Batole 15. - 16. měsíc

zobrazeno 16691×

Vložil(a): Martina Richterová, 3. 8. 2015 14.20

Náš seriál o mapování života dítěte ve druhém roce života pokračuje. Vaše batole už je rok a čtvrt „staré“. Měsíce utíkají jeden za druhým a každý je pro vaše dítě velmi důležitý. Co nového se naučilo za poslední týdny a co by mělo umět v tomto období?

Co dítě nyní dovede?

Opět je třeba myslet na to, že jednotlivé dovednosti dětí jsou zcela individuální. Každé je jiné, jednotlivé vlastnosti a dovednosti jsou pouze orientační. Většina dětí už umí pár jednoduchých slov, které zatím nevedou k plynulé komunikaci. Když dítě něco chce, tak si na to ukáže. Své vyjadřovací schopnosti tedy projevuje zejména gesty. Nebojte se, že jim nebudete rozumět. Tato gesta batole dokáže vypilovat k dokonalosti. Když se chce pomazlit, dá ruce nahoru nebo přijde k vám a chytí vás za nohy. Když potřebuje něco podat, jednoduše ukáže prstíkem. A když náhodou nepoznáte, co chce, reaguje vztekáním.

Stále více se zdokonaluje v poznávání obrázků v knížce, a světa kolem sebe vůbec. Se synem nás hodně bavilo prohlížet si obrázková leporela. Brzy se naučil poznávat prakticky všechny obrázky. Takto malé děti zajímají barevné a výrazné obrázky. Bavilo ho to víc, než čtení pohádek.

Hrajte si společně

Další oblíbená hra je stavění kostek nebo skládání puzzle. Dejte přednost interaktivním hrám, při kterých se dítě může dobře rozvíjet. Velmi se nám osvědčily různé tvary (takzvané vkládačky). Rozvíjíte tím jemnou motoriku, dítě se nenásilným způsobem učí poznávat tvary a barvy. Tato hra vydrží dítěti opravdu dlouho. Kolem dvou let už bude schopné poznávat barvy i tvary na 100%.

Dítě se zdokonaluje také v pohybu. Většina batolat už zvládá chůzi, některé i běhat. Jestliže dítě stále nechodí, je vhodné kontaktovat lékaře. Některé děti mohou mít jen pomalejší vývin, u jiných by to však mohlo značit nějaký problém.

Co dalšího umí váš drobeček? Je toho opravdu mnoho. Dokáže se napít z hrnečku, umí držet lžíci a trefit se s ní do pusy, sleduje pohádky (udrží pozornost asi deset minut ). Když se mu něco nelíbí, zlobí se. Když má radost, dává to dostatečně najevo.

Dítě potřebuje kolektiv

Pokud je dítě jedináček, potřebuje být mezi dětmi co nejvíce. Jestliže je batole zdravé a počasí vám to dovolí, choďte ven na procházky, ale také na hřiště, které představuje pro dítě nové podněty. Vhodná jsou také speciální cvičení a kroužky pro děti, kde se setkáte se stejně starými vrstevníky.

Separační úzkost

V tomto období se může objevit „druhá vlna“ separační úzkosti. Dítě je silně fixováno na matku, se kterou tráví prakticky veškerý čas. Dítě na vás spoléhá a chce vás mít stále u sebe. Problém může nastat ve chvíli, kdy si potřebujete odběhnout na toaletu a nebo večer vyrazit s kamarádkou do kina. Tyto stavy jsou dočasné, jedná se o normální projev, který k tomuto věku zkrátka patří. Dítě nechápe, proč najednou odcházíte, když ono chce být s vámi.

Stále kojíte? Nestyďte se za to

Většina maminek odstaví dítě v jednom roce života. Některé však pokračují i dále. Pokud mléko máte a dítě má o něj zájem, pak není důvod přestávat. Kojení je pro dítě velmi prospěšné, navíc vy ušetříte za umělá mléka. Ale pozor! Některé děti v tomto věku považují prso za „dudlík“ a možnost být v blízkosti matky. Jakmile zjistíte, že dítě prakticky nic nevypije a jen „dudá“, je nejvyšší čas s tím přestat. Ovšem nevytloukejte klín klínem a nedávejte dítěti místo prsa dudlík. Je to jen další neřest, kterou budete muset později odnaučovat. I když to zpočátku nebude snadné, dítě si brzy zvykne.  

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

pití z hrnečku jsme zkoušeli,ale spíše bylo vše na klucích,než v nich :-D

Minnie, 5. 9. 2020, 11.23

V tonto období jsem kojila všechny 3 naše děti dál, o kojení byl dlouho zájem a mně to nevadilo a i když jsem byla místo dudlíku (v noci), nevadilo mi to.

Žofinka

Žofinka, 30. 6. 2018, 7.00

Nejvíce jsem se pobavila komentáři po článkem

Eliška Kozlova, 28. 9. 2017, 21.26

Období naprosto souhlasím s Petrou (do všeho vlezu) a Kris (kojit 3x za noc ). Ach jo, jen se tyto batoleci manýry odnaucila starší ségra, mám to samé odznovu, sice starší brácha i ségra hlídají, ale znáte to hlídají všichni a nikdo. Prostě zaplať Pán Bůh, ze jsou ta batolata tak roztomilá, nebo by je musel člověk roztrhnout Všude vleze, baví ho jen to co nesmí, ale krásně chodí, mluví i ta trocha samostatnosti tam je

Peta Johansson, 4. 5. 2017, 14.14

U syna jsem v tomhle období spozorovala tyhle novinky: vyleze sám na židli a z ní na stůl, takže už máme doma holobyt do 1,5 metru, protože všechno stáhne na zem a rozmetá. Už se nechce nechat krmit, takže je po každém jídle v rádiusu 2 m totální nálet jídla, a opravdu už to přestávám zvládat. Přestal spinkat dopoledne, dnes šel spát až na 4. pokus ve 2 odpoledne.. Naučil se foukat bublinky do vody, to dlouho neuměl. A sám spontánně dělá pa pa, když se někdo loučí. Když chce přebalit donese si plenku a začne jí rozdělávat. Když chce ven, tak si začne dávat na hlavu čepičku a sápat se do kočárku. Už ví kde jsou schované sušenky a sám si je umí ukořistit, je to opravdu období, které doufám, že brzy skončí, už ho mám opravdu plné zuby !

Kris, 7. 4. 2017, 8.16

Naší malé je 15,5m a zatím začíná s chozením ( statečně obchází, ale na samostatnou chůzi si ještě netroufá ), zato asi u nás bude boj ohledně kojení... malá se poslední dobou kojí čím dál víc ( už jsme měli zavedeno jen na spaní a v noci, ale mám podezření, že o jídlo si říká max. 2x za noc, ovšem kojí se i 5x, prostě jako dudlík )... jelikož je vrtidlo a v noci zřejmě zpracovává podněty ( pláče, vrtí se, "mluví" ze spaní ), moc se nevyspím a začínám zvažovat přesun do jejího pokoje... to ovšem bude znamenat ukončení kojení... nebo ne? Má někdo tip, jak se u takového případu i vyspat?? :)

Mygara

Mygara, 24. 3. 2017, 15.44

pití z hrněčku v tomto věku u nás tedy nebylo

Peta Johansson, 4. 5. 2017, 14.09

Syn má 14 měsíců a kus, a pije stylem - vylije si vše na tričko a poslední tři kapky labužnicky dopíjí jako dámička z Cornwallu s malíčkem vzhůru

Astyna88, 24. 2. 2017, 10.57

Syn měl největší vývojový skok do 9.měsíce, kdy byl napřed v tabulkách, pak se ale jakoby zasekl, nechtěl mluvit, spolupracovat, chovat se, mazlit, nic. Nyní už vím, že si to všechno chystal až na tuto dobu, kdy se hezky "rozmluvil" (dokonce jsem ho slyšela několikrát říct krásně hlásku R, ikdyž já mám vadu řeči) a spojuje slova (mama hamham, tam mňam, sem ham), umí si gesty říct, o co má zájem, krásně běhá, klouže se po skluzavce, dělá nám jen samou radost Navíc už i spolupracuje (hačí/hají/podej/sundej/přines), zouvá si boty, rozepíná bundu, vyklízí pračku, podává prádlo, zametá smetáčkem, ale stále se mu pletou zvířata - mééé je kráva, koza je bů, jen pejsek je dobře haf haf

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 8.57

vkladačky se nám u staršího také osvědčily a je pravda, že mě nechtěl pustit na krok

louskacek2, 11. 12. 2016, 22.55

Tak u nás už se beha nejoblibenejsi hra se ségrou je chození kolem dokola čehokoliv sedačky, stolu . Dnes jsme hráli na schovávanou dcera se schovala a my ji hledali. ...První kam se koukal byli miste kde byla už schovana . Vydrží tak dvě schování a pak už nezajem . Vztek se když mu nerozumíme naštěstí to není tak casto . Dela cílene rostarny...u autobusu odendáva strechu a chce ji furt nasazovat...má dva stejné než u druhého nasadíme už má sundáno u prvního a furt dokola. Venku už se tahal o tatru s kámošem 21 měsíců. ..začíná to byt mazec p.s. prestala jsem kojit zvladli jsme to vcelku nad ocekavani dobre....na UM jsme uz nepresli odmita ale ji jogurty a ob den kasi, plus vyvazenou stravu takze mu nic nechybi alespon doufam:-)

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů