Horké dny přináší problémy s křečemi. Nehrozí jen sportovcům

zobrazeno 1506×

Vložil(a): Adrianita, 21. 7. 2021 8.19  (aktualizováno 31. 7. 2021 8.14)

Křeče se pojí s dehydratací a svalovým přepětím. Ochromující bolest, nejčastěji v lýtkách, postihuje lidi zejména v létě a přichází bez varování. Po čase sice odezní, ale pokud člověka zasáhnou například při běhu či plavání, můžou být hodně nepříjemné. S křečemi má zkušenost téměř každý, ať už jde o sportovce či pecivály. Chybějící minerály, které mohou být jednou z příčin, můžeme získat i přírodní cestou.

Přesné vysvětlení, proč křeče svalů vznikají, prozatím neznáme. Odborníci se domnívají, že jde o kombinaci více faktorů. Jedním z nich je nedostatek minerálů, které jsou důležité pro fungování pohybové soustavy. V letním období se tělo potí a vylučuje spolu s tekutinou i důležité látky, jako jsou vápník, hořčík a sodík.

Pití dostatečného množství čisté vody je sice pro organismus zdravé, ale v teplých dnech, kdy tělo může ztratit potem až čtyři litry tekutin, samotná voda nestačí a důležité minerály mu potom chybí. Zvláště sportovci, ale i děti, senioři nebo lidé s obezitou by měli myslet na pravidelné doplňování hořčíku, vápníku a sodíku a zařadit je do stravy ve větším množství.

K vyváženému hospodaření těla s těmito minerály nám mohou dopomoci také bylinky. Pro prevenci křečových problémů je celá řada bylin, které mohou ovlivnit vznik tohoto stavu. Především využijeme ty, které nám pročistí cévy a prokrví končetiny, a to je pelargonie, gotu kola a pro dodání minerálních látek a zároveň zlepšení kvality cévních stěn a prokrvování můžeme využít kaštanu jírovce maďalu a jeřábu oskeruše. Tyto zároveň ovlivňují cirkulaci krve v plicích.

Mezi příčinami křečí je i nevyvážené zatížení svalů a přepětí určitých svalových skupin, například při sportu. Pokud svaly příliš nepoužíváme, zkracují se. Když po nich poté chceme, aby vydržely větší zátěž, mohou vypovědět službu. Pokud chceme předcházet křečím, pravidelné protahování celého těla by mělo být součástí naší každodenní rutiny. Pro zlepšení celkové činnosti svalů využijeme jednak tinktury a gemmoterapeutika z pupenů topolu, třezalky, dále dodáme stopové prvky, které svaly potřebují v podobě gemmoterapeutik z borovice a sekvoje. Zlepšení nervových tkání v končetině nám pomůže zabezpečit gemmoterapeutikum z bělotrnu a javoru babyky. Tímto komplexním způsobem můžeme pomoci zabezpečit správnou činnost svalů.

Křeče mohou být příznakem i některých onemocnění. Pokud jsme si jistí, že naše tělo má dostatek minerálů a ani jsme ho nezatížili více než obvykle, ale přesto se křeče opakovaně objevují, je dobré se obrátit na lékaře.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

milujici.teticka36, 5. 7. 2023, 9.15

Takhle ... ono je to ve velké míře taky o tom, jaké máte vybavení. Jestli běháte v klasických botech a ne běžeckých, tak se pak člověk nemůže divit. Já jsem si třeba na kolo koupila na e-shopu https://www.sportli.cz/kategorie/cyklistika-63/ kvalitní tretry, protože mě taky braly v létě lýtka. Ale je to taky o regeneraci. Nejde najet 50 km a pak jít ještě dělat na zahradu. A samozřejmě hořčík. To je miláček!

Fuga

Fuga, 9. 12. 2022, 13.33

křeče řeším hořčíkem a většinou to krásně zabere, někdy ho beru i preventivně

jancaan, 11. 8. 2021, 17.37

Občas se objeví křeče v lytku

Gustawka, 7. 8. 2021, 8.32

Naštěstí křeče nemívam

křeče nemám ráda,ale teď když jsem těhotná tak je mám skoro furt.

jitka46

jitka46, 3. 8. 2021, 23.15

Křeče nemám ráda, jsem šťastná, že už jsem je dlouho nezažila.

dasza, 2. 8. 2021, 15.26

Máme křeče dost..já ruce nohy..a kyčle...ruce jsou od karpalu- ale čas na op.neni...nohy jsem si zvykla- nepomáhá nic..a že toho zereme a mažeme mraky..dcera to má minimálně...občas když se pretrenuje..kluk je má taky často...tam ale to vypadá na dědičnost..páč víc toho zobat nemůže ve svém veku

Katka

Katka, 31. 7. 2021, 16.20

Křeče jsem měla naposledy v těhotenství a to moc nepiju a ještě běhám a cvičim. Takže to není jen o výdeji, ale spíš o dostatečném příjmu všech minerálů v běžné denní stravě. Je třeba známo, že ke zpracování některých ultrazpracovanych potravin tělo používá svých zásob i třeba až z kostí a pak to může při sebemenší námaze chybět. Doplňky stravy bych volila až při laboratorne stanoveném nedostatku konkrétního prvku. Protože tělo stejně potřebuje minerály a vitamíny v určitém poměru. Takže není dobrý nápad do sebe dlouhodobě bezdůvodně ladovat hořčík bez vápníku apod.

patricia077

patricia077, 1. 8. 2021, 8.31

Já měla křeče v lýtkách a kyčlích také naposledy v těhotenství, ale včera jsme byli na svatební oslavě a po dlouhé době jsem tančila, celý den se hýbala, což jsem teda zvyklá, ale i tak mne v noci chytla křeč a to jsem se snažila pít i vodu .-) a neměla jsem ani vysoké podpatky .

Katka

Katka, 1. 8. 2021, 9.46

Nezvykle pohyby a zvýšená námaha 🤷‍♀️

patricia077

patricia077, 1. 8. 2021, 10.57

a nulový odpočinek a spánek

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů