Je lepší nastavit dítěti režim nebo se řídit jeho potřebami?

zobrazeno 3967×

Vložil(a): Jana N., 4. 1. 2015 21.15

Myslíte si, že vaše dítě denní režim nepotřebuje? Je to samozřejmě na vás, ale brzy zjistíte, že není na škodu, když si ho nastavíte. Vy i dítě budete klidnější a zachrání vám to nervy.

Dítě se cítí bezpečně, když ví, co bude přibližně následovat. Potřeby dítěte se mění, proto denní řád a režim měňte podle potřeb vašeho dítěte. Pokud to neuděláte, mohlo by se stát, že budete otrokem svého dítěte.

Mnoho dětí si ustálí svůj denní režim poměrně rychle a po šestinedělí už funguje jako hodinky, jiným to trvá déle. Buďte důslední a vytrvalí ve všech činnostech, které se týkají dítěte.

Pár rad na nastartování určitého denního režimu

 • Pokuste se aspoň přibližně rozložit činnosti během dne, nemusíte si všechno naplánovat do minuty přesně.
 • Ze začátku budete pravděpodobně kojit své dítě, kdykoliv si řekne. Je ale lepší si naplánovat krmení po třech či čtyřech hodinách. Jednak se mu bude lépe trávit a vy také uděláte i něco jiného.
 • Když je dítě vzhůru, hodně na něj mluvte, povídejte si s ním. Mazlete se, hrajte si s ním. Dítě se bude cítit v bezpečí, že jste s ním.
 • Když je dítě ospalé, nenuťte ho dělat jiné aktivity. Uložte ho do postýlky. Že je dítě ospalé, poznáte, když začne zívat, mnout si oči, kňourat. Postupně se naučíte, kdy chce spát a kdy ne.
 • Večer si stanovte pevný čas, kdy má jít dítě do postýlky a dodržujte to. Když naučíte chodit dítě spát kolem 20. hodiny v zimě a kolem 21. hodiny v létě, bude to ideální. Budete mít čas na sebe i partnera.
 • Dodržujte uspávací rituály. Děti je potřebují, pomáhají jim, aby se zklidnili a následně se připravili na spánek. Rituály mohou zahrnovat krmení, koupání a převlékání do pyžamka, masáž, kojení, zpívání ukolébavek, čtení pohádek. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je provádět je pravidelně každý den zhruba ve stejnou hodinu a ve stejném pořadí.
 • Neomezujte denní spánek v naději, že bude spát v noci lépe. Nefunguje to tak. Když chce vaše dítě přes den spát, klidně ho nechte. Většinou chodí děti spát po krmení, které má přirozený uspávací efekt.
 • Zavedení denního režimu vede ke zlepšení nočního spánku. Když se dítě ráno budí pozdě, snažte se ho probudit dříve, aby se jeho vnitřní hodiny přizpůsobily vašim.
 • Nastavte pravidelnou dobu na hraní, na procházky po venku.

Ne vždy se povede denní režim přesně dodržet. Jsou děti, které změnu denního režimu přejdou bez mrknutí oka, a když budou mít prso a oblíbený dudlík, vyrazí s vámi kamkoliv. Jiné ale vyvede sebemenší změna totálně z míry, a je na vás, abyste zase vše srovnala do správných kolejí.

Nejdůležitější je v takové chvíli nepanikařit. A rychle vše napravit.

Cestování

Delší cestování, ať už je to autem, vlakem nebo letadlem, vždycky znamená vybočení ze zajetých kolejí. Pohyb auta většinu dětí uspává, takže většinou usnou ve chvíli, kdy se vám to vůbec nehodí, a pak s nešťastným křikem vynechají odpolední spánek. Výsledkem je přetažené a podrážděné dítě.

Cestu autem se pokuste naplánovat na dobu, kdy spí i normálně, na opravdu dlouhé přejezdy vyrazte na noc, po koupání a krmení.

Doba strávená s dítětem

Nezáleží ani na počtu hodin strávených s dítětem, ale na jeho kvalitě. Mnohdy jedna hodina účelně využitá dá dítěti mnohem víc, než celý den. To se týká většinou rodičů, kdy jeden odjede ráno do práce a přijede odpoledne nebo navečer a s dítětem mnohdy tráví jen hodinu až dvě.

Dítě musí mít neustále pocit jistoty a bezpečí. Oba rodiče by se měli dítěti věnovat tak, aby se dokázali vcítit do jeho potřeb, což vyžaduje hodně trpělivosti, tolerance a času.

Dítě rozumí signálům, které mu dospělý dává najevo. Nikdy se nestresuje samo, stres na ně přenáší vždy dospělý. Čím dříve tedy nastavíte pevný režim, tím lépe. Určitě proto nebudete ta zlá, ošklivá máma.

Je to ovšem každého věc. Je to jen na vás, jaké návyky chcete u svého dítěte do budoucna vypěstovat. Já osobně jsem pro určitou důslednost, která se nevylučuje se spoustou lásky a pochopení. 

 

Použité zdroje:

 1. časopis Betynka 12/2013 – článek: Denní režim – žádná věda
 2. www.maminka.cz

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (10 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 4. 7. 2018, 7.51

Pravidelný režim nemáme, vždy ho něco narušilo

Tinka1993, 22. 11. 2017, 10.25

Máme úplne pravidelný režim ale snažím sa dodržiavať aspoň to aby išiel malý spať približne v rovnakom čase A je to takto lepšie lebo aj vstáva približne rovnakom čase.

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 13.35

rituály děláme, ale pravidelný režim se nám vždy nabourá

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 17.24

vždy režim nastavím, ale pak to krachne tím, že je např. víkend, kdy děláme něco jako rodina a ne jen já s dětmi. Ale základy tam jsou vždy

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 16.58

Dodržujeme rituály před spaním a pevnou dobu, kdy jde v noci spát. Jelikož nespí před den, tak mám alespoň jistotu, že po osmé si můžu dodělat věci, které by s malý nešly.

mckvak, 6. 6. 2015, 6.07

Super napsano! Taky se omalu u male snazime nastavovat - zatim aspon koupani je jeste malicka ale postupne budeme zvedat naroky

inglulie2, 4. 6. 2015, 15.29

Lepsi je rezim, ale me se uplne na 100% nedari teda )

DenisaC, 3. 6. 2015, 22.06

Asi je nejlepší zlatá střední cesta

Roxana, 7. 1. 2015, 22.26

Naši kluci jsou zvyklí chodit spát v osm....V létě jsem si na to nemohli zvyknout,také jsme malinko přetáhli.Ale kluci jsou navyklí a sami si řeknou,že chtějí spát.Máme s manželem čas pro sebe a nebo já doháním resty co přes den nestihnu.Někdy vařím a nebo háčkuju. Nechápu třeba rodiče co nechají děti ponocovat a čekají až sami odpadnou Takový ten běžný režim dodržujeme.Aspoň víme co nás čeká

Berenike, 6. 1. 2015, 15.30

Dobrý den Já i můj muž nejsme zrovna příznivce tvorby režimu u dítěte. Sami nemáme rádi, když nám někdo něco organizuje, a tak jsme se rozhodli to nedělat ani naší dceři. Našim překvapením bylo, když si Amálka utvořila režim sama. Asi od 7-8 měsíce "přesně" víme, kdy bude spát, kdy má hlad,.... Pokud plánujeme cestování, snažíme se v době, kdy má na programu spánek. Je fakt, že režim naší Amálky, nám spoustu věcí ulehčuje, např. pokud potřebujeme hlídání, jsem schopná odhadnou co v dané době bude Amča potřebovat,...Takže za mě - režim ANO, ale jen pokud si jej dítě utvoří samo.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací