Předčasná menopauza? Plodnost lze zachránit včasným testem i zmražením vajíček

zobrazeno 732×

Vložil(a): Adrianita, 22. 11. 2021 17.00  (aktualizováno 7. 12. 2021 9.41)

Ojedinělá diagnóza, která ovšem dokáže nemile zatočit s plány na miminko. Řeč je o předčasné menopauze, s níž se podle statistik potýká přibližně jedno až dvě procenta žen. Její nástup může zapříčinit nezdravý životní styl, velmi nízká tělesná hmotnost či genetická porucha. Pokud chce mít žena jistotu, že předčasný nástup klimakteria nepostihne právě ji, může podstoupit jednoduché lékařské vyšetření. Je bezbolestné, nestojí příliš a zejména může zachránit šanci na úspěšné početí potomka.

Alternativou je i prevence v podobě zmrazení vajíček. S klasickou menopauzou se většina příslušnic něžného pohlaví potkává ve věku mezi 45 a 55 lety. Tímto nezvratným procesem, při němž postupně mizí menstruace a dochází k vyhasínání aktivity vaječníků, končí plodné období ženského těla. I když přechod způsobuje ženám časté nepohodlí, jedná se o přirozenou fázi jejich života. Pokud ovšem nepřijde dříve, než má.

O předčasné menopauze hovoříme, pokud se produkce ženských pohlavních hormonů zastaví před čtyřicátým rokem. Výjimečně je diagnostikována i u velmi mladých žen, které nedovršily ani třiceti let. Mezi nejčastější příčiny brzkého nástupu klimakteria lze zařadit nezdravý životní styl, velmi nízkou tělesnou hmotnost, genetické predispozice, poškození vaječníků infekcí, autoimunitní onemocnění nebo prodělanou chemoterapii. Ne vždy je však možné spouštěč spolehlivě určit.

Pozorujete příznaky? Rychle k lékaři

U žen mladších čtyřiceti let se předčasná menopauza vyskytuje asi u jedné až dvou ze sta. S časnou menopauzou, která představuje nástup klimakteria před 45. rokem, se pak potýká asi každá dvacátá žena. Pokud žena plánuje v brzké době mateřství, neměla by příznaky spojené s možným předčasným ukončením plodného období podceňovat.

Nejčastějšími symptomy je nadměrné pocení, inkontinence, padání vlasů, ale kupříkladu i náhlé výkyvy nálad, vaginální suchost, snížené libido, zvýšená citlivost prsou, nespavost či bolest kloubů, svalů a šlach. Velmi nápadným znamením bývá i nepravidelný menstruační cyklus. Při těchto příznacích není radno otálet a je třeba co nejrychleji navštívit lékaře. Při několikaměsíčním vyčkávání totiž může být šance na záchranu budoucího otěhotnění velmi nízká.

Preventivní vyšetření či zmrazení vajíček

Při podezření na předčasnou menopauzu lékař zpravidla pacientce odebírá vzorek krve, na jehož základě vyhodnocuje, zda v těle dochází ke správné produkci hormonů. Nejčastěji se zkoumá hladina takzvaného antimülleriánského hormonu (AMH), neboť prostřednictvím jeho koncentrace lze odhadnout rezervu vajíček a díky tomu „biologický věk“ vaječníků. Obvykle se zároveň provádí i vyšetření hormonů štítné žlázy. Tato kombinace nabízí rychlou a cenově přijatelnou výpověď o ženském reprodukčním zdraví.

Kromě žen, které mají podezření na brzký nástup klimakteria, lze návštěvu lékaře doporučit i v případě rodinné anamnézy. Předběžné vyšetření by měly pro svoji jistotu absolvovat i ty, které plánují těhotenství až po třicátém roku života, kdy obecně dochází ke snižování plodnosti. Další možností je nechat si dopředu svá vajíčka zamrazit na reprodukční klinice v době, kdy jsou ještě dostatečně kvalitní. Pokud by pak ženu v budoucnu postihl jakýkoli nečekaný problém, jako je právě předčasná menopauza, může jí toto rozhodnutí zachránit šanci na početí potomka.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (7 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 8. 12. 2022, 10.36

hlavní je neodkládat mateřství, pokud to jenom trošku jde, ono být stará matka není žádné terno

patricia077

patricia077, 7. 12. 2021, 16.25

Tak to mne překvapilo že tak brzo, u nás v rodině naopak nástup menopauzy spíš pozdě.

Katka

Katka, 14. 12. 2021, 19.18

Ono to podle mě není zase tak časté, ale v dnešní době, kdy ženy rodí stále v pozdějším věku by minimálně měly o tomto možném výskytu vědět, aby pak nebyly nepříjemně zaskočené. To taková Paris Hilton má už vajíčka dávno zmrazena a teď když má konečně stálého partnera(novomanzela), tak jako když najde.

patricia077

patricia077, 14. 12. 2021, 19.31

No copak celebrity

Katka

Katka, 14. 12. 2021, 20.27

Ale české herečky, zpěvačky atd se mi zdá, že trend obrací a spousta jich má děti rozumneji mezi 25-30.

patricia077

patricia077, 15. 12. 2021, 9.47

Tak já měla taky pozdě da se říct ale u mne to bylo v pohodě tak jsem věk neřešila 🤣

Katka

Katka, 15. 12. 2021, 10.32

Tak vždycky budou nějaké ženy rodit dřív nebo nějaké později, ale ten současný nárůst prvorodicek mezi 45-50 let už byl k zamyšlení 😉

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions