Halloween je tady! Jak si ho užít s dětmi co nejvíce?

zobrazeno 644×

Vložil(a): Martina Richterová, 31. 10. 2015 9.55

Podzimní čas je vždy spojený s Halloweenem. Někteří tento svátek považují za ryze americký, jiní jsou za něj rádi, protože krásně vyplní období mezi létem a Vánocemi. A jak už to tak bývá, nejvíce si jej užijí tradičně naši nejmenší. Dlabání dýní, výroba strašidýlek a strašidelných kostýmů, halloweenské karnevaly. To vše k tomuto předdušičkovému období zkrátka patří.

Co je to Halloween?

Jak vysvětlit dětem, co to vlastně Halloween je a proč se slaví? Poslední říjnový večer se v mnoha zemích, především tedy v těch anglicky mluvících, slaví právě tento poněkud „strašidelný“ svátek. U nás nemá takovou tradici, jako například v Anglii nebo v Americe, přesto je v posledních letech stále více oblíbený.

Kořeny tohoto svátku sahají hodně hluboko do minulosti, až do dob před naším letopočtem. Keltové v tento den oslavovali konec léta a příchod nového roku. Této magické noci na přelomu října a listopadu se říkalo Samhaim. Noc byla zvláštní proto, že se v ní prolínal svět živých a mrtvých. Lidé se veselili, všude hořely ohně a nechyběly také tematické převleky, které je měli ochránit před zlými duchy.

Halloweenská tradice se dostala díky přistěhovalcům z Irska také do Ameriky v polovině 19. století. Irové vydlabávali děsivé obličeje z řepy, dávali do nich zapálené svíčky za účelem vyhnat z domu duše zemřelých. Američané začali používat místo řepy dýně a tento svátek se postupně rozšířil i do dalších zemí včetně ČR. Pravdou tedy zůstává, že Halloween není americký svátek, jak se mnozí mylně domnívají.

Halloween pro děti

Ačkoliv v ČR tento svátek nemá tak hluboce zakořeněnou tradici, jako například „Dušičky“, byla by škoda jej neslavit alespoň s dětmi. Prakticky po celý říjen si můžete alespoň lehce tento svátek připomenout. Mezi nejoblíbenější činnosti patří dlabání dýní, které si děti mohou vydlabat podle sebe ať už doma nebo ve školce, stříhání netopýrů a různých masek a také halloweenské slavnosti. S tímto obdobím bývá také často spojen oblíbený lampionový průvod. Naše děti si i letos ze školky přinesly pár Halloweenských výtvorů. 

Vykrajování dýní – jak na to?

Výroba dýňového strašidla patří mezi nejoblíbenější halloweenské činnosti, ke kterým se obvykle uchýlí i ti největší odpůrci tohoto podzimního svátku. Jde o skvělou zábavu na dlouhé podzimní večery. Dny se zkracují, na konci října se již stmívá velmi brzy a někdy je po celý den stále šero. Vydlabávání dýně baví nejen děti, ale i dospělé.

Jenže jak dýni vyřezat? Nejprve ostrou a velkou lžící vydlabejte z dýně dužinu, otvor na to musí být dostatečně velký, nejlépe 2/3 dýně. Řez veďte kolem stonku dýně. Můžete zvolit prakticky jakoukoliv dýni, od těch nejmenších až po ty největší. Vnitřek dýně zbavte semen a uchovejte například na výbornou dýňovou polévku.

Pro vlastní vyřezávání můžete zakoupit speciální vyřezávací nůž na dýně, nebo zvolit ostrý a nabroušený vykosťovací nůž. Než přejdete k samotnému vyřezávání, nakreslete si na dýni nejlépe lihovou fixou strašidelný obličej, který budete posléze vyřezávat. Jako šablonu můžete použít také čistý papír. Hotovou dýni jemně očistěte ubrouskem, vložte zapálenou svíčku a přiklopte. Zhasněte světlo a můžete si užívat dokonalé halloweenské atmosféry.

Náš typ: Dýně velmi rychle vysychá a začne se kazit. Aby vám déle vydržela, namočte ji nejprve na několik hodin do vody, poté vám vydrží i několik dní.

Halloweenské dekorace

Tvoření se meze nekladou. K tomuto svátku patří vše strašidelné, tedy netopýři, upíři, strašidýlka, pavouci či čarodějnice. 

Netopýra si jednoduše nakreslíte na černý či šedý papír a vystřihnete. Malého netopýrka můžete použít jako dekoraci v bytě, ale nabízí se ještě jedna možnost. Vezměte si průhlednou lahev například od marmelády nebo okurek, dokonale ji umyjte a usušte. Poté temperami nebo nějakou dobře držící hustou barvou (nejlépe oranžovou) láhev potřete a nehte uschnout. Poté lepidlem nalepte malé netopýrky, mohou být i strašidýlka nebo čarodějnice (vždy na černém papíru). Vložte dovnitř svíčku a zhasněte. Vzniknou krásné strašidelné stíny. Další tipy na výtvory najdete zde v naší Kreativní dílně.

Přejeme pořádné strašení :)

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 19.20

dýně raději sníme

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 15.53

dobrý nápad, nechat dýni nasáknout vodou

DenisaC, 21. 11. 2015, 22.20

Bezvadny clanek

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.14

Ještě jsme nikdy neslavili a uvidíme, jak do budoucna. Nejme zastánci a ni odpůrci, svátek nám nevadí.

mckvak, 18. 11. 2015, 22.20

Tnhle svatek jako takovy moc nemusim, ale libi se mi ty vyrezane dyne

benca, 9. 11. 2015, 17.43

boli sme chori, tak sme tento rok neslavili

lazna, 3. 11. 2015, 18.36

Zkoušeli jsme dlabat dýni. Moc nám to nešlo, ale syn se skvěle bavil.

nocken, 2. 11. 2015, 18.21

Letos jsme poprvé dlabali dýně, podruhé chodili s lampiony a děti měli ve školce maškarní. A i přesto jsme byli rozsvítit světýlko na hřbitově pro naše blízké, kteří tu už s námi nemohou být. Všechno jsme si to užili a máme na co vzpomínat.

Katka, 1. 11. 2015, 10.06

Bezva článek, taky jsem si myslela, že je to ryze americký svátek ;o)

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací