Vliv fluoridových past na zuby a jiné metody čištění zubů

sledováno 6× zobrazeno 3663×

Vložil(a): dáša, 2. 6. 2016 21.34

Také v obchodě u regálu s pastami vždy váháte, kterou zvolit? Jestli vzít tu za dvacet korun, nebo si raději připlatit o padesát i více korun a dopřát tak svým zubům maximální péči? Většina dražších past slibuje nějaký efekt od bělících účinků, mineralizace zubů, přes léčbu kazu až po boj proti paradentóze. Opravdu tohle všechno tyto pasty zvládnou? A zajímáte se také o to, co všechno tyto pasty obsahují?

Zubní lékaři se shodnou, že nezáleží na tom jakou pastou si zuby čistíme, ale jakým způsobem si je čistíme. Je vhodné stírat zuby od dásní dolů. Každý zub zvlášť, jeden po druhém a věnovat tomu dostatečný čas. Nezapomínejte ani na mezizubní prostory. Na ně jsou specielně určené mezizubní kartáčky. Zvláštní péči byste pak svému chrupu měly věnovat v těhotenství.

Věnujte pozornost fluoru

Obzvláště u dětí bychom měly sledovat složení past. Malé děti pastu polykají a proto bychom se měly zaměřit na to, aby pasta jim určená obsahovala co nejmenší, nebo ideálně žádné množství fluoru. Také jste slyšely, že fluor je pro dětské zuby důležitý? Ano, je, ale většina dětí má fluoru naopak nadbytek. Víte, že fluor je třeba také v umělém mléce, čaji nebo v některých potravinách? Velké množství fluoru v těle je škodlivé. Nejen, že vede ke vzniku fluorózy, tedy křídově bílých skvrn na zubech, ale dlouhodobý nadbytek fluoru má za následek také odvápnění kostí, bolesti kostí, jamkovité zuby, ovlivňuje mozkovou a nervovou činnost, oslabuje ledviny a zvyšuje riziko rakoviny.

Pasty pro dospělé by měly obsahovat maximálně 1500 ppm (1500 fluoridových částic na milion částic) fluoru či jeho sloučenin, pasty pro děti od čtyř let maximálně do 600 ppm.

Obecně tedy platí, že dražší pasta nemusí být lepší. U kartáčku záleží hlavně na měkkosti. To, že nevydrží déle než měsíc nebo dva vůbec nevadí. Po této době by měl každý kartáček vždy vyměnit, stejně tak jako po každé nemoci. Platí také, že kartáček by měl mít co nejmenší plochu. Sice v koupelně strávíte čištěním zubů více času, odměnou vám ale budou kvalitně vyčištěné zuby.

Znáte metodu Oil pulling?

Tato metoda spočívá v tom, že v ústech převalujete malé množství oleje po dobu cca dvaceti minut. Nejvíce doporučován je sezamový olej, ale můžeme použít i kokosový olej, který všestranně využijeme i v domácnosti. Kokosový olej je známý svými antibakteriálními a bělícími účinky. Převalování oleje se doporučuje nejlépe po ránu, kdy by mělo být neúčinnější, protože v našich ústech se v té době vyskytuje nejvíce bakterií.

Chcete mít bílé zuby?

Zkuste využít kurkumu. Stačí použít malé množství sypké kurkumy, kterou naberete na vlhký kartáček a můžete se dát do čištění. Kurkuma zuby regeneruje a posiluje. Po každém čištění budete sledovat malý pokrok.

V dnešní době již víme, že abychom měly zdravé zuby, je potřeba je nejen správně čistit, ale také dodržovat zdravé stravování. Pro náš zdravý chrup je velice důležité, aby v ústech panovalo zásadité prostředí. Proto je nezbytné si po každém jídle minimálně vypláchnout ústa čistou vodou. Můžeme také popíjet zelený ječmen. Avšak nejlepší je po každém jídle si zuby vyčistit.

Přírodní kartáčky

Již v dávných dobách se k čištění zubů používaly kořeny nebo části větví stromu Arak. Nemusíte mít strach, klacíky jsou tvořeny jemnými vlákny, které nepoškozují dásně a sklovinu. Příroda myslela na vše. Chemické složení přírodních „klacíku“ je tak dokonalé, že obsahuje dokonce fluorid (samozřejmě přírodní), vitamín C, kyselinu tříselnou, síru, kyselinu salicylovou, saponiny a flavonoidy ve vyváženém poměru. To znamená to nejlepší, co můžete vašim zubům dopřát.

Odborné studie prokázaly, že přírodní kartáčky jsou mnohem efektivnější než klasické kartáčky. Působí preventivně v boji proti kazům, dokáží vás zbavit žlutých skvrn od čaje či kávy, zbavuje špatného dechu a v ústech budete cítit příjemnou vůni.

Jak se takový přírodní kartáček vlastně používá?

Nejprve je potřeba otevřít vakuovaný obal. Poté jemně odstraníme kousek kůry z jednoho konce, můžeme k tomu použít naše zuby. Začneme velmi jemně očištěný xylém kousat, nejlépe na stoličkách. Důležité je, aby se silice ze zubního kartáčku dobře promísily s našimi slinami. Tím zlikvidujeme bakterie v našich ústech. Následně xylém kousejte (stačí jemně), dokud neucítíte, že se třepí. Nyní se dá použít ke stírání plaku ze zubů. Teď je jen na vás, abyste dobře vyčistily každou plošku zubu i mezizubní prostory. Stále mísíme silice se slinami. Po důkladném vyčištění vrátíme kartáček do obalu a uzavřeme jej. U dalšího čištění není třeba odstraňovat kůru.

Pokud se štětiny lámou nebo špatně stírají, je třeba kartáček uříznout, nejlépe nožem, a opět odstranit kousek kůry a začít žvýkat.

Kartáček skladujeme jako ten běžný, při pokojových teplotách. Pokud vyrážíte na cesty, je třeba konec, který používáte k čištění, zabalit do papírového ubrousku a nechat zabalenou část kartáčku vyčnívat z obalu. Přírodní kartáček vydrží zhruba měsíc, záleží, jak často si zuby čistíte a jak často odkrajujete konec, kterým si čistíte zuby.

 

POZOR: na žádost několika z vás jsme sehnaly přírodní kartáčky YONI pro OTESTOVÁNÍ :) Jak testování dopadlo se můžete podívat v kategorii Hodnocení produktů / Zubní kartáčky a pasty.

Kartáčky Yoni můžete získat za své nasbírané pampelišky ve Věrnostním programu.

Zdroj: YONI.cz

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
8

Pojmy použité v článku:

  • fluoróza

    onemocnění způsobené nadměrným příjmem fluoridových solí

Diskuze k této stránce (130 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 23. 6. 2018, 17.05

Tak to mi chybí odvaha:-)

Jana22, 25. 2. 2018, 18.44

My používáme bylinnou zubní pastu herbadent.

Tenderka, 17. 12. 2017, 18.33

davam pastu bez fluoru, a mam aj prirodnu kefku

mckvak, 26. 7. 2017, 21.11

Mame prirodni bez fluoru a super:)

Kikinka30, 9. 4. 2017, 20.01

To bych nedala,fuj

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 14.04

20 minut převalovat olej v puse, to bych se asi pozvracela

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 9.50

vím, že dražší pasta neznamená lepší a dětem jsem střídala pastu s fluorem a bez fluoru, dokud neuměly pořádně plivat

jitka46

jitka46, 2. 8. 2016, 20.03

Tak tohle jsem nevěděla, fluor mi nepřipadal nikdy nebezpečný.

Alexandra, 13. 7. 2016, 10.35

Maminky, už uplynula dost dlouhá doba od doručení kartáčků, tak prosíme o jejich ohodnocení sem: http://www.promaminky.cz/produkty/zubni-kartacky-a-pasty-195/prirodni-kartacek-yoni-18691 A prosíme, buďte co nejpodrobnější, ať mají vaše zkušenosti pro ostatní maminky opravdovou hodnotu

3phk, 20. 6. 2016, 14.45

Jsem zvědavá, zda se tento způsob čištění zubů ujme Já často žvýkám mátu nebo šalvěj místo pasty a dech mi pak krásně voní a zuby mám i tak čisté

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací