Jak vybrat dětskou autosedačku

zobrazeno 3013×

Vložil(a): Míša H., 20. 10. 2014 15.57

Už jste někdy vybírali autosedačku nebo vás to teprve čeká? Orientujete se v nabídce, která je na trhu? V tomto článku vám poradíme, jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát při výběru pozor.

Dětská autosedačka je pro rodiče vlastnící automobil nejen nezbytností pro bezpečí dítěte, ale i zákonnou povinností. Tato praktická pomůcka může vašemu dítěti zachránit zdraví nebo i život. Autosedačky procházejí nejrůznějšími přísnými testy bezpečnosti a jsou rozděleny na několik typů dle věku a váhy dítěte.

Podle čeho vybírat

Důležitým kritériem při výběru autosedačky je určitě váha a věk dítěte, pro které sedačku pořizujete, její bezpečnost a snadná ovladatelnost. Také systém uchycení autosedačky v autě hraje při výběru důležitou roli.

Dělení autosedaček dle věku a váhy dítěte

Autosedačky jsou rozděleny na 4 skupiny (0-III). Ideálně by rodiče měli kupovat jednotlivé sedačky postupně, což se ale může prodražit. Proto jsou nabízeny také tzv. rostoucí autosedačky, které pokryjí více věkových skupin.

 • Skupina 0, 0+:
  Pro děti od narození do cca 1 roku (0-13 kg). Takovýto typ sedačky se nazývá „vajíčko“. Umisťuje se vždy proti směru jízdy, nejlépe na zadní sedadlo. Pokud je sedačka umístěna na sedadle spolujezdce, které je vybaveno airbagem, ten musí být vždy vypnut! Pokud začne hlavička dítěte dosahovat nebo přerůstat horní okraj sedačky, pak bude třeba koupit další kategorii sedačky, tedy skupinu I.
 • Skupina I.:
  Pro děti od 1 do 4 let (9-18 kg). Od 9 kilogramů hmotnosti dítěte lze zakoupit sedačku kombinovanou (I/II/III), tedy pro váhovou kategorii 9-36 kg, která je velmi variabilní. Menší děti by se však v takovéto sedačce mohly cítit nepohodlně.
 • Skupina II.:
  Pro děti od 4 do 7 let (15-25 kg).
 • Skupina III.:
  Pro děti od 6 do 12 let (22-36 kg), až do 150 cm výšky. Pokud dítě z této sedačky odroste, je zapotřebí koupit dětský podsedák, který umožní dítěti sedět výše a připoutat se pásem stejně jako dospělý.

Umístění a upevnění sedačky v autě

Použití autosedačky ve vozidle je dáno zákonem o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Nejvhodnější sedadlo pro umístění sedačky je sedadlo vzadu uprostřed. Umístit dítě v autosedačce na sedadlo spolujezdce by rodiče měli opravdu jen výjimečně, spíše vůbec. Pokud se mu potřebují částečně věnovat, je lepší ho umístit na zadní sedadlo za sedadlo spolujezdce. Lépe na něho uvidí ve zpětném zrcátku a také při parkování bude dítě nastupovat a vystupovat na straně chodníku.

Upevnění systémem ISOFIX

Sedačka je tímto systémem pevně spojena s karoserií vozidla, je v podstatě nemožná špatná instalace a výsledky testů ukazují výborné výsledky při bočních a čelních nárazech. Automobil samozřejmě musí mít zařízení (kovová očka v sedadlech) pro uchycení autosedačky kleštěmi Isofix. Ne každý automobil je tímto vybaven. Popř. je možné zakoupit dvoudílnou autosedačku, vybavenou základnou, která je v autě připevněna bezpečnostními pásy a samotná sedačka se pak připíná k základně. Systém Isofix je tedy nejlepší volbou pro upevnění autosedačky do vozu.

Tříbodový bezpečnostní pás – autosedačku je možné v autě připevnit také bezpečnostními pásy, které jsou součástí každého automobilu.

Koupě použité sedačky, ano nebo ne?

Pokud si nejste jistí, že sedačka nikdy nebyla účastníkem dopravní nehody, rozhodně nelze tuto doporučit. I mikroskopická poškození, způsobená při autonehodě, mohou způsobit, že v případě další nehody může autosedačka selhat. I autosedačka, která nikdy nebyla bouraná, nemusí být pro vaše dítě bezpečná. Dlouhodobé používání, teplo, chlad, vlhkost apod. mohou způsobit značné škody, jako např. zkorodovaný plast, ztuhlé popruhy, nerovnoměrné opotřebení postrojů a polstrování. Pokud se přesto takovou sedačku rozhodnete koupit, měli byste si zkontrolovat následující:

 • stav popruhů, kloubů, fyzickou strukturu, opotřebení,
 • žádná část nebo příslušenství, včetně návodu, nesmí chybět,
 • prodávající by měl být schopen vydat písemné potvrzení, že autosedačka nikdy nebyla účastna při dopravní nehodě.

Jelikož je autosedačka určena k ochraně vašeho dítěte, je určitě lepší investovat do nové, než později litovat.

Testy bezpečnosti

Jak už bylo výše řečeno, autosedačky procházejí přísnými bezpečnostními testy. Ráda bych zde zmínila test ADAC německého autoklubu, kterým v roce 2013 prošlo 27 sedaček. V rámci testu procházejí sedačky bočními a čelními nárazy, zkouší se škodlivost použitých materiálů, náročnost obsluhy, upevnění ve voze a také pohodlí dítěte. Testy také prokázaly, že drahá sedačka nemusí být nutně nejlepší.

V kategorii sedaček pro novorozeňata nejlépe obstála sedačka Peg Pérego Primo Viaggio SL s isofixovým uchycením a základnou. Cena této autosedačky se pohybuje kolem 3.500 Kč, cena základny s Isofixem cca 2.800 Kč.

Pro děti od 1 do 4 let věku dítěte nejlépe obstála autosedačka Kiddy Phoenixfix Pro 2. Této autosedačce nechybí ani pultík před dítětem, který snižuje zatížení při nárazu. Dítě si na něj zároveň může položit hračku. Cena této sedačky je cca 5.600 Kč.

Kompletní výsledky testu ADAC 2013 si lze prohlédnout zde.

Vážení rodiče, ať už si pořídíte jakoukoli autosedačku, přeji vám i vašim dětem bezpečné cestování a vždy šťastný návrat domů.

 

Použité zdroje:

 1. www.detska-autosedacka.cz
 2. Test dětských autosedaček: nejdražší nemusí být nejlepší (článek na idnes.cz, publikováno 13. června 2013, URL: auto.idnes.cz/test-detskych-autosedacek-dcn-/automoto.aspx?c=A130611_142152_automoto_fdv​)

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 5. 7. 2018, 8.37

Vybírali jsme dle testů

Letissie, 25. 1. 2018, 15.03

My máme sedačku od Maxi Cosi a lépe jsem vybrat nemohla www.malvik.cz/Autosedacky/Autosedacky-9-18kg/Maxi-Cosi-Priori-SPS-2018

Sonia, 21. 12. 2017, 16.28

Naprosto souhlasím s Mygarou. Na pohled bych brala většinu, ale člověk se taky musí podívat, jakými prošly testy. Hodně mi s výběrem poradili v Malvíku, protože mají opravdu velký přehled.

Olla, 30. 12. 2017, 0.09

A jaká sedačka to nakonec vyhrála ?

Sonia, 17. 1. 2018, 17.51

Vybrali jsme nakonec tady tuto sedačku www.malvik.cz/Autosedacky/Autosedacky-9-36kg/Avionaut-Autosedacka-EVOLVAIR-EXPEDITION-9-36-Everest-cerno-seda. Dcera je totiž macík, takže ta "mezi" sedačka od 9 - 18 kilo mi přišla zbytečná a vzala jsem rovnou do těch 36 kilo

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 15.47

řídíme se podle testů, protože pohledem se nám líbí všechny autosedačky

Pavla T., 15. 3. 2017, 0.18

My jsme vybrali Besafe protisměrnou do 4 let. Besafe jsou v testech na z předních místech. Dítě spokojené, já také.

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 19.26

vždy vybíráme podle testů ADAC

Aliisha

Aliisha, 6. 12. 2016, 22.03

Zvolili jsme CYBEX a jsme zatím spokojeni. Dle testů vyšla dobře.

lazna, 26. 5. 2016, 9.55

Pěkný článek.

Minnie, 19. 2. 2016, 21.41

Novorozeneckou jsme měli poprvé Chicco, teď máme od kočárku Wendy Maxi. Pro starší dceru máme sedačku rostoucí od 9 do 36 kilo, později z ní jde udělat podsedák.

Martikoh, 10. 12. 2015, 18.51

Divali jsme se taky na recenze a zvitezil Cybex Juno fix. Jsme s ni moc spokojeni a maly ma pultik rad a hraje si na nem.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací