Proč děti pláčou?

zobrazeno 3789×

Vložil(a): Christie, 25. 10. 2014 19.54

Pláč dětí není nic neobvyklého. Některé děti pláčou více, jiné spíše méně či výjimečně. To nemění nic na tom, že pořádný a intenzivní pláč dokáže zaskočit a zneklidnit každou mámu. Říkáte si: „Co mé děťátko trápí? Jak mu jen mám pomoci?“ Porozumět dětskému pláči není nic jednoduchého a chce to nejen čas, ale také pořádnou dávku trpělivosti. Buďte maximálně vnímavá a naučíte se důvody pláče rozpoznávat.

Vždy se najde důvod k pláči

Už od narození je pláč jediným účinným dorozumívacím prostředkem malých dětí, kterým se snaží vyjádřit svou nespokojenost, bolístku, strach, trápení nebo vztek. Děti nepláčou většinou bezdůvodně, proto hledejte jeho příčinu.

Četnost pláče je samozřejmě dána věkem dítěte. Takové miminko do druhého 2. měsíce věku pláče denně dokonce 1x až 3x v různých denních dobách a délka pláče se u jednotlivců značně liší. Zatímco mnoho dětí pláče během dne, jsou děti, které mají rytmus obrácený a pláčou zejména v noci. To pak bývá noční můra zejména pro maminky, které se díky přerušovanému spánku cítí ráno totálně vyčerpané.

Denní versus noční pláč

Příčinnou odpoledního pláče miminek bývá obvykle nuda, nespokojenost (např. potřeba výměny plínky, horko atd.) nebo jen rozmrzelost spojená s uvolněním nahromaděné energie za celý den.

Pláče-li vaše dítko během noci, zejména v první části, může být důvodem nemoc, bolístka, u novorozenců často hlad. V tomto případě je to na samotném děťátku, kdy krmení v noci přestane zcela vyžadovat. Pláč v druhé polovině noci může signalizovat opět spíše určité nepohodlí dítěte jako chlad, přílišné teplo, žízeň, plný nos rýmy apod. Někdy se jedná o pouhou rozmrzelost z náhlého probuzení s marnou snahou opět usnout.

Proč mé dítě pláče?

Z hladu

Hlad bývá u malých dětí nejčastější příčinnou nářku. Tento problém je velice snadno a rychle odstranitelný. Stačí dát děťátku potřebnou dávku mléka a hlad je zažehnán. Při hladovém pláči na čajíčky, dudlíky a jiné náhražky raději zapomeňte, řeší situaci pouze na chvíli a často pláč ještě prohloubí. Pokud miminko pláče z hladu, je jeho hlas nízko položený, takže byste jej měla časem už umět s jistotou rozpoznat.

Bolestí

Bolest bývá často spojena s hlasitým, podrážděným a vytrvalým nářkem, který se většinou ještě stupňuje. Příčinou může být začínající nemoc, případně provázena vysokou teplotou, rostoucí zoubky, u miminek velice často kolika.

Kolikový pláč může trvat i celý den, s malými přestávkami. Přestože nejde o nemoc jako takovou, kolikou trpí kolem 50% novorozenců, standardně do 3. měsíce věku, bohužel někdy déle. Koliku způsobuje nadměrná tvorba plynů ve střevech, a tedy bolest bříška. Kojící maminky by měly omezit z jídelníčku nadýmavé potraviny, včetně čerstvého pečiva.

A jak ji poznáte? Dítě je po krmení, zejména tom večerním, neklidné. Po půlhodince spánku se vzbudí s ustavičným naříkáním a přitahuje nožičky k bříšku. Známkou koliky je také opakování situace, každý den zhruba ve stejnou dobu.

Prořezávání zoubků umí děti a rodiče také pěkně potrápit. Někteří prckové jejich růst zvládají bez jediné slzičky, jiní propláčou celé noci. Pokud bolest zubů provází vysoké teploty, zvracení nebo průjem, vždy raději vyhledejte svého dětského lékaře. Může jít totiž o jiné začínající onemocnění.

Z nepohodlí

Nepohodlí a nespokojenost může způsobit mnoho aspektů. Miminko kňourá střídavě s tichým poplakáváním. K protestnímu nářku stačí mokrá či příliš utažená plínka, opruzený zadeček, oblečení, které škrtí a škrábe, nebo nevyhovující teplota v místnosti.

Z únavy

Pláč způsobený únavou má většinou podobu vytrvalého pokňourávání. Může to být spojeno také se smutkem z nedostatku kontaktu, hlavně ve chvíli, kdy je máma vytížena domácností a dalšími ratolestmi. Miminku se nedostává dostatek pozornosti a dává tak o sobě vědět. Vezměte jej do náručí a pevně obejměte. Za pár chvil se zklidní.

Z nudy

Pláč z nudy je vesměs tlumený naříkavý pláč. Vašeho drobečka přestane bavit hračka a dožaduje se pozornosti. Posaďte jej do lehátka na místo s dobrým výhledem a nechte jej sledovat dění v domácnosti.

Ze vzteku

Prudký křik bývá často spojený se vztekem. Miminko se tak může pouze dožadovat přehnané pozornosti a uspokojení určité své potřeby.

Jak si s pláčem poradit?

Pokud dítě pláče, zachovejte hlavně klidnou hlavu a snažte se v danou chvíli rozpoznat potřeby vašeho dítěte. Jděte na to zejména intuitivně. S přibývajícími zkušenostmi už to bude zase o něco snazší. Do začátku vám může být pomocníkem tento malý návod jak utišit dětské slzičky.

  • Nakrmte miminko a zažeňte tak jeho hlad. Odmění-li vás spokojeným úsměvem, šlo o „hladový“ pláč.
  • Pokud nemáte plně kojené dítko, nabídněte mu tekutiny, tj. čaj nebo převařenou vodu. Třeba má jen žízeň.
  • Zkontrolujte stav plínky. Plná plena nebo opruzený zadeček není nic příjemného.
  • Pohlaďte vašeho drobečka, zkuste jej dát odříhnout. Laskejte ho a tulte se spolu. Miminko se bude cítit bezpečně a hlavně u „své milované mámy“. Vaše doteky by měly miminko zklidnit. Můžete vyzkoušet také nošení v šátku nebo kolébání v náručí či lehátku, kdy kolébavý a pravidelný rytmus by mohl také zabrat jako uklidňující prostředek.
  • Nabídněte mu dudlík. Pokud nemáte „dudlíkové“ miminko, může jako útěcha postačit váš malíček nebo hračka k tomu určená. Ale nedějte z toho pravidlo při každém pláči!
  • Povídejte si a zpívejte. Vše tlumeným, vlídným a klidným hlasem. Děťátko jej zná už z bříška a věřte, že vaše přítomnost dělá divy!
  • Upoutejte jeho pozornost, třeba nějakou zajímavou a neokoukanou hračkou, knížkou nebo si spolu prohlížejte obrázky na zdech, fotografie apod.
  • Jestliže dítě pláče ze spaní, nebuďte jej, pouze jej pohlaďte a dejte mu najevo, že jste tady s ním.
  • Pláč neustává a vy už ztrácíte nervy? Je to psychicky vyčerpávající, ale v žádném případě s děťátkem netřeste nebo na něj nijak fyzicky ani slovně neútočte. Mějte na paměti, že je na vás odkázané a vy jste tu pro něj.
  • Vyloučila jste všechny možnosti a dítko stále pláče? Od počínajícího hladu až případnou nemoc? Zkuste jej nechat chvilinku plakat. Pokud je v pořádku, mělo by být do deseti minut po pláči.

Pláčou kojené děti více?

Názor na kojení a umělou výživu se různí, o to zajímavější je se na tuto otázku dívat v souvislosti s pláčem dětí. V jednom článku jsem se totiž nedávno setkala právě s rozporuplným pohledem na pláč z hlediska výživy kojenců. Dochází tu ke střetu dvou pohledů na věc, a to z hlediska lékařského a vědeckého.

Zástupci z řad lékařů zde zastávají stanovisko, že kojené děti jsou plačtivější, protože nejsou mateřským mlékem dostatečně zasyceni, a tedy pláčou z hladu. Vědci naopak menší plačtivost miminek krmených z láhve přisuzují překrmování, protože umělá výživa je o něco vydatnější než mateřské mléko a děti díky ní přibývají rychle na váze. Dle jejich názoru nadmíra jídla, a tedy delší zasycení, slouží pro dítě jako uklidňující prostředek. Výsledky studie zkoumající chování kojených, částečně a zcela nekojených dětí potvrdila, že plně kojené děti jsou plačtivější a temperamentnější.

Ať je to s pláčem ve vztahu ke kojení jakkoliv, je nesporné, že pokud ta možnost je a jde to, představuje mateřské mléko pro děti stále to nejlepší, co jim jejich máma může nabídnout.

Chce to pevné nervy a spoustu lásky

Je jasné, že pláč našich milovaných dětí uvádí do rozpaků snad každého z nás. Zvláště pak ustavičný pronikavý pláč, u kterého je těžké odhalit jeho příčinu, může být značně iritující. I když jsou to chvíle nepříjemné a vysilující, je důležitý trpělivý postoj, láska a veškerá pozornost. Maminky často plačících miminek snad uklidní fakt, že takové děti bývají vesměs aktivnější, čilejší a rychlejší v komunikačním i fyzickém vývoji.

 

Použité zdroje:

Behinová M., Kaiserová K. Velká kniha o mateřství. 2. Vydání, Str. 212. Mladá fronta, 2007.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
8

Diskuze k této stránce (28 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Alexis01, 4. 1. 2018, 6.33

Starší syn byl plactivejsi než teď mladší a to byl na sunaru mladší je kojeny ten pláče jen v autě protože nemůže být se mnou je to mamanek

martinazab, 27. 7. 2017, 13.30

Obe deti som kojila a boli celkom pokojne.

baru86, 3. 6. 2017, 21.48

Tedy teze, že kojené děti více pláčou, mi přijde normálně proti přírodě!

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 16.24

někdy jsem byla opravdu bezradná, ale hlavně mi to trhalo srdce

Kamibur, 14. 3. 2017, 8.46

Kojila jsem obe deti, dcera skoro nebrecela, zato syn je ubreceny dost. Nechce dudlik a myslim, ze dceru hodne uklidnoval, proto plakala min.

Fuga

Fuga, 5. 2. 2017, 7.32

já si vždy říkala jen ať vím, že ho nic nebolí... Protože tech důvodů je možných tolik

Petra Schoberová, 5. 11. 2016, 6.07

Krásný članek,někdy je to až k plači, malo kdy se mi podarilo prijít na to co prcka trápí...

VLADKAK, 4. 11. 2016, 3.47

sveho syna jsem plne kojila a nezdal se mi placticejsi. Prvni mesic mel rustovy sprut,kojila jsem kazdou hodinu, mleko hltal a potom mel bolave brisko. po par dnech jsme to vychytali.

Rulficka48

Rulficka48, 28. 10. 2016, 14.55

Díky za článek!

Sooňaa, 17. 10. 2016, 10.07

Nase mala place bud kvuli zoubkum,nebo kdyz se vzbudi driv a je nevyspala. Obcas uz zacina zkouset ze zacne plakat kdyz neco chce,coz doufam,ze prejde..

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací