Kdy začít s dětskými kroužky a který vybrat?

zobrazeno 3215×

Vložil(a): Martina Richterová, 25. 4. 2016 21.16

Jakmile nastoupí dítě do školky, často začínají rodiče objevovat nový svět - svět plný kroužků. Ovšem je skutečně vhodné začít s kroužky už ve třech letech? Nebo naopak počkat na pozdější dobu, třeba až půjde dítě do školy? A které kroužky a v jakém množství zvolit? Rodiče by měli přihlédnout nejen k tomu co dítě baví, ale také k tomu, jak často bude dítě kroužek navštěvovat.

Jak na to?

Univerzální návod, jak postupovat při výběru vhodného kroužku právě pro vaše dítě, neexistuje. Měli bychom vždy dbát na to, abychom dítě nezahltili a zároveň vybírat takové kroužky, které jej budou bavit. Důležité přitom je, aby rodiče nevybírali kroužky podle sebe, ale podle svého dítěte. Neplňte si jeho prostřednictvím své sny, ani se nesnažte jimi něco dokázat ostatním.

Pro začátek je důležité vnímat, co vaše dítě opravdu baví. Jestliže rádo kreslí nebo tvoří, můžete uvažovat o výtvarném kroužku či velmi rozšířené a oblíbené keramice. Baví ho zpívat, tancovat, recitovat, je společenské nebo spíše introvertní? Všechny tyto informace vám mnohé napoví. Samozřejmě se může snadno stát, že dítě netíhne k žádné z těchto oblastí, baví ho od všeho něco. To je zcela běžné u dětí v předškolním věku. V takovém případě mu nechte volnou ruku a ptejte se ho, co by jej bavilo. Nezapomínejte také na to, že některým dětem bohatě stačí vyžití ve školce a odpoledne jít na kolo nebo na hřiště.

Kdy je vhodné s kroužky začít?

Psychologové i odborníci apelují na to, aby rodiče nic neuspěchali. Zejména malé děti, které teprve nastupují do školky, by kroužky nemusely zvládat. Už jen adaptovat se na režim ve školce a zvládnout všechny aktivity s tím spojené, je pro dítě náročné. Není vhodné jej zatěžovat ještě kroužky. Místo toho bychom si jako rodiče měli udělat na dítě odpoledne čas, který budeme trávit společně. Pokud dítě není na kroužky ještě připravené, může se stát, že tam nebude chtít chodit a do budoucna na kroužky zcela zanevře.  

Jestliže se rozhodnete přihlásit dítě na nějaký kroužek již v předškolním věku, počkejte až se dítě ve školce adaptuje. Ostatně, toto doporučují i ředitelé a učitelé mateřských škol.

Pokud už se vaše dítě ve školce krásně usídlilo, pak můžete začít s výběrem kroužků. Zvolte však maximálně dva, ideálně v rámci docházky do školky. Dítě do šesti let stále ještě objevuje svět podle svého vlastního tempa. Psychologové stále upozorňují na to, že děti, které mají odmalička vše naplánované a často bývají kroužky přetěžované, mohou mít problémy se soustředěním.

Vhodnější doba k návštěvě kroužků je přibližně od první třídy. U starších dětí, které chodí do školy, můžete přidat více kroužků. Dítě by však nemělo navštěvovat kroužky častěji než 3 krát týdně.

Jaké kroužky vybrat?

Pokud jste usoudili, že je vaše dítě již zralé na návštěvu kroužků, je třeba přistoupit zodpovědně k výběru toho správného. Často bývají do školek a škol expedovány letáčky s nabídkou kroužků, jejichž výběr je skutečně rozmanitý. Může se jednat o pohybově zaměřené kroužky, výtvarné nebo hudební. Z hudebních aktivit mají děti nejčastěji možnost hrát na flétnu nebo zpívat. Oblíbené je malování a keramika, nebo také míčové hry. Starší chlapci pak chodí na různé bojové sporty, vědecké kroužky, lego. Holčičky zase na gymnastiku, tanec nebo aerobic. Velké oblibě se poslední dobou těší také cvičení v Sokolu. Porozhlédněte se po vašem okolí, jaké kroužby máte na dosah. Poptejte se maminek ve školce nebo škole, kam chodí oblíbený kamarád nebo kamarádka vašeho dítěte a třeba by mohli chodit společně. U menších dětí se často stává, že chce na kroužek chodit proto, že tam chodí kamarád nebo kamarádka, ale je potřeba dát pozor na to, aby to nebyl ten jediný důvod. Časem by se vašemu dítěti na kroužku mohlo přestat líbit.

Jak poznat dobrý kroužek?

Pro své dítě chceme to nejlepší, ale co to konkrétně znamená? Jak najdeme ten správný kroužek? Podle sympatické lektorky či lektora, nebo podle ceny? Důležité je, aby se dětem věnovali skuteční profesionálové. Vybírejte kroužky, které mají dlouholetou tradici a své lektory vybírají skutečně velmi pečlivě, s ohledem na praxi i přístup k dětem.

Zajděte se na první hodinu (která bývá často zdrama) s dětmi podívat, promluvte si s lektorem a zjistěte si o daném kroužku co nejvíce informací. Není na škodu sledovat recenze na internetu nebo se zeptat ostatních maminek. Důležité je přátelské prostředí, aby se dítě cítilo na kroužku příjemně a také jej tato činnost obohatila. Ptejte se dítěte, jestli je spokojené a v případě tvorby (keramika, malování) se zajímejte o výsledky činnosti dítěte.

Buďte trpěliví. Někdy dětem trvá déle, než přijdou na to, co je opravdu baví. Dejte dítěti možnost vyzkoušet si různé kroužky a nezlobte se na něj, pokud ho zovna vybraný kroužek přestane rychle bavit.

A nezapomínejte dbát také na to, aby dítě nebylo přetížené. Dopřejte mu dostatek volného času, který stráví s kamarády a také s vámi. Kroužky jsou příjemným zpestřením a také přínosné, ale pouze v rozumné míře.

 

Maminky, dáváte vaše děti na nějaké kroužky? Na jaké a jak jste děti i vy spokojení? Dáte tipy ostatním maminkám? Jistě vaše zkušenosti ocení.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (35 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 24. 6. 2018, 21.01

Dnes je z čeho vybírat

Aliisha

Aliisha, 4. 1. 2018, 13.19

V necelých dvou letech má syn palavání a cvičení se dětmi. Oboje ho moc baví. Chceme ho vést ke sportu, tak uvidíme, jak ho to bude v budoucnu bavit.

TelkaN, 9. 11. 2017, 9.46

Mamči a jak to máte s malými dětmi v 1-2 třídě? Chodí na nějaké kroužky? Jak to je s přecházením ze školy na kroužky? Bojím se dost o malého, tak nevím no. Musel by přecházení zvládnout sám

Dorotta, 10. 11. 2017, 11.17

Do školy syna vodím, ze školy a na kroužek, který má, chodí sám. Také jsem se bála, tak jsem mu koupila ty chytré hodinky s GPS. Je to naprosto skvělá věc, doporučuji!! https://www.cleverstore.cz/e-shop/gator-2-detske-gps-hodinky-s-mobilem-a-lokatorem/

TelkaN, 5. 12. 2017, 9.12

jo to jsou ty chytré hodinky jo. Koukám, že to je i jako mobil. Je to fakt dobrá věc? Fungují dobře? Jsou přesné? Myslím jako na lokalizaci. Co ovládání a jak dlouho vydrží opravdu baterka?

Dorotta, 7. 12. 2017, 9.32

Ano je to i mobil normálně na SIM. Je to opravdu dobrý vynález, budeš pak vklidu, uvidíš kde se dítě nachází a to naprosto přesně. Baterka ty 4 dny vydrží vpohodě.

TelkaN, 14. 12. 2017, 10.28

No tak já nad nimi fakt ale přemýšlím tyjo... Tak děkuju, já se poradím doma.

Kikinka30, 6. 9. 2017, 20.39

Prcci maji spoustu energie, chce to kroužky

mckvak, 11. 8. 2017, 10.19

ja bych byla pro aby si nase mala ozkousela a pak se venovala tomu co ji bude bavit:) ale neco vymyslet musime, ma presprilis energie

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 15.33

přijde mi, že dnes to rodiče s kroužky spíše přehání

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 13.23

zatím chodíme na cvičení všeobecné pohybové průpravy a příští rok je v plánu ještě angličtina

L.janicka.l, 8. 2. 2017, 20.37

V malych mestech toho moc na vyber neni,

Lenka Krajňáková, 1. 11. 2016, 10.37

Naše děti chodí od dvou let do výukového centra www.helendoron.cz . Moc je to baví, ze začátku jsem byla taky skeptická, nechala jsem se přemluvit na výukovou hodinu zdarma a odcházela jsem z ní nadšená. Taky mi hodně lidí říkalo ať je na angličtinu nedávám když neumí pořádně jazyk mateřský. Nevím ale u našich dětí to funguje obráceně. Hodně se zlepšili i v češtině. Je to tím že více mluví a více procvičují mimické svaly. Jsem na ně pyšná jak se rychle učí a co všechno si pamatují. Vše je udělané zábavnou formou, ve školy děti učí ,, násilím,, a to je přece nemůže bavit, tak si to nebudou ani pamatovat.

Rulficka48

Rulficka48, 27. 10. 2016, 23.03

Doufám, že jednou bude tu mou malou princeznu taky něco bavit..

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací