Mohu svěřit miminko někomu jinému?

zobrazeno 1149×

Vložil(a): Martina Richterová, 18. 12. 2014 20.44

Narození miminka je tím nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším obdobím našeho života. Každá maminka se mnou bude patrně souhlasit, že čas strávený s miminkem je nenahraditelný, nicméně každá z nás si alespoň občas potřebuje udělat čas na sebe. Jenže komu miminko svěřit na hlídání?

Komu dítě svěřit?

Rozhodnout se, zda svěřit malé miminko na hlídání někomu jinému, není vůbec jednoduché. Možná si v průběhu těhotenství naplánujete, jak se budou babičky střídat a vy se brzy vrátíte do práce. Po porodu bude vše jinak. Najednou budete mít pocit, že o vaše dítě se nikdo nepostará tak dobře, jako vy sama. Navíc kojíte pravidelně každé tři hodiny, takže není možné se od dítěte vzdálit na delší dobu. Jenže mohou nastat situace, kdy budete potřebovat své dítě pohlídat. Na koho se tedy obrátit?

Jako první se nabízí partner, otec dítěte je vlastně stejně důležitým rodičem, jako vy. Chybí mu pouze jedna „maličkost“, nemůže jej nakojit. Ovšem i tento problém lze vyřešit pomocí odstříkaného mléka nebo zvolit výjimečně umělou stravu. Moc dobře si pamatuji, že když hlídal manžel, byla jsem absolutně klidná. Jenže partner může hlídat obvykle pouze večer, pokud nepracuje na směny. Ale co když potřebujete nutně k doktorovi nebo si zajistit něco neodkladného?

Rodina k nezaplacení

V případě, že partner hlídat nemůže, nabízí se babičky. Pokud máte dvě babičky, nejlépe v důchodu a poblíž, pak je to naprosto ideální situace. Jenže tento „přepych“ má jen málokterá maminka. Prarodiče jsou často daleko, pracují nebo jsou naopak příliš staří.

Moje maminka sice pracuje, ale je podnikatelka. Pracovní dobu si určuje sama, proto to byla právě ona, kdo mi syna nejčastěji hlídal. Ovšem dokud byl hodně malý, svěřovala jsem ho mámě jen v opravdu výjimečných situacích. Moc dobře jsem si uvědomovala, že starat se o tak malé dítě je pro babičku náročné, protože se o něho bojí mnohem víc než já.

Pokud máte možnost svěřit dítě na hlídání dalším členům rodiny, jako je například sestra, švagrová či někdo úplně jiný, pak lze hlídání vyřešit i takto. Nedoporučuji však nechávat své miminko někomu, komu plně nedůvěřujete a kdo nemá s dětmi žádné zkušenosti.

Chůva na hlídání

Pokud potřebujete hlídání jen výjimečně, je určitě nejjednodušší požádat někoho z rodiny, popřípadě kamarádku, která má vlastní dítě. Některé maminky však nechtějí zůstat na mateřské dovolené příliš dlouho a už po půl roce se chtějí vrátit zpět do práce. V takovém případě budete muset řešit hlídání komplexní a pravidelné. Je vhodné obrátit se na agentury, které se zabývají hlídáním dětí a pomohou vám najít zkušenou chůvu pro vaše dítě.

Malé děti mají výhodu v tom, že si poměrně rychle zvyknou na nové osoby. Není však vhodné chůvy střídat příliš často, protože dítě si při dlouhodobém vztahu s chůvou vytvoří určité pouto. Stejně tak není pro dítě dobré neustále měnit prostředí. Miminka mají ráda stereotyp, naopak hůř se vyrovnávají s neustálými změnami. Pokud je tedy hlídání nezbytné, pak dbejte na to, aby chůva byla skutečná profesionálka a dítě hlídala nejlépe u vás doma.

Dělejte vše tak, jak to cítíte

Vy jste máma a jen vy sama můžete rozhodnout o tom, zda se o dítě budete starat sama nebo jej občas svěříte někomu jinému. Nikdo vám neřekne, co je správné a co není. Obecně lze poradit jen to, že pokud nemusíte odcházet, snažte se s miminkem trávit co nejvíce času. Dítě roste velmi rychle, byla by škoda přijít o to nejkrásnější období. Na druhou stranu maminky nejsou stroje, občas si potřebují také vydechnout a načerpat nové síly. Dělejte vše tak, jak to sama cítíte. Vše máte ve svých rukou. Snažte se nejvíce zapojit především svého partnera, který by vás měl umět plně zastoupit (vyjma kojení samozřejmě). 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

baru86, 22. 4. 2017, 22.09

Hlídání je asi fajn, když je v rodině, ale když není, snažíme se s manželem si vyjít vstříc.

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 14.03

hlídáni z rodiny je opravdu zázrak

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 17.16

rodina je opravdu k nezaplacení, moji rodiče mi opravdu hodně pomáhají

petrao, 1. 11. 2016, 5.54

Nejvíce klidná jsem když je s manželem, protože přeci jen zná její reakce... babička je daleko ale snaží se jezdit alespoň 1x za měsíc

Rulficka48

Rulficka48, 30. 10. 2016, 12.39

Já bych svěřila své miminko jen mamce a nebo někomu, v kom mám důvěru

lazna, 10. 6. 2016, 10.56

někomu cizímu bych dítě nesvěřila. Jen mojí mamce

Kristy Sim

Kristy Sim, 6. 12. 2015, 20.06

Dcerce budou skoro 2 roky a naštěstí jsem žádné extra hlídání ještě nepotřebovala. Jednou jsem chodila na rehabky, když bylo malé půl roku, tak vždy spinkala v kočárku a pak asi jednou kdy jsem šla na úřad. Jinak vše co jde obstarávám s dcerou. Až teď jsem se odhodlala dát dcerku k babičce na první hlídání, kdy jsem šla ke kadeřníkovi a protáhlo se to ze 2h na asi 3,5 i s cestou. Dcerka to zvládla s přehledem. Jinak párkrát hlídal manžel asi hoďku. Nemám potřeby dceru dávat na hlídání, i když mamka by aj chtěla =) já ale nějak mám pocit, že jsem si dítě pořídila a postarám se o něj, jak bude v mých silách. Nemám potřebu ho "odkládat". Do hry v létě přibude další "hráč", takže pak už zřejmě i hlídání více ocením =) ne, že bych byla nějaká stíhačka, ale teď to beru jako náš společně strávený čas, kterého už zanedlouho nebude tolik, jak bych si představovala a za 10let na to budu s láskou vzpomínat..

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 17.00

Jednu babičku máme daleko, druhá není hlídací, tak jsme s malým pořád spolu. Naštěstí začal chodit do školky a prospělo nám to oboum. Dřív měl dny, kdy chtěl třeba za tetou nebo za babičkou a pro mě bylo nepříjemné vysvětlovat, že to nejde

Verisek29, 31. 8. 2015, 23.29

Mě první tři měsíce hrozně pomohla moje maminka,která u nás byla skoro denně, nešlo o to,že by mi doma uklízela nebo tak,ale měla malého u sebe a já si mohla obstarat domácnost, nebo si skočit na úřad,nebo k doktorovi a to bylo prostě k nezaplacení

mckvak, 6. 6. 2015, 6.07

Cizimu asi ne

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací