Vlhkost vzduchu v domácnosti ovlivňuje naše zdraví

zobrazeno 538×

Vložil(a): NikolaJ, 23. 11. 2018 12.39

​S příchodem zimního období začneme topit, méně větráme a různými způsoby se snažíme udržet v místnosti stabilní teplo. Má to ale jednu nevýhodu. Ohřívaný vzduch vysušuje místnosti natolik, že to našemu zdraví nemusí prospívat. Třeba u dětí, které začnou trpět respiračním onemocněním. Řešením často bývá umístění misky s vodou na topení nebo mokrá utěrka. Možná účinné opatření, ale krátkodobé, nepraktické a hlavně nedostatečné. Jak tedy suchý vzduch vyřešit?

Běžná vlhkost v místnosti je 40 až 60 procent, ale v zimním období klesá až pod 20 procent. V tomto prostředí si libují různé bakterie, viry a také výkaly roztočů, které se dostávají do plic a snižují naší obranyschopnost.

Sníženou vlhkost vzduchu poznáte lehce i sami na sobě. Naše tělo reaguje na vlhkost vzduchu odpařováním vody z pokožky a regulací celkové teploty těla. Pokud je vlhkost vzduchu nízká, pak naše tělo a především pak zdraví trpí. Dochází k vysychání sliznic horních cest dýchacích, objevují se záněty nosohltanu, onemocnění horních i dolních cest dýchacích, u dětí se pak objevuje velmi často laryngitida. Nepříznivý vliv suchého vzduchu pocítíte také na pokožce, která se jeho vlivem vysušuje, rty praskají, mohou vás pálit oči. Velmi častým projevem nízké vlhkosti vzduchu je také pocit únavy. Proto je nutné udržovat relativní vlhkost ve správné hodnotě. 

{{:pr:}}

Věděli jste, že suchý vzduch může poškodit také elektroniku? Suchý vzduch totiž podporuje vznik statické elektřiny, které přístroje s jemnou mechanikou mohou vážně poškodit. Většina hudebníků také ví, co udělá suchý vzduch s dřevěnými hudebními nástroji. V ohrožení jsou ale i další věci vyrobené ze dřeva, podlahy, starožitnosti i obrazy.

Technologické možnosti

Pokud se rozhodnete účinně bránit proti vlhkosti, máte na našem trhu na výběr hned z několika technologií pro zvlhčování vzduchu. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Přirozené odpařování vzduchu

Jednoduchý princip na bázi odpařování vody v přírodě. Zvlhčovač funguje tak, že papírový filtr nasákne vodou a ventilátor postupně odpařuje vodu do ovzduší. Velkou výhodou je velmi nízká spotřeba energie a tichý provoz. Nevýhodou je to, že papírové filtry se musí měnit podle toho, jakou používáte vodu a jak často zvlhčovač používáte.

Šíření vlhkosti ultrazvukem

Tento tip zvlhčovače je opatřený vibrující membránu, která za pomoci ultrazvuku rozkládá vodu na malé kapky, které se za pomoci ventilátoru rozptylují do ovzduší jako jemná pára. Ultrazvukové zvlhčovače přesto, že mají nízkou spotřebu energie, jsou dostatečně výkonné. Během procesu zvlhčení unikají do ovzduší minerální látky. Z toho důvodu je nutné, aby tyto přístroje obsahovaly vodní filtry.

Teplé odpařování

Během této technologie se voda v přístroji ohřívá, až vznikne vodní pára. Než se pára dostane do místnosti, zbaví se veškerých nečistot, které může obsahovat. Během používání dochází k zanesení topných částic vodním kamenem, což vyžaduje pravidelnou údržbu. Pro domácnosti představuje vyšší energetickou náročnost.

Pračka vzduchu

Moderní technologie umožňuje již vlhkost vzduchu v kombinaci čištění a zvlhčování vzduchu, který funguje na podobném principu jako studené odpařování. Zvlhčovač obsahuje speciální disky, které nabírají vodu.  Ventilátor následně vhání vzduch přes navlhčené disky, které jsou neustále v pohybu. Tato jednoduše řečeno pračka vzduchu je vysoce výkonná s nízkou spotřebou energie.

Bonusové funkce zvlhčovačů

Jedná se například o unikátní plasmový systém, který chrání naše zdraví. To je výhodné hlavně pro astmatiky. Přístroje, které jsou vybavené tímto systémem doslova útočí na viry, které jsou obsažené v suchém vzduchu. Aktivně je ničí a brání jejich vlivu na lidský organismus. Plasmový systém pracuje na bázi pozitivních (+) a negativních (-) iontů, které působí v celém prostoru a podílejí s na zničení především virů.

Ionizace ovzduší působí na lidský organismus jako balzám. Významně zlepšuje nejen kvalitu ovzduší v místnosti, ale hlavně významně ovlivňuje naše zdraví. Mohou za to atomy, které získaly nebo ztratily elektron. Ionty bez elektronu jsou kladné a naopak, ionty, které obsahují elektron, jsou záporné. Tento fyzikální jev se projevuje převážně v otevřených prostorách, kde se nachází ionizované částice vzduchu. Naopak ve městech a v uzavřených, špatně větraných místnostech je koncentrace záporných iontů nízká.

Pro zajímavost uvádíme koncentraci záporných iontů v různých lokalitách:

  • vzduch v městském bytě 50-100 iontů/cm3
  • vzduch na ulici ve městě 100-500 iontů/cm3
  • vzduch v lese nebo u moře 1 000-5 000 iontů/cm3
  • vzduch u vodopádů 10 000-50 000 iontů/cm3
  • vzduch po bouřce 10 000-50 000 iontů/cm

Co pouhým okem nevidíme, ale dobře cítíme, je to, že při vysoké koncentraci kladných iontů dochází k jejich vnikání do plic. Následně se dostanou do krve a organismu, kde vyvolávají nepříznivé reakce. Ionizátory pomáhají zlepšovat náladu, uvolňují deprese a zlepšují stav pokožky. 

 

Jedna z našich maminek mohla zvlhčovač vzduchu otestovat. Jak testování dopadlo se můžete podívat v kategorii Testování.

A jak zvlhčujete vzduch v domácnosti vy?

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (24 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

jitka46

jitka46, 18. 1. 2019, 22.36

Hodně mě zaujala ta pračka vzduchu. Jinak zajímavé čtení.

Fuga

Fuga, 18. 1. 2019, 20.24

tak to je spíše problém paneláků a hlavně přetopených místností, my se spíše musíme vlhkosti zbavovat )

WeruskaSK

WeruskaSK, 7. 12. 2018, 16.55

mame opacy problem, vysoku vlhkost, takze pouzivame odvlhcovac

darzanka, 7. 12. 2018, 11.08

Syn začal ve svých šesti měsících trpět na laryngitidy. Proto jsme zvlhčovač pořídili a když je nejhůř, tak do něj dáváme i vincentku

Gustawka, 4. 12. 2018, 21.26

Nemám vlhký vzduch v bytě

Zlata1, 1. 12. 2018, 22.15

My zase resime jak odvlhcit vzduch v mistnostech. V zimnich mesicich je to az moc extremni vlhkost takze musime davat odvlhcovace.

Teryk92, 1. 12. 2018, 21.38

Minulý rok jsme s tím také bojovali. Dávali jsme misku s vodou na topení a sušili víc prádla v místnosti

Jarka mmm, 27. 11. 2018, 17.47

Stačí používat látkové pliny a susit je na topení .

Lenička, 27. 11. 2018, 12.50

Bydlime v paneláku a mame suchý vzduch. Řešim to ručnikami na topeni nebo větránim.

Zdeňka S., 27. 11. 2018, 10.08

V místnosti kde topíme krbem máme hodně suchý vzduch. Řeším to mokrým ručníkem i když vím že to není zrovna ideální řešení.....

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací