Houpací kolébky a jejich vliv na psychomotorický vývoj dítěte

zobrazeno 4756×

Vložil(a): Lindi82, 26. 11. 2018 14.40

S Petrou Holou, zakladatelkou a majitelkou firmy Hojdavak, se znám již několik let. Potkáváme se na různých festivalech a veletrzích. Když jsme se viděly naposledy, napadlo mě, že bychom spolu pro vás mohly připravit rozhovor, ve kterém bychom objasnily, jak je to vlastně s umísťováním miminek do závěsných kolébek, klidnějším spánkem a s vlivem takových kolébek na správný psychomotorický vývoj dětí.

Linda:  Petro, Váš Hojdavak Baby nám před několika lety zachránil téměř život, tedy spíše spánek (sice na pár hodin, ale i to se počítá 😊). Doporučila jsem ho tenkrát také mé kamarádce, která ale s dcerou musela cvičit Vojtovu metodu a paní fyzioterapeutka jí striktně zakázala veškerá houpátka, lehátka i závěsné kolébky. Jak to tedy je prosím, je vhodný pro každé dítě?

Petra: Moc ráda slyším, že Vám kolébka dobře posloužila. Je to především funkční výrobek, který má rodičům pomáhat ke zklidnění a uspávání miminek. Současně se snažíme, aby výrobek hezky vypadal a byl příjemným doplňkem do bytu.

Pokud má miminko jakékoliv zdravotní komplikace, musí se tyto případy řešit individuálně. Na našich stránkách poskytujeme zdarma PORADNU, kde na dotazy odpovídá vysokoškolsky vzdělaná fyzioterapeutka, maminka a naše zákaznice Mgr. Kateřina Kmeťová. Kromě paní Kmeťové, máme na stránkách doporučení užívání kolébky i od jiných odborníků v sekci PORADNA&REFERENCE – NÁZORY ODBORNÍKŮ.  Pokud se maminka potká se zamítavým názorem, je důležité se ptát po důvodech a nespokojit se jen s obecným stanoviskem.

Linda: Jak hodnotíte využívání závěsné kolébky pro miminka z hlediska správného psychomotorického vývoje dítěte?

Petra: Správný psychomotorický vývoj se podporuje a rozvijí v době, kdy miminko nespí. Právě při bdění by mělo mít miminko dostatek podnětů a podmínky k tomu, aby se mohlo správně rozvíjet. Doporučuje se miminko otáčet hned od narození na bříško, nechat mu prostor na rovné podložce, aby mohlo balancovat, přitahovat ručičky a nožičky k tělíčku, později zkoušet se otáčet a plazit. K tomu patří i bezpečné hračky pro úchop, kousání, jednoduše poznávání. Samozřejmě to nejdůležitější je neustálý fyzický kontakt a láskyplná péče maminky.

Kolébka poskytuje místo, kde miminko relaxuje a spinká. Poloha v tak zvaném klubíčku je uvolňující, nožičky jsou mírně pokrčeny k tělíčku, hlavička je v ose s páteří. Tato poloha zmírňuje koliky a miminko se v prostoru kolébky cítí bezpečně. Kolébka je tedy místo, kde se odpočívá. Když se miminko probudí, tráví čas u maminky nebo na rovné podložce a v bezpečném prostoru opět s ohledem na věk a jeho potřeby.

Linda: Máte toto tvrzení také podložené od nějakého fyzioterapeuta?

Petra: Každý, kdo se chce seznámit s názory odborníků, má od nás k dispozici v sekci PORADNA&REFERENCE – NÁZORY ODBORNÍKŮ rozhovory od fyzioterapeutky Kateřiny Kmeťové, od koordinátorky psychomotorického vývoje Jitky Rubešové, krátké doporučení od vedoucí rehabilitačního oddělení v nemocnici v Jablonci nad Nisou Jiřiny Honzigové nebo od lektorky vázání šátků Ivy Gondekové.

Linda: Jaké vidíte výhody v používání této kolébky? A je možné ji využívat na spánek miminka přes celou noc?

Petra: Kolébka slouží k uklidnění a uspání. Díky měkké pružině využívá pohyb nahoru-dolů, který je miminku známý z bříška maminky, a proto na něj miminko velmi pozitivně reaguje. Kolébku doporučujeme umístit tam, kde maminka tráví přes den čas – což je ve většině případů obývací pokoj, aby miminko bylo stále na očích, jak je uvedeno v Návodu k používání. Ideálně u křesla nebo pohovky, kam si maminka nebo zkrátka ten, kdo o dítě zrovna pečuje, pohodlně lehne, sedne a již jen potahuje za lanko a aktivuje pružinu. Při uspávání si tak maminka může číst, odpočívat, pracovat na počítači nebo se věnovat staršímu dítěti. Uspávání se stává jednoduché i pro další členy rodiny, kteří s péčí o miminko pomáhají. Maminka tak není z uspávání na rukou unavená a je v psychické pohodě.

Přes noc, kdy spíme, by mělo miminko ležet v postýlce. Brzy se začne samo otáčet a pro dlouhý spánkový režim je dobré mu k tomu dopřát prostor. Pokud nastane krizová noc, kdy je miminko podrážděné, vždy lze kolébka využít k uklidnění a uspání. Stále ale platí, že miminko v kolébce musí být pod stálým dohledem. Především ta starší miminka, která by se po probuzení v kolébce nudila a chtěla se dostat ven. 

Linda: Na to uspávání na rukou si pamatuji ještě teď…je to krásný pocit, ale když miminko takhle nosíte celý večer, tak je to opravdu náročné. Do jakého věku se dá používat Hojdavak Baby?

Petra: Kolébka je vhodná do 9 měsíců věku miminka. Postupně s věkem se snižuje četnost spinkání přes den a s tím i odeznívá potřeba užívání kolébky. Ze zkušeností však víme, že maminky využívají kolébku i déle především k večernímu uspání, kdy po usnutí miminko přenesou do postýlky. 

Linda: Já mám teď děti v takovém „houpacím“ věku, kdy jim nestačí houpání venku na hřištích, takže i v obýváku máme zavěšený Hojdavak Junior 😊 Myslím si, že hodně rodičů bude řešit bezpečnost a také prostor pro umístění. My to s tou bezpečností vyřešili právě tím, že jsme ho dali do obývacího pokoje, abychom děti měli na očích. Máte nějaká doporučení, co se týče například umístění?

Petra: Hojdavak Junior je moje srdcovka. Ušila jsem ho dětem, když už obě běhaly a nemohla jsem sehnat vhodnou houpačku. Chtěla jsem něco, kam by si mohly lehnout, ale i vybít svoji nezdolnou energii. Je to taková nenápadná hračka, která poskytuje množství aktivit. Je skvělé je pozorovat, jak si vymýšlí hry na „lodi“, v „letadle“ nebo se jen tak radují z houpání. Junior je u nás doma v každodenním používání. Neznám jinou hračku, která by je bavila tak dlouho a každý den.

Vhodné umístění uvádíme v každém Návodu k použití a shoduje se s tím, co uvádíte. Nejlépe je zavěsit Juniora v obývacím pokoji. Malé děti vyhledávají přítomnost rodičů a většina si ráda hraje tam, kde je poblíž máma nebo táta. Proto je ideální jim zajistit zábavu tam, kde pracujeme nebo odpočíváme. A stejně jako na hřišti je chceme mít pod dohledem, je dobré je mít na očích i při aktivním dovádění doma.  

Junior je houpadlo pro děti od 3 do 10 let, s nosností 50 kg, ale za dohledu dospělé osoby si s ním skvěle pohrají i mladší děti.

Linda: Abych byla upřímná, tak dětem někdy to jejich houpání závidím. Zaujal mě Hojdavak pro dospělé - tam je ale asi to zavěšení komplikovanější než u houpaček pro děti, ne?

Petra: To se Vám, Lindo, nedivím. Sama jsem nosila myšlenku na houpadlo pro sebe v hlavě asi 8 měsíců, protože jsem si říkala, že i my mámy si to přinejmenším zasloužíme dopřát si chvíli klidu a relaxu. Věděla jsem, že to bude taková podobná verze Juniora, ale chtěla jsem relaxační polohu polosedu. Několikrát jsem první prototyp přešívala a pak zase párala, ale výsledek je moc fajn a potvrzují nám to i zákazníci. Jen je potřeba Maxi vyzkoušet, protože ta úleva a blažený pocit při pohupování se nedá popsat.

Zavěšení všech vaků se řeší stejně. Nejlépe je zavěsit vak na vrut s okem od stropu dolů. Vybere se to nejlepší místo a vypadá to v interiéru nejlépe. Zásadní je zjistit, jaký materiál je ve stopu. Přímo na e-shopu nabízíme ke všem vakům balíček do stropu, který obsahuje 2 m lana, vrut na 200 kg a hmoždinku do monolitického betonu od firmy Fischer (německý výrobce certifikované kotevní techniky). Pokud je materiál ve stropu drolivý nebo pórovitý volí se chemická kotva nebo hák ukotvený na více místech. Problém mohou dělat různé sádrokartonové podhledy, ale šikovný kutil si s tím vždy poradí. Kotevní technika je k dostání v hobby marketech nebo ve specializovaných obchodech. Pokud je potřeba, je dobré si na instalaci vrutu pozvat odborníka. Jako alternativy pak slouží rozpěrné gymnastické hrazdy do dveřního rámu nebo stojany, které také naleznete v naší nabídce.

Linda: Moc děkuji za rozhovor, Petro, a přeji, ať se Vaše produkty nadále líbí. 

 

Zaujal vás Hojdavak? Jedna z vás Hojdavak osobně testovala. Jak testování dopadlo se dozvíte v kategorii Testování.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (15 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

danuse11, 13. 3. 2021, 19.21

krásná věc moc se jim to líbí.

Aneta Jiřičná Bendiková, 31. 12. 2020, 16.01

super věc

Žofinka

Žofinka, 6. 3. 2019, 10.24

My ho máme a musím pět jen chválu

Mygara

Mygara, 4. 3. 2019, 14.38

Osobní jsem neměla ale viděla jsem v praxi a musím říct že je to super

Monuli, 27. 1. 2019, 20.44

To by se mi moc líbilo

slavuska

slavuska, 24. 1. 2019, 21.46

Prima věc

Fuga

Fuga, 18. 1. 2019, 20.02

také bych si nechala líbit, naše děti v létě pravidelně spí v houpací síti, i když to je trochu jiné

jitka46

jitka46, 16. 1. 2019, 22.30

To byl vždycky můj sen. Vypadalo by to krásně.

Gustawka, 4. 12. 2018, 21.24

Přínosný článek

Zdeňka S., 2. 12. 2018, 22.34

Děti usínaly nejraději v houpacím koši, později v závěsném křesílku. 2-letá dcera dodnes pravidelně usíná v houpačce, když už nevím co s ní , stačit posadit na houpačku a v momentě spí

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů