Nepodceňujte v těhotenství svůj chrup

zobrazeno 1952×

Vložil(a): Jana N., 25. 5. 2016 20.45

Každý člověk by se měl dobře starat o svůj chrup. U budoucí maminky to platí dvojnásob, protože těhotenství pro zuby představuje mimořádnou zátěž. Říká se, že v každém těhotenství přijde nastávající maminka o jeden zub. Vůbec to tak být nemusí, když se o své zuby budete starat. Jak tedy správně pečovat o chrup v těhotenství?

Zvýšená kazivost zubů u některých žen během těhotenství

Hormonální změny a vysoká zátěž pro organismus ženy představuje v těhotenství zvýšené riziko vzniku zubního kazu. Pokud dopřejete svému tělu dostatek vápníku a budete-li jej zásobit dalšími minerály a vitamíny, pak vás zvýšené riziko vzniku zubního kazu v těhotenství ohrozí méně. Zvýšená  hladina estrogenů a další hormonální změny mohou způsobit zánět dásní, který vede ve většině případů k jejich krvácení. Jestliže jste chodila na pravidelné prohlídky i před otěhotněním a zánět v ústech jste neměla, pravděpodobně ho v těhotenství nedostanete. Pokud jste ovšem před otěhotněním na zánět dásní trpěla a dásně vám při čistění zubů krvácely, v těhotenství máte vysokou pravděpodobnost, žese zánět objeví, pokud se o své zuby nebudete starat. Stejně jako mimo těhotenství je i v tomto období velmi důležitá pravidelná péče o zuby. Zuby je nejlepší čistit si po každém jídle, nejméně však dvakrát denně, ráno a večer.

Kromě hormonálních změn přispívá k problémům se zuby i těhotenské zvracení, častější příjem potravy a upřednostňování kyselých a sladkých jídel. To vše může vést až k odvápnění zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Ústa si po zvracení jen několikrát vypláchněte čistou vodou. Vyčistit si zuby po zvracení je vhodné až za 10-15 minut, ne hned. Vypláchnutím se kyselina, která vzniká zvracením, v ústech naředí, a tím se zuby tolik neničí. Ke svěžesti v ústech vám pomohou antibakteriální vody.

Kdy navštívit zubaře?

Navštivte zubaře ideálně ve druhém trimestru. V tom prvním byste si zbytečně zvyšovala riziko komplikací v těhotenství. První trimestr je obecně náročnější. Poslední trimestr je pro většinu maminek už zase nepohodlný a na návštěvu zubaře už nemají náladu. Ať už se na zubařskou prohlídku chystáte kdykoliv, měla byste se cítit fit. Domlouvejte si návštěvu u zubaře na takovou denní dobu, kdy se cítíte nejlépe, nebývá vám nevolno a nejste příliš unavená.

Pozor na rentgen

Rentgen u zubaře představuje pro vaše miminko velké riziko. Pokud tedy jdete na běžnou prohlídku, zubař vám chce udělat rentgen a vy nevíte, zda náhodou nejste těhotná, nenechte si rentgen udělat. Pokud se například se svým partnerem o miminko snažíte, je rizikové vás vystavovat rentgenovému záření. Proto by se měl každý zubař zeptat a ujistit se, zda opravdu těhotná nejste. Rentgenu je důležité se vyhnout především v prvním trimestru. Kaz váš zubař snadno odhalí i bez rentgenu, zuby by vám tak měl samozřejmě opravit či vyvrtat i v těhotenství. Během devíti měsíců by se mohl kaz nepříjemně zvětšit a celý zákrok by pak pro vás byl mnohem bolestivější.

Léky proti bolesti

Je pravda, že v těhotenství se nedoporučuje žádná chemie a podávání léků je vždy nutné konzultovat s lékařem, ale někdy se bez léků neobejdete. Pokud by vám lékař prováděl bolestivý zákrok bez anestetika, je to špatně. Když by vás zub při vrtání bolel, budete ve stresu a z kůry nadledvin by se vyplavoval vnitřní adrenalin. Ke stresu a strachu se pak kvůli vyloučení adrenalinu stahují cévy a dochází ke špatnému prokrvování plodu. Takže z tohoto pohledu je mnohem lepší podat anestetikum.

Homeopatie a potíže se zuby

Jak jistě víte, homeopatie obecně je v těhotenství bezpečná. Potýkáte-li se s konkrétními problémy se zuby v těhotenství, zkuste se poohlédnout po těchto homeopatických přípravcích:

  • Chamomilla – obecně lék na bolesti zubů, který můžete rozpustit na lžičce také vašemu miminku, až mu budou lézt první zoubky, což bývá doprovázeno právě bolestí

  • Ratanhia – pokud vás trápí úporné bolesti zubů na začátku těhotenství

  • Nux moschoata – uleví vám, pokud vás trápí bodání v předních zubech, zhoršující se chladem a vlhkým počasím, zlepující se teplem

  • Pulsatilla – pokud pociťujete zhoršení bolestí zubů v těhotenství

Další homeopatické léky na bolesti chrupu: Mercurius, aconitum, belladona, calcarea carbonica, coffea, lyssinum.

O těchto a dalších homeopatických přípravcích, o jejich účinku a užívání se více dozvíte od vašeho homeopata. Že ještě žádného neznáte? Tak navštivte naši Homeopatickou poradnu a oslovte jednu z našich odbornic. Nám k tomuto článku informace poskytla Mgr. Jana Ohanková.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (13 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

mckvak, 26. 7. 2017, 21.16

Pekne napsano

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 12.55

chodím pravidelně a nelituji

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 9.35

já byla u zubaře a naštěstí se to obešlo bez jeho intervence .-), jen jsem měla více oteklé dásně

Rulficka48

Rulficka48, 27. 10. 2016, 22.41

To mi připomnělo se zase objednat..

petrao, 12. 9. 2016, 2.39

Těhotenství mě stálo dva kazy a to jsem zuby čistila. 5x denně... každopádně me nenapadlo že jsou homeopatika i na zoubky. To je super

jitka46

jitka46, 31. 7. 2016, 23.57

Kamarádka s tím měla dost velký problém.

Petra Schoberová, 8. 7. 2016, 13.35

Je to pravda podcenovat by se to nemelo.. Ja to podcenila zubare neresila a ted nemuzu najit nikoho kdo by me vzal a dal mi zuby do poradku,uz jsem z toho nestastna

Jamu, 6. 6. 2016, 9.12

Ja byla na kontrole v sestem mesici a vzhledem k tomu,ze celou dobu zvracim,jsem vubec necekala,ze to bude bez kazu. Takze uff,asi je to tim,ze beru vitaminy pro tehotne s vapnikem;)

Jarka mmm, 5. 6. 2016, 23.23

Já jsem tam byla jednou kvůli razítku .

lazna

lazna, 3. 6. 2016, 13.58

Při prvním těhotenství jsem byla jen jednou. to bylo v pohodě. Při druhém jsem šla normálně nakontrolu a nic. Pak v šestým měsíci těhu, mě natekla tvář a bolela mě celá strana tváře. Nakonec se zjistilo, že mě zlobí zub, který jsem měla zarostlí v kosti, jak mi doktor řekl. Tak mě ho vytrhl.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací