Jaký má modelování vliv na vývoj dítěte?

zobrazeno1902×

Vložil(a): Adrianita,29. 11. 2020 21.54

Povídali jsme si s Jasminou Bosanacovou o modelování a jejím vlivu na rozvoj dítěte. Jasmina provozuje již dva roky e-shop s modelovací hmotou Jumping Clay a sama vede kurzy modelování pro veřejnost. Je maminkou tří dětí ve věku 2, 7 a 9 let, které na modelínu nedají dopustit. Proč?

Jasmíno, proč jste se rozhodla založit e-shop právě s modelínou?

Od malička jsem tvořivá duše. Tvořit něco rukama, to byly pro mě ty nejhezčí chvíle. Sice mě život zavedl směrem k ekonomii (studovala jsem mezinárodní obchod na VŠE), ale přes děti jsem se k tvoření opět vrátila. Malovali jsme a tvořili různými technikami. Narážela jsem ale neustále na to, že po našem tvoření jsem trávila hodně času úklidem a barvy často nešly z oblečení vyprat. Modelování je krásné v tom, že je to prostorové tvoření bez nepořádku. Děti i plochy zůstanou čisté a vy ušetřený čas věnujete smyslupněji. Navíc mě na modelování zaujal i blahodárný vliv na psychiku.

Podnikám nejen kvůli sobě, ale i kvůli dětem. Chtěla jsem projekt, na kterém se mohou učit i mé děti. Nejstarší dceři je nyní 9 let a synovi 7. Většinou po škole zamíří rovnou k modelíně a něco modelují. To jsou chvíle, kdy je doma klid. Starší dcera tvoří pro spolužáky a kamarády různé zápichy na tužky, figurky či přívěšky. Ozdobila tužku i paní učitelce.

Proč Vás oslovila právě značka JumpingClay?

Jumping Clay jsem objevila náhodou v zahraničí na tvoření s dětmi a byli jsme z ní unešeni. Poté jsem na ni ještě několikrát opakovaně narazila. Zjistila jsem, že v ČR není dostupná a tím to začalo. Líbilo se mi i to, že součástí konceptu je pořádání modelovacích dílniček pro školky, školy a veřejnost. Navíc má JumpingClay i skvělý program učení se hrou s modelínou. Jedná se o pracovní listy, na které dítě na dané téma nemaluje, nýbrž modeluje.

Jak byste popsala vaši modelínu a v čem je jiná?

JumpingClay je speciální materiál, který přirozeně vtáhne do tvoření a zkoumání. Její neobvyklá textura je totiž velmi příjemná a zajímavá na omak. Je měkká a lehká, navíc je elastická, natahuje se jako žvýkačka a umí skákat. Na rozdíl od klasické plastelíny, JumpingClay je měkká a nemastí ani se nedrolí. Jednotlivé díly se k sobě přilepí pouhým přitlačením, nepotřebujete tedy lepidlo, abyste například k tělu figurky přilepili ruce. Také výborně drží na polystyrénových či dřevěných polotovarech. Tím se otevírají nové možnosti tvorby.

Hmota je záměrně samoschnoucí, je tedy určena k vymodelování trvalého výtvoru, který necháte na vzduchu vyschnout. Protože je JumpingClay hmota na bázi vody, jakmile se voda z výtvoru vypaří, získáváte pevný, mírně elastický, velmi lehký a barevně stálý výtvor. Skutečnost, že se hmota nemusí zapékat, je výhoda oproti polymerovým hmotám nebo keramice, které se zapékají v troubě. Předností je také to, že se výtvor z JumpingClay při pádu na zem nerozbije. To znamená, že vzniká vlastně hračka, dekorace nebo výuková pomůcka, kterou nemusíte hlídat na poličče, nýbrž, s kterou si dítě může bez obav hrát.

Ve světě je rozšířené modelovat figurky na míru, dekorace, šperky či květiny právě z lehkých samoschnoucích hmot. Práce s nimi je čistá a snadná. Stačí ovládnout pár základních principů, jako jsou základní tvary, míchání barev či skladování hmoty. Vše ostatní je o tréninku.

Myšlenkou Jumping Clay je „učíme se hrou“. Práce s touto modelínou má mnoho pozitiv pro rozvoj jemné motoriky, kreativity a celkové psychiky. Ale tím to nekončí. U nás najdete i výukové sady k různým tématům, jejichž součástí je právě modelování z JumpingClay. Tak například si díky sadě „Lidské tělo“ může dítě vymodelovat na předtištený výukový list orgány dýchací a trávicí soustavy. Učení tímto způsobem je prožitkové, tím pádem velmi efektivní na ukládání do dlouhodobé paměti.

JumpingClay je vyvinuta v Jižní Koreji, kde je velmi populární. Nyní se již vyrábí i v Evropě, v závodě v Portugalsku. Její velkou předností je její naprostá bezpečnost. Je certifikovaná jako zdravotně nezávadná a bez lepku. Díky přídavku nano stříbra nehrozí přenos infekce z rukou. Toto jsou vlastnosti, které jiná hmota nenabízí. I proto ji nejen rodiče ale i stále více školek, škol a výtvarných ateliérů volí pro tvoření v kolektivu. A mým cílem je naučit všechny, koho tvoření z Jumping Clay láká, modelovat z ní krásná díla.

Jakým způsobem je to chcete učit?

V létě jsme získali akreditace Ministerstva školství pro seminář „Metodika práce s modelovací hmotou JumpingClay“ určenou pro výtvarné pedagogy od mateřských školek po druhý stupeň základních škol. Na semináři učíme, jak s hmotou pracovat ve výuce.

Intenzivně též připravuji online kurz pro pedagogy a rodiče, na kterém se naučí jednoduché techniky dětského modelování. Pro velké děti od cca 10 let a hobby tvořilky připravuji pokročilé techniky modelování. A v přípravě je i master kurz modelování pro ty, kteří přemýšlí svá díla i prodávat.

Na e-shopu jumpingclay.cz si můžete zakoupit různé sady modelíny, ke kterým je k dispozici i online návod nebo online dílnička. Takto si může dítě jednoduše vymodelovat například vlastní čokoládové pralinky, různá zvířata, šperky, květiny či dopravní prostředky.

Na začátku rozhovoru jste zmínila, že modelování je prospěšné pro psychiku. Co máte na mysli?

Pamatuji si, že jsem jako malá s kamarádkou tvarovala jíl, který jsme objevily nedaleko našeho domu. Byla to úžasná a naplňující činnost. Když jsem pak viděla své děti i jejich kamarády, jak ve školce míchají hlínu s vodou a z vzniklého bláta dělají dort, pochopila jsem, že tvarování jakékoliv hmoty je dětem zcela přirozené.

Když dělám doma těsto na pizzu či chleba, děti u toho nesmí chybět. Přeruší své činnosti, jen aby si mohly na plech dát a ozdobit si svou vlastní pizzovou placku nebo svůj bochníček, který si vytvarují dle sebe. Chci tím říct, že pokud dětem dopřejeme, aby modelovaly, uspokojujeme jejich přirozenou potřebu. To se projeví v jejich celkové psychycké pohodě a pohodě celé domácnosti.

Logopedové doporučují tvoření z modelíny jako jednu z aktivit pro rozvoj jemné motoriky a tím pádem i grafomotoriky. Jemné motorické dovednosti zahrnují svaly ruky a prstů a jejich schopnost provádět činnosti jako je psaní, zavazování tkaniček, knoflíků apod. Grafomotorika je soubor psychomotorických činností, které vykonáváme, když píšeme a kreslíme. Je založena na koordinaci oka a ruky. Nedostatečně rozvinutou jemnou motoriku poznáme tak, že je dítě méně šikovné při běžných samoobslužných činnostech a tím pádem bude dítě mít problémy i s grafomotorikou.

Při modelování tvarujeme hmotu především dlaněmi a prsty, zapojujeme tedy svaly prstů i celé ruky. Hnětáním hmoty a tvarováním se zdokonaluje i právě zmíněná kooridnace oka a ruky. Hmota je vhodná i jako pomůcka pro rozvoj jemné motoriky také u seniorů.

Má hra s modelínou i další pozitiva pro dítě?

Dítě se učí především prostřednictvím hry. To, co se někdy rodičům zdá jako pouhá zábava, je většinou pro dítě důležitým prostředkem pro jeho rozvoj. Právě hra s modelínou je nejen velmi naplňující, ale podporuje i správný vývoj dítěte v mnoha směrech. Kromě rozvoje zmíněné jemné motoriky a koordinaci oko ruka, modelování rozvíjí kreativitu, která je v dnešní době klíčová pro úspěšný a naplněný život. Zdokonaluje se schopnost vnímání souměrností, velikostí, prostoru a množství. Mícháním barev dochází k osvojování si barevného spektra. V neposlední řadě práce s hmotou zlepšuje analytické a pozorovací schopnosti. Zmínila bych i to, že je kontakt pokožky s tímto jemným materiálem překvapivě uvolňující a působí antistresově.

A co si budeme povídat, v dnešní době jsme s dětmi doma více než jsme zvyklí a mnozí z nás pracují s domova. Proto je více než dřív aktuální poskytnout dětem smysluplnou rozvíjející činnosti ideálně mimo obrazovky, na kterých většina dětí kvůli online výuce i potřebě rodičů mít klid na práci tráví i několik hodin denně.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (8 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 10. 12. 2022, 12.53

mám tuto modelínu moc ráda, hlavně, jak není taková mastná, tak se s ní dobře pracuje

Aneta Jiřičná Bendiková, 20. 12. 2020, 18.51

jé děkuji,určitě vyzkoušíme

jkubeso, 18. 12. 2020, 9.40

Myslela jsem, že je to klasická modelína, ale když výrobky pak zůstávají, tak je to o něčem jiném

Zdeňka S., 15. 12. 2020, 7.05

Máme doma hodně playdoh ale tuhle už jsme taky vyzkoušeli. Holky si vymodelovali jídlo do kuchyňky pro panenky, takže určitě budeme pořizovat další

Witchie, 13. 12. 2020, 19.48

Syn hmotu miluje, i když zatím nedokáže vytvořit něco konkrétního, ale moc ho to baví

Bap, 6. 12. 2020, 19.07

Zajímavé , tuhle hmotu vůbec neznám

Úča, 6. 12. 2020, 9.57

Musím se tuto modelovací hmotu podívat v obchodech . Vypadá zajímavě a určitě vyzkoušíme .

patricia077

patricia077, 4. 12. 2020, 12.34

Rádi modelujeme a vytváříme vše možné z modelíny a nejen z ní, děcka to baví

© 2013 -2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů