Léto bez štípanců a žihadel? Komáři nesnášejí citronovou trávu, vosy chilli papričky.

zobrazeno 1107×

Vložil(a): Adrianita, 15. 6. 2020 22.01

Letní měsíce znamenají výlety do přírody, dlouhé večerní vysedávání na zahradě a zkrátka více pobytu venku. Na druhou stranu přinášejí také nálety komárů a nenechavých vos. Jak se vyhnout štípancům, pokud nefandíte repelentům?

Tenký bzučivý tón, který znovu a znovu krouží kolem hlavy a většinou končí svědivými štípanci na holé kůži. Komáři dokážou znepříjemnit kempování, pobyt na vodě, ale i obyčejné posezení na terase. Zvláště pak, pokud jste si pro odpočinek vybrali místo poblíž stojaté vody.

Umělé spreje a odpuzovače často doprovází nepříjemný nepřirozený odér a citlivým lidem mohou podráždit pokožku. Problémy mohou působit i domácím mazlíčkům. Naštěstí ale existují i šetrnější metody, jak se nevítaných návštěvníků zbavit.

Odpuzovače do zásuvky mohou nahradit mnohem půvabnější pomocníci v květináčích či záhoncích. Komáry totiž odpuzují některé okrasné rostliny, jako afrikány, rozmarýn nebo levandule. Další možností jsou přírodní ochranné prostředky, které nanášíme přímo na kůži. „Komáři nesnášejí vůni citronové trávy. Přírodní repelent si z ní připravíme tak, že podrcenou citronovou trávu necháme dva týdny louhovat na tmavém místě v olivovém oleji. Následně roztokem potíráme kůži. Další variantou přírodního repelentu je kůži potírat podrcenými listy bylin libečku nebo pelyňku,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Bylinky pomohou také ve formě olejů do aromalampiček. Rozpálená lampička s levandulí nebo tea tree olejíčkem navíc navodí příjemnou atmosféru a může být i vkusným doplňkem balkónu nebo zahradního posezení.

Pruhovaní vetřelci

Zatímco komáři dokážou potrápit hlavně za soumraku, ani přes den se v létě nepříjemnému bzučení nevyhneme. Na pikniky anebo obědy pod širým nebem přicházejí jiní nezvaní návštěvníci – vosy.

Vosí bodnutí je nejen bolestivější než komáří, ale také může u alergiků způsobit zdraví ohrožující alergickou reakci. Tento hmyz navíc přitahují sklenice a otevřené láhve a plechovky se sladkými nápoji, kde vosu můžeme lehce přehlédnout a vypít.

Jak se tedy vosám vyhnout? V první řadě je dobré odstranit z místa posezení lákadla, která vosy vábí. Zakryjte nebo vyneste koše se zbytky jídla. To stejné platí například i pro pecky od ovoce, které děti při jídle zahazovaly na zem. Utřete též stoly a případně podlahu od rozlitých šťáv a limonád. Pokud vosa nenajde nic k snědku, pravděpodobně zase odletí.

Z přírodních vosích odpuzovačů pomáhají ty s ostřejší vůní, jako je česnek nebo výtažek z chilli papriček. Využít můžete také hřebíčku, fenyklu a tymiánu, které naložíte na tři týdny do olivového oleje a skladujete na tmavém místě. Výsledným olejem potíráme kůži.

Velkou službu nám bylinky prokážou i v případě, že se vosímu bodnutí přece jen neubráníme. Úlevu od bolesti i nepříjemného otoku přinese například lístek z jitrocele, který promneme mezi prsty a přiložíme na postižené místo. „Na obklady nebo omývání dále můžeme použít listy ořešáku královského. A to tak, že 40 gramů jeho listů louhujeme čtvrt hodiny v půl litru vody. Místo listů ořešáku lze použít i květy heřmánku lékařského v poměru 25 gramů květů na půl litru vody, opět louhováno čtvrt hodiny. Vhodné je také místo po bodnutí hmyzem potřít navlhčenou kostkou cukru, bolest ustane a zmizí také skvrna,“ upozorňuje Podhorná.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

lucie25987, 13. 4. 2021, 6.07

Proti těm komárům to vyzkouším. Ti jsou hodně otravní. V létě sedíme s manželem dlouho v pergole a pořád kolem nás bzučí. Doma máme naštěstí klid. Nechala jsem totiž spolu s okny udělat rovnou i sítě proti hmyzu do oken u Pramos https://www.pramos.cz/okna/doplnky/site-proti-hmyzu/ , takže můžeme mít otevřená okna a svítit a měli jsme doma přes léto jednoho, nebo dva komáry.

Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 18.41

nemám ráda komáry,ale to snad každý,máme sladkou krev,tak nás štípou o 106

Trendyterka

Trendyterka, 6. 10. 2020, 22.51

Už jsme vyzkoušeli spoustu rad, ale žádná neúčinkuje na sto procent.

petralak

petralak, 20. 7. 2020, 13.41

Na zahradě máme afrikány i levandule nám kvete a že by je to nějak výrazně odpuzovalo.. zkoušela jsem dělat i přírodní repelenty, ale problém je, že dost barví... ještě teetree olej pomáhal, ale asi nic není 100% pokud je to přírodní. A jelikož máme i dost ovocných stromů, tak vosy jsou problém č.2

P.r., 16. 7. 2020, 8.53

Občas je to s komarama holt boj

V007A, 2. 7. 2020, 14.08

Poradím bát s sebou manžela, co pije hodně piva. U nás to zabírá, manžel je pěkně dostipanej, my docela v klidu 😂

Eliška Kozlova, 19. 6. 2020, 6.59

Kousek od nás jsou včelí uly takže o zihadla v nohách není nouze, snažím se aby to děti braly sportovně. Problém je bazén, hlavně v oblasti schudku chodí pít a to je nebezpečný. Zkoušela jsem dělat pitka vcelam všude kolem, repelentem stříkat schudky nějaké další typy ... Jinak normálně máme 1-5 bodnutí za léto, říkala jsem si ze by nám soused mohl nechávat sklenici medu jako bolestné

dasza, 19. 6. 2020, 5.28

Neresime..ještě řešit kdejaký Štípance🤦🤦 stejně to za pár dní je dobrý...někdy oteceme víc.nekdy min...ale abych kvůli tomu něčím dečka patlala..nebo sebe..? Nikdy..

patricia077

patricia077, 18. 6. 2020, 15.14

Dceru jak píchne nějaký komár či muška, hned jí to nateče a to používáme na noc přístroje, přes den teda nic a to si pak užívá

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů