Karavanem do kempu, nebo na divoko? Tipy, kam vyrazit a co si přibalit

zobrazeno 1307×

Vložil(a): Adrianita, 20. 7. 2021 10.15  (aktualizováno 27. 7. 2021 10.37)

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil karavaning s úderem pandemie. Dle statistiky Asociace kempování a karavaningu již letos v zimě vzrostly prodeje karavanů a „obytňáků“ o 200 %. Máme pro vás nejen tipy na krásné destinace pro karavanisty, ale také návod, jak se při kempování s karavanem i stanem chovat a jaké vybavení se vám může hodit.

I letošní sezónu letních dovolených bude většina Čechů trávit v republice. Podle průzkumu agentury STEM/MARK realizovaného letos v červnu pro MF Dnes zamíří do tuzemských destinací celých 57 % lidí, kteří dovolenou plánují. Důvodem bývá nejčastěji finanční úspora, strach z koronaviru, avšak mnoho lidí má prostě Česko ráda a chce poznávat domácí krásy. A k tomu je ideální dovolená v obytném voze. Pandemie a s ní spojené restrikce už loni odstartovala skutečný boom popularity karavanů a obytných vozů. Jen během letošní zimy stoupl jejich prodej dle statistik, které agentuře ČTK poskytla Asociace kempování a karavaningu, meziročně o 200 %, pronájem asi o 50 %.

Cestování v karavanu? Pohodlí a svoboda

Kouzlu karavaningu už před lety propadla například i oblíbená herečka Lucie Benešová. „Karavan rovná se svoboda, v podstatě máte takový svůj mobilní domek, který si navíc přesně podle sebe můžete vybavit. Je to takový náš druhý domov. Nemusíte mít nic zabookovaného, prostě udělá se hezky, vy máte dva dny volna, tak skočíte do karavanu a je vám jedno, jestli je někde hotel vyprodaný. A když dojedete na místo, a zjistíte, že se vám tam nelíbí, tak do pěti minut můžete být zase pryč. A to pohodlí! V karavanu je všechno připraveno, oblečení, hygiena, všechno pěkně schované ve skříňkách,“ říká herečka.

Pro milovníky kempování je tedy karavan pohodlnější a „luxusnější“ alternativou. Řada kempů již dnes nabízí místa pro obytné vozy a karavany, na nichž často poskytuje přípojky vody a elektřiny i výlevky pro chemická WC. Lidé, kteří preferují více soukromí a klidu a nevadí jim absence kempového zázemí, mohou zkusit vyrazit s karavanem takzvaně na divoko, tedy na přijatelná místa třeba někde na louce, u rybníka nebo u pláže. Pozor ale na to, že pro takové kempování s karavanem – ale i stanování – musíte mít vždy souhlas majitele pozemku, jinak se dostanete do rozporu se zákonem. Najít taková místa ale není nijak složité, slouží k tomu například různé mobilní aplikace nebo webové portály. V Česku je to jednoznačně aplikace a web bezKempu.

Při kempování na divoko dodržujte pravidla

Při kempování s karavanem na divoko je potřeba dodržovat i další nepsaná pravidla. Nikdy byste neměli dělat zbytečný hluk, rozdělávat oheň mimo vyhrazená místa či po sobě na místě zanechávat odpadky. Také nevylévejte chemické WC do přírody, ale vždy jen do k tomu určené výlevky, případně do jakéhokoliv WC v dosahu – na benzínce, do veřejného WC, případně můžete požádat obyvatele v okolí. Na večer pak vždy uklízejte veškeré vybavení, které přes den používáte. Nejenže tak udržujete uklizený vzhled okolí, ale rozhodně tak předcházíte i riziku krádeže. Obdobná pravidla samozřejmě platí i při stanování v přírodě. Pokud si chcete postavit stan, třeba i na jednu noc, je jediným legálním řešením obstarat si souhlas majitele pozemku. Přenocovat v přírodě jen na karimatce pod širákem nebo v takzvaném bivaku máte při patřičném chování právo i bez souhlasu, byť se velmi doporučuje si jej předem obstarat.

Praktické a funkční vybavení je základ

Kempování, ať už ve stanu, či karavanu, se za poslední desetiletí velmi proměnilo. Lidé si jej chtějí užít v pohodlí, a tak si pořizují čím dál více praktického vybavení a vychytávek. Moderní kempování se dnes často neobejde bez funkčního skládacího nábytku, který i kdekoliv na louce poskytne komfort jako na terase u domu. Posezení u táboráku střídá posezení u grilu, přičemž lze dnes pořídit i velmi skladné a snadno přenosné grily, které i přes malé rozměry poskytnou dokonalý grilovací zážitek. Dostupné a oblíbené jsou také různé vychytávky na solární energii – koneckonců řada současných karavanů má fotovoltaiku nainstalovanou přímo na střeše, a tak se může obejít i bez elektrické přípojky –, například solární nabíječky, lampy či přenosné solární sprchy. Pro opravdové nadšence jsou pak dostupné třeba i přímo solární energií poháněné vařiče, grily, lednice nebo i kávovary.

 

Už jste vyrazili s dětmi kempovat? S karavanem nebo do stanu? Podělte se s ostatními o své zážitky!

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 9. 12. 2022, 11.59

mu sí to být velký zážitek, nemusí se shánět ubytování, už jsem takto viděla i ubytování pod sjezdovkou

novaklen, 3. 8. 2022, 22.04

Tak tohle jsou fakt dobré tipy. My právě něco takového letos plánujeme. Měli jsme původně v plánu se podívat do Chorvatska, ale bohužel to nevyšlo, tak jsme si říkali, že bychom vzali pár věcí na kempování z https://armik.cz/ a vyrazili do nějakého kempu. Alespoň by to bylo takové zajímavé oživení.

koliaska105, 28. 11. 2021, 0.13

Já třeba byla dlouho vůči takové dovolené v karavanu dost skeptická. Letos jsme se ale rozhodli to vyzkoušet a musím teda říct, že měním názor. Pod pojmem karavan jsem si představovala takové ty stísněné karavany s nic moc vybavením, které bývaly dřív. To už dneska dávno není pravda. Třeba ten, který jsme měli půjčený od https://www.karavany-strakonice.cz/ byl vážně luxusně vybavený, klimatizovaný, pohodlný. No prostě paráda. Říkám si, že si ho možná příští rok zkusíme půjčit znovu a zase někam vyrazit.

Ivulín, 15. 9. 2021, 0.03

No, já nevím jak vy, ale my se, když už teda vyrážíme takto do přírody, snažíme být co nejméně neekologický jak jen to jde, takže na třeba takový výlet vždy raději vlakem nebo tak. Výbavu si pak na takovéto výlety pořizujeme z webu jako je třeba - https://www.naturehikecz.cz a ne Hervis, protože nebudeme podporovat takovéto velké korporace atp

do campu jedině do chatky

jitka46

jitka46, 2. 10. 2021, 23.46

Máme v plánu to vyzkoušet příští léto. Už se těším.

dasza, 1. 8. 2021, 16.07

Stanujem co týden a týden .karavan je taky super...mít svůj .půjčovat se bez známosti nevyplatí..

jitka46

jitka46, 28. 7. 2021, 23.13

Kamarádka takto jela. Čekám až se vrátí a povypráví mi svoje zážitky. Třeba to příští rok zkusíme.

patricia077

patricia077, 28. 7. 2021, 18.32

Stanovat děti s manželem byli vloni, letos zatím jen na zahradě asi by je tornáda a ty bouřky odnesly ne ale vážně letos to počasí je na draka, byla jsem ráda, že holka přežila tábor ve stanech, protože dva tábory kousek dál museli evakuovat hasiči a nebylo to hezké další tábor zrušený pro letošní sezónu než vůbec opraví všechny škody po bouřce

Katka

Katka, 29. 7. 2021, 15.51

Kája jede na tábor v neděli a má se ochladit a pršet 🙄Loni jim pršelo snad týden v kuse a nezapálili si ani oheň 🤦‍♀️Ale ona se těší a nezastaví ji ani sněhová bouře, už se včera sbalila 😁

patricia077

patricia077, 29. 7. 2021, 16.04

Elča si to přes to všechno taky užila, měli indiánský a největší zážitek jízda na koni , hele v klidu, když byla Eli ten týden lilo a bouřky obden, jen byla doma, tak nezapršelo celý týden

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions