Zdravá, nikoli sterilní domácnost

zobrazeno 1356×

Vložil(a): NikolaJ, 23. 1. 2019 21.00

Říká se, že čistota je půl zdraví. Ale platí toto české přísloví i pro malé děti, které ještě nemají vyvinutou imunitu? Odpověď zní - ne tak docela. Pokud se coby novopečená maminka chystáte vyhlásit válku každé bakterii, která by vašemu miminku zkřížila cestu, zadržte. Přehnaným úklidem můžete obranyschopnost svého děťátka paradoxně i oslabit.

Pro každou domácnost by mělo platit jednoduché pravidlo: čistota je v pořádku a žádoucí, sterilita už ne. Vedle vrozené imunity totiž existuje ještě imunita získaná, a tu si vaše dítě přirozeně utváří až po narození. Posedlost uklízením a hygienou tedy může naopak některé nemoci vyvolat - zejména choroby způsobené poruchou imunitního systému. Mezi tyto nemoci nepatří jen velké množství alergií a senná rýma, ale také cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, revmatická artritida, astma, akné či lupénka. 

Proto je důležité, aby se batole ve svém domácím prostředí setkalo i s nějakými patogeny – potom odpadá riziko, že s ním přechod do jiného prostředí „zamává“ a rázem onemocní.

„Existuje dokonce hygienická teorie vzniku alergií. Ta předpokládá, že pokud se malé dítě v určitém věku nedostatečně setká se „špínou“, tedy různými antigenními podněty, v pozdějším věku kontakt s nimi může způsobit nadměrnou reaktivitu a jedinec reaguje přecitlivěle – alergií,“ říká Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., dermatoložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Karlovy Univerzity.

Sterilní domácnost

Někdy aniž bychom si to uvědomovali, připravujeme dětem sterilní domácnost. Z obavy před prachem a choroboplodnými zárodky dezinfikujeme svá těla i životní prostředí. Přitom mnoho výrobků denní potřeby jako mýdlo, sprchový gel, nebo čistící prostředky obasahují bakteriostatika, které vědci spojují se zvýšeným rizikem vzniku alergie u dětí. 

Touha po čistotě začíná už u malých dětí často třeba u mytí nádobí. To, že na rukou máme bakterie chránící pokožku a to, že je saponáty smýváme víc než důkladně, je příčinou častého výskytu vyrážek a ekzémů.

{{:pr:}}

Téměř sterilní prostředí není dostatečně stimulující pro lidský imunitní systém a používání dezinfekčních prostředků tak spíše škodí.

Jde to i jinak

Je jasné, že malé děti musíme učit, že se po příchodu z venku, po použití toalety a před jídlem se myjí ruce.  Postačí k tomu ale obyčejné mýdlo, nemusí být hned antibakteriální. Stejně tak například osvěžovače vzduchu - opravdu je nutně potřebujete?

Zajímejte se o složení produktů, které používáte, a snažte se vyvarovat používání chemikálií, které by svými výpary mohly dráždit citlivý nos děťátka. Pokud se vaše ratolest už vesele batolí po podlaze, pamatujte i na jemnou dětskou pokožku, která by neměla přijít do styku s žádným agresivním čistidlem. Předejdete tak vzniku ošklivých kožních alergií.

Chcete-li udržet svůj běžný úklid ve zdravých mezích, je dobré také dbát na zodpovědný výběr pracích, čisticích prostředků, a mycích prostředků

Na našem trhu už dnes najdete velké množství ekologických prostředků, které neobsahují žádné konzervanty ani parfemaci. Jak říkal velký římský filozof Marcus Tullius Cicero: „Vše co je podle přírody je hodno úcty.“ Platilo to před více než 2000 lety, platí to stále.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (30 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 20. 5. 2019, 13.33

Já jsem ráda, že stihnu jakž takž uklidit😂

Žofinka

Žofinka, 6. 3. 2019, 17.14

U nás se rozhodně z podlahy jíst nedá a stejně tam děti bagru jí.

Mygara

Mygara, 4. 3. 2019, 11.31

Tak u nás by se rozhodně z podlahy jíst nedalo😂

Teryk92, 26. 2. 2019, 21.20

Všeho s mírou

DB, 24. 2. 2019, 10.36

Na sterilní domácnost nemám čas, raději ho věnuji dětem a pobytu venku. Pouze udržuji byt v čistotě

Ketris

Ketris, 15. 2. 2019, 11.35

Vseho s mirou.. tim se stale ridim

Tenderka, 10. 2. 2019, 16.10

tiez som toho nazoru, ze to netreba prehanat moj muz naopak, tak to vyrovnavame

Ivana.78, 31. 1. 2019, 15.09

Jak se u nás říká,čistota půl zdraví,špína celý.Používáme pouze čističku vzduchu,žádnou dezinfekci,nedělá se mi z ní dobře.

slavuska

slavuska, 31. 1. 2019, 3.22

Sterilní to doma fakt nemáme...a děti nemají alergie ani jeden ze 3,ač my oba rodiče alergici jsme. Já vyrůstala v prakticky sterilním prostředí,máma je fanatik na úklid

L.janicka.l

L.janicka.l, 29. 1. 2019, 20.33

Na sterilni domacnost bych potrebovala aby dite obcas spalo, driv nez v noci. Takze ji jen udrzu v cistote, malej se vsude vali i venku, a musim uznat ze opravdu dlouho nebyl nemocny, narozdil od detich co zname u kterych se vsechno cisti dezinfekcnimi prostredky.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací