Pět znaků, které dědíme po tatínkovi

zobrazeno 1532×

Vložil(a): Adrianita, 16. 8. 2021 14.11  (aktualizováno 7. 9. 2021 11.43)

Na ženy se odjakživa nahlíží jako na nositelky a dárkyně života. S rozvojem znalostí reprodukce se ale postupem času zjistilo, že na vzniku potomka se muž podílí, alespoň co se genů týče, do stejné míry jako žena. Lidská genetická výbava je totiž složená z celkem 46 chromozomů a z toho přesně polovina pochází od otce. Které naše znaky, vlastnosti a rysy jsme podědili po tatínkovi?

1. Holka, nebo kluk?

Jednou z obecně známých, ale vůbec nejzásadnějších věcí, o které v životě svého potomka „rozhodne“ otec, je pohlaví. Zda se narodí holčička, či chlapeček, je dáno hned na počátku tím, jaký pohlavní chromozom nese spermie, která úspěšně splyne s matčiným vajíčkem. Pokud je totiž nositelkou chromozomu X, pár bude mít děvče. Bude-li úspěšnější spermie s chromozomem Y, bude to chlapec.

2. Krásní otcové plodí krásné dcery

Ze studie Davida Perretta a Elisabeth Cornwellové z University of St Andrews z roku 2008 vyplynulo, že maskulinní muži přivádějí na svět syny s podobně mužnými rysy. To, jestli budou synové také krásní, už ale neovlivní. Kdo však z krásy svých otců těží, jsou prý právě dcerky. Pozorováním velkého množství rodinných snímků vědecký tým navíc zjistil, že atraktivita matky nehraje v kráse roli nejen u děvčat, ale ani u chlapců.

3. Duševní zdraví

Je poměrně známým faktem, že těhotenství v pozdním věku matky zvyšuje u potomka riziko výskytu vývojových vad. Vysoký věk ovšem hraje roli i u otce. U dětí tatínků starších 45 let se zvyšuje pravděpodobnost některých psychických onemocnění. Jde například o autismus, schizofrenii, bipolární poruchu, ADHD a další. S věkem u muže klesá kvalita spermií a v průběhu jejich tvorby dochází k častějším mutacím, které vedou ke vzniku zmíněných nemocí.

4. Strach ze zubařů

Návštěva zubařů nepatří mezi populární záležitosti. Paniku, kterou někteří jedinci při prohlídce u zubního lékaře prožívají, podle vědců přebíráme socializací od svých rodičů. A to především ze strany otce. Aby toho nebylo málo, také zdravotní potíže se zuby dědí potomci spíše ze strany tatínka. Ačkoliv má zásadní vliv na zdraví zubů především strava a pravidelná péče, dítě může po otci zdědit například stěsnaný chrup, což vede k ukládání plaku, a tedy vyšší kazivosti.

5. Srdeční záležitosti

V roce 2012 tým vědců z univerzity v Leicestru zjistil, že určitá forma genu, který se nachází na mužském chromozomu Y, zvyšuje pravděpodobnost srdečního selhání u svého nositele o celých 50 procent oproti zdravé populaci. Zjistili také, že tuto variantu genu vlastní přibližně 20 procent britských mužů. Zplodí-li takto postižený muž syna, pravděpodobně mu tento svůj ‚nešťastný‘ gen předá spolu s chromozomem Y. Vedle kouření, špatných stravovacích návyků a stresu tak jde o jeden z nejvýraznějších faktorů, které se na srdečním selhání podílejí.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (10 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 8. 12. 2022, 14.12

jsou to zajímavé závěry, ale jestli jsem po tatkovi, tak asi moc krásná nejsem )

katchenka_7778, 12. 10. 2021, 12.51

haha, to je dobré, můj otec často říkal, že holky jsou krásný, protože jsou po tátovi (a přitom se na mě se zalíbením koukal, jsem totiž jeho kopie )). Ale po pravdě to platí o všech mých krásných kámoškách - mají opravdu atraktivní tatínky. A určitě bohužel platí i to o srdečních záležitostech. Všichni muži v historii mého muže...

jitka46

jitka46, 29. 9. 2021, 20.18

Tohle je moc zajímavý článek. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Zase mám o čem přemýšlet.

Eliška Kozlova, 27. 9. 2021, 21.49

S tou krásou teda nevím, můj muž byl neskutečný fešák, teda alespoň podle mě; dcera bude také krásná (narozdíl od mě), ale podoba tam fakt není, sice mají (měli) oba brýle, ale i tu oční vadu mají každý jinou 😁

Teryk92, 25. 9. 2021, 18.42

Tak to je hodně zajímavé. Hlavně ta krása mě překvapila

jitka46

jitka46, 2. 10. 2021, 23.48

Mě taky, nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlela.

Katka

Katka, 9. 9. 2021, 11.00

Jsem ráda, že se konečně taky mluví o tom, že nejenom matka, ale i otec by měl být otcem do 45 let.

dasza, 8. 9. 2021, 6.09

A škaredou tatínci by se tedy neměli ani rozmnožovat😂🤦 škaredé dcery nechce nikdo😂😂😂🤷‍♀️

patricia077

patricia077, 7. 9. 2021, 20.07

2. Krásní otcové plodí krásné dcery ...tak to mne docela rozesmálo...atraktivita matky nehraje v kráse roli nejen u děvčat, ale ani u chlapců....tak nevím jak je to s tou atraktivitou, nemyslím si, že bych byla nějaká šereda ale rozhodně syn je vizáží po mně a dcera po otci .-)....

Katka

Katka, 9. 9. 2021, 10.58

Já jsem taktéž kopie své matky, naštěstí jen zvnějšku. Uvnitř jsem zase celý táta 😉Dcera není podobná na nikoho, není nad to být originální 😉

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů