Máme požádat o odklad školní docházky?

zobrazeno 1497×

Vložil(a): NikolaJ, 24. 11. 2015 22.06  (aktualizováno včera v 18.11)

Máte doma předškoláka a zdá se vám, že na školu ještě není dostatečně zralý? Může odklad dětem pomoci, nebo je to pouze fenomén dnešní doby? Někteří rodiče si myslí, že tím svému dítěti prodlouží dětství. Ale je tomu opravdu tak?

Povinná školní docházka

Podle zákona u nás školní docházka začíná v šesti letech dítěte. Dítě by mělo nastoupit do školy v září, které následuje po oslavě šestých narozenin. Většina dětí v tomto věku do školy nastoupí. Za určitých podmínek však lze požádat o roční odklad, kdy dítě místo do školy opět nastoupí do školky. To však musí posoudit pedagogové u zápisu a paní učitelky ve školce. Ti navrhnou konzultaci v Pedagogicko-psychologické poradně. Někdy s odkladem přijdou i sami rodiče. 

Odklad z pohodlnosti nebo pro dobro dítěte?

Jako hlavní příčiny odkladů jsou uváděny logopedické vady a poruchy řeči, poruchy pozornosti a soustředění, opožděný vývoj řeči a nerozvinutá grafomotorika.

Někteří rodiče žádají o odklad s domněnkou, že jejich ratolest přeci nemůže vydržet sedět několik hodin v lavici. Mají pocit, že jim tím prodlouží dětství. Často k tomu dochází také proto, aby mladší sourozenec získal „bod“ do školky za staršího sourozence a děti tak alespoň jeden rok chodily společně.

S žádostí o odklad nejčastěji přicházejí rodiče nebo učitelé v mateřské školce. Ať už je podnět z kterékoliv strany, je vždy nutné nechat dítě vyšetřit a zjistit tak skutečnou fyzickou i mentální vyzrálost. Odklad „z rozmaru“ rodičů je zbytečný a často to dítě spíše zbrzdí ve vývoji. Odborníci stále poukazují na to, že spousta odkladů je zbytečných. 

Mám kolem sebe kamarádky, které mají právě děti ve věku kolem pěti, šesti let. Mnoho z nich hledá důvod, proč dítě nedat do školy od šesti, ale požádat o odklad. Jedna to odůvodňuje tím, že chlapeček v pěti letech špatně mluví, druhá zase říká, že holčička je prakticky nezvladatelná. Oba mají mladší sourozence a vodit děti společně do školky je jednodušší, než je rozvážet do dvou zařízení a navíc se po večerech se starším učit. Otázkou tedy je, do jaké míry jde o pohodlnost, a kdy je to opravdu tak důležité?

Učení hrou, ale ne za každou cenu

Ačkoliv mnozí z nás považují nástup do první třídy za obrovský mezník v životě dítěte, ve skutečnosti nejde o takovou změnu. Již jako předškolák má dítě určité povinnosti a věnuje se částečně přípravě do školních lavic. Je pravda, že první třída klade určité nároky na zralost a vývoj dítěte. To by mělo být schopné vydržet sedět v klidu a udržet pozornost.

Pro děti, které jsou ve vývoji trochu pomalejší nebo mají výraznější problém s řečí, je odklad určitě vhodný. Nejde ani tak o to, že by místo jedniček dostávalo horší známky, ale spíš o to, že by se jim ostatní děti mohly smát. A všichni víme, že děti umí být v tomto ohledu dost „kruté“. Naopak ve školce se tento problém mezi mladšími dětmi „smaže“ a dítě si tak nebude připadat méněcenné.

Další důvod, proč dítěti odložit školní docházku, často bývá velikost. Velmi malé a drobné děti mohou být fyzicky v nevýhodě. Důležitá je nicméně psychická vyspělá. Jak se tedy v takovém případě rozhodnout? Opět je rozhodnutí převážně na rodičích. Lékař i psycholog udělá posudek, ale v konečném důsledku se musí rodiče rozhodnout sami. Menší vzrůst není pádným důvodem pro to, aby dítě zůstalo ve školce, když je chytré. 

Odklad s rozumem

Odborníci apelují na to, aby rodiče více zvážili nutnost odkladu školní docházky. Šest let není nijak brzy. Například ve Velké Británii začíná školní docházka už v pěti letech, a to není žádná výjimka. Podobné je to také v Německu a v dalších zemích. V mnoha případech šly děti do školy o rok později zcela zbytečně. S novelou zákona se však manipulace s odklady dost zkomplikovala. K odkladu je potřeba vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Pokud se rozhodnete pro odklad, je nutné mít na mysli, že získaný rok navíc by dítě nemělo promarnit a tato doby by měla být maximálně věnována jeho osobnímu rozvoji.

Nejste-li si nástupem svého dítěte do školy opravdu jistí, ale do školky už jej poslat nechcete, může být pro vás řešením Přípravná třída. Děti tam zažijí režim velmi podobný škole. Ostatně, o tom se více dočtete v článku Přípravka jako řešení předškolního vzdělávání. S dotazem se také můžete obrátit na odborníky z naší Pedagogicko-psychologické poradny.

Pokud se pro odklad rozhodnete, nezapomeňte, že se k zápisu do základní školy musíte stejně dostavit. Doložit musíte dva odborné posudky, a to od školského poradenského zařízení a odborného lékaře.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (42 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Eliška Kozlova, 21. 2. 2019, 21.34

Byla jsem ráda, když s odkladem přišla paní učitelka z Mš, ja jsem se nemohla úplně rozhodnout, syn byl kmunikativni, měl skvělý všeobecný rozhled (počítání, písmena), problém byl ve zralosti CNS, udržení pozornosti a taky fyzicky (a i s odkladem je ve třídě nejmenší a nejlehčí), byla jsem za to ráda i kvůli tomu, ze mohl jít do třídy s klukama se kteryma se kamarádil v Mš. A je fakt, ze bylo fajn, ze mohl být půl roku ve školce s mladší ségrou Ale souhlasím, ze je odkladu zbytečně moc, třeba kvůli řeči, řeč se ma řešit při problémech mezi 4-5 rokem, ne těsně před zápisem do Zš.

patricia077, 21. 2. 2019, 21.59

I když děti budou taky v jedné ms tak u nás mají mladší třídu nahoře v patře a starší dole tak se moc nepotkají

ROMA-Z, 21. 2. 2019, 20.19

Je v prosinci, takže to máme vyřešené...

patricia077, 21. 2. 2019, 20.13

Dceři bude šest v říjnu takže pořád zvažuji zda půjde či ne ale spíš půjde až za rok

Eliška Kozlova, 21. 2. 2019, 21.35

To by šla zase předčasně, to by taky nemuselo dělat dobrotu Myslím kvůli kolektivu spolužáků když si vezmeš ze tam jsou děti 5 leté a pak odkladaci, kterým táhne na 8, bývá to pak častá příčina šikany

patricia077, 21. 2. 2019, 21.57

No já vím ale když pujde v sedmi tak bude třeba zlobit

Eliška Kozlova, 21. 2. 2019, 22.10

Ja myslim, ze opravdu hodně dělá kolektiv dětí se kterými by chtěla jít, pokud ma starší kamarády a je zvidava a šikovná, tak je zase škoda ji brzdit a ona pak byla nespokojena.

patricia077, 22. 2. 2019, 8.12

U nás jsme taky na rozhraní dvou škol a každá má něco a já nevím kterou no

Eliška Kozlova, 22. 2. 2019, 8.21

Tak to šťastnou ruku při výběru, stejně víc záleží na učitelce, než přímo na škole, u nás je dobrá škola, tak jsem ráda ze nemusím řešit dojíždění někam jinam. Myslím, ze by bylo nejlepší kdyby mohka jít s kamarádkou, jasně může si najít novou, ale přeci jen by to nebyla taková neznámá.

patricia077, 22. 2. 2019, 8.58

Jenže to je taky problém protože kamarádi ve školce co byli u nás i na oslavě tak jdou do školy teď ale nevím kam přesně, my tu máme několik škol ve městě a stejně nevychytám vše viď no uvidíme

Lenička, 21. 2. 2019, 19.14

Na doporučení odborníka bych odklad dala. Jinak ne. Dítě by se ve škole mohlo nudit.

Žofinka

Žofinka, 27. 6. 2018, 12.40

Dnes je jich spoustu a také se stává, že naopak chodí do školy i 5ti letí

patricia077, 21. 2. 2019, 20.14

Kamarádka dala dceru v pěti letech šest jí bylo až v listopadu ale chtěla sama jelikož tam šla její nej kamarádka a sedí spolu v lavici jsou spokojené obě i rodiče

Eliška Kozlova, 21. 2. 2019, 21.52

Matyáš díky odkladu šel také s kamarády, byl za to moc rád i za to, ze mohl ještě rok být v Mš a hrát si tam s nimi.

patricia077, 21. 2. 2019, 22.00

Tak to fajn Eli naopak kamarádi odejdou jsou o něco starší

baru86, 4. 8. 2017, 13.42

Odkladu bych nevyužila, jen pokud bych měla doporučení odborníka

Kikinka30, 17. 4. 2017, 2.43

No u deti je to promenne,ale pokud neni nutne maminky, ja bych dite poslala do školy jak ma..

Blankasiro, 16. 4. 2017, 21.51

Přesně jak de píše, pro některé maminky je to tak prostě jednodušší když jsou obě děti ve školce.

TerezaSB, 4. 4. 2017, 8.28

Dobry den, Jsem ucitelka v MS a odklady resime casto. Urcite bych zadala o odklad jen v krajnim pripade kdy dite nema zvladnuty cesky jatyk, telesne nebo socialne jeste nedozralo. Ale casto se nam stava ze doporzcime na podzim odklad a pak na jare zjistime, ze dite najednou dozralo a vsechno je jinak.

Kikinka30, 3. 4. 2017, 7.51

Vidime,ze odklad je novinka a hodne lidi kolem jej vyuziva....

Blankasiro, 16. 4. 2017, 21.52

Je dobré že musí být kontrola v poradně

Furciferka

Furciferka, 21. 2. 2019, 18.49

Odklad rozhodne neni novinka

Eliška Kozlova, 21. 2. 2019, 21.41

Ja bych řekla, také ze to není novej trend, s nadpouzivanim nas strasili uz na SS a na vejsce se to taky hodne řešilo a to uz je 15 let. Nebo asi záleží na PedPsyPoradne, syna testovali dost podrobně, právě kvůli tomu, aby nebyl odklad zbytečný. Teď je ve 2 třídě a úplně super, nelitujeme.

Lenička, 22. 2. 2019, 12.19

Holčičky bývaji napřed. Kluci jsou takové neposedove.😂 I když jsou i vyjímky.😉

Lenička, 22. 2. 2019, 10.09

Někdy je odklad pro dítě lepší že skola neni takovy stres.

Eliška Kozlova, 22. 2. 2019, 12.15

Vím ze bych to neměla psát, ale taky záleží na holka x kluk, holčičky jsou přeci jen trochu napřed

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací