Máme požádat o odklad školní docházky?

zobrazeno 1303×

Vložil(a): Martina Richterová, 24. 11. 2015 22.06

Máte doma předškoláka a zdá se vám, že na školu ještě není dostatečně zralý? Může odklad dětem pomoci, nebo je to pouze fenomén dnešní doby? Někteří rodiče si myslí, že tím svému dítěti prodlouží dětství. Ale je tomu opravdu tak?

Povinná školní docházka

Podle zákona u nás školní docházka začíná v šesti letech dítěte. Dítě by mělo nastoupit do školy v září, které následuje po oslavě šestých narozenin. Většina dětí v tomto věku do školy nastoupí. Za určitých podmínek však lze požádat o roční odklad, kdy dítě místo do školy opět nastoupí do školky. To však musí posoudit pedagogové u zápisu a paní učitelky ve školce. Ti navrhnou konzultaci v Pedagogicko-psychologické poradně. Někdy s odkladem přijdou i sami rodiče. 

Odklad z pohodlnosti nebo pro dobro dítěte?

Někteří rodiče žádají o odklad s domněnkou, že jejich ratolest přeci nemůže vydržet sedět několik hodin v lavici. Mají pocit, že jim tím prodlouží dětství. Často k tomu dochází také proto, aby mladší sourozenec získal „bod“ do školky za staršího sourozence a děti by alespoň jeden rok chodily společně.

S žádostí o odklad nejčastěji přicházejí rodiče nebo učitelé v mateřské školce. Ať už je podnět z kterékoliv strany, je vždy nutné nechat dítě vyšetřit a zjistit tak skutečnou fyzickou i mentální vyzrálost. Odklad „z rozmaru“ rodičů je zbytečný a často to dítě spíše zbrzdí ve vývoji. Odborníci stále poukazují na to, že spousta odkladů je zbytečných.

Častým „důvodem“ odkladu bývá to, že dítě neumí dobře mluvit. Drmolí, neumí správně vyslovit všechny hlásky, zasekává se, nebo zkrátka jen mluvit nechce. Ovšem ani to není významným důvodem, aby dítě nemohlo být ve škole.

Mám kolem sebe kamarádky, které mají právě děti ve věku kolem pěti, šesti let. Mnoho z nich hledá důvod, proč dítě nedat do školy od šesti, ale požádat o odklad. Jedna to odůvodňuje tím, že chlapeček v pěti letech špatně mluví, druhá zase říká, že holčička je prakticky nezvladatelná. Oba mají mladší sourozence a vodit děti společně do školky je jednodušší, než je rozvážet do dvou zařízení a navíc se po večerech se starším učit. Otázkou tedy je, do jaké míry jde o pohodlnost, a kdy je to opravdu tak důležité?

Učení hrou, ale ne za každou cenu

Ačkoliv mnozí z nás považují nástup do první třídy za obrovský mezník v životě dítěte, ve skutečnosti nejde o takovou změnu. Již jako předškolák má dítě určité povinnosti a věnuje se částečně přípravě do školních lavic. Je pravda, že první třída klade určité nároky na zralost a vývoj dítěte. To by mělo být schopné vydržet sedět v klidu a udržet pozornost.

Pro děti, které jsou ve vývoji trochu pomalejší nebo mají výraznější problém s řečí, je odklad určitě vhodný. Nejde ani tak o to, že by místo jedniček dostávalo horší známky, ale spíš o to, že by se jim ostatní děti mohly smát. A všichni víme, že děti umí být v tomto ohledu dost „kruté“. Naopak ve školce se tento problém mezi mladšími dětmi „smaže“ a dítě si tak nebude připadat méněcenné.

Další důvod, proč dítěti odložit školní docházku, často bývá velikost. „Ta naše Maruška je takový drobeček, že by se v té škole ztratila,“ říká maminka šestileté Marušky. Ta je oproti svým vrstevníkům hodně drobná a váží pouhých 15 kilogramů. Fyzicky je tedy v nevýhodě, nicméně psychicky je vyspělá dost, je bystrá. Jak se tedy v takovém případě rozhodnout? Opět je rozhodnutí převážně na rodičích. Lékař i psycholog udělá posudek, ale v konečném důsledku se musí rodiče rozhodnout sami. Menší vzrůst není pádným důvodem pro to, aby dítě zůstalo ve školce, když je chytré. Maruška se vrátí mezi děti, které jsou velké jako ona, ale mentálně je někdy jinde a ve školce se bude „nudit“.

Odklad s rozumem

Odborníci apelují na to, aby rodiče více zvážili nutnost odkladu školní docházky. Šest let není nijak brzy. Například ve Velké Británii začíná školní docházka už v pěti letech, a to není žádná výjimka. Podobné je to také v Německu a v dalších zemích. V mnoha případech šly děti do školy o rok později zcela zbytečně. S novelou zákona se však manipulace s odklady dost zkomplikovala. K odkladu je potřeba vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Nejste-li si nástupem svého dítěte do školy opravdu jistí, ale do školky už jej poslat nechcete, může být pro vás řešením Přípravná třída. Děti tam zažijí režim velmi podobný škole. Ostatně, o tom se více dočtete v článku Přípravka jako řešení předškolního vzdělávání. S dotazem se také můžete obrátit na odborníky z naší Pedagogicko-psychologické poradny.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (23 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 27. 6. 2018, 12.40

Dnes je jich spoustu a také se stává, že naopak chodí do školy i 5ti letí

baru86, 4. 8. 2017, 13.42

Odkladu bych nevyužila, jen pokud bych měla doporučení odborníka

Kikinka30, 17. 4. 2017, 2.43

No u deti je to promenne,ale pokud neni nutne maminky, ja bych dite poslala do školy jak ma..

Blankasiro, 16. 4. 2017, 21.51

Přesně jak de píše, pro některé maminky je to tak prostě jednodušší když jsou obě děti ve školce.

TerezaSB, 4. 4. 2017, 8.28

Dobry den, Jsem ucitelka v MS a odklady resime casto. Urcite bych zadala o odklad jen v krajnim pripade kdy dite nema zvladnuty cesky jatyk, telesne nebo socialne jeste nedozralo. Ale casto se nam stava ze doporzcime na podzim odklad a pak na jare zjistime, ze dite najednou dozralo a vsechno je jinak.

Kikinka30, 3. 4. 2017, 7.51

Vidime,ze odklad je novinka a hodne lidi kolem jej vyuziva....

Blankasiro, 16. 4. 2017, 21.52

Je dobré že musí být kontrola v poradně

Martaaa

Martaaa, 27. 3. 2017, 17.31

Přijde mi, že odklad začíná být "trendem"...

Janako

Janako, 25. 3. 2017, 22.26

Rozhodně nejsem zastáncem odkladů, takže bych ho dala jen v případě zdravotních problémů. Celkově si myslím, že by se měly dávat jen výjimečně a nemělo by to být podepsáno každému, kdo si o to požádá.

Cherrynka, 22. 3. 2017, 9.16

Tak rozhrodně bych nedala odklad z pohodlnosti dítěte, to už by si myslelo, že se mnou může mávat, jak chce. A pokud je to fenomén další trapnej módní výstřelek, stejně jako všechno bio, veganství, či bezlepkové diety, tak je to trapný. Pokud díttě na to má, tak roč by nemohlo normálně do školy?

Blankasiro, 16. 4. 2017, 21.54

Nooo že by veganství a bezlepková strava byla trapnej módní trend...nevím nevím ale samozřejmě je to váš názor

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 18.20

někdy se to s odklady opravdu přehání, takže odklad s rozumem by se měl více propagovat

Cherrynka, 22. 3. 2017, 9.17

Souhlas! Někdy se to hodí i rodičům, že může být jeden rodič o rok dýl doma.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací