Víte, co doma dýcháte?

zobrazeno 1109×

Vložil(a): NikolaJ, 15. 7. 2018 20.19

V průběhu jediného dne se každý z nás nadechne až 20 000 krát. Průměrně tak člověk spotřebuje více jak 15 kg vzduchu, což je několikanásobně více než množství spotřebované vody a potravin za stejnou dobu. Každého z nás zcela jistě zajímá to, co denně jí, ale zajímáme se také o to, jaký vzduch dýcháme? Je ovzduší, v kterém se nejvíce pohybujeme, čisté a zdraví neškodné? Může mít kvalita vzduchu vliv na naše zdraví?

Dříve jsme mohli otevřením okna získat zásobu čistého vzduchu. Dnes je to kvůli znečištění venkovního prostředí smogem, škodlivinami z dopravy a průmyslu téměř nemožné. Navíc kvůli neustálému růstu cen energií šetříme teplem, izolujeme budovy a utěsňujeme okna, což má za následek, že v našich domovech i na pracovištích se hromadí nebezpečné znečišťující látky ze syntetických materiálů používaných v interiérech, z čistících přípravků, pracích prášků, dále výtrusy plísní, zbytky roztočů, částice zvířecí srsti, pyly, bakterie, domácí prach. Odhaduje se, že vzduch v uzavřených místnostech může být znečištěn až pětkrát více v porovnání s venkovním ovzduším. Přitom cizorodé látky vážně mohou ohrozit naše zdraví.

Vliv znečištěného vzduchu na naše zdraví

Člověk dýchá složitou směs plynů, par, pevných i kapalných aerosolů nazvanou vzduch, jež se skládá z 20 % kyslíku a 80 % dusíku. Mezi nejvýznamnější složky vzduchu, které jsou pro lidský organismus v současné době nejrizikovější, patří polétavý prach, oxidy síry, oxidy dusíku, ozón a organické plyny, tedy částice vzduchu, tvořící smog.

V ovzduší jsou obsaženy různé znečišťující látky, plyny a páry. Na vdechnutí látek hmotné povahy reaguje organismus podle jejich velikosti různě. Částice o velikosti nad 5 µm se zachytí v horních cestách dýchacích a člověk je následně vykašlává, vysmrkává nebo je se slinami spolkne. V žaludku, případně v játrech, jsou pak detoxikovány. Částice o velikosti pod 5 µm se dostávají až do plicních sklípků. 

Bylo prokázáno, že vzduch v uzavřených místnostech ovlivňuje zdraví lidí a může zapříčinit vznik syndromu nezdravých budov (SBS - Sick Building Syndrome). Zdravotní potíže se mohou objevit za krátkou dobu, ale také za mnoho let. Bezprostřední příznaky se projevují drážděním očí, nosu a krku, bolestmi hlavy, teplotami, závratěmi, úzkostí, alergickými reakcemi, kýcháním a únavou. Dlouhodobé účinky mohou být příčinou astmatu, hypersenzitivity, alergií, chronických chřipek, srdečních chorob.

Můžeme to, jaký vzduch doma dýcháme, ovlivnit? 

V uzavřeném interiéru si můžeme kvalitu dýchaného vzduchu sami zlepšit pomocí vhodných přístrojů prakticky okamžitě. Tyto přístroje se označují jako čističky vzduchu. Mají za úkol s co nejvyšší účinností zbavit vzduch pevného a kapalného aerosolu, případně dalších škodlivin.

Jak fungují čističky vzduchu?

Na trhu je několik typů čističek vzduchu. Jedna skupina přístrojů zachycuje nečistoty do nádržky s vodou, která slouží zároveň k vlhčení vzduchu odpařováním z hladiny. Jde o tzv. vodní filtry a jejich protiprašná účinnost je 50 až 70 %. Znečištěná voda ve filtru musí být včas vyměňována, neboť se v ní mohou množit bakterie.

Další skupinu tvoří čističe s absorpčním principem čistění vzduchu. Jsou založeny na využití filtru s živočišným uhlím ve spojení s HEPAfiltrem na čištění pylu a prachu. Protiprašná účinnost těchto čističů dosahuje až 99,97 %.

Třetí skupina čističek vzduchu pracuje na fotokatalytickém principu. Podstatou této metody je rozklad chemických emisí do bezpečných komponent (voda, oxid uhličitý) a jejich okyselení na povrchu fotokatalyzátoru, pod vlivem ultrafialového záření. Tento princip efektivně ničí toxiny, viry i bakterie. Reakce probíhají v přítomnosti katalyzátoru, např. oxid titanu (TiO2) pod vlivem ultrafialového záření vylučovaného speciální ultrafialovou lampou. Podobně pracují též čističky se studenou katalýzou, jenž však k chemické reakci nepotřebuje UV záření.

Čtvrtou skupinu tvoří přístroje s elektrostatickým filtrem. Jejich předností je možnost umývání filtrů vodou, čímž se podstatně snižují náklady na provoz. Jejich protiprašná účinnost přesahuje 90 %. Nevýhodou těchto přístrojů je vyšší pořizovací cena.

Poslední skupina čističek vzduchu využívá sterilizační vlastnosti ozónu. V čističce se vytváří ozón, který sterilizuje vzduch od virů a bakterií a odstraňuje pachy a kouř. Protože ozón ve vyšších koncentracích může způsobovat bolesti hlavy až nevolnost, je třeba dodržet normou stanovené koncentrace.

Specifickým druhem přístrojů na zlepšení kvality vzduchu jsou ionizátory. Ty obohacují vnitřní ovzduší o lehké ionty, zpravidla záporné, výjimečně obojí polarity. Za biologicky příznivé je pokládáno zvýšení koncentrací lehkých iontů na hodnoty obvyklé v čisté přírodě. Ionizátory urychlují shlukování a sedimentaci prašných částic z ovzduší. Elektrickými silami je navíc odpuzují, takže se částice zachytí na nejbližších plochách. Výsledkem je výrazné snížení koncentrace respirabilního prachu ve vnitřním ovzduší. Výhodou ionizátorů je naprosto bezhlučný provoz a produkce malých záporných iontů.

{{:pr:}}

Jak vybrat čističku vzduchu?

  • Z technických parametrů by nás nejvíce měl zajímat výkon čističky, tedy množství přefiltrovaného vzduchu za hodinu. Každý výrobce by měl tento údaj u svých výrobků uvádět. Platí přímá úměra, že čím větší místnost, tím vyšší výkon by měla čistička vzduchu mít. Většina výrobců se snaží zákazníkům pomoci při výběru, a tak uvádí i maximální plochu místnosti, pro kterou je daný přístroj určen.
  • Velmi důležitou vlastností je hlučnost přístroje, protože čističku vzduchu používáme i v ložnici, tak je logické, že nebudeme chtít, aby nás budila ze spaní. Vydávaný hluk je vždy úměrný výkonu čističky, resp. provoznímu režimu, v kterém je spuštěná. Proto některé přístroje jsou vybaveny ještě speciálním nočním provozním režimem.
  • Neméně důležitým parametrem je účinnost čističky vzduchu, která by se měla blížit 100% a dá se říci, že v dnešní době již všechny kvalitní přístroje tuto hodnotu splňují, i když používají různé způsoby filtrace.
  • Vždy je dobré dopředu si zjistit, jaké příslušenství bude nutné v budoucnu pro daný model dokupovat a kolik co stojí. Určitě se u prodejce ptejte i na životnost jednotlivých filtrů.
  • Pokud má čistička odborný atest nebo prošla testováním nezávislým odborníkem či laboratoří, pak se můžete spolehnout na to, že čistička opravdu funguje tak jak má, a že nenaletíte na různé „zázračné produkty“, které možná dobře vypadají, ale o to hůře pak pracují.
  • Každý se bude v neposlední řadě dívat i na design či velikosti přístroje, takže estetické hledisko bude hrát i při výběru čističky vzduchu svoji roli. Nejnovější modely mohou být díky svému designu ozdobou interiéru.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (23 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

čističku nemáme,ale dávám mokré prádlo na radiátory.

ivanka386, 23. 4. 2020, 20.17

Vzhledem k tomu, že doma máme alergika, tak se snažím aby naše domácnost byla co nejčistší. Asi nejdůležitější a nejtěžší je podle mého názoru zbavit se všech možných bakterií. Nedávno jsem se tady https://www.ozonovani.cz/ dočetla, že právě na to skvěle funguje čištění ozónem. Nemá někdo zkušenost?

lucie25987, 18. 11. 2019, 20.58

My doma dýcháme čistý vzduch, jelikož jsme si koupili čističku vzduchu z https://www.vzdusin.cz/cisticky-vzduchu , která má několik filtrů, takže ze vzduchu vyčistí veškeré nečistoty. Chtěla jsem ji hlavně kvůli tomu, když je někdo z nás nemocný, tak aby bylo menší riziko, že to chytí další člen rodiny.

jitka46

jitka46, 15. 2. 2019, 21.50

Nejvíc mě dokáže naštvat smog. A bývá několik dní v kuse.

Monuli, 24. 1. 2019, 5.28

Tak čističku nemáme,ale přemýšlela jsem nad ní

WeruskaSK

WeruskaSK, 7. 12. 2018, 16.56

mame ionizator vzduchu ale zvysenu kvalitu nepocitujem vobec

Ketris

Ketris, 17. 9. 2018, 20.41

V nasem meste je vzduch opravdu hrozny, mozna casem bych poridila..

Fuga

Fuga, 3. 8. 2018, 15.56

neuvažuji o upravování vzduchu doma, nemyslím si, že bychom měli vzduch zase až tak špatný podle měření v okolí

Janna, 22. 7. 2018, 20.10

Určitě pořizovat nebudeme. Další elektrospotřebič k ničemu.

Mygara

Mygara, 20. 7. 2018, 5.56

já znám zase jiné doporučení, lidé jsou poté přecitlivělí, když vylezou ven )

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací