Učíme se oblékat

zobrazeno 2301×

Vložil(a): Martina Richterová, 26. 9. 2015 15.05

Přibližně v 15. měsících je dítě schopné se začít samo oblékat. Svlékání je jiná kapitola, to jde dětem prakticky samo, protože je to baví. Ale oblékání nepatří mezi zábavné činnosti, někdy je to pořádný boj. Přibližně ve třech letech by se dítě mělo zvládnout samo obléci. V tomto období začíná chodit do školky a je třeba určité samostatnosti. S učením však můžete začít o mnoho dříve. Hodně záleží na tom, jak je dítě šikovné a trpělivé. Každopádně počítejte s tím, že to často nebývá jednoduchý úkol.

Učení formou hry

Většina dětí oblékání přímo nesnáší. Zejména pak v zimě to může být hodně náročný úkol, obléknout svého malého broučka do všech těch vrstev, které si mezitím ze sebe úspěšně sundává. Jakmile nastane období „já sám“, je ideální chvíle přistoupit na to, aby se dítě začalo oblékat samo s vaší pomocí. Možná bude výprava ven trvat o deset minut déle, ale vyplatí se to.

Zvolte nějakou vhodnou motivaci, nejlépe formou hry. Nám se osvědčilo, když jsme se se synem oblékali společně a dávali si „závody“. Já si obléknu kaťata, dřív než ty. Samozřejmě při oblékání je vhodné začít spodním prádlem a tepláčky. Trička, mikiny a bundy jsou mnohem náročnější a dítěti to trvá delší dobu, než se to naučí. I ponožky některým dětem dávají zabrat. Při učení si můžete s dětmi říkat i různé říkanky k oblékání, které najdete tady na webu.

Jak začít?

Při oblékání je třeba dítěti ukázat jednotlivé oblečení a vysvětlit mu, kam patří. U spodního prádla je třeba ukázat, že cedulka musí být vždy vzadu, stejné je to u tepláčků. Nejprve tedy poctivě trénovat spodní část, která je pro dítě snazší. Když se dítěti do oblékání nechce, tak zkuste opět hru. Kdo bude první oblečený, ten dostane odměnu. Povzbuzujte dítě, když se snaží a chvalte ho. Naopak mu nic nevyčítejte, i když si oblékne spodní prádlo obráceně. Stačí jen vysvětlit, že takto je to špatně a příště už to bude dobré. Můžete obléknout třeba i nějakého oblíbeného plyšáka.

Oblékání triček a mikin

Náročnější část oblékání tvoří tílka, trička a mikiny. Zde je třeba větší trpělivosti a stále vysvětlovat a ukazovat. U holčičky zkuste vzít panenku a společně ji oblékat, nejdříve hlavička, poté přes ruce a je to. Svlékání je lepší zkoušet přes ručičky. Syna jsem to naučila tak, že si chytne rukáv, provlékne jednu ruku, pak druhou a nakonec hlavu. To lze u volnějších triček či mikin.

Patrně nejnáročnější část tvoří zipy a knoflíčky. Opět to zkuste trénovat na panence nebo medvídkovi. Zip se dítě naučí zapnout snadněji než knoflíčky. Zde je třeba použít jemnou motoriku a záleží na dovednostech a šikovnosti dítěte. Opět nezapomínejte na zlaté pravidlo, že dítě se nesmí do ničeho nutit.

Období "já sám"

Kolem druhého roku přichází období, kdy chce dítě všechno dělat samo. V některých případech to samozřejmě není možné, ovšem ohledně oblékání je vhodné toho využít. Pokud se dítě chce samo oblékat, tak jej v tom jen podporujte. Trpělivě vysvětlujte, ukazujte, oblékejte se také.

Podobné je to i s botičkami. Nejdříve je třeba vysvětlit, která botička patří na kterou nožičku. Tento úkol je asi nejtěžší, můj syn si i ve čtyřech letech občas oblékne boty naopak. Kupujte obuv nejlépe bez tkaniček, nám se do školky nejvíce osvědčil suchý zip a bačkůrky jednoduše nazouvací.

A především na dítě nespěchejte. Není nutné ho naučit oblékat se za pár dní. Dejte tomu čas. Pokud to dítě opravdu nebaví a nechce se oblékat, tak jej nenuťte a zkuste to později znovu. Pojměte to jako hru a zábavu. Jedině tak vzbudíte v dítěti zájem a pozornost.

Jak jste na tom s oblékáním vy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 22. 3. 2017, 16.19

u nás je remcání, hlavně, když si oblečení vyslékne naruby a pak neví, jak si ho má znovu obléknout

Fuga

Fuga, 11. 2. 2017, 7.49

tak u nás oblékání drhlo, pořádně se to naučil až ve školce, kde zkrátka musel

zdenka84, 5. 1. 2017, 13.21

Dcerka 20měsíců si zvládne obléci bundu, čepici,boty sice někdy obráceně,ale snaha se cení,dělá to sama od sebe bez jakéhokoliv nucení.Dokonce otevře skříň a vybere si na sebe oblečení.Je mnohem šikovnější než syn

Aliisha

Aliisha, 3. 12. 2016, 15.48

Tohle mě teprve čaká a už teď se toho bojím. Musí na to být dosti trpělivosti.

Adrianita, 9. 8. 2016, 21.01

Dcerka (25)měsíců má období já sama. Jdou jí oblékat kalhotky a snaží se obléct kalhoty. Nazuje si i boty,ale občas naopak. Ještě je ale co trénovat. Fajn článek.

Adrianita, 9. 8. 2016, 21.00

Dcerka (25)měsíců má období já sama. Jdou jí oblékat kalhotky a snaží se obléct kalhoty. Nazuje si i boty,ale občas naopak. Ještě je ale co trénovat. Fajn článek.

DenisaC, 21. 11. 2015, 22.14

Dobry clanek

Kristy Sim

Kristy Sim, 17. 11. 2015, 0.15

Dcerka (22 měsíců) se moc ráda obléká. Tričkama a mikinama ji zatím netrápím, Umí si ale hezky obléct kalhotky, tepláky, ponožky a obout boty. U bot ji vždy říkáme, že má "kozí nohy", jak je má naopak. Tak si je dává schválně a pak říká,že má kozí nohy a všichni se jí budou smát =D když se před koupáním svléká, vždy vše hodí ho prádelního koše.včetně papuček. Ty samozřejmě musí být odděleny od tkaniček a vnitřních vložek =D

Jana V., 4. 11. 2015, 20.57

tak my začínáme teď, tak nějak s nástupem do školky ... občas máme tedy zadek tepláčků vepředu a levou botu na pravé noze a opačně, ale hlavně že je to zatím baví

Zuzka Čtvrtečková, 4. 11. 2015, 8.40

Nepamatuju si kdy jsme začali, ale malému bude 2 a 3/4 a oblékne se sám. Moc nám pomohlo, že chodíme na plavání, kde toho spoustu okoukal od starších dětí. Hodně věcí včetně prádla má s obrázkem, tak ukazujeme, že ten patří dopředu a hezky se naučil pravou a levou. Co bude na zimu problém budou asi punčochy a rukavice, ty nesnáším i já.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací