Šátek nebo nosítko?

zobrazeno 5204×

Vložil(a): Adrianita, 20. 10. 2014 15.10  (aktualizováno 5. 2. 2019 8.51)

Vždycky se mi líbily maminky, které svá miminka nosily zavázaná na bříšku nebo v nosítku a miminka si tam spokojeně visela přitulená ke své mamince. Když jsem otěhotněla, řekla jsem si: „To chci taky!“. Patří i vy mezi maminky, které přemýšlí nad tím, že budou své dítě nosit, a nemůžete se rozhodnout, zda budete používat šátek nebo nosítko? Nebo se bojíte, že děťátko nošením rozmazlíte? Jaké jsou výhody nošení dětí na těle?

O nošení jsem si však nezjistila spoustu informací, bála jsem se úvazu, ani nosítko jsem si nakonec nepořídila. Se synem jsem to však napravila a nošení mě zcela pohltilo. Maminky odjakživa nosily svá děťátka na hrudi, je to kontaktní a krásné. Navíc to má spoustu dalších výhod. Miminka se cítí více v bezpečí, maminka má volné ruce, může se s dítětem v šátku či nosítku vydat na procházku, případně uklízet. Díky nošení lehce zvládnete i novorozeneckou koliku, bolení zoubků či další bolístky.

Šátky

Jako u všech produktů, i u šátků, je třeba vybírat pečlivě, snadno narazíte na nekvalitní šátek. Obezřetné buďte především u šátků bez názvu, ale i šátky se „jménem“ nemusí být kvalitní. Tyto druhy šátků jsou šité z metráže, které nejsou speciálně utkané k nošení. Špatně se vážou, povolují, celkově jsou nepohodlné pro nosícího i dítě.

Kvalitní šátky lze pořídit i použité, dokonce mohou být příjemnější k nošení, protože jsou již zanošené. Šátky jsou tkané buď strojově, nebo ručně, u těch platí, co kus, to originál, také jsou dražší. Existuje nepřeberné množství vzorů, mohou tak být i výborným módním doplňkem, a to nejen pro ženy.

Základní dělení je na šátky elastické a pevné. Elastické, jak již vypovídá z názvu, jsou pružné, asi 5 metrů dlouhé šátky, ale při větší zátěži se snadněji vytahají, jsou později méně pohodlné. Vhodné jsou zejména pro novorozence, do cca 6 kg. Častěji po elastickém šátku sáhne začínající maminka, která se bojí vázat šátek, případně chce později šátek vyměnit za nosítko.

Pevné šátky jsou mnohem rozšířenější a jejich nabídka je mnohem pestřejší. Je třeba jej zanosit, naučit se správně vázat a sžít se s ním, ale spousta maminek by šátek nevyměnila za nic jiného. Pro začínající i pokročilé nosiče je doporučen kříž s kapsou uvnitř vhodný i pro větší miminka. Pro menší miminka můžete zkusit i kolíbku, pro větší děti úvaz na zádech zvaný batoh. Úvazů však existuje mnohem víc, je třeba si to vyzkoušet na vlastní kůži. Já jsem se naučila vázat podle videí na internetu, vy však můžete zkusit i kurz vázání šátku. Jsou však i další možnosti, jak se naučit vázat, případně si ohmatat a vyzkoušet více šátků. Zkuste kontaktovat v blízkosti vašeho bydliště některou regionální skupinku, kde se dozvíte více informací a možná najdete i spřízněné duše.

Před pořízením šátku budete řešit materiál, délku, tedy velikost, případně i metráž.

Velikost a metráž šátku

Nejuniverzálnější velikost šátku je číslo 6, tento šátek je dlouhý 4,6 – 4,7 metrů. S touto velikostí šátku uváže většina lidí, to ale neznamená, že zrovna vám bude vyhovovat také. Je pravda, že menší, drobnější maminky, by měly spíše sáhnout po kratším šátku. Naopak i delší šátek není problém, dá se uvázat pod zadeček miminka, aby na zádech nedělal nevzhlednou bouli. Na stránkách různých e-shopů prodávajících šátky vždy najdete tabulku velikostí, kterou je třeba projít. Je třeba přihlédnout k vaší konfekční velikosti, ale především i k úvazu, jakým budete dítě vázat, to je také velmi důležité zvážit. Můžete si vybrat šátek vhodný pro kojence, později jej vyměnit za šátek pro batolata. Existují i šátky univerzální, vhodné pro celé nosící období. V tomto případě za celou dobu nošení vystřídáte více úvazů a budete potřebovat více látky, tedy šátek delší.  V případě, že miminko bude nosit i tatínek, je nejideálnější volbou, aby měl vlastní šátek, případně nosítko. Pokud chcete pořídit šátek společný, pak rozhodně volte tu větší velikost. Muži bývají většinou větší, mívají širší ramena, to vše je třeba zvážit.

Metráž potom označuje, kolik gramů váží jeden metr čtvereční šátkoviny. Čím vyšší gramáž, tím těžší šátek. Gramáž je jeden z mnoha faktorů, který ovlivňuje, jak bude šátek pohodlný na různě těžké děti, zda bude pocitově spíš tenčí nebo tlustší. Dalšími faktory jsou kvalita a vlastnosti příze, vazební řešení, materiál apod., nedá se tedy řídit jen tímto číslem. Například pro malé miminko až batole je vyhovující gramáž 230/270 g/m2.

Jaký zvolit materiál šátku?

Ještě než zvolíte materiál šátku, je dobré vědět, že můžete volit mezi žakárovou a keprovou vazbou. Žákárová vazba je sice dražší, ale poddajnější, měkčí, dobře se dotahuje. Naproti tomu levnější keprová vazba není vhodná pro začínající šátkující rodiče, protože se hůře dotahuje a je tužší.

Každý šátek je vždy bavlněný, ale může obsahovat i příměsí.

 • Bavlna – 100% bavlněný šátek je nejvhodnější pro všechny, kteří s nošením začínají. Nejen, že se dobře vážou, ale jsou vhodné pro všechny roční období. Při údržbě se řiďte vždy štítkem.
 • Egyptská česaná bavlna/česaná bavlna – obdobné vlastnosti jako bavlna, ale jsou měkčí, nosnější, méně mačkavé.
 • Len – tužší, ale časem se zanosí. Vhodnější na léto – prodyšný, chladivý, tenčí.
 • Konopí – tužší než len, ale nosnější, méně se mačká, také vhodnější na léto – prodyšný, dobře saje pot, tenčí.
 • Vlna – velmi oblíbená, měkká a nosná od začátku, v zimě hřeje, v létě odvádí teplo a vodu, nemačká se, pohodlná na ramenou. Pro atopiky doporučuji merino vlnu.
 • Kašmír – často v kombinaci s vlnou, taktéž poddajný a měkký od začátku, pohodlný na ramenou, stejné termoregulační schopnosti, ale je to luxusní a drahá příměs.
 • Hedvábí – šátek je nosný, klouzavější, není vhodný pro začátečníky. Hedvábí je vhodné pro všechny roční období a dle množství v metráži, je lesklý i bez lesku.
 • Bambus – šátky jsou měkké a poddajné, ale pokud nejsou v kombinaci s lnem, nejsou vhodné pro těžší děti. Jsou lehké, prodyšné, odvádí pot, proto jsou příjemné na léto. Při větším množství bambusu v šátku mohou být lesklé, na slunci měnit nepatrně barvy.

Péče o šátek

Před prvním uvázáním šátku jej vždy vyperte, dokončí se tak výrobní proces šátku. Skutečná délka šátku je vždy o něco větší, než je udáno, protože se vlákna po vyprání zatáhnou a vysráží se. Vždy perte v malém množství tekutého pracího prostředku, sypký prostředek by se mohl zanést do vláken, nikdy nepřidávejte aviváž. Dbejte také na to, aby prostředek neobsahoval zjasňovače, které nejsou šetrné. Raději můžete poprvé šátek vyprat jen ve vodě. Ani při používání jej příliš často neperte, jen při větším ušpinění. Šátek můžete vystavovat na sluníčku, i když hrozí vyblednutí barev. Vždy perte jen do maximální teploty uvedené na štítku, odstředění volte na nízké otáčky, šátek s příměsí vlny a kašmíru vůbec neodstřeďovat.

Bavlněné šátky vyperte dle štítku, není třeba žehlit, ale po vyžehlení budou měkké a poddajnější. Konopné a lněné šátky vždy vyžehlete, můžete i napařovat, pro rychlejší zanošení je také možno na šátku spát a ležet, po odležení vždy uhladit rukama. Pokud šátek déle nepoužíváte, raději jej pravidelně přeskládejte. Vlněné šátky prát jen ručně do 30°, neždímat, nechat schnout na vodorovné ploše – na zemi, sušáku, po vyprání nechat přebytečnou vodu vsáknout do ručníku, žehlit jen na nejnižší stupeň. Kašmírové a hedvábné šátky prát taktéž v ruce, není třeba žehlit. Bambusové šátky není dobré dlouho máčet, proto perte na 40°na jemné praní, žehlit je možné.

Všechny šátky obsahují bavlnu, pokud je tedy možné žehlit, pak na tento program. Nikdy nedávejte šátek do sušičky na prádlo.

Nosítko nebo šátek?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Zvolte to, co vám nejvíce vyhovuje. U mě to byl šátek. S dětmi ho využíváme nejen k nošení, ale i místo deky na sezení nebo jako přikrývku, když je zima. Přijde mi i skladnější a můžete v něm nosit dítě od narození až do té doby, kdy ho to přestane bavit. Nosítko se zase rychleji a jednodušeji nasadí. Dbejte vždy na to, aby nosítko bylo ergonomické. Podezřelá jsou zejména velmi levná nosítka, ale cena nerovná se kvalita. I dražší nosítka mohou být neergonomická, pozor si dávejte na napodobeniny z Číny.

Nosítka

Ergonomické nosítko

Tento typ nosítka bere ohled na fyziologii malého dítěte. Tím, že je zádová opěrka mezi nožičkama dostatečně široká, umožňuje upevnění dítěte tak, aby se nezatěžovaly kyčle a miminka mohou být schoulená i do klubíčka, což je lepší pro jejich záda. Těžší děti se dají nosit na zádech. Většina nosítek má opěrku pro hlavičku. Jsou i pohodlnější pro nosiče. Váha dítěte je v nich lépe rozložená.

Klokanky

Dalším typem nosítek jsou klokanky, ale bohužel mívají své nedostatky. U většiny klokanek nelze dítě dotáhnout tak, aby nepadalo do stran. Zadeček se nedá podsadit tak, aby záda byla ve správné poloze. Pruh mezi nožičkami bývá úzký a neudrží je ve správné poloze (nožičky pokrčené, doširoka otevřené, kolínka ve stejné výšce jako zadeček) a nožičky visí jen tak dolů, což zatěžuje kyčle. Dítě doslova visí za rozkrok, proto se těmto klokankám říká visítka. Často umožňují nosení dětí čelem od rodiče, což není dobrého z fyziologického ani psychologického hlediska. Mohou mít také tužší opěrku zad, díky níž není možné, aby miminko mělo zakulacená záda.

Krosničky

I krosničky trpí jistými nedostatky a my je tedy nedoporučujeme. Z krosniček i klokanek často maminky i tatínky bolíí záda.

Je zdravé děti nosit?

Přestože od nošení dětí někdy odrazují i lékaři, opravdu to není oprávněné. Ale začněme od začátku. Již pravěké ženy nosily svá miminka na své hrudi a nikdy je nepokládala na zem. Jednak by jim byla zima, svým pláčem by navíc přivolala nebezpečného predátora. Od té doby, co se člověk vzpřímil a zúžila se mu pánev, rodí se děti dříve, později by miminko neprošlo porodními cestami. Miminko sice zvládne samo dýchat, ale nemá ještě vyvinutou termoregulaci a je zcela závislé na matce, i na jejím tepu, vůni, dechu. Díky nošení se miminko cítí v bezpečí, má k dispozici prso, které neslouží jen k potravě. Pokud dítě nosíte, ať už výhradně nebo občas, není jen pasivně přivázáno. Už jen samotným dýcháním, ale především pohybem přenášíte svalové napětí na tělo a svaly miminka. Čímž jsou zapojeny i hluboké svaly kolem páteře, které nezpevní pouhým ležením na podložce. Na podobném principu přece funguje i hipoterapie, kdy dítě leží co největší plochou těla na koni.

I když dítě nosíte co největší část dne, nikdy to není 24 hodin. Někdy přece jen miminko spí v postýlce či posteli, přebalujete ho, převlékáte, koupete. Dáváte ho na bříško, řeknete si na podložce říkánky, necháte jej prokopat nožičkama. Není tedy oprávněné se bát, že když dítě nosíte, bráníte mu ve vývoji.

Při nošení ve správném nosítku či šátku ve vertikální poloze nevzniká žádný tlak na páteř, protože je podepřena nosítkem, je zakulacená, kolínka jsou v jedné výšce a výš než zadeček, taktéž ramínka jsou ve stejné výšce, hlavička je na hrudníku nosiče. I kyčelní kloub je při správném nošení lépe prokrvován, proto je nošení vhodné i pro správný vývoj kyčelního kloubu.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
7

Pojmy použité v článku:

 • fyziologie

  věda, zabývající se studiem fungování živých organismů, patří k základním oborům medicíny

 • hipoterapie

  léčebná metoda využívající pohyby koně

Diskuze k této stránce (44 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Úča, 11. 5. 2021, 21.13

Já osobně nepoužívala sní jedno , ale syn se snachou na všechny tři děti nosítko a jdou s ním maximálně spokojení.

danuse11, 13. 3. 2021, 19.28

Nosítko je lepší.

Aneta Jiřičná Bendiková, 30. 12. 2020, 12.12

ani jednu věc jsem nepoužívala

Romanka40, 29. 10. 2019, 14.53

Mam satek i nositko od narozeni. A daleko lepe se me nosi v satku, pripadne me, ze je tam dcera lepe zapasovana a ja mam lepsi pocit v nositku se bojim, ze me vypadne 😂

všelka, 13. 9. 2019, 23.12

Dceru jsem nosila v šátku a nyní syna nosím ergonositku. Mě více vyhovuje nositko, protože dceru nyní vozím do školy a na kroužky a malého beru stále sebou a je pro mne jednodušší ho z auta vyndat a dá nositka než vázat šátek. Kočárek téměř nevyuzivam.

s.evinka, 26. 3. 2019, 21.48

U prvního syna jsem zkoušela šátek, ale neměla jsem trpělivost s úvazy. Možná to bylo i povahou syna nevím. Nošení jsme odložili a vrátili se k němu později s Manducou. Nosítko nám umožnilo být aktivní i s batoletem. Když se teď narodila dcera potřebovala jsem volné ruce, abych se mohla věnovat synovi. Pořídili jsme Storchenwiege a musím říct, že super. Malou nosím téměř od narození a je spokojená jak ona tak i já Jen se později budeme muset rozloučit a najít další vhodné nosítko

nellys, 24. 2. 2019, 16.46

Šátek jsem pořídila už u nejstaršího syna, tak trochu z "donucení" byl hodně uplakané miminko. V šátku se úžasně zklidnil. Později jsme pořídili ergonomické nosítko. Oboje jsem ráda využila i u dalších dvou dětí

Ketris

Ketris, 15. 2. 2019, 11.33

Za me satek.. dceru vzdy uklidnil

jkubeso, 6. 2. 2019, 15.35

Máme ergonositko, nemůžu si vynachválit, když je třeba víc nosit Dokonce i babička si ho oblíbila, kdyz hlídala dcerku

jitka46

jitka46, 5. 2. 2019, 21.29

Moc se mi líbí, když se miminka nosí v šátku

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací