Plavání miminek

sledováno 1× zobrazeno 5471×

Vložil(a): Jana N., 8. 2. 2016 20.22

Od početí je náš život spojený s vodou. Plod se vyvíjí ve vodním prostředí, voda ho provází každý den. Plavání nebo pohyb ve vodním prostředí je pro vývoj dítěte velmi přínosný. Zároveň s sebou ale může nést rizika. Jaká? Pojďme se na plavání miminek podívat z obou pohledů.

Hlavní pozitiva kojeneckého plavání

Je prokázáno, že plavání podporuje psychomotorický vývoj, koordinaci a hrubou motoriku. Děti se postupně otužují, posilují imunitní systém a celkovou odolnost organismu, navíc plavání příznivě ovlivňuje srdeční a cévní systém a zlepšuje trávení. Děti celkově lépe prospívají, pohyb ve vodě napomáhá k odstranění a prevenci různých nedostatků a vad držení těla. Plavání je pro miminko velkým zážitkem, proto malí "plaváčci" lépe spí a mají větší chuť k jídlu. A v neposlední řadě plavání působí do budoucna jako prevence před utonutím a zejména pomáhá rozvíjet pevnost citového pouta mezi dítětem a maminkou nebo tatínkem.

Rizika kojeneckého plavání

Ptáte se, jaká rizika s sebou nese plavání miminek? U dětí, které chodí plavat, je častější výskyt infekcí dýchacích cest než u dětí, které plavat nechodí. Také si můžete z bazénu přinést nepříjemnou plíseň, molusky nebo bradavice. Někdy může dojít ke znečištění vody dětmi a z toho může být vyrážka, záněty očí nebo uší. Dále je potřeba zmínit, že z chlorované vody se uvolňují škodlivé sloučeniny chloru, které dráždí sliznici, pokožku a dýchací cesty. Ty mohou být spouštěčem astmatu. Tomu ale můžete částečně předejít, vyberete-li si bazén, kde desinfekci vody nepoužívají chlór, ale třeba sůl.

Poraďte se s dětským lékařem, než se s dítětem na plavání zapíšete. Opatrní by měli být zejména rodiče dětí, které mají dědičné předpoklady pro alergie, astma, atopický ekzém a podobně.

Kdy můžeme s miminkem začít plavat?

S miminkem můžeme začít „plavat“ hned po zahojení pupíku. V tomto období ale určitě pod dohledem odborně proškolené instruktorky. Ta vám ukáže, co dělat s miminkem ve vodě a poradí i v dalších oblastech spojených s vývojem dítěte. Takhle malá miminka začínají s plaváním doma ve vaně. Pohyby, které kojenec ve vodě provádí, si přináší z prenatálního prostředí. Připomínají plavání, ale jsou spontánní. Tyto reflexy způsobují, že pohyb ve vodě je většině dětí příjemný. Děti získávají ve vodě nové zkušenosti, učí se novým dovednostem.

Ve speciálních větších vanách plavou děti od dvou do pěti měsíců a to vždycky po jednom. Voda nesmí být chemicky ošetřovaná a teplota vody by měla být 30-36 stupňů Celsia, teplota vzduchu minimálně 28 stupňů Celsia. Při tomto plavání rodič vede dítě z venku, nechodí s ním do vody. Plavání pro takhle malá miminka v běžném bazénu zatím není vhodné.

Co se děti v kurzech plavání naučí?

Cílem kurzů kojeneckého plavání není naučit miminko plavat, ale naučit ho nebát se vody, osvojit si dýchání, splývání a připravit ho na vlastní výuku plavání. Děti, které chodí na kojenecké plavání, se pravděpodobně naučí i dříve plavat.

Základní plavecké dovednosti jako je splývání, orientace ve vodě, pády do vody, dýchání do vody, se dítě začíná učit od 1,5 roku. S nácvikem kraulových a znakových nohou začíná dítě ve 2,5 letech a všechno dohromady začíná trénovat od 4 let. Záleží na tom, jestli dítě plave od malička nebo teprve ve čtyřech letech začíná.

Co je při výběru kurzu důležité?

Kritérií, jak vybrat ten správný kurz, je mnoho. Důležité je při výběru vhodného plaveckého kurzu zjistit, jaké budete mít zázemí. Zejména to, jak je zajištěna bezpečnost dítěte, když se budete převlékat či sprchovat (někde bývají pro děti cestovní postýlky nebo ohrádky), jestli je v místě prostor pro kočárky, oddělené šatny pro tatínky a maminky atd. Důležitá je také odpočívárna po plavání, místo pro nakojení a pohodlné přebalení. Není vhodné hned po koupání přejít ven.

Svou roli hraje také věk miminek. Na kurzu by měly být děti stejně staré, ne půlroční a roční. A také počet miminek - ideální je 6 dětí ve skupince společně s rodičem, maximálně však 8 dětí.

Teplota vody u dětí do tří let by měla být 28 až 32 stupňů Celsia. Lekce trvají obvykle 30 minut jedenkrát týdně.

Než kurz plavání zakoupíte, určitě si dopředu zjistěte storno podmínky, kdyby vaše dítě z plavání nadšené nebylo a celé hodiny prokřičelo.

Doporučení závěrem

Po plavání je, především v chladnějších měsících roku, nezbytná aklimatizace dítěte. Dobře dítě osušte, nezapomeňte na vlásky a zvukovody a nejméně půl hodiny s ním zůstaňte v odpočívárně. Jeho organismus se lépe vyrovná s nízkou venkovní teplotou.

I když s vámi bude po celou dobu kurzu instruktor, miminko mějte neustále v dosahu obou rukou (pokud s ním nebude zrovna instruktor manipulovat sám) a nikdy nespoléhejte na plovací pomůcky. 

Pro zdravé miminko a jeho rodiče může být kojenecké plavání příjemným zpestřením dní, vítanou a užitečnou zábavou. Na druhou stranu se bez něj dítě docela dobře obejde. Pokud byste museli za plaváním dojíždět několik desítek kilometrů nebo by zasahovalo hodně do rodinného rozpočtu, můžete jej s čistým svědomím ze svého rozvrhu vyškrtnout.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (27 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

lucie25987, 17. 8. 2023, 21.36

Já jsem chodila s oběma kluky na kojenecké plavání a je to hodně znát. Ani jeden se nebojí vody a naopak ji milují, takže dál pokračují v plaveckém kroužku. My s manželem taky milujeme plavání, takže jsme ráda, že je to baví. Na zahradě máme velký bazén, který jsme si nechali udělat od https://www.albixon.cz/bazenove-sety/ a oba by v něm mohli být od rána do večera .

vranovahan, 12. 4. 2023, 14.28

Jojo, na ten chlor opravdu pozor. Náš syn je na to hodně citlivý, takže i to je jeden z důvodů, proč s ním moc nechodím na koupaliště. Naštěstí to ale není potřeba. Bazén máme doma. Do něj sice také používáme chlorovou dezinfekci, viz https://www.top-bazeny.cz/kategorie/chlorova-dezinfekce-bazenove-vody-11/ ale jen nezbytně nutné množství, které mu naštěstí tolik nevadí. V plaveckých bazénech ta koncentrace bývá podstatně vyšší.

na plavání jsme ani s jedním synem nechodili.

Minnie, 16. 9. 2020, 19.19

S nejstarší dcerou jsem chodila od 3 měsíců do plavání ve vaničce. Bohužel pak onemocněla (na dýl) a nemohly jsme pokračovat od půl roku v bazénu

Žofinka

Žofinka, 27. 6. 2018, 7.48

Je to vážně super zábava, teď chodí s dcerou manžel

kajulna, 17. 3. 2018, 20.28

My sme tiež chodili s deťmi plávať keď mal syn 2 roky a dcéra 8 mesiacov veľmi sa im to páčilo aj mne strávený čas spolu a trošku inač.

KataKutman, 25. 9. 2017, 23.19

Se svoji dcerkou chodim plavat od 6. Tydnu a jsem rada ze jsem tak ucinily v plavani pokracujeme v pokracovacim kurzu a sama vidim jak je na "vanickovych" detech znam reakce na vodu at uz pod vodou ci nad vodou

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 11.48

my jsme na plavání také nechodili, ale teď si to už užíváme

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 11.24

musí to být krásné chodit plavat už od miminka, my začali chodit až uměl běhat. A máme tady konečně i slanou vodu

L.janicka.l

L.janicka.l, 9. 2. 2017, 23.03

Uz se tesim az bude lepsi pocasi a nekam vyrazime

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů