Kdy začíná dítě mluvit a jak ho motivovat

zobrazeno 5057×

Vložil(a): Martina Richterová, 26. 10. 2015 18.58

S řečí se dítě nerodí, tu se musí naučit. Takto bychom mohli vystihnout to, že osvojení řeči je jednou z nejtěžších, ale zároveň nejpřirozenějších dovedností u malých dětí. Velkou měrou to můžeme ovlivnit my, jako rodiče. Každé dítě je jiné, proto nelze srovnávat, když jedno mluví ve dvou letech ve větách, a jiné dá dohromady sotva pár slov. Ve dvou letech většina dětí moc dobře rozumí tomu, co mu říkáme, ale jen některé mluví aktivněji. Jak můžeme dítěti pomoci rozvíjet slovní zásobu?

Vývoj řeči od batolete

V prvním roce života dítěte o řeči nelze hovořit. Na konci prvního roku je většina dětí schopna říci pár jednoduchých slov, které se skládají z jednoduchých písmen (ham, mňam, haf, baf, tata, baba atd). Kolem 12. měsíce dítě dokáže reagovat na to, co po něm chceme. Samozřejmě nerozumí všemu, ale takové ty jednodušší věty, jako „to nesmíš, ukaž, jak jsi veliký, jdeme papat“, chápe. 

Některé maminky se mylně domnívají, že na dítě není třeba moc mluvit, když ještě neodpovídá. Opak je však pravdou. Právě naše komunikace, která by měla být velmi aktivní, pomáhá dítě rozvíjet a zdokonalovat řeč již od batolecího věku. Batole si nejvíce osvojuje „pasivní“ řeč, tedy učí se chápat význam jednotlivých slov a vět, ale nedokáže je ještě samo zopakovat. Tento krok je však velice důležitý, proto bychom měli velmi trpělivě s dítětem mluvit, číst mu pohádky, říkat básničky a ukazovat obrázky v knížce, které zároveň pojmenujeme.

Aktivní slovní zásoba přibližně od dvou let

Teprve kolem druhého roku začíná dítě hovořit aktivněji. Jeho slovní zásoba má přibližně 10 – 250 slov (opět je to velmi individuální). Nyní už dítě přesně chápe význam základních slov, které používáte denně. Rozumí, co po něm chcete, ale samo ještě příliš nemluví. Jen zcela výjimečně se setkáme s dětmi, které skládají dohromady jednoduché věty a hovoří aktivně. V tomto věku je ještě fyziologická nemluvnost a maminky si tedy nemusí dělat starosti. Důležité je vědět, zda dítě chápe, co mu říkáte. Například, když řeknete, kde je v knížce medvídek a dítě ukáže na medvěda.

Opět je velice důležité s dítětem mluvit, všechno mu vysvětlovat a nezapomínat na čtení pohádek. Televize ani počítač nemohou dítěti nikdy nahradit pohádku, kterou mu budete číst vy a ještě k tomu ukazovat obrázky.

Jak dítěti pomoci rozvíjet řeč?

Nečekejte, že se dítě samo naučí mluvit. Samozřejmě, že hodně věcí od vás dokáže odkoukat. Rodiče by se měli snažit svému dítěti hodně věnovat a tím mu usnadnit, aby se rozmluvilo. S tím souvisí také rozvoj jemné a hrubé motoriky. Motorika totiž s vývojem řeči velmi úzce souvisí. Odborníci upozorňují na to, že děti motoricky zdatné většinou také lépe hovoří. Jak rozvíjet motoriku? Zkuste si s dítětem skládat kostičky na sebe, vkládat tvary do domečku (nebo jiné hračky). Dvouleté dítě by už mělo zvládnout otáčet stránky v knížce, sebrat ze země hodně drobné předměty (například knoflík). To vše je velmi důležité k rozvoji řeči. TIP: Sledujte odměny v našem Věrnostním programu - dárky pro rozvoj motoriky míváme často.

Vývoj řeči po třetím roce

Třetí narozeniny jsou obvykle zlomové. Děti, které dosud moc nemluvily, by se měly začít rozmlouvat. Ve třech letech už většina dětí nastupuje do školky, a je tedy potřeba, aby měly alespoň základní komunikační schopnosti. Dítě se dostává do stádia logických pojmů, tedy časté typy otázek „Proč je to tak?“. Mezi třetím a čtvrtým rokem přichází stádium intelektualizace řeči, která pokračuje až do dospělosti. Dítě už mluví ve větách, má poměrně bohatou slovní zásobu a rádo se učí nová slova.

Pár tipů, jak podpořit slovní zásobu

  • Mluvte na dítě často, ale v jednoduchých větách, když se na něco zeptá, trpělivě mu odpovídejte

  • Věnujte mu pozornost, když se naučí nové slovíčko nebo dokonce básničku, dejte najevo radost a pochvalte jej

  • Dávejte dítěti prostor vyjádřit se a reagovat, jinými slovy - veďte dialog

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

všelka, 24. 10. 2019, 9.17

Tak jsem zvědavá, kdy se syn rozpovida. Teď mu bude rok a pořád si něco žvatlá .

Žofinka

Žofinka, 28. 6. 2018, 10.19

Je to docela sranda, jak děti komolí slova

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 19.55

mluvila jsem na ně ještě v bříšku, a tu souvislost motoriky s mluvením můžu jen potvrdit

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 15.32

je to krásné, když mu něco povídám a je na něm úplně vidět, jak je rád, že mi udělal radost, že udělal třeba prosím, prosím

Aliisha

Aliisha, 12. 12. 2016, 19.26

Mluvím na něj od malička. Umí bába, máma, atd. .... snažím se mu to neustále dokola opakovat a je vidět, jak velké pokroky dělá. Chce to trpělivost a klid

Topik2, 19. 8. 2016, 11.49

Říkali jsme pár slovíček ale jinak nic moc...než se přišlo na to že špatně vidí...tudíž dostal brejlicky a hned se ve všem zlepšil...víc začal mluvit,zpival spolupracoval

Martina Richterová, 24. 1. 2016, 10.58

Maminky, s tím mluvením je to opravdu velice individuální, některé děti se rozmluví ve třech letech, jiné "žvatlají" už v roce a půl, souhlasím s tím, že je opravdu důležité na ně mluvit a mluvit, ale normálně, žádné šišlání, přehnané zdrobněliny, hezky v souvislých, ale kratších větách, zpívat, říkat básničky a hodně číst pohádky:-)

Katka

Katka, 30. 11. 2015, 18.12

Já se teď vrhla se 4,5 leťákem na domácí logopedii, tak držte palce ;o)

nikihiphop

nikihiphop, 19. 11. 2015, 21.13

Máte všechny články moc hezké, vždy si toho velmi počtu

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 17.07

V roce a půl začal malej hezky mluvit a vymýšlel svoje výrazy. Bylo to hrozně hezké období, jen jsem si připadal jako překladač, jelikož mu nikdo nerozuměl Dneska krásně zpívá a říká básničky

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací