak, jak má. Krční mandle jsou součástí lymfatického systému, který má odstraňovat nečistoty ze sliznic. Často má ale mnoho práce s odváděním nejrůznějších toxinů, především z nezdravé potravy.

Větší potíž způsobí často předepisovaná antibiotika, která nemoc jen potlačí, léky často problém nevyřeší. Je třeba imunitní systém spíše podpořit, ne jej oslabit. Pak už jen stačí, aby dítě bylo ve stresu nebo vyčerpané, a zánět mandlí je tu. V případě zvětšených krčních mandlí stačí jen mandle vyčistit. Jak? Zařadit do jídelníčku spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, bohatých zejména na vitamín C, čistou vodu, bylinné čaje. Samozřejmostí je omezení problémových potravin, mléka a mléčných výrobků, sladkostí, případně i lepku. K tomu je dobré přihlédnout k domácím podmínkám - častěji krátce větrat, zajistit správnou vlhkost vzduchu, udržovat koberce vysáté, případně se jich zbavit, myslet i na případné domácí mazlíčky, vaření na plynu apod.

Pokud dítě chodí do školky, bývá častěji nemocné. Můžeme si položit otázku, jak často je nemocné a o jak vážná onemocnění se jedná, případně, zda dítě musí školku navštěvovat. Pokud do školky přesto bude docházet, v případě nachlazení a náznaků nemoci by mělo zůstat doma. Při odstranění krčních mandlí je oslaben imunitní systém a dítě je méně odolné, bacily mají volnou cestu. Před jakýmkoliv zákrokem se nejprve obraťte na odborníka, který vám pomůže sestavit jídelníček (lékař TČM, přírodní léčitel). Neléčený zánět mandlí může způsobit záněty ledvin, revmatickou horečku, abscesy, otravu krve a zápal plic. 

Zvětšená nosní mandle

Nosní mandli si můžeme představit jako květák se stopkou, který tvoří mechanickou překážku v nosohltanu. Podobně jako krční mandle a krční uzliny tvoří lymfatickou tkáň. Zvětšené nosní mandli se říká adenoidní vegetace. Doslova si vegetí ve vlhkém a horkém prostředí.

Nosní mandle se projeví nejčastěji mezi 2.-6. rokem. Jedná se o tyto projevy:

  • Huhňavý hlas
  • Zhoršený sluch, nedoslýchavost
  • Zhoršené dýchání (chrápání, dítě dýchá pusou)
  • Opakovaná respirační onemocnění a infekce (zánět nosohltanu, středouší, dutin, časté rýmy)

Dle čínské medicíny se nosní mandle zvětší hlavně stravou, kdy je “živeno” horké a vlhké prostředí s produkcí horkého hlenu.

Vhodná strava při zvětšené mandli

Doporučeny jsou potraviny, které rozpouštějí horký hlen v horním ohništi. Patří k nim hlavně tofu, kedlubny, ředkvičky, ředkve, chřest, houby šitake, mořské řasy, grep, mandarinky, citrony, limetky, pomelo, králík, kohout, slepice, pstruh, candát, celerová nať, nať z jarní cibulky, pažitka, petrželová nať, koriandrová nať, mateřídouška, tymián, oregano, křen, hořčičné semínko, hořčice wasabi, citronová a mandarinková kůra, zelený čaj, jablka, fazole, hrušky, papája, bambusové výhonky, ananas, hořký salát, mořské řasy, mrkev, brokolice, červená řepa, rajče, zelí, meloun, kukuřice, cuketa, okurka, fazole mungo a adzuki, bílá houba, daikon, basmati rýže, olivy, jáhly, ječmen, lotus kořen, bílá rýže, semínka melounu, aloe, kukuřičné vlasy, otruby ovesné, otruby ovesné, máta, otruby pšeničné, čekanka, pampeliška.

Omezit nebo zcela vyloučit z jídelníčku bychom měli především cukr a výrobky z něj, pasterizované kravské mléko a mléčné výrobky, smažené, grilované a dlouze pečené pokrmy, ostrá jídla.

Odstranit nosní mandli nebo nechat samu se zmenšit?

Zvětšená nosní mandle má 3 stádia, 1.a 2. stupeň lze bez problému vyřešit dietetikou či odstraněním příčiny. U 3. stádia je stav již velmi vážný, ale i zde je šance na zmenšení, avšak je třeba větší důslednosti a trpělivosti. I po odstranění mandle je nezbytné upravení stravy, jinak přibližně do půl roku v horkém a vlhkém prostředí opět vyroste. Přestože po 6. roku nosní mandle zpravidla ubývá, v případě jejího zvětšení je třeba provést opatření a nenechat to jen tak být.

Neváhejte se obrátit na odborníka zabývajícího se čínskou medicínou. Mnohým dětem pomohl bylinný lék Hebkost labutí šíje, který se má užívat do vymizení projevů (1-2 měsíce se často neděje nic, výsledky se projeví později, po úplném vyléčení ještě 1 balení užívat preventivně). Lék sice můžete koupit sami bez předpisu, ale odborník vám případně doporučí další lék či speciální léčbu na míru vašeho dítěte. 

Dále můžete vyzkoušet homeopatickou léčbu, aromaterapii, dlouhodobý pobyt u moře (i solné jeskyně, solné lampy), byliny doporučené léčitelem. Podpořte imunitu dítěte, užívejte probiotika, při potížích sáhněte po lichořeřišnici, Kalobě, Sinupretu, Bactoralu. Vhodná je i sauna pro děti. Na nos s rýmou v případě zvětšených mandlí je vhodný proplach nosu, méně vhodná je konvička. Je třeba také dítě naučit dýchat nosem, nos čistit i preventivně mořskou vodou, naučit dítě smrkat. V případě špatného sluchu nechte dítěti vyčistit ušní mázek, případně pořiďte sprej do uší.

V první řadě objednejte dítě na imunologii, zda netrpí žádnou alergií, případně má v pořádku imunitu. Trvejte i na výtěru z nosu a krku, zda dítě nemá žádnou bakterii v nosu či krku. Dcerce z výtěru vyšla bakterie Moraxella a streptokok, které mohou způsobovat i zápal plic.

Psychosomatika a zvětšená mandle

Někdy se toxiny na mandlích usazují z hlediska psychického. Krční mandle vyjadřují komunikaci i nekomunikaci, a odvahu. To, co jsme nevyslovili, s někým si nevyříkali, neměli jsme na to odvahu, se usadilo na mandlích. Nejedná se jen o dítě samotné a jeho vztahy s rodinou či vrstevníky, ale především o prostředí, v kterém vyrůstá. Jestliže jsou hádky či jiné spory na denním pořádku, dítě to “polyká” a hromadí se mu to v krku. Příliš emocí způsobují opět horko v horním ohništi, hromadění zase vlhko. Z hlediska TČM jsou nemoci dítěte nemocí matky (ale i otce, jiného člena z rodiny…). Je to proto, že děti jsou přímo napojené na matku a vnímají a nasávají vše, co se doma děje. V léčbě není tedy důležitá jen strava, čisté prostředí, ale i láskyplná komunikace. Děti musí respektovat, že i rodič má svůj prostor (od určitého věku), ale neustálé “zmiz, neotravuj, buď zticha” apod. na vlastním vnímání sebe sama dítěti nepřidá. Bohužel tento způsob vnímání není pro každého. Když rodič dostane od lékaře radu, ať se zaměří na vztahy v rodině, málokdo si to vezme k srdci. 

Nos symbolizuje vlastní hodnotu, sebehodnotu, sebeuznání, vlastní jedinečnost a cennost. Toužíme po lásce a pozornosti, jestliže tyto hodnoty nejsou naplněny, trpí nos. Přichází pocity méněcennosti, neviditelnosti, připadáme si nedůležití, pak se přidá vyčerpání, oslabení, a nemoc je na světě. Problémy v oblasti nosu a nosní mandle přichází i při přetíženosti, když strkáme nos do cizích věcí. Proto neposuzujte a nesrovnávejte ostatní.

Potíže s mandlemi souvisí se špatným dýcháním, proto se zamyslete, kdo nám (nebo dítěti) nedá nadechnout. Nepotlačujte emoce, neumlčujte dítě, nechte jej se projevit. Krční mandle jsou zaneseny negativními emocemi, pomůže nechat dítě vykřičet, jako by v krku mělo oheň. Nečistoty se na mandlích usazují i při vlastní sebekritice, učte děti mít se rády.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (2 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aneta Jiřičná Bendiková, 22. 12. 2020, 18.28

krční mandle jsme nechat vytrhnout druhorozenému synovi museli nechat,protože byl hodně nemocný a měl špatnou imunitu,naštěstí po vytrhnutí,často nemocný nebývá,což je super

jitka46

jitka46, 9. 5. 2020, 21.10

Naštěstí jsem toto nemusela řešit. A jsem ráda.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů