V období viróz doplňujte vitamín C

sledováno 1× zobrazeno 5455×

Vložil(a): NikolaJ, 27. 2. 2017 8.27  (aktualizováno 22. 9. 2017 13.00)

Vitamín C si většina zvířat a rostlin dokáže vyrobit sama. Kromě člověka, některých druhů primátů a třeba lososa. Proto je potřeba vitamín C tělu dodávat. Zejména pak v období od podzimu do jara. Důležitou roli hraje hlavně u dětí - návštěva škol či školek a chladné počasí představují pro dětský organismus velkou zátěž. Nejlepší je samozřejmě dodávat tělu vitamín přírodní. Jak a kde jej získat z přírodních zdrojů a čemu se říká rostlina budoucnosti?

Vitamin C (neboli kyselina askorbová) je nejznámější a nejdůležitější vitamin pro lidský organismus – představuje až 80% veškeré potřeby vitaminů v těle. V lidském organismu „přežívá“ nejvýše 24-48 hodin, nelze se jím tedy preventivně „předzásobit“. Jeho hlavní funkcí je podpora obranyschopnosti. Pokud je však tělo napadeno infekcí, může se potřeba vitaminu C zvýšit až 10x. Jeho dostatečný příjem totiž může podle průzkumů dobu léčby výrazně zkrátit. Proto se také v období nachlazení a většího výskytu viróz doporučuje vitamin C podávat preventivně až ve dvojnásobných dávkách, pouze však po nezbytně nutnou dobu.

U dětí je lepší užívat vitamin C denně. Dětský organismus je velmi jedinečný, každý má své zvláštnosti, ke každému je nutné přistupovat velmi citlivě. Dobrá imunita, čili obranyschopnost organismu, je dar, který se vyvíjí již od narození. Pokud je imunita oslabena, dítě bývá nemocné, neduživé a musí překonávat různé zdravotní problémy. Obecně je v období od podzimu do jara na podporu obranyschopnosti nutné zabezpečit zvýšenou potřebu vitaminů, bílkovin, a také stopových prvků. O tom jsme ale už psaly v článku Jak funguje imunita a čím ji posílit?

Vitamín C v přírodě

Komplexní vitamin C nacházející se v přírodě je složen z těchto složek:

 • rutin – bioflavonoid (vitamin P)
 • faktor J, faktor P, tyrozinkináza
 • askorbigen, kyselina askorbová

Všechny tyto uvedené složky musí být přítomné, aby tělo mohlo absorbovat vitamín C komplexně a mít z něj prospěch. A jelikož uměle vyrobený vitamín C neobsahuje tento úplný komplex, tělo si musí buď získat chybějící komponenty ze svých zásob nebo prostě vyloučit kyselinu askorbovou pryč močí bez jakéhokoliv užitku. Proto je efektivnější a na dlouhodobou prevenci lepší, když se lidskému organismu, a zejména pak dětem, podáván vitamín C v přírodní podobě.

Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, rakytník, dále např. citrusy (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papriky, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky. Pozor však na teplenou úpravu potravin s vitamínem C. Při tepelném zpracování potravin dochází k úbytku vitamínu C v nich obsaženém (včetně ohřevu v mikrovlnné troubě). Zpracováním se snižuje obsah vitamínu C asi o 10% za každých 5 minut vaření, sušením údajně až o 50 %. Jako nejšetrnější úprava se jeví dušení v páře.

Nejlepší je zdroj vitamínu C konzumovat čerstvý, nebo jej v případě potřeby zmrazit (například chcete-li si jej uchovat na zimu).

Rakytník řešetlákový - přírodní vitamín C

O rakytníku řešetlákovém mluví odborníci jako o rostlině budoucnosti, citroníku severu nebo také jako o keři třetího tisíciletí. Rostlinou budoucnosti byl nazvaný i proto, že je využitelný celý, beze zbytku. Pro lidský organismus jsou zdravé nejen plody, semena, květy, ale i listy, větve, kůra a kořen. Rakytník přirozeně obsahuje vysoký podíl vitamínu C a to až 25x více než citrusové plody. 

Rakytník je mimořádně vhodný pro děti na podporu jejich přirozené obranyschopnosti, posílení imunity, na podporu správné činnosti zažívacího traktu, na udržení zdravé pokožky a k posílení činnosti srdce.

Rakytník řešetlákový byl známý pro své příznivé účinky již dávno. V lidovém léčitelství ho využívali obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Používal se při plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocněních a dokonce byla tato dřevina využívána ve starodávné kosmetice. V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikací.

Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, přibírala na váze a jejich srst měla nádherný lesklý nádech.

Celá rostlina rakytníku je výjimečná obsahem široké škály biologicky aktivních látek, které jsou mimořádně prospešné pro dětský organismus. Plody rakytníku – bobule oranžové barvy a kyselé chuti obsahují provitamin A, vitaminy B1, B2, B6, C, E, K1 a F. Účinnou složkou jsou také flavonoidy. Navíc je přírodním zdrojem karotenoidů a to bohatším než jedny z nejbohatších zdrojů – mrkev nebo tykev.

Vedle vitamínu C obsahují plody rakytníku:

 • provitamin A, stejně jako vitaminy B, E, K, PP
 • železo, draslík, mangan a dalších 12 minerálů i stopových prvků
 • karoteny, lykopen, zeaxantin a další látky s antioxidačními účinky
 • flavonoidy, například kvercetin, kemferol, rutin, které jsou užitečnou prevencí proti vzniku nádorů, ale také mají velmi příznivý vliv na stav cév
 • betain, který zlepšuje látkovou výměnu v buňkách
 • přírodní oleje, které z 90 procent obsahují velmi ceněné nenasycené mastné kyseliny, označované jako zdravé tuky
 • serotonin - hormon dobré nálady, a rostlinný hormon beta sistosterin, považovaný za efektivní prostředek proti ateroskleróze

Plody rakytníku zasluhují zvláštní pozornost právě díky obsahu vitaminů C a P a díky znásobení jejich účinků. Vitamin P nejenom posiluje kapiláry cév, ale také svojí přítomností zabraňuje rozkladu vitaminu C a zvyšuje jeho působení. Touto skutečností se vysvětluje vysoká odolnost vitaminu C v plodech rakytníku, který se dobře uchovává i při sušení a tepelném zpracování.

Chuťově „nasládle trpký“ rakytník opravdu nepatří mezi nejoblíbenější „ovoce“ u dětí, ale na trhu nyní existují rozmanité doplňky stravy v hravé formě ovocných želatinek pro děti i dospělé, které nyní můžete získat za své nasbírané pampelišky i v našem Věrnostním programu. Rakytník se zpracovává také do chutných ovocných sirupů, které dětem umožní zábavné užívání po celý rok. Navíc jsou obohaceny o další vitaminy a látky posilující dětskou imunitu  v každém věku v lehce vstřebatelné formě, kterou si mohou naordinovat i dospělí.

Když je vitamínu C moc nebo málo

Doporučená denní dávka vitamínu C pro člověka je 60 mg. Někteří lidé mohou mít vitamínu C nedostatek, jiní přebytek. Co to s lidským organismem způsobí?

Nedostatek vitamínu C

Mírný nedostatek vitamínu C (hypovitaminóza) se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů, narušením stavby kostí, krvácením do kloubů a jejich deformacemi, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou, nebo třeba žaludečními problémy.

Extrémní nedostatek tohoto vitamínu (hypovitaminóza, nebo též avitaminóza) způsobuje nemoc kurděje, která se projevuje anémií, krvácivostí, otokem kloubů a dásní, ztrátou zubů, křehkostí kostí, sterilitou, častými infekcemi, oslabováním a prodlužováním svalstva a žaludečními vředy.

Přebytek vitamínu C

Podání vysoké dávky vitamínu C vede zpravidla nanejvýš k podráždění žaludku a zažívacího traktu. Tělo si nevytváří zásoby vitamínu C a jeho přebytek se vyloučí močí.

 

Maminky, a jak doplňujete vitamín C vy? Kupujete dětem vitamíny nebo je dodáváte v přírodní podobě? Znáte rakytník? Jak jej zpracováváte?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Pojmy použité v článku:

 • ateroskleróza

  kornatění tepen, vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny

 • flavonoidy

  nazývané také bioflavonoidy, či vitamín P, jsou látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity; jsou známé pro své antioxidační působení

 • karotenoidy

  barviva rostlin, hub, řas, mikroorganismů a živočichů

 • rutin

  látka světle žluté barvy, zesiluje účinek vitamínu C

Diskuze k této stránce (189 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

rakytníkový čaj dělá dětem tchýně,ona je totiž bylinková

Teryk92, 8. 12. 2020, 19.04

Nám rakytník odešel. Dělala jsem z něho sirup a ten byl tedy moc dobrej.

Kamil Štrof, 29. 11. 2020, 19.38

Taky vitamíny používám, ale dívám se na to trošku komplexněji. Myslím si, že by měl člověk přijímat všechny vitamíny, nejen céčko. Proto jsem si objednal z https://www.jml-zlin.cz/cs hned několik přípravků, aby tělo dostalo vše co potřebuje.

Marta1982, 30. 10. 2020, 18.40

proto pravidelně bereme vitamin C a probiotika laktobacilky

Bejanela, 30. 9. 2020, 19.06

na tohle jsou nejlepší probiotika laktobacily z naturevia a vitamoin C, D

lucie25987, 16. 7. 2019, 7.31

Mně se osvědčil taky rakytník. Kupuju si ho z https://www.herbavis.cz/ a v zimě ho užíváme celá rodina a musím zaťukat, že od té doby nejsme zdaleka tak nachlazení, jako když jsme rakytník neužívali.

michaelanavrc, 11. 3. 2019, 13.42

Rakytnik je skvely a jeste s manzelem zobeme bion3 na imunitu.

kamila.336, 12. 3. 2019, 14.24

S bionem jsem take spokojena jiz delsi dobu objednavame z internetove lekarny a zatim ani zadna rymicka.

michaelanavrc, 18. 3. 2019, 13.34

To jsem rada, ze to ma i nekdo vyzkousene a take to doporucuje.

Monuli, 30. 9. 2018, 4.21

Od mala u nás se dělal šípkovej čaj.Rakytník už mám taky vyzkoušenej

LuciJana82, 26. 2. 2018, 14.20

Rakytník je skvělý,mám s ním dobré zkušenosti sama na sobě,ale dcera ho nemá ráda,nějak jí prostě nevoní,takže imunitu podporuji tím,že jí dávám dost vitamínů v podobě ovoce a zeleniny+dělám si doma sama ovocné štˇávy a sirupy,co nám vydrží celou zimu a jsou k nezaplacení.K tomu jí jako doplněk,abych měla jistotu,že jí dávám maximum,kupuji vitamínové cucavé tabletky od Martˇánků-Imunoforte s obsahem betaglukanů a extraktem z šípků a černého bezu.Asi dělám opravdu maximum,protože dcera nestoná

Gabill, 10. 12. 2017, 19.05

Rakytnik je vyborna rastlinka. na imunitu je vyborny aj rakytnikovy olej.

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací