Přehled látkových plen

zobrazeno 3551×

Vložil(a): Markéta V., 10. 8. 2015 9.59

Látkové nebo jednorázové pleny? Látkové, to je přece jasné! No jo, ale které? Vždyť je jich tolik druhů a typů, až z toho jde hlava kolem. A žádná zkušená kamarádka zrovna není po ruce. Tak tady máte stručný přehled. A látkující maminky prosím, podělte se s námi v diskuzi o své zkušenosti. Které látkové pleny jsou zrovna pro vás ty pravé?

Svrchní kalhotky

Uvádím je hned na začátku, protože pokud nebudete mít pouze a jedině AIO plenky (vysvětleno níže), budete je určitě potřebovat. Jedná se o kalhotky, které jsou z nepropustného materiálu a oblékají se přes savou plenu. Většinou se zapínají na patentky, nebo na suchý zip. Zpravidla je to to hlavní, co vás na látkových plenách zaujme, bývají krásně barevné a s obrázky. Existují čtyři základní typy:

Nepropustné svrchní kalhotky z PVC

Vnitřní vrstva kalhotek je vyrobena z PVC nebo vinylu. Jsou úplně nepropustné, ale také úplně neprodyšné, takže citlivým dětem hrozí nebezpečí opruzenin. A také nejsou příliš trvanlivé. Neznám maminku, která by s nimi byla spokojená, je lepší se jim vyhnout i když lákají nízkou cenou.

PUL kalhotky

Jsou vyrobeny ze 100% polyesteru s polyuretanovým zátěrem. Materiál nepropouští vlhkost, ale je z 60% prodyšný. Tyto kalhotky většinou dobře udrží oblečení v suchu. Je potřeba si hlídat, pro jaký typ plen jsou PUL kalhotky určené. Střihem se liší pro čtvercové a vícevrstvé pleny, nebo pro kalhotkové pleny. Mohou mít také manžetky kolem nohaviček, které zabraňují pronikání vlhkosti na oblečení, nebo fleesové lemování, které zabraňuje vzniku otlaků. Výběru PUL kalhotek je potřeba se opravdu věnovat, miminkům vyhovují individuálně podle velikosti a tělesné konstituce. Nejlepší je, pokud máte možnost, nějaké si nejdřív jen vyzkoušet.

Fleesové svrchní kalhotky

Flees je prodyšný materiál, který má simulovat vlastnosti ovčí vlny. Není nepropustný, ale měl by být vodoodpudivý. Díky cirkulaci vzduchu mezi plenkou a kalhotkami, dochází k neustálému vysychání fleesu, proto tyto svrchní kalhotky za běžných podmínek neprosáknou. Při delším sezení na zemi nebo v autosedačce ale mohou provlhat. Narozdíl od vlny flees neumí zpracovat moč, takže se kalhotky musejí častěji přepírat. Jejich údržba je ale jednoduchá, perou se normálně v pračce a velmi rychle schnou.

Vlněné svrchní kalhotky

Jsou vyrobené z přírodní ovčí vlny v konvenčním designu svrchních kalhotek, nebo vypadají jako navlékací kraťásky (shorties – kalhotky určené zároveň jako oděv na léto) či kamašky (longies – kalhotky určené jako oděv na zimu). Tyto svrchnáčky jsou velmi prodyšné, mají výborné termoregulační vlastnosti a oproti fleesu mají i určitou schopnost samočistění. Lanolin, který vlna přirozeně obsahuje, je voděodolný a má antibakteriální účinky, po použití je stačí jen vyvětrat. Jsou ale složitější na údržbu, je potřeba je pravidelně impregnovat v lanolínové kůře.

Plena - druhy plenek

Tohle je ta část, která se nejčastěji mění a pere. Tvoří savé jádro celé látkové pleny a i zde je na výběr z mnoha různých typů a materiálů. Přes tuto část se vždy oblékají svrchní nepropustné kalhotky.

Klasické plenky

Tyto plenky používaly už naše babičky a maminky. Jsou čtvercového či obdélníkového tvaru a dají se sehnat v různých velikostech a gramážích. Výhodou klasických plenek je, že jsou levné, velmi rychle schnou a mohou se skládat různými způsoby podle potřeby. Není u nich potřeba řešit velikosti. Vydrží vám od narození až po nočník, měnit budete jen svrchní nepropustné kalhotky. Dnes už se většinou nežehlí a kromě přebalování je určitě využijete i na spoustu jiných účelů. Na druhou stranu je jich potřeba většinou naskládat do svrchních kalhotek více, i tak musíte přebalovat častěji. než u jiných typů látkových plen a je s nimi více práce při skládání a věšení.

Vícevrstvé plenky

Jejich používání vychází z klasických plen. Jedná se o obdélníkové pleny rozdělené podélně na 3 části. Okrajové části mají většinou 4 vrstvy, zatímco střední část jich má 6-8. Mohou se složit různými způsoby podle potřeby a stačí dávat jednu plenku na jedno přebalení. Jsou méně objemné než klasické plenky, více sají a je s nimi méně práce při skládání. Na druhu stranu budete asi potřebovat dvě velikosti plen a také schnou o něco déle než klasické plenky.

Zavazovací plenky

Jedná se o starší typ plenek, tradičně používaný např. v Německu. Většinou se nepoužívá samostatně, ale vyplňuje se ještě jinou savou plenou (klasickou nebo vkládací). Plenu lze používat od narození až po nočník, rychle schne a dobře na dítěti drží. Nevýhodou je poměrně komplikované zavazování. Zavazovací pleny se doporučují maminkám, které chtějí používat klasické čtvercové pleny, ale nechtějí vázat novorozenecký sklad. Stačí dát jednu čtvercovou plenu do zavazovací plenky a přebalit miminko.

Kalhotkové plenky

Nejmodernější typ plenek, které tvarem připomínají plenky jednorázové. Zapínání bývá na patentky, suchý zip či snappi sponku. Kolem nožiček mají elastické okraje, které dobře těsní, což je velmi výhodné zejména v prvních měsících, kdy mají děti tekutou stolici. Jsou jednoduché na přebalování a dobře sají. Obzvlášť s vkládací plenečkou vydrží dlouho a jsou tedy vhodné i na cestování. Oproti klasickým plenám ale velmi dlouho schnou a jsou objemnější na skladování. Menším dětem dělají velký zadeček, ale v dnešní době se dají sehnat i velmi štíhlé varianty.

Je potřeba si rozmyslet, zda si pořídíte jednovelikostní, nebo vícevelikostní pleny. Pořídíte-li si pleny vícevelikostní, budete je obměňovat během plenkovacího období asi třikrát a vyjdou proto o něco dráž. Je ale pravděpodobné, že vašemu dítěti vždy skvěle padnou. Navíc se zřejmě tolik nezničí a při správné údržbě zůstanou dobře prodejné.

All in one plenky (aio plenky)

U těchto plenek jsou svrchní kalhotky pevnou součástí savého jádra. Používají se vlastně stejně jako jednorázové pleny. Určitě se vyplatí pořídit si několik těchto plenek, třeba na cesty nebo pro chvíle kdy spěcháte. Jejich nevýhodou je delší doba schnutí.

 

Existují ale i jiné nové plenkové systémy, které dokáží problém s dlouhým schnutím řešit. Po vyprání je s nimi o trochu víc práce než s klasickými AIO plenkami kvůli kompletování, jinak se ale také používají stejně jako jednorázové plenky.

Kapsové plenky

Mezi vrchní vrstvou (integrovanými svrchními kalhotkami) a vnitřní vrstvou vzniká kapsa, do které se vkládají sací vložky. Jsou vlastně kompromisem mezi AIO a kalhotkovými plenami. Jejich výhodou je velmi rychlé schnutí a možnost snadno upravovat míru savosti dle aktuální potřeby. Oproti kalhotkovým plenám ale více hrozí protečení.

Snap in one

Savé jádro pleny je k svrchním nepromokavým kalhotkám připnuto pomocí patentků. Jejich velká výhoda je, že pokud svrchní část zůstane suchá, můžete vyprat pouze vnitřní plenku. Pokud máte dostatečné množství svrchních kalhotek a máte pleny dopředu zkompletované používají se stejně jako jednorázové plenky.

Materiály plenek

Materiál, ze kterého je vyrobeno savé jádro pleny ovlivňuje délku schnutí. U přírodních materiálů platí, že čím více vlhkosti absorbují, tím déle potom schnou. Pleny můžete pořídit z následujících materiálů a jejich kombinací:

  • Bambusové - pokud vlastníte sušičku není nad čím váhat. Bambusový materiál je velice příjemný na těle, dokáže hodně nasát a plenka díky tomu déle vydrží. Pokud sušičku nemáte, počítejte s dobou schnutí až 24 hodin.

  • Konopné - další dobrá volba pro majitelky sušiček. Velmi příjemný a hodně savý materiál.

  • Flanelové - jsou příjemné a nasají o něco více než bavlněné. Mají ale o něco delší dobu schnutí.

  • Bavlněné - původní materiál pro výrobu plen. Jeho výhodou je, že jde prát na hodně vysoké teploty a v případě potřeby i vyvařit. Velmi rychle schne, ale má menší absorpční schopnost.

  • Froté - z froté se vyrábějí klasické plenky. Oproti u nás známějším bavlněným více sají. Jsou příjemným kompromisem mezi klasickými a vícevrstvými plenami.

  • Mikrofroté - umělý materiál, který schne nejrychleji.

Doplňky k plenkám

Tyto doplňky si není nutné pořizovat, záleží na tom, jaké pleny si zvolíte a na způsobu jejich používání.

Vkládací plenky

Jsou obdélníkové vložky, které se vkládají do plenek, pokud potřebujete, aby více sály, tzn. zejména v noci. Vyrábějí se z nejrůznějších savých materiálů, každý výrobce plen má obvykle i své vkládací vložky. U některých typů plen lze místo vkládacích plen použít složené klasické pleny.

Separační plenky

Usnadňují práci, hlavně v době, kdy už má dítě tužší stolici. Jedná se o celulózové nebo viskózové biologicky odbouratelné čtverce, které se vloží dovnitř pleny. V případě stolice se snadno vyjmou a prostě vyhodí i s obsahem. Pokud je dítě jenom počůrané, lze je 2x až 3x vyprat společně s plenou. Prodávají se v perforovaných rolích, podobně jako kuchyňské utěrky nebo toaletní papír.

Snappi sponky

Slouží k uchycení plen, které nemají vlastní zapínání. Využijete ji i při zapínání poskládaných čtvercových plen.

Co budete potřebovat

Množství plen, které budete potřebovat se odvíjí od systému, který si zvolíte, četnosti praní a vašich možnostech sušení. Rozhodnete-li se pro látkování jen se čtvercovými plenami, pak je dobré jich mít nachystaných 40 až 60 kusů. Kalhotkových plen vám bude stačit 20 kusů v případě, že budete prát nejdéle jednou za 2 dny a máte sušičku. Pokud chcete prát méně často (déle jak 3 dny vám ale nedoporučuji) a nemáte sušičku, budete potřebovat alespoň 30 ks. Nepromokavých svrchních kalhotek budete potřebovat tak 2-3 kusy.

Pokud chcete používat výhradně AIO plenky, budete jich potřebovat stejně jako kalhotkových plenek. Nebudete k nim ale potřebovat žádné svrchní kalhotky.

Vkládacích pleneček si do začátku pořiďte cca 10 kusů.

Jak si vybrat

I když řada výrobců láká na velké kompletní a cenové výhodné sady, nepodléhejte jim. Vzhledem k tomu, že plenky budete pravděpodobně kupovat ještě před narozením vašeho potomka, může se snadno stát, že si vyberete špatně. Každému dítěti totiž vyhovuje jiná plena a hodně záleží i na jeho tělesné konstituci. Pokud nemáte v okolí nikoho, kdo vám může do začátku pár plenek půjčit, kupte si cca 10 různých druhů a typů plen a dvoje svrchní kalhotky. Nejlépe tak zjistíte, co vám vyhovuje, nepotřebné plenky pak zkuste prodat na bazaru a potřebné množství vyhovujících dokupte.

Při výběru plenky nekoukejte jen na barvy a líbivý vzhled. Dejte si pozor na materiálové složení a náročnost na péči. Ne všechny pleny lze prát na vysoké teploty či sušit v sušičce. Také je dobré si ověřit, zda se pleny musí či nemusí žehlit a jak moc rychle se častým praním opotřebovávají či hrubnou.

Velký pozor dejte na detaily jako je řešení gumiček u okrajů plen. Plena by měla dítěti dobře sedět, doléhat okolo nožiček, aby neprotekla. Nesmí dítě ale škrtit, či mu způsobovat odřeniny. Tento problém se týká hlavně svrchních PUL kalhotek.

Zamyslete se i nad výběrem zapínání u plen. Kromě méně častých a ne moc praktických zavazovacích plen existuje zapínání na suchý zip a na patentky. Suchý zip má výhodu, že jde díky němu nastavovat velikost pleny velmi plynule. Plena je ale v okolí suchého zipu neforemná a suchý zip se i rychleji opotřebovává, může se do něj chytat oblečení apod. Patentky jsou zase o něco složitější na oblékání a může se stát, že plena v určitém růstovém období dítěte přestane sedět.

Další možností jsou pleny, které se upevňují pomocí snappi sponek. Znám velmi mnoho maminek, které na tento systém nedají dopustit. Nemám s nimi žádnou zkušenost, tak nedokážu posoudit náročnost upevňování pleny, či jak moc upevnění drží v případě, že už se dítě hýbe. Jeho nespornou výhodou ale je, že lze velikost plen nastavovat plynule.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Související informace a zdroje/

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (12 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

ivanka386, 11. 2. 2020, 21.35

Myslím si, že super článek. Právě z https://www.obchod-latkovepleny.cz/ kupujeme už nějakou dobu látkové pleny i my a musím říct, že jsem s nimi naprosto spokojená. Rozhodně mnohem víc, než s těmi jednorázovými, které jsem kupovala dřív.

Ketris

Ketris, 24. 1. 2019, 21.41

Pekne prehledne

Žofinka

Žofinka, 30. 6. 2018, 20.40

Moc dobře napsané ahkavne přehledný

vendy.z, 10. 12. 2017, 19.44

než jsem se v tom vyznala, také mi to chvilku trvalo - nakoupila jsem vzorky a pak zůstala u kapsových, ostatní letěly..

editak, 10. 12. 2017, 10.34

super přehled!

Marusk

Marusk, 8. 10. 2017, 20.27

Pěkný přehled. Já jsem se tedy nad tím zorientovala sama, ale trvalo mi to pár měsíců "za běhu". A hlavně co jsem si myslela, že využiju na začátku, se za pár měsíců ukázalo, že nebude vhodné. Takže bych určitě doporučila vyzkoušet více různých druhů, značek a nenechat se zlákat vzory na kalhotkových plenkách, protože tam z mé zkušenosti je největší rozdíl ve střizích a dost pravděpodobně to stejně nevyjde na celé "látkovací období" a vstupní cena je celkem vysoká. Takže nejlépe svrchní+vkládačky. A bavlněné "čtverce" - ty jsou univerzální.

sarkusák, 3. 8. 2017, 14.37

Já jsem se tedy do látkových plen tak ponořila, až sem nakonec si založila i vlastní e-shop, kde je nabízím:) Pro mě je to pohodlná, hravá a nepříliš časově náročná aktivita. U každého netradičního přebalování (kdesi venku na výletě) se pousměju a nezapomenu se pochválit. Navíc mám opravdu radost, že nevyprodukuji tu kupu odpadků, které musím skladovat někde na balkoně a potom v malém pytlíku o hmotnosti cca 10 kg vynášet:) Kdyby jste měly chuť a čas mrkněte na mé stránky a budu ráda za každý názor, kritiku, připomínku. http://ekodecko.cz/content/7-jak-se-vyznat-v-plenach

Mygara

Mygara, 24. 3. 2017, 15.23

to je možností, já měla klasické čtvercovky

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 9.33

díky za přehled, já když jsem se do toho vrhla, tak jsem nevěděla, kde mi hlava stojí

Minnie, 19. 2. 2016, 21.28

My používáme jednorázovky, látkových mám jen pár obyč na široké balení v šestineděí, později dobře využitelné na zakrytí dítěte při krmení aby jídlo neumazalo kalhoty a body.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací