Zdravá, nikoli sterilní domácnost

zobrazeno 793×

Vložil(a): NikolaJ, 23. 1. 2019 21.00

Říká se, že čistota je půl zdraví. Ale platí toto české přísloví i pro malé děti, které ještě nemají vyvinutou imunitu? Odpověď zní - ne tak docela. Pokud se coby novopečená maminka chystáte vyhlásit válku každé bakterii, která by vašemu miminku zkřížila cestu, zadržte. Přehnaným úklidem můžete obranyschopnost svého děťátka paradoxně i oslabit.

Pro každou domácnost by mělo platit jednoduché pravidlo: čistota je v pořádku a žádoucí, sterilita už ne. Vedle vrozené imunity totiž existuje ještě imunita získaná, a tu si vaše dítě přirozeně utváří až po narození. Posedlost uklízením a hygienou tedy může naopak některé nemoci vyvolat - zejména choroby způsobené poruchou imunitního systému. Mezi tyto nemoci nepatří jen velké množství alergií a senná rýma, ale také cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, revmatická artritida, astma, akné či lupénka. 

Proto je důležité, aby se batole ve svém domácím prostředí setkalo i s nějakými patogeny – potom odpadá riziko, že s ním přechod do jiného prostředí „zamává“ a rázem onemocní.

„Existuje dokonce hygienická teorie vzniku alergií. Ta předpokládá, že pokud se malé dítě v určitém věku nedostatečně setká se „špínou“, tedy různými antigenními podněty, v pozdějším věku kontakt s nimi může způsobit nadměrnou reaktivitu a jedinec reaguje přecitlivěle – alergií,“ říká Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., dermatoložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Karlovy Univerzity.

Sterilní domácnost

Někdy aniž bychom si to uvědomovali, připravujeme dětem sterilní domácnost. Z obavy před prachem a choroboplodnými zárodky dezinfikujeme svá těla i životní prostředí. Přitom mnoho výrobků denní potřeby jako mýdlo, sprchový gel, nebo čistící prostředky obasahují bakteriostatika, které vědci spojují se zvýšeným rizikem vzniku alergie u dětí. 

Touha po čistotě začíná už u malých dětí často třeba u mytí nádobí. To, že na rukou máme bakterie chránící pokožku a to, že je saponáty smýváme víc než důkladně, je příčinou častého výskytu vyrážek a ekzémů.

{{:pr:}}

Téměř sterilní prostředí není dostatečně stimulující pro lidský imunitní systém a používání dezinfekčních prostředků tak spíše škodí.

Jde to i jinak

Je jasné, že malé děti musíme učit, že se po příchodu z venku, po použití toalety a před jídlem se myjí ruce.  Postačí k tomu ale obyčejné mýdlo, nemusí být hned antibakteriální. Stejně tak například osvěžovače vzduchu - opravdu je nutně potřebujete?

Zajímejte se o složení produktů, které používáte, a snažte se vyvarovat používání chemikálií, které by svými výpary mohly dráždit citlivý nos děťátka. Pokud se vaše ratolest už vesele batolí po podlaze, pamatujte i na jemnou dětskou pokožku, která by neměla přijít do styku s žádným agresivním čistidlem. Předejdete tak vzniku ošklivých kožních alergií.

Chcete-li udržet svůj běžný úklid ve zdravých mezích, je dobré také dbát na zodpovědný výběr pracích, čisticích prostředků, a mycích prostředků

Na našem trhu už dnes najdete velké množství ekologických prostředků, které neobsahují žádné konzervanty ani parfemaci. Jak říkal velký římský filozof Marcus Tullius Cicero: „Vše co je podle přírody je hodno úcty.“ Platilo to před více než 2000 lety, platí to stále.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (25 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Ketris

Ketris, 15. 2. 2019, 11.35

Vseho s mirou.. tim se stale ridim

Tenderka, 10. 2. 2019, 16.10

tiez som toho nazoru, ze to netreba prehanat moj muz naopak, tak to vyrovnavame

Ivana.78, 31. 1. 2019, 15.09

Jak se u nás říká,čistota půl zdraví,špína celý.Používáme pouze čističku vzduchu,žádnou dezinfekci,nedělá se mi z ní dobře.

slavuska

slavuska, 31. 1. 2019, 3.22

Sterilní to doma fakt nemáme...a děti nemají alergie ani jeden ze 3,ač my oba rodiče alergici jsme. Já vyrůstala v prakticky sterilním prostředí,máma je fanatik na úklid

L.janicka.l, 29. 1. 2019, 20.33

Na sterilni domacnost bych potrebovala aby dite obcas spalo, driv nez v noci. Takze ji jen udrzu v cistote, malej se vsude vali i venku, a musim uznat ze opravdu dlouho nebyl nemocny, narozdil od detich co zname u kterych se vsechno cisti dezinfekcnimi prostredky.

Zdeňka S., 29. 1. 2019, 16.18

Všeho moc škodí, i čistoty....

Leňulka, 28. 1. 2019, 23.25

Nepřeháním, dcera se venku od doby co se naučila chodit matlala v ledasčem a je zdravá, doma jako lezoucí batole koštovala kočičí žrádlo a žije, kocour s ní ležel i v postýlce, nemá žádné alergie atd. já coby malá koštovala i slepičince a nijak mě to nepoznamenalo u babičky jsme běhali po lese, ruce si myli v potoce a kolik času jsme strávili na půdě ani nepamatuju, nemáme žádné alergie atd. atd, takže nic se nemá přehánět

Aliisha

Aliisha, 28. 1. 2019, 23.19

Nic se nemá přehánět. Bez dětí se uklízí snadno. Teď už je to o dost náročnější.

Eliška Kozlova, 28. 1. 2019, 23.13

Pamatuju jak mojí mamku 'buzerovala' alergolozka, ze kvůli alergii na prach, nesmíme mít plysaky, záclony, koberce, vytirat každý den a ja furt marodila. Nejlíp mi bylo u babičky, kde jsem si tajně hrála ve stodole na starém sene Taky jsem zastáncem čistota půl zdraví, špína druhá polovina a věřím potřebě dětí seznámit se s antigenními podněty. A mým největším kamosem na úklid je ocet (jako desinfekce).

Jarka mmm, 29. 1. 2019, 18.58

Jé hraní v sene

Monuli, 28. 1. 2019, 23.12

U nás to ani nejde 😄 ale přiznám,že jsem to dřív dost přeháněla,se dvěma dětmi si o pořádku můžu jen nechat zdát

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací