Nosit děti v šátku nebo nosítku má spousty výhod pro vás i miminko

zobrazeno 2994×

Vložil(a): Malyna, 20. 10. 2014 15.10

Přemýšlíte nad tím, že budete své mládě nosit, a nemůžete se rozhodnout, zda budete používat šátek nebo nosítko? Nebo se bojíte, že nošením ho rozmazlíte? Zkusím vás v následujícím textu přesvědčit, že nošení je opravdu prima a má spousty výhod.

Vždycky se mi líbily maminky, které svá miminka nosily zavázaná na bříšku nebo v nosítku a miminka si tam tak spokojeně visela přitulená ke své mamince. Když jsem otěhotněla, řekla jsem si: „To chci taky!“.

Našla jsem si o nošení hodně informací a načetla spousty článků. Abych si udělala pořádně jasno, objednala jsem se na kurz vázání. Doporučuji kurz, kde vám ukážou šátek i nosítko a můžete si vše osahat, abyste měli srovnání a mohli se lépe rozhodnout.

Já jsem se rozhodla nosit v šátku, protože mi to přijde takové osobnější a jak jsem později zjistila, šátek se dá i víc využít. Teď jen vybrat ten správný. Jsou dva typy šátků. Šátek pevný a elastický.

Šátky

 

Šátek pevný nebo elastický?

Pevný šátek je tkaný a tužší. Chvíli trvá, než se „zanosí“ a změkne. Vy se s ním musíte chvíli sžívat a vázání je ze začátku trochu složitější a chce to trénovat. Ale na druhou stranu je univerzální a využijete ho od miminka až třeba po předškoláka.

Pokud by vám pevný šátek nevyhovoval, můžete zkusit šátek elastický, vhodný pro začínající nosiče. Je určený spíš pro čerstvě narozená miminka a rodiče, kteří si nejsou jisti, zda šátek dokáží uvázat. Jsou levnější než pevné a úvazy se lépe váží. Ve chvíli, kdy se ale miminko začne více hýbat, musíte stejně přejít na šátek pevný, abyste ho udrželi ve správné poloze.

Dále budete řešit délku šátku. Řeší se podle výšky postavy. Existují specializované webové stránky, kde mají vše moc hezky a přehledně popsané a kde snadno zjistíte, která délka šátku je pro vás ta vhodná. Nabízejí možnost si šátek vypůjčit a vázání si vyzkoušet doma. Při rozhodování o délce šátku myslete i na to, že kdyby chtěl dítě nosit např. manžel a je mnohem větší než vy, tak musíte vzít šátek s délkou pro něj. Kratší šátek by nezavázal.

Uvazovat můžete různými způsoby. My jsme si vystačili se dvěma úvazy. S kolíbkou, kterou jsem používala do doby, než holky držely hlavičku. Pro větší miminko jsem používala kříž s kapsou uvnitř.

Ohledně úvazů probíhá hodně diskuzí, některé z nich uvádějí, že novorozená miminka se mají nejprve uvazovat do kolíbky a až když sama drží hlavičku do vertikální polohy. Jiné zase říkají, že do vertikální polohy můžeme uvazovat i miminka novorozená. Nikde není nic jednoznačně dané. Konečné rozhodnutí je tedy spíš na vás a vašem pocitu. V rozhodování vám může pomoci článek Biologické předpoklady nošení dětí aneb proč je přirozené nosit děti vertikálně od Anny Pohořálkové.

V čem je nejlepší nosit, v nosítku nebo v šátku?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Zvolte to, co vám nejvíce vyhovuje. U mě to byl šátek. S dcerkami ho využíváme nejen k nošení, ale i místo deky na sezení nebo jako přikrývku, když je zima. Přijde mi i skladnější a můžete v něm nosit dítě od narození až do té doby, kdy ho to přestane bavit. Nosítko se zase rychleji a jednodušeji nasadí. Při koupi nosítek je asi nejlepší pořídit nosítko ergonomické.

Nosítka

 

Ergonomické nosítko

Tento typ nosítka bere ohled na fyziologii malého dítěte. Tím, že je zádová opěrka mezi nožičkama dostatečně široká, umožňuje upevnění dítěte tak, aby se nezatěžovaly kyčle a miminka mohou být schoulená i do klubíčka, což je lepší pro jejich záda. Těžší děti se dají nosit na zádech. Většina nosítek má opěrku pro hlavičku. Jsou i pohodlnější pro nosiče. Váha dítěte je v nich lépe rozložená.

Klokanky

Dalším typem nosítek jsou klokanky, ale bohužel mívají své nedostatky. U většiny klokanek nelze dítě dotáhnout tak, aby nepadalo do stran. Zadeček se nedá podsadit tak, aby záda byla ve správné poloze. Pruh mezi nožičkami bývá úzký a neudrží je ve správné poloze (nožičky pokrčené, doširoka otevřené, kolínka ve stejné výšce jako zadeček) a nožičky visí jen tak dolů, což zatěžuje kyčle.

Krosničky

I krosničky trpí jistými nedostatky. Jsou vhodné spíš do terénu na nějakou delší procházku a pro děti, které již sedí a nechtějí často z nosítka vylézat. Při výběru krosny myslete na to, jak se dá nastavit bederní pás. Manžel je vyšší a u některých krosen jsme zjistili, že bederní pás nejde nastavit tak, aby vyhovoval výšce jeho postavy.

A proč vlastně děti nosit?

Tak si to představte. Jste miminko, které devět měsíců trávilo v maminčině břiše, těsně k ní připoutáno a cítilo se v bezpečí. Pak vás vytáhnou a vy prožíváte stres a chcete zpět. Geneticky máte totiž zakódováno, že není bezpečné být sám. Nošené děti jsou proto klidnější, tolik nepláčou, nošení pomáhá při kolice a vám to usnadňuje péči o dítě i domácnost – máte volné ruce a můžete být stále spolu. S dítětem uvázaným na sobě, se dostanete do míst, kde je to s kočárkem obtížné. Rozmazlené děti z nošení také nevyrostou, spíš naopak. Vaší blízkosti se nasytí a v období objevování (plazení, lezení) jsou více samostatné.

Můžete se třeba inspirovat péčí o děti u tradičních kultur. Například indiáni své děti nosí do doby, dokud nejsou schopné samostatného pohybu.

Stále máte ještě pochybnosti, zda nosit nebo ne?

Bojíte se, že svému dítěti ublížíte, protože ho budete špatně uvazovat a ono pak bude mít třeba křivá záda? I já jsem tyhle otázky řešila a tak mi dovolte na závěr napsat, čím jsem se v rozhodování řídila:

  1. Zeptejte se sám/sama sebe, jestli chcete opravdu nosit. Když to nebude bavit vás, nebude to bavit ani vaše dítě.
  2. Zjistěte si dostatek informací o tom, jak správně nosit, a tím zaženete strach, že svému dítěti ublížíte např. špatným úvazem a způsobíte mu nějaké zdravotní obtíže.
  3. Rada mého známého: „Viděla jsi už někdy indiána s křivou páteří?“

 

Použité zdroje:

  1. www.vbavlnce.blogspot.cz

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
6

Pojmy použité v článku:

  • fyziologie

    fyziologie člověka nebo též lékařská fyziologie je věda, zabývající se studiem fungování lidského organismu; patří k základním oborům medicíny

Diskuze k této stránce (29 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 5. 7. 2018, 8.48

Nosili jsme v nositku

slavuska, 12. 3. 2018, 13.57

nosila jsem v šátku

Marta Korinkova, 21. 5. 2017, 13.50

Krásně napsáno, žádné hanění a řekla bych, že psáno objektivně . Opravdu je třeba vyzkoušet, co sedí nosiči a nošenci. Našli jsme se v nosítkách. Je úžasné mít dítko přitulené u sebe a mít obě ruce volné

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 16.42

tento článek mě pro nošení nadchl

Pavla T., 2. 3. 2017, 16.12

My máme manducu od 4 měsíce a nosíme do teď 21m. V létě, to měl syn rok, jsme absolvovali dovču v takových terénech kam bychom kočár nikdy nedostali. Bylo to perfektní, s manželem jsme se střídali v nošení. Syn i my spokojeni. Šátek se mi líbí, ale manžel by si ho sám nevazal.

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 19.20

máme nosítko, aby nosil i manžel, protože ten šátek nechtěl

Jamu, 22. 11. 2016, 9.48

Mame satek,v satku hned usne a nic ho nevzbudi:)

Čertice, 21. 10. 2016, 16.27

Já jsem taky studovala a vybírala a nakonec vyhrál šátek a nelituju nosíme od 2měsíců. Pozvala jsem si paní na Katkaen. Chodí domu, přinese víc šátků, všechno ukáže ,poradí a není to drahé. První šátek jsem měla elastický, teď mám bavlněný od Fidelli a jsem nadšená

skřítek, 27. 6. 2016, 22.37

Nošení je úžasné. Co už je méně úžasné je nekonečné dokola se opakující se poznámky okolí jaké je to dítě chudák, jak nemůže dýchat a jak mu ničím záda. Už jsem rezignovala to vysvětlovat pořád dokola, lidská hloupost je ubíjející...

Jamu, 22. 11. 2016, 9.46

Hlavne to neni jejich dite,tak at se do toho nes....

petrao, 15. 6. 2016, 21.49

Někdy překvapeně koukám na maminky s šátkem, kde miminko není skoro ani vidět jak je "zaklubané" spíš preferuji ergonomická nosítka

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací