Plenková dermatitida? Známe odpovědi na nejčastější dotazy

zobrazeno 194×

Vložil(a): Adrianita, 9. 6. 2023 13.34  (aktualizováno 17. 10. 2023 13.29)

Zarudlá kůže a vyrážka z plen – přiznejte se, kdo se s tím u miminka nikdy nesetkal? Moc rodičů se nepřihlásí. Plenková dermatitida, jak se tento problém nazývá, dokáže znepříjemnit život děťátku i rodičům. Jak jí předcházet, jakým způsobem ji řešit a kdy už je nezbytné raději kontaktovat pediatra?

Coby dospělí si dovedeme představit, jaké nepříjemné by to bylo, kdybychom zůstali několik hodin v plenách, které jsou v lepším případě jenom počůrané. Dětská pokožka je navíc nezralá, a ne zcela vyvinutá. Bez přístupu vzduchu má tendence zarudnout a osypat se. Pojďme si zodpovědět pár otázek, jaké nás v souvislosti s touto komplikací mohou napadnout.

1) Jak poznáte plenkovou dermatitidu? Jak se projevuje?

Dráždivá vyrážka z plenek vypadá jako růžové nebo červené skvrny na kůži v místech kontaktu těla s plenkou. Před močí a stolicí jsou více chráněny tříselné záhyby, proto tato místa na kůži obvykle vypadají normálně a jsou bez podráždění.

2) Jsou situace, kdy hrozí plenková dermatitida častěji než obvykle?

Pokud má vaše dítě průjem, prořezávají se mu zoubky (polyká více slin procházejících střevem), přechází na smíšenou stravu, je pravděpodobnost vzniku plenkové dermatitidy zvýšená. Obecně nejvíce postihuje kojence do 15. měsíců věku (především mezi 9. a 12. měsícem).

3) Co můžete udělat, aby byl zadeček vašeho miminka v co nejlepší kondici?

Používejte savé a prodyšné („superabsorpční“) plenky, protože právě pleny hrají obrovskou roli v celkovém zdraví pokožky miminka. Pokud preferujete látkové plenky, zvažte užívání jednorázových, dokud se vyrážka nezahojí. Zadeček miminka otírejte hypoalergenními ubrousky, které pomohou udržet přirozené pH povrchu kůže, nebo ho omyjte vodou. Promazávejte pokožku ochrannou mastí, např. Bepanthenem Baby, která vytváří na pokožce prodyšnou ochrannou vrstvu, zklidňuje ji a pomáha chránit před opruzeninami. Navíc obsahuje panthenol známý i jako provitamin B5, který pokožku regeneruje. Dopřávejte zadečku čas bez plen, nechte jeho pokožku dýchat na vzduchu.

Při péči o zadeček miminka tedy nezapomínejme na tato pravidla:

1. Obecně se snažte omezit kontakt moči a stolice s kůží.
2. S každým přebalováním nechejte pokožku miminka volně nadechnout. Chvíle bez plenky jsou dobré pro pokožku i pro jeho bříško, kopání nožiček uvolňuje nadýmání a větry.
3. Střídejte plenky a pečlivě volte, které vyberete. Každému miminku sedí něco jiného. Některé můžou být např. méně prodyšné nebo savé, jiné mohou mít naopak těsné gumičky u hýždí. Na plenkách rozhodně nešetřete.
4. Při každém přebalování používejte ochranné masti vhodné pro nejmenší.
5. Pečlivě vybírejte velikost plenek, nevhodně zvolená totiž může vést k podráždění a odření pokožky v místech zadečku a stehen.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů