Nedejte komárům šanci!

zobrazeno 1317×

Vložil(a): Adrianita, 28. 6. 2020 21.30

Příjemné letní večery nás lákají ven. Bohužel, tam jsme pro otravný hmyz lákadlem my, lidé. Jak zabránit, aby se nám nedostal doslova pod kůži? A jak si poradit s případnými štípanci?

Komáři a jiný dotěrný hmyz už pokazili nejedno příjemné letní posezení. Jejich vytrvalé nájezdy na naši kůži předčasně ukončily slibně rozjetou zahradní party či grilování, nebo nás minimálně donutili vzdát se a přesunout se dovnitř. Komu by se chtělo neustále ohánět a bránit před jejich útoky.

Znáte krvelačné muchničky?

V létě si většina z nás chce užít nejen pohodu na terase a v zahradě, ale i u vody. Pokud se u ní zdržíme trochu déle, běda nám! Pro štípance si tam jdeme téměř na jistotu. Vyrojí se na nás komáři a v posledních letech i rozjívené černé mušky, tzv. muchničky. Extrémně bolestivé štípance nám je budou připomínat i dva týdny. Muchničky, ale ve stále větší míře i komáři, přenášejí různá onemocnění včetně boreliózy či encefalitidy. Ne nadarmo se jim říká i létající klíšťata. Jsou natolik "dravé", že je většinou neodradí ani repelent, proto jedinou obranou proti nim je oblečení zahalující celé tělo.

Reakce na štípnutí

Každé štípnutí zákonitě provází reakce našeho organismu. Postižené místo může jemně otéct, začervenat, ale zejména velmi svědí a někdy až bolí. Imunita se takto vyrovnává s cizorodými látkami, kterými si hmyz upravuje naši krev, aby jí dokázal vypít za krátký čas co nejvíce. Komár dobře ví, že je otázka vteřin, kdy si ho všimneme. Jeho sliny obsahují i různé jiné, pro naše tělo neznámé bílkoviny, na které můžeme mít slabší či silnější reakci.

Existuje alergie na komáry?

V případě silnější reakce nemusíme mít nutně alergickou reakci na bílkoviny ve slinách komárů. Více dní trvajícím otokem či bolestivostí mohou trpět lidé se sníženou imunitou nebo citlivější pokožkou a malé děti. „Čím lépe funguje imunitní systém, tím mírnější jsou i jeho případné alergické projevy,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. Pokud míváte vy nebo vaše děti na štípnutí prudké reakce, můžete se na sezónu komárů připravit užíváním imunostimulátorů, například s obsahem betaglukanu. „Nedá se to generalizovat, ale v mnoha případech se prokázalo, že pomocí betaglukanu lze tlumit příznaky alergií. Ukázalo se, že je vhodné začít jej užívat alespoň 1-2 měsíce před alergickou sezónou, stačí přitom nižší dávky (cca 2 mg/kg),“ dodává Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Základním znakem alergické reakce je, že se neprojevuje pouze v místě vpichu, ale i na jiné části těla. Příznaky mohou být opravdu různorodé, tak jako při jakékoliv alergické reakci. Někomu oteče obličej nebo se mu může dokonce obtížněji dýchat. Tehdy je namístě podání antihistaminik nebo i kortikoidů.

Borelióza a imunita

Možná jste už boreliózu prodělali (třeba dokonce několikrát), ani jste to netušili - prozradily ji až krevní testy. Gratulujeme! Vaše imunita odvedla svou práci na jedničku. Bohužel, u citlivějších jedinců může mít neléčená borelióza nezvratné a velmi nepříjemné celoživotní následky. Čím později se zjistí a léčí, tím hůře. Když přejde do chronické fáze, poškozuje i imunitní systém a takto oslabené tělo je pak lehkým terčem pro jakékoliv infekce.

Jak ztížit hmyzu cestu k naší kůži

Co dělat, aby nás komáři nechali na pokoji? Při útoku hladového hmyzu se nemusíme hned vzdávat a utíkat dovnitř. Pomoci může světlejší oblečení, které nám zakryje ruce i nohy, a také repelent. Otravní komáři a štípavé mušky útočí nejčastěji až za soumraku, a tak nám už v dlouhých rukávech a kalhotách nebude vedro. A proč si obléci světlé barvy? Hmyz prý více lákají ty tmavé - a za vyzkoušení nic nedáte. Přinejmenším jde na světlém oblečení hmyz lépe vidět.

Pomoc z lékárny

Mnozí lidé se běžně dostupné repelenty z lékáren a drogerií bojí používat, protože je považují za silnou "chemii". Nejsou daleko od pravdy, nejčastější účinná látka v nich (DEET) se totiž používala jako pesticid. Přípravky s vysokým obsahem DEET je vhodné stříkat maximálně na oblečení a na kůži použít ty s nižším obsahem. Dlouhodobé a opakované použití na kůži může vyvolat nepříjemnou reakci.

Když pomáhá příroda

Pomoci si dokážete i přírodními esenciálními oleji, které jsou na rozdíl od běžných repelentů z lékáren a drogerií nejen účinné, ale i pěkně voní. Vůně citrónové trávy, cedrového dřeva a květinových esenciálních olejů odhání různé druhy hmyzu, jako jsou komáři, klíšťata a pavouci. Kombinace eukalyptu, levandule, máty peprné, citronu a kajeputu se vám osvědčí i při ošetřování alergických vyrážek či štípanců. Stačí ji rozmíchat v malém množství kokosového nebo olivového oleje a potřít postižené místo. Jelikož tyto přírodní repelenty se aplikují rovnou na pokožku, vždy si vybírejme ty nejkvalitnější - stoprocentně přírodní a v bio kvalitě, jinak u citlivějších jedinců hrozí alergická reakce na kůži.

Aby štípance nesvrběly

Jak si pomoci, když jsme na prevenci zapomněli? Není potřeba nic speciálního: cibuli, česnek či brambory máme doma všichni. Plátek jednoduše přitiskneme na kůži, a když už štípanec nesvědí, místo opláchneme vodou. Svědění a otok zmírní i ocet, nejlépe jablečný. Naneseme ho vatovým tamponem a po chvilce smyjeme. Za vyzkoušení stojí i poctivý med od včelaře, protože má protizánětlivé účinky, nebo i mořská sůl rozetřená s trochou vody na pastu. Po chvilce působení ji smyjeme. Otok stáhne i obyčejný led, byť jen na chvilku. Na delší dobu ranku zchladí aloe vera. Jednoduše vymačkáme šťávu z kousku rostliny a aplikujeme. Ne každý z nás ji doma pěstuje, takže se vyplatí mít doma gel s obsahem jeho šťávy.

Účinným pomocníkem při ošetřování štípanců je i betaglukan ve formě gelu, který pokožku příjemně ochlazuje a regeneruje. Jeho regenerační schopnost je tak silná, že najde uplatnění i u větších ranek, takže se vyplatí mít ho pro jistotu doma. Přípravky s obsahem betaglukanu přispívají ke kvalitnímu a rychlému hojení ran a mají pozitivní vliv na přirozenou imunitu kožní tkáně, čímž snižují riziko tvorby hlubokých a výrazných jizev.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

  • DEET

    Diethyltoluamid, nejpoužívanější aktivní složka v repelentech proti hmyzu

Diskuze k této stránce (7 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 12. 12. 2022, 13.39

mám opravdu velmi ozkoušený b-komplex repelent na dospělé i děti

naseivanka, 15. 6. 2021, 20.16

Letos nad komárem vyzraji i já! Podívala jsem se na článek na https://www.atlaso.cz/vyuzijte-dary-prirody-a-vyhnete-se-svedivym-stipancum-a-doternemu-bzuceni/ a půjdu proti nim přírodní cestou. Už bylo dost těch chemických sprejů, půjdeme si pěkně na souboj jeden na jednoho. Prvních pár večerů si určitě zanadávám, ale podle autora článku si pak moje tělo zvykne a všechno bude lepší.

Úča, 28. 2. 2021, 21.50

Vnučka má vždy po štípnutí komárem velkou reakci , ale lékaři tvrdí , že alergie na komáry není , tak nevím co to tedy je . Něco zkusíme

Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 16.41

komáři na nás lezou hodně děkujeme,určitě vyzkoušíme

Trendyterka

Trendyterka, 6. 10. 2020, 22.41

Zajímavé rady. Určitě vyzkoušíme.

mikjana, 3. 9. 2020, 10.29

Moc dobré rady, někdy se nedá ani sedět venku, natož jít do lesa, aby vás něco nepokousalo.

patricia077

patricia077, 11. 7. 2020, 13.41

Letos je komárů a klíšťat fakt hodně a bohužel i když děláme co můžeme tak hlavně kluk je samý bolák

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů