Jak na bolesti při prořezávání prvních zoubků?

zobrazeno 5725×

Vložil(a): Jana N., 18. 8. 2015 13.30  (aktualizováno 25. 8. 2017 10.30)

Se zoubky mohou být spojené krušné chvíle plné pláče, nevyspání a bezradnosti. V tomto článku se zaměřujeme na to, kdy rostou první zoubky a jaké mohou být příznaky jejich prořezávání. Jaké jsou příčiny bolesti zubů a jak dítěti od bolesti můžeme ulevit? A kdy se vlastně objeví všechny zuby?

U většiny kojenců začíná růst zubů okolo 6. měsíce, i když se může stát, že se první zoubek objeví už ve třech měsících a jsou i takové případy, kdy se dítě narodí a už má zoubek. Některé děti si však na první zub počkají až do prvních narozenin. Většinou se první zub objeví dříve u děvčátek než u chlapců. Ve třech letech mají děti většinou chrup kompletní.

Příchod prvního zubu je zcela nezávislý na psychomotorickém vývoji. Prvopočátek zoubků začíná už v děloze. Asi v druhém trimestru těhotenství se začínají pod povrchem dásní tvořit zárodky zubů.

Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). První rostou většinou dolní zuby a teprve později zuby horní. Jako první se vyklubou střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti, poté postranní řezáky (dvojky), stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky). Klubající se zoubky poznáme podle zduřelých a zarudlých dásní, které se zanedlouho změní v malé tvrdé bílé bouličky. Čerstvě prořezané zoubky bývají velmi ostré.

Příčiny bolesti při prořezávání zoubků

Při růstu dětských zoubků se horní část zubu dostává skrz dáseň, což je obvykle nepříjemné. Neznámé pocity a bolest při prořezávání několika prvních zoubků často způsobují, že je dítě neklidné a podrážděné. Obtížné může být i prořezávání stoliček kvůli jejich velikosti.

Příznaky prořezávání prvních zoubků

Nepříjemné pocity při růstu zoubků mohou začít ještě předtím, než se zub objeví. Při růstu zubů u kojenců bývají nejčastěji tyto příznaky:

 • Vyžadovaná větší pozornost a častější pláč vnoci.

 • Zčervenání, růžové tváře.

 • Mírně zvýšená teplota.

 • Červené, oteklé dásně, někdy jsou patrné bílé flíčky pod dásněmi.

 • Častější slinění než obvykle.

 • Žvýkání ručiček nebo jiných předmětů.

 • Vyžadování většího množství jídla.

 • Odmítání jídla kvůli bolestivým dásním.

 • Špatný spánek.

 • Řidší stolice.

Jak můžeme dítěti ulevit?

 • Na znecitlivění a úlevu od bolesti může pomoci speciální gel prodávaný v lékárnách.

 • Pokud má dítě horečku, použijte léky na snížení horečky. Horečku snižují a v bolesti poleví homeopatické čípky Viburcol, které jsou speciálně určené na bolesti při prořezávání zoubků.

 • Dávejte dítěti hodně pít.

 • Vyberte si v našem Věrnostním programu pro dítě speciální kousací hračky vyplněné vodou. Nechte je vychladit v lednici, studené příjemně ochladí bolavé dásně.

 • Můžete dítěti dávat na čelist chladivé obklady.

 • Můžete dítěti dát kousek mrkve nebo tvrdší kůrku od chleba. Mějte ale dítě pod dozorem.

 • Pokud dítě vaše má dudlík, neberte mu ho. Masíruje si s ním dásně a uklidňuje ho.

 • Hodně dítě objímejte, chlácholte a buďte mu k dispozici, ať v tom není samo.

 • Mažte dítěti bradu, tváře a hrudníček, aby se mu, díky slinění, neudělal ekzém.

 • Zabavte ho, hrajte si s ním.

Prořezání prvního zoubku je událost, tak si ji nezapomeňte zaznamenat - třeba do časové osy, kterou najdete v zápatí našeho webu po přihlášení a vyplnění data narození dítěte :)

Stejně jako vaše zuby potřebují i zoubky vašeho dítěte řádnou péči. Od prvního zoubku, zoubky pravidelně čistěte, čemuž jsme se věnovaly v článku o správném čištění dětských zoubků. Nejprve speciálním prsťáčkem (speciální kartáček vyrobený ze silikonu, který si navléknete na prst), později dětským kartáčkem s dětskou zubní pastou. Dětský kartáček by měl být s měkkými štětinkami a co nejmenší hlavičkou. Jak dětské kartáčky a pasty hodnotí ostatní maminky, se můžete podívat sem

Čistěte si zuby společně s batoletem. Malé děti rodiče rády napodobují a získají si dobrý návyk.

Návštěvu stomatologa neoddalujte. Měli byste ho s dítětem navštívit po prvních narozeninách, aby si dítě zvyklo na prostředí ordinace. Stomatolog vám doporučí, která strava je důležitá pro správný vývoj chrupu a naopak co škodí.

Vždycky jsem záviděla maminkám, které ani nevěděly, že jejich dětem rostou zuby. Se synem jsme prožívali každý zub. První zub měl až v devíti měsících. Pak už mu šly zuby po dvou. Bylo to hrozné. Probděné noci, věčné okusování všeho, slinění, pláč, řidší stolice. Používali jsme chladivá kousátka, gel a když bylo nejhůř tak homeopatický čípek Viburcol. Po něm se syn ihned uklidnil. Nyní to máme nanovo. Dcera má šest měsíců a podle příznaků se zuby derou na svět. Jak na tom byly vaše děti? Prožívali jste také každý zub?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (21 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Kevin

Kevin, 11. 10. 2017, 21.12

Taky to asi prislo - plac,dudak,chovat,prujem (je mozny ze primes hlenu patri take k zoubkum?!? ) teplota,buzeni

alenka146, 8. 10. 2017, 1.17

Netěším se na to

martinazab, 18. 9. 2017, 20.41

Našemu teraz narástli dva v štyroch mesiacoch. Prvý som si skoro ani nevšimla.

Čertice, 30. 8. 2017, 15.40

Malému vyrostli první zoubky v půl roce, během týdne dvě dolní jedničky :)děs tak jsme koupili jantarové korálky nevím, jestli pomohli, ale jestli jo, tak nevím, jak by to vypadalo bez nich víme o každém zoubku i několik týdnů

Katka, 28. 8. 2017, 10.33

Dcera se budila častěji v noci okolo 1 roku, když jí rostly stoličky, jinak bez problémů, žádná teplota ani průjem.

Leňulka, 25. 8. 2017, 23.16

Máme 15 zoubků v 1,5roce, většinou nám rostou všechny 4 najednou. První dva zoubky naráz byly v 8 měsících, jen plakala ale v noci spala klidně a v pohodě, mazala jsem Dentibaby gelem. Během 14dní vyrostli zbývající dvě jedničky. Dvojky rostli všechny najednou, ani bych to nepoznala to byla dcera v pohodě. Když začli růst čtyřky tak nechtěla pár dní žádné jídlo co by se muselo kousat a pobrekávala ale nic extra. No a teď vyrostli trojky tři najednou a na poslední čekáme kdy vykoukne, ta jí trápí dost. Ale jinak všeobecně při růstu zoubků u nás žádné velké drama, přes den si zabrečí apod. ale v noci spinká krásně a o zoubkách ani neví

LucieS

LucieS, 25. 8. 2017, 20.42

Dcera má zatím dva zoubky. Vůbec jsme ale nepoznali, že jí rostou Tak snad zůstane v klidu i nadále

Aliisha

Aliisha, 25. 8. 2017, 20.39

Růst začaly kolem 4 měsíce. Zatím jich má 16 a každý zoubek byl s průjmem, pláčem, nechutenstvím a teplotou. Bylo to nepříjemné, ale všichni jsme to přežili. Posledních 8 zubů vyrostlo najednou během jednoho týdne a to bylo tedy peklo

Anna K., 25. 8. 2017, 15.56

Tak ty příznaky úplně sedí. Tři dny zpět jsem si říkala co se to s tou moji hodnou holčičkou děje a včera jsem nahmatala další zub

jkubeso, 25. 8. 2017, 15.32

První dva zuby (dolní) úplně v pohodě bez nějakých příznaků, horní zuby to byl teda boj. U jednoho naštěstí jen teplota, u druhého snad všechno z uvedených příznaků Naštěstí to dneska už vypadá, že bolest ustala. Nejhorší bylo, když už měl syn hlad a nemohl se přes bolest najíst, pak pomohl chladivý gel na dásně. Tak snad ty další zoubky už budou více v pohodě

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací