Děti, internet, a ztráta peněz

zobrazeno 2646×

Vložil(a): kasperskylabcz, 15. 9. 2015 17.40

Každá osmá česká rodina přijde na internetu o data nebo peníze kvůli dětem. Jak se proti tomu bránit? Dočtete se v tomto článku.

Nechat děti u počítače bez dozoru může občas přijít rodiče opravdu draho

Často se totiž může stát, že děti vymažou z chytrých zařízení svým rodičům důležitá data (třeba fotky z dovolené nebo daňové přiznání), ba co víc, nakoupí vědomě či nevědomě v obchodu s aplikacemi zpoplatněné aplikace.

Výzkum, který na toto téma prováděla společnost Kaspersky Lab, ukázal, že v České republice již každý pátý rodič připustil ztrátu peněz nebo důležitých dat právě kvůli online aktivitám svých dětí.

Máte děti pod kontrolou?

Navzdory tomu si však jen málo českých rodin uvědomuje nebezpečí, které může v takových případech nastat. Pouze 12 % rodičů si myslí, že by jejich děti mohly utratit peníze online a jen 18 % se domnívá, že jejich děti sdílejí důvěrné informace na webu příliš lehkovážně. Mnoho rodičů rovněž nemá tušení ani o kybernetických hrozbách, na které mohou jejich děti narazit.

Jak děti před potenciálními hrozbami na internetu chránit?

Rodiče se nejvíce při zacházení s jejich zařízeními uchylují k osobní kontrole dětí. 5 % dotázaných požádalo poskytovatele internetu, aby zablokoval přístup k některým stránkám, a někteří rodiče volí možnost „spřátelení se“ se svými dětmi na sociálních sítích. Existuje také specializovaný software rodičovské kontroly k regulaci aktivit dětí online, v České republice se však zatím příliš nevyužívá.

Tento systém takzvané rodičovské kontroly může často pomoci. Využívání rodičovské kontroly neznamená vyjadřovat dětem nedůvěru, je to praktické opatření, díky němuž můžete mimo jiné chránit svá zařízení a data na nich uložená. Funguje to ale i naopak. Dospělé děti mohou využívat tento typ softwarových produktů, aby pomohly svým rodičům seniorům, jejichž znalost kybernetických hrozeb je omezená.

Prevence je v tomto případě lepší než represe. Včasná opatření mohou ochránit vaše děti i peníze. Napište nám, zda už jste něco podobného zažili i u vás.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

  • software

    Programy a jiné operační informace, se kterými pracuje např. počítač, tablet, chytrý telefon atd.

Diskuze k této stránce (17 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zdeňka S., 16. 12. 2022, 9.58

Jednou si dcera stáhla na mém mobilu hru a nakoupila si životy asi za 2 stovky. Mohlo to dopadnout i hůře

milujici.teticka36, 11. 7. 2022, 14.43

Pár let jsem pro https://uptimeuno.com/cs/ dělala monitoring webu a tak vím, čeho jsou dneska lidi na internetu schopni. Jako IT specialistka mám i já občas strach, kam jsem se to vlastně dostala a hlavně takovou tu obavu z toho, kam se celá ta virtuální síť jednoho krásného dne dostane. No, nebude to pěkné.

naseivanka, 24. 3. 2021, 19.29

Někdy se děsím toho, co nám IoT přinese. Manžel pracuje pro jednu hodně podobnou firmu jako je https://www.jablotron.cloud a říká, že třeba automobilky do internetových společností investují obrovské peníze. Zajímalo by mě, jestli si třeba jednoho dne budu ze zábav objednávat taxíka se skutečným řidičem a nebo nás domů bude odvážet počítač. To je něco, co mi vrtá hlavou.

naseivanka, 17. 2. 2021, 22.00

Holky, kolik hodin v dnešní době trávíte na internetu? Já jsem tam skoro 7 hodin denně. Je to děsivé číslo? A to si ještě chceme s přítelem od https://www.nej.cz/net-tv/ pořídit internetovou televizi. Myslíte si, že bych měla najít nějakou odbornou pomoc nebo je sedm hodin v této šílené internetové době v cajku? Poraďte prosím baby.

naštěstí děti přes internet nemají možnost platit.

Minnie, 15. 9. 2020, 18.17

Je třeba dítě poučit. Nejen ohledně palteb an internetu, ale celkově jak se na netu chovat.

Žofinka

Žofinka, 29. 6. 2018, 20.05

Musí se na to dávat pozor

Mygara

Mygara, 22. 3. 2017, 17.09

je zarážející, jak malé procento rodičů ví, co dělají jejich děti na počítači a snaží se to ovlivnit

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 15.50

naši na nás měli hlídacího psa či jak se to jmenovalo, ale nechránilo to tedy před návštěvou něčeho nevhodného

lazna, 2. 9. 2016, 16.04

Zatím na počítač nechodí.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions