Na co se soustředit při výběru kočárku

zobrazeno 6740×

Vložil(a): NikolaJ, 12. 4. 2017 12.36

Čeká vás koupě kočárku a vy si nevíte rady s tím, jaký vybrat? Pak je tento článek určen právě vám. Dozvíte se, jaké typy kočárků existují, na co se při výběru kočárku soustředit a podle čeho si mezi nimi vybrat právě ten váš.

Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství kočárků, mezi kterými si určitě vyberete ten svůj (i když se to zpočátku může jevit jako nemožné). Většina maminek, které čekají první dítě a nemají zkušenost s výběrem kočárku, se snaží najít dostatek informací na internetu, zjišťují zkušenosti kamarádek apod. Každá maminka má ale jiné preference a očekávání toho, co by měl kočárek splňovat.

Kočárky by se daly všeobecně rozdělit na několik typů:

  • Kombinované kočárky – tato kategorie je v současné době asi nejvyužívanější. Je výhodná z ekonomického i praktického hlediska. Miminko nejprve vozíte v hluboké vaničce, u některých kočárků ve vložné tašce. Později ji vyměníte za sportovní korbu, když dítě začíná sedět. Nejvýhodnější je pak trojkombinace s autosedačkou, kterou lze nacvaknout na podvozek a vozit tak miminko v „minikočárku“, například když jen potřebujete na rychlý nákup.
  • Hluboké kočárky – tyto kočárky jsou vhodné od novorozence až pro děti do jednoho roku věku dítěte. Obvykle se však děťátku v hluboké korbě přestane líbit mnohem dříve, a to v momentě, kdy začne sedět a chce vidět ven. Hodí se spíše pro rodiče, kteří chtějí koupi sportovního kočárku vyřešit později.
  • Sportovní kočárky – kočárky pro sedící děti. Musí splňovat mnoho požadavků maminek, jako je nízká váha, polohování zad i nohou, prostorný nákupní koš, vhodný podvozek a mnoho dalšího. Měly by si poradit s dlažbou, obrubníky, štěrkem i asfaltem.
  • Golfové hole – tyto kočárky jsou vhodné spíše pro větší, už chodící děti. Chybí jim sice mnoho „vychytávek“, které mají kočárky sportovní, ale oproti nim jsou velmi lehké a skladné. Jsou vhodné k použití např. na výlet s dětmi.
  • Kočárky pro dvojčata, pro sourozence - zde je důležité rozhodnutí, zda chcete mít děti vedle sebe nebo za sebou. Při variantě „vedle sebe“ je kočárek lépe ovladatelný, ale ne všude se vejde, je dost široký. S variantou „za sebou“ všude projedete, dá se snadno složit, ale jedno dítě má vždy horší rozhled a kromě tandemové trojkolky je velmi těžkým manévrem přizvednout kočárek např. na obrubník. Někdy se problém kočárku pro sourozence dá vyřešit také přídavnou sedačkou ke kočárku. Ta se pouze připevní na obyčejný kočárek. Nejdůležitější při výběru kočárku pro sourozence nejspíš bude jeho váha a šířka. Na trhu je v dnešní době naštěstí už poměrně velký výběr těchto kočárků.

{{:pr:}}

Na co se soustředit při výběru

V první řadě je dobré položit si zásadní otázku, a to, v jakém terénu budete kočárek používat. Budete ho používat v těžším terénu v přírodě, ve městě, nebo třeba i ke sportovním účelům? Je to důležité pro to, abyste dokázali vybrat ten správný podvozek. Je to poměrně zásadní věc pro pohodlí vaše i vašeho miminka.

Kočárky do terénu

Do těžšího terénu, jako je jízda v přírodě, se určitě hodí kočárek s většími nafukovacími koly minimálně na zadní nápravě, nejlépe čtyřkolka. Čím větší velikost kol, tím těžší terén zvládnou. Ale pozor! Čím větší kola, tím vyšší váha podvozku. Konstrukce je pak řešena jako pevná a zvýšená v podvozkové části. Kočárek je díky své váze velmi stabilní. Ve většině případů jsou kola i odpružená a kočárek nedrncá. Tento kočárek zvládne samozřejmě městský terén absolutně bez problémů. Je velmi dobře ovladatelný.

Kočárky vhodné pro sport

Ke sportovním účelům (např. pro jízdu na kolečkových bruslích, běh s kočárkem aj.) je vhodné zakoupit kočárek, který má kola speciálně určená pro tento sport. Tj. opravdu velká kola, přední kolečko s aretací pro snadné zatáčení a také ruční brzdu pro přibržďování. Většinou se jedná o trojkolku. U kočárků se třemi koly si dejte pozor na jejich stabilitu a vratkost.

Kočárky do města

Pokud žijete ve městě a víte, že budete chodit s kočárkem jen na procházky městem a po nákupních centrech, pak si můžete pořídit i kočárek s menšími kolečky. Ta jsou většinou polotvrdá, vyrobená z polyuretanu, nejsou nafukovací. Tato menší kolečka zvládnou lehčí terén, jako jsou přejezdy chodníků, cestičky v parku apod. V tomto případě může být konstrukce kočárku velmi lehká. Je ale velmi pravděpodobné, že se vám do koleček boudou zapichovat kamínky, které se dají samozřejmě odstranit. Pokud nejsou kolečka odpružená, počítejte s tím, že to bude při jízdě více či méně drncat.

Údržba kočárku

Můžete zakoupit kočárek kvalitní i méně kvalitní. V každém případě je třeba kočárek udržovat v dobré kondici, aby vám co nejdéle vydržel. Konstrukci je nutné čistit od prachu a písku a promazávat pohyblivé části silikonovým olejem. Vhodné je občas sundat kolečka a právě části, ve kterých se pohybují, promazat. Jak často provádět údržbu vám určitě poradí v prodejnách kočárků. Velmi záleží na tom, jak často a v jakém terénu s kočárkem jezdíte.

Podle čeho dále vybírat?

Nemalou roli při výběru hraje také design a cena. Co se týká designu kočárků, je možné si vybrat z opravdu velkého množství barev a tvarů. V některých případech jdou bohužel stranou na úkor designu praktické věci, jako např. velikost nákupního košíku na podvozku, velikost stříšky, polohy sportovního kočárk a s tím také související pohodlí dítěte.

Cenové relace jsou také velmi různé, od těch nejlevnějších až po kočárky, u kterých se cena přehoupne i přes 20 000 Kč. Opět záleží na vašich preferencích a finančních možnostech. I zde ale platí, že ne vždy ten nejdražší kočárek musí být nejkvalitnější a nejvíce vyhovující vašim potřebám. Cena se odvíjí nejen od kvality, ale také značky, za kterou platíte. Někteří dávají přednost nákupu použitého kočárku z různých bazarů. Kočárek se tam dá koupit cenově velmi výhodně a někdy v těchto případech bývá opravdu jako nový.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Diskuze k této stránce (33 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 7. 6. 2018, 9.08

Já nakonec musela koupit kočárky 2

Olla, 22. 10. 2017, 21.08

Taky s tím souhlasí, já si třeba vybírala podle recencí a vyhrála to u mě na plné čáře emmaljunga.

IvčaSemi, 20. 10. 2017, 21.34

To jsou super rady do začátku ač jsem toho názoru, že výběr kočárku je vyloženě pocitová záležitost a každá maminka to vnímá jinak. Mám kamarádky, z kterých jedna je ujetá na ty moderní kočárky a druhé jde zase o bezpečnost dítěte. Na toto si myslím, že neexistuje žádný maniuál ani postup, jak pořídit dobře.

mckvak, 2. 7. 2017, 12.49

My dostali kocarek od moji sestry po jejich holkach - v super stavu ted ho mame i my pro druhe mimco a paradni, kocarek slouzi, je perfektni stabilni, ma velky ulozny prostor a je skladny i do auta - za me top ) Znacka Chic4baby

jitka46

jitka46, 13. 6. 2017, 22.13

dobré rady do začátku, budou se hodit

Blankasiro, 23. 4. 2017, 21.08

Za me takový výběr nebyl a někdy tedy závidím dnešním maminka že už je kočárek skoro jako módní doplněk

baru86, 22. 4. 2017, 12.39

Někdy se výběr zredukuje už jen kvůli výšce rodičů, pak se přidá sportovní založení a zbývá na výběr tři nebo čtyři značky.

Martaaa

Martaaa, 20. 4. 2017, 20.40

U golfek doporučuji madlo vcelku. věčně mám plné ruce něčeho a vždy ocením, že mohu kočárek ovládat pouze jednou rukou.

Eliška Kozlova, 21. 4. 2017, 20.54

Na golfové madlo se zase dají navěšet tašky s nákupem (jako na háček) ale pravda pokud potřebujete řídit jednou rukou musí se aretovat

k.o.r.i.n.e.k, 18. 4. 2017, 20.02

Já si koupila bazarovej. Přišla jsem za paní a říkám, jestli se vejde do naší malé Fabie tak ho beru. Vešel se a měla jsem super dvoukombinaci roan maritu za tři tisíce

Blankasiro, 23. 4. 2017, 21.09

To je ideální. A ještě ho.mate nebo už jste prodala dál?

k.o.r.i.n.e.k, 23. 4. 2017, 21.29

Mám čeká na případné druhé mimi 😁

Kikinka30, 17. 4. 2017, 18.42

My mame trojkombinaci, je fakt ze je hodne velky a tezky, ted schabim golfam, hlavne na dovolenou...neco skladneho a za dobrou cenu,nevite o necem ....?

k.o.r.i.n.e.k, 18. 4. 2017, 20.04

Já mám tyhle golfky a za mě super, byly s námi minulý rok skoro každý den na výletě, na řípu, na hradech, zámcích https://kocarky.heureka.cz/baby-design-mini-04-2016/#

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací