Mýty a fakta o klíštěti

zobrazeno 4021×

Vložil(a): pavlakosec, 6. 6. 2016 12.25

V naší republice se nejčastěji setkáváme s klíštětem obecným (Ixodes ricinus), na jižní Moravě se navíc vyskytuje i piják lužní (Dermacentor reticulatus) a klíšť lužní (Haemophysalis concinna). Klíště je roztoč živící se sáním krve savců, plazů i ptáků. Jeho velikost se liší podle pohlaví (samička 3,5-4,5mm a sameček 2,2-2,5mm), ale také podle toho, jak dlouho je přisáté, pak může mít i 1cm a více. Klíště přenáší spoustu nebezpečných onemocnění, u nás je to nejčastěji borelióza a klíšťová encefalitida.

Nezanedbávejme prevenci

Nejlepším lékem je prevence. Ať už ve formě repelentů (chemických jako jsou spreje, náramky; nebo bio - výluhy bylinek). Zaručených receptů na bylinkové preparáty je hodně, o některých si můžete přečíst v článku Jak se přírodně chránit před klíšťaty?

Jedna z dalších možností je zjistit si aktivitu klíšťat na internetu a podle mapky se nejkritičtějším místům bez jakékoliv ochrany pokud možno vyhnout. Takovou mapu najdete například na www.kliste.cz. Pokud se i přesto rozhodnete pro procházku venku, tak se doporučuje pár pravidel, která snižují riziko přisátí.

Pravidla snižující riziko přisátí klíštěte

Hlavní je vybrat správné oblečení: plné boty, ponožky a do nich zastrčit dlouhé, nejlépe bílé nebo světlé kalhoty, na kterých by šlo klíště vidět. Použití repelentu nejen na kůži ale také na oblečení a hlavně na boty a ponožky. Pro minimalizaci rizika napadení klíštětem se dále doporučuje omezit pohyb v travnatých či křovinatých porostech, pohybovat se spíše po zpevněných cestách, nelehat a nesedat do trávy. A každopádně po každé procházce se doma pořádně prohlédnout! Tuto prohlídku doporučuji zopakovat ještě druhý den, někdy se klíště schová a přisaje až po chvilce a mohlo by tak dojít k infikování.

Nejčastěji přenášené nemoci

Nemocí, které klíšťata přenášejí, je více. U nás se nejčastěji vyskytuje borelióza a klíšťová encefalitida.

Borelióza (lymeská borelióza nebo lymeská nemoc)

Jedná se o infekční onemocnění, jehož první výskyt byl popsán v roce 1975 v  Old Lyme ve státě Connecticutu ve Spojených státech. Bohužel, přes různé výzkumy a testy je zatím vyvinuta vakcína pouze pro typ onemocnění, který se vyskytuje v oblasti USA, ale ne u nás. Každoročně je u nás hlášeno na 3500 případů tohoto onemocnění.

Příznaky jsou velice proměnlivé. Prvotním je červená skvrna v okolí místa přisátí, není však ve všech případech. Během inkubační doby, která trvá 2 - 32 dní (může být ale i několik měsíců), se mohou objevit také příznaky podobné chřipce jako jsou bolesti hlavy a svalů, horečka, celková vyčerpanost a bolest kloubů. V případě neléčení se může infekce rozšířit do centrálního nervového systému (neuroborelióza) a mohou být napadeny další orgány jako srdce, nebo oči. 

Borelióza se léčí nasazením penicilínových antibiotik. Popřípadě, při alergii nebo nesnášenlivosti penicilínu, je alternativou ještě doxycyklin ze skupiny tetracyklinů. Doporučena je také podpůrná léčba vitamíny a klid na lůžku. V případě prodělání onemocnění nemůže vyléčený pacient 2 roky darovat krev.

Klíšťová encefalitida

Jedno z dalších infekčních onemocnění přenášených přisátím klíštěte. Proti této infekci je vyvinuto očkování, které je ale nutno přizpůsobit místu pobyt, není totiž možno očkovat komplexně proti všem původcům na světě. Bohužel ani toto očkování nechrání 100%, proto je i zde nutná prevence. Očkovací schéma se liší podle období očkování. V zimních měsících, kdy je výskyt klíšťat menší, jsou intervaly mezi dávkami o něco delší než v letním období, kdy se používá zkrácené očkování. Každopádně vždy jsou potřeba 3 základní dávky a po 3 letech od 3. dávky je potřeba přeočkovat. Poté již stačí jen další přeočkování v intervalu 3 - 5 let. Cena jedné dávky je okolo 800 Kč bez příspěvku od pojišťovny.  

Inkubační doba encefalitidy je 1 - 2 týdny. Nemoc má horší průběh u dospělých než u dětí. V první fázi onemocnění se objevují příznaky podobné infekci dýchacích cest, jako jsou bolesti hlavy a horečky. V druhé fázi, ve kterou však nemusí onemocnění přejít u každého nemocného, dochází k napadení centrálního nervového systému.

Průběh a léčba onemocnění závisí na celkové odolnosti organismu i na fyzické námaze nemocného. Jedinou možnost představuje podpůrná léčba (vitamíny a léky tlumící sekundární projevy nemoci) a klid na lůžku. U závažných případů se podává interferon.

Jak správně odstranit klíště?

Na internetu lze najít spoustu návodů jak správně odstranit přisáté klíště. Já osobně po poradě s několika lékaři a po průzkumu v okolí volím variantu dezinfekce - vyviklat - dezinfekce.

Postup je jednoduchý: na přisáté klíště kápnu trošku předem vybrané dezinfekce (jodová nebo betadine), opatrně uchopím klíště speciální pinzetou a velmi jemným vikláním ze strany na stranu ho odstraním. Poté místo opět ošetřím dezinfekcí a pár dnů hlídám, jestli se neobjeví reakce v podobě začervenání okolí místa přisátí nebo teplota. U většího klíštěte můžete použít speciální kartu se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Klíště poté spláchnu do toalety. Odborníci však doporučují klíště nelikvidovat, ale v případě jakékoliv reakce ponechat a zaslat na rozbor do laboratoře. Uspíší se tím diagnostika případné infekce a tím i rychlost nasazení vhodné léčby. Vyšetření nehradí pojišťovny, musíte si jej uhradit sami. Cena je různá, podle toho, které nemoci chcete nechat z klíštěte otestovat (lze jich testovat až 6), a také jak rychle chcete znát výsledky. Některé laboratoře nabízejí expresní vyyšetření, u kterého budete znát výsledek již do 24 hodin.

Pozor na mýty a babské rady 

Jedna z babských rad je klíště pomazat něčím tučným, ať už olejem nebo sádlem. Podle odborníků to není moc dobrý nápad. Sice klíště zahubíte, ale to může ze sebe ještě vypustit nebezpečný obsah a tím udělat více škody. Další z rad je klíště vytáhnout točivým pohybem. Omlouvám se za přirovnání, ale klíště není šroubek. Navíc by při tomto pohybu mohlo dojít k oddělení hlavičky, která by zůstala uvnitř a to je pak další komplikace navíc.

Nezapomínejme na naše zvířecí kamarády

Bohužel i přes veškerou prevenci ve formě obojků a kapek si mohou naši pejsci a kočičky přinést domů klíšťe. Výše zmiňované nemoci jsou přenosné i na naše domácí mazlíčky. Očkování je možné ale stejně jako u nás lidí jen proti klíšťové encefalitidě.

Zdroj: www.kliste.cz

Maminky, jaké jsou vaše zkušenosti s klíšťaty? Nechaly jste sebe a své děti očkovat? Nebo spoléháte na repelenty či bylinky? A už jste některá posílala klíště na rozbor? Podělte se s námi o vaše zkušenosti!

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

  • interferon

    proteiny nespecifické imunity, působící v protivirové obraně

  • tetracykliny

    širokospektrá bakteriostatická antibiotika

Diskuze k této stránce (25 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

mckvak, 24. 7. 2017, 17.23

Pekne napsane

martinazab, 30. 5. 2017, 15.43

Ja som chcela dat syna zaockovat ale nejako som pozabudla. Tak o rok. Lebo ja mam panicky strach z kliesta. Minuly rok syn mal a to dostal na sidlisku ani v travs nebol. Takze strach mam.

Kikinka30, 2. 4. 2017, 6.50

Jsou to oskliva a zákeřná zvirata,fuj

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 14.45

klíšťata jsou potvůrky

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 9.56

ta pinzeta je úžasná, dříve jsme taky klíště dusili něčím mastným

jitka46

jitka46, 28. 7. 2016, 23.20

znám pár lidí, kteří si tím prošli, nic příjemného

Zuzka Čtvrtečková, 2. 7. 2016, 11.18

V loni jsme se jim vyhnuli, preventivně jsme používali repelenty. Letos měl jedno mladší syn. Muselo na něj přelézt, jelikož na zemi vůbec nebyl. Ani na dece.

Petra Schoberová, 2. 7. 2016, 6.42

Super clanek,klistak se hrozne bojim brrrr

petrao, 29. 6. 2016, 15.52

Zrovna nedávno jsem si četla v nějaké staré příručce pro hospodyňky jak klíště udusit v oleji

jitka46

jitka46, 25. 6. 2016, 22.34

u nás zatím naštěstí také nic

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací