Potravinová alergie u dětí

zobrazeno 19124×

Vložil(a): Christie, 26. 10. 2014 12.27

Objevily se vašemu dítku znenadání kožní nebo respirační potíže? Pak může být příčinou potravinová alergie. Tělo tak odmítavě zareagovalo na bílkovinu obsaženou v jídle, což způsobilo alergickou reakci. Pro vás to znamená nekonečné pátraní v hlavě, které by podávanou alergenní potravinu pomohlo odhalit.

Jak se projevuje potravinová alergie?

Pokud jste se s alergií na potravu u dítěte setkala, nejste první ani poslední. Alergickou reakci na potraviny totiž prodělá až osm procent dětské populace ve věku do tří let. Ne vždy se mohou příznaky dostavit ihned, někdy si dá reakce i pár dní na čas. Někdy může mít banální průběh, v některých případech ale i horší scénář.

Potravinová alergie může mít mnoho podob. Často se projeví formou kožních potíží spojených s kopřivkou, atopickou dermatitidou - ekzémem, afty v ústech nebo prasklinkami v ústních koutcích. Mohou nastat slizniční komplikace, které mají podobu otoků sliznice dutiny ústní, rtů, zahlenění a rýmy, kýchání, dušnosti, astmatu, zánětů ucha, průdušek nebo plic. V některých případech se vyskytnou zažívací problémy provázené bolestí břicha, pocitem na zvracení či zvracením, průjmem, zácpou, objemnou stolicí či nitkami krve ve stolici, nadýmáním, celkovým nechutenstvím a neprospíváním v důsledku špatného vstřebávání živin ze stravy.

Neopomínejte ani změny v chování dítěte, které provází zvýšená dráždivost, častý pláč nebo poruchy spánku.

Vaše dítě má alergickou reakci. Co dělat?

V současnosti jsou dostupné imunologické testy, které pomáhají alergie odhalit, ale mnoho lékařů je u miminek a batolat neprovádí. Důvodem je nevyzrálý imunitní systém tak malých dětí, čímž mohou být výsledky testu zavádějící. Mnohdy tedy rodičům nezbývá nic jiného než vlastní pozorování dítěte, které však představuje běh na dlouhou trať s nejistým cílem. Někdy totiž stačí jen hůře omyté ovoce či zelenina, které dítěti běžně podáváte, a alergická reakce je tady.

V případě podezření na potravinovou alergii se v každém případě spojte se svým dětským lékařem a stav dítěte spolu konzultujte. Pediatr může dítěti naordinovat medikamenty zmírňující průběh alergie a dát vám další doporučení, jak předcházet případnému zhoršení situace.

Pokud se alergie objevuje opakovaně, avšak bez známek spojitosti s nějakou potravinou, vyzkoušejte na pár dní eliminační dietu pro kojící mámy nebo eliminační dietu pro přikrmované děti. Tento potravinový test spočívá v dočasném vyřazení alergenů ze stravy matky nebo dítěte a může vám pomoci původce všeho odhalit.

Kterým potravinám je lepší se raději vyhnout?

Pokud vaše dítě reaguje na některé potraviny podrážděně, a to opakovaně, měla byste určitě na čas eliminovat ty rizikové. Miminka jsou obzvlášť citlivá na složky v potravinách, proto platí, že malým dětem s alergií byste neměla zavádět nemléčné příkrmy před pátým měsícem života. Potíže mohou nastat rovněž u kojených dětí, protože mnoho alergenů v potravinách se umí do těla dětí dostat skrze mateřské mléko. V tomto případě je vhodné miminku podávat hypoantigenní přípravky (HA), kde je potenciál bílkoviny značně snížen. Při alergii na kravskou bílkovinu začíná být mléko kravské, kozí nebo ovčí tolerováno až kolem druhého roku věku dítěte.

Mezi nejvíce alergenní potraviny se kromě mléka řadí vejce, sója a mouka. Z ostatních potravin jsou rizikovějšími všechny druhy ryb, celozrnné pokrmy, maso vepřové i hovězí nebo živočišné tuky.

Ze zeleniny v syrovém stavu je to celer a petržel, dále pak rajská jablka, chřest, ředkvičky, křen, paprika, okurka, zelí, cibule, pórek a některé luštěniny např. hrách. U ovoce byste měla být obezřetná s podáváním citrusů, kiwi, ananasu, manga, fíků, datlí či lesního ovoce.

Také sladkosti a cukrovinky jako čokoláda, kakao či med obsahují zvýšené alergenní složky. Zcela vylučte kořenící přípravky, ořechy, včetně olejů z nich, houby, černý čaj a aditiva, tj. potraviny či nápoje obohacené tzv. éčky, barvivy apod.

Také jsem si tím prošla

Ještě dnes nad tím nevěřícně kroutím hlavou. Dcera od narození neměla s podávanými potravinami žádný problém. Jaké to bylo překvapení, když úderem druhého roku alergie zasáhla také ji, a to v podobě kopřivky. Ačkoliv jsem s napětím očekávala, že vyrážka během hodinky zmizí, kopřivka se rozrůstala a cestovala dceři po těle a končetinách. Situace se nelepšila, ba naopak, a tak jsem s dcerou vyrazila k lékaři. Ten konstatoval jednoznačnou potravinovou alergii, naordinoval kapky pro zmírnění příznaků a nařídil dvoudenní dietu (vynechat dráždivé potraviny a tekutiny). Celé dny jsem přemýšlela nad podávanou stravou v průběhu posledních dnů, která mohla alergii zapříčinit, dokonce i nad zakoupenou kosmetikou nebo pracími prostředky, ale bez výsledku. Faktem zůstává, že od té chvíle má dcera neustálé problémy s kůží, která je zdrsnělá, občas dostává podobu drobného ekzému. Celkově je pokožka abnormálně citlivá a vyžaduje nadměrnou péči. Jelikož reaguje podrážděně na běžné mycí gely, krémy a na chlór, rozhodla jsem se vše kompletně změnit. Koupelnové radovánky jsme zkrátila, běžná mýdla vyměnila za olej určený atopikům, nedám dopustit na sprchový konopný olej. Vlásky myjeme přírodním měsíčkovým šamponem a pečlivě dceři promazávám pokožku těla. Střídavě používáme levandulový balzám. Má totiž také hojivé účinky a odbourává duševní napětí.

Díky každodenní péči a kvalitní kosmetice se pokožka dcery dostala do mnohem lepší formy. Myšlenku, že by se vše mohlo opět zhoršit, si raději ani nepřipouštím, přestože vím, že první alergie může být počátečním spouštěčem dalších. Člověk musí být v pohodě a nestresovat sebe ani dítě, protože situaci by to nijak nepomohlo a naopak mohlo vše jen prohloubit.

 

Maminky, řešíte se svými dětmi obdobný problém? Napište nám, jak situaci zvládáte a co byste doporučily ostatním.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Pojmy použité v článku:

 • atopická dermatitida

  onemocnění kůže

 • atopik

  je člověk, který má vrozený sklon k alergiím různého druhu

 • eliminační dieta

  testovací dieta založená na jednoduchém principu dočasného vyřazování alergenů ze stravy

 • hypoantigenní přípravky

  testovací dieta založená na jednoduchém principu dočasného vyřazování alergenů ze stravy

Diskuze k této stránce (15 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

naštěstí kluci žádnou takovou alergii nemají,já jsem alergická na jablka,ale to mi nevadí,nejím jak zeleninu,tak ani ovoce.

Minnie, 27. 3. 2020, 21.12

U sebe ani u dětí to naštěstí neznám, ale partnerovi zhruba přes 2 lety zjistili celiakii a je to mazec hlavně pro něho...

Kikinka30, 12. 11. 2019, 17.42

Právě s tim zapasim,poprve se mi u kojence objevila koprivka po celem těle... pátráme po svem i dcerinem jidelnicku ale nic me nenapada.objevila se dnes rano a tak zkusim ten dia rezim a uvidim. Odeslo to samo nebo resite s pediatrem....? No uvidim,zda rezim zabere Diky za tipy,

Meffy, 10. 4. 2019, 19.10

Po přečtení tohoto článku mi zase sepnula výstražná kontrolka v hlavě - už přes 14 dní bojujeme s téměř tříletým synem s kopřivkou, která se mu objevila z ničeho nic na nožičkách, občas je lepší, jindy horší, už docestovala až na bříško. Z jídelníčku jsme už odstranili všechny možné potraviny (syn je atopik, tak má i tak už dost zvláštní režim), doktorka o příčině vyrážky nic nevěděla, napsala mastičku, která ale nezabírá, nově další dvě, tak uvidíme. Až teď mi ale došlo, že syn začal ochutnávat med. Medové kaše měl, když byl malý, ale teď sní ob den lžičku i dvě medu. Zkusím ještě odstranit med (nesladíme cukrem, ale medem) z dohledu a dosahu a uvidím. Med mě opravdu nenapadl.

Žofinka

Žofinka, 4. 7. 2018, 14.45

Také se toho desim, co se ještě může objevit

Mygara

Mygara, 28. 3. 2017, 8.08

u nás nic, to je věc, po které opravdu netoužím a ještě si hrát na detektiva

Petra Önder (petrao)

petrao, 7. 2. 2017, 11.42

Poprvé zrovna nedávno kopřivka po celém těle po borůvkové kozí kaši..po kozím UM reakce nebyla takže asi ty borůvky..

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 8.37

zatím se u nás nevyskytla a doufám, že to tak zůstane

jitka46

jitka46, 12. 8. 2016, 23.42

Bohužel je to už běžná věc, jak u dětí tak dospělých.

lazna, 29. 5. 2016, 15.01

Zatím nemáme žádnou alergii.

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací