Barefoot botičky pro první krůčky

sledováno 2× zobrazeno 9401×

Vložil(a): Leningradka, 24. 5. 2016 22.17

V tomto článku vám přiblížím konkrétní botičky, které se osvědčily mně. Přidávám k nim krátký popis pro vaši lepší představu, u některých včetně ceny. Možná budete překapené, že barefoot botičky nemusí být neskutečně drahé! Také vám dám tip, na co se zaměřit při výběru prvních botiček, a jak to je s barefoot botkama v nepříznivém počasí.

V mém prvním článku Podrobně o nožkách a botkách pro nejmenší jsem psala o tom, proč se snažím se svými dětmi jet BAREFOOT, o dětské nožičce, ale i tom, čeho si všímám, když botky kupuju. Logicky začnu s botkami pro první krůčky a postupně budu dál pokračovat dle růstu dítka i ročních období.

Capáčky 

Capáčky jsou super lehounké a ohebné. Tudíž jsou vhodné jako obuv pro první krůčky doma i venku. Na capáčcích mám ráda to, že se jednoduše nazouvají. Protože si je zvládnou nazout i ti nejmenší, velmi ráda je používám i jako bačkůrky do školky. Cenově se pohybují okolo 250-450 Kč, a rozhodně ta cena za to stojí. Ty kvalitní poznáte podle provedení a trvanlivosti. Je jedno, zda jsou ušité z textilu, kůže nebo softshelu. Protože každý materiál má své pro a proti. Proto jsem vám níže vybrala pár tipů dle své osobní zkušenosti. Jen je třeba říci, že nejsou capáčky jako capáčky, a proto při výběru věnujte zvýšenou pozornost několika věcem:

 1. Švy vně a nebo uvnitř? Často vidím, že capáčky se zdají široké, ale když je otočíte, zjistíte, že ploska je extrémně úzká. Dítko tedy stojí na vnitřních švech. To samozřejmě není dobré, dostává stimuly do plosky a mění se nesprávně nášlap i držení těla. Stává se to i tehdy, když capáčky sice mají dostatečně široký spodek, ale zároveň jsou příliš volné kolem nártu a tím se při pohybu jakoby točí kolem nožičky. Můžeme to vyřešit volbou capáčků se švy vně. Jestli se vám ale nelíbí, nevěšte hlavu. Jde jen o to, správně zvolit velikost. Proto, když kupujete capáčky, nebo si je necháváte šít na míru, jsou důležité 4 míry (a to platí i u těch se švy venku): délka, šířka, oblouk nártu v nejvyšším místě (není to doslova výška nártu, spíš šířka přes nárt a důležité je, kde se měří) a délka nártu od špice k holeni. Tyto rozměry určují, zda dítku capáčky sednou nebo ne = zda budou správně široké, nebudou úzké přes nárt, jestli se nožka neposune v botce dopředu a nadměrek neúčelně neskončí za patou. Podle nich si výrobce, prodávající, nebo vy jako nakupující, udělá obrázek o tom, jaká je nožka a zda konkrétní model bude vyhovovat. Pokud se s vámi o tom prodejce nehodlá bavit, už to je alarmující údaj.

 2. Jak sedí na patě? Chceme, aby nepadaly, pata v nich nelítala a také se nesešlapovaly. Patní část má být dostatečně vysoká, výška by měla odpovídat minimálně výšce kotníku dítěte od podlahy. Gumička by neměla být přišitá napevno, aby se dala vyměnit, povolit, přitáhnout. Z toho nemusíte mít strach, vyměňuje se podobně jako guma v kalhotách. Největším úskalím je ono sešlapování, sešmajdání capáčků. To se nejčastěji děje tehdy, pokud je spodek capek v oblasti paty příliš široký, je nízká pata, nebo volná gumička. Některé děti mají obzvlášť uzounkou patu. Pokud k nim vaše dítko patří, upozorněte na to prodejce. Někdy ale nemusí být sešmajdání vinou capáčků. U malých dětí, které teprve s chůzí začínají, padají někdy kotníčky jakoby dovnitř (z pohledu zezadu na paty). Z 90% je to fyziologické, na vině jsou zatím slabé svaly, které se teprve používáním nožky vycvičí. Pokud capáčky u takovýchto nožiček nesjíždí dolů a nožka nešlape na švy, jsou v pořádku.

 3. Spodek capáčků. Jaký, kolik vrstev? Zásadním ukazatelem u capáčků je neklouzavost. Tu zajišťuje vnější materiál spodku. Kůže - pokud chcete, aby capky neklouzaly, je nutno, aby byla hrubou stranou vně (broušená strana). Je ale nutné si uvědomit, že je potřeba o kůži pečovat = udržovat ji vespod hrubou. Pokud se zanese špínou, pak se její neklouzavost úměrně snižuje. Někteří prodejci nabízí i pogumování či podlepení pryží (gumou, gumovou podešví). Ne všechny technologie a materiály jsou vhodné do interiéru či exteriéru, je třeba se prodejců ptát. Množství vrstev spodku je závislé na požadavku na izolaci od podlahy, a také ročním období. Pokud mají capky spodek z 1 vrstvy kůže, ptejte se, zda je silnější než svršek. To určí pravděpodobnou trvanlivost. Také se dá očekávat, že takovéto capky budou mít uvnitř tu leštěnou stranu kůže = asi nic příjemného, pokud byste chtěli nosit capky naboso. Capky se 2 vrstvami vespod mohou mít 2 vrstvy kůže, nebo kůži + jiný materiál (ten bude uvnitř na stélce, pravděpodobně proto, aby byla příjemnější). Tady je podstatné, zda jsou vrstvy lepeny nebo přišity. Jaké bylo použito lepidlo? Nebudou se vrstvy oddělovat a hrnout se vůči sobě? U vícevrstvých capek se ptejte po materiálu uvnitř (mezivrstva). Je přírodní? Nezvyšuje potivost? Proč tam je? No a pak zvažte, co od capáčků očekáváte a podle toho se rozhodněte.

Které botky se osvědčily mně?

Osvědčené výrobce, kteří ušijí dle vaší potřeby kvalitně a opravdu hezky, jsem hledala v českých luzích a hájích. Najdete samozřejmě i levnější, ale tam je třeba opravdu kontrolovat výše uvedené body:

 • Některé má již LOOCA - žena, která šije capáčky právě se švy zvenku, ale i uvnitř - podle vašeho výběru. Najdete ji na fleru. Momentálně plánuje navýšení zásob skladem, aby uspokojila poptávku, protože na ušití na míru si bohužel počkáte. Paní je poctivá a rozhodně výsledek stojí za to, protože ty designy jsou opravdu nápadité.
 • DADOOS - klasické capáčky šité chráněnou dílnou v Jizerkách. Sympatické je, že si je můžete nechat ušít na míru nožičky vašeho dítka. Takže i přesto, že mají švy uvnitř, můžete být klidná. Nejsou asi tolik stylové, ale pěkné kousky určitě najdete a nemusíte za ně platit o 200-400 Kč víc než u zahraničních dodavatelů. Výhodou je, že dělají i perforované, které se hodí pro teplejší počasí.
 • ATTIPASKY - Capáčky jsou super, ale často jsem řešila to, že se mi špatně čistily. A tak jsem nedávno ozkoušela Attipasky. A byla jsem nadšená. Mají vtipný tvar ala klaunská botka a fakt, že se v tom nožka nepotí, dají se prát, jsou totálně měkké a lehké u mě hrají velký prim. Asi jediná jejich nevýhoda je, že větší velikosti nejsou často dostupné a jsou cenově dražší, kolem 500 Kč. Mimochodem, jsou to ty botičky, které vidíte jako hlavní obrázek u tohoto článku.

Botky alá capáčky a nepříznivé počasí

Jasně, občas je venku pěkně nevlídno a po dešti. Jeden pak přemýšlí, co dítěti obout. Pro první krůčky je pár zajímavých botiček v různých cenových relacích. Ale jedno po druhém:

 • LITTLE BLUE LAMB - jedná se o slovenskou firmu, která prodává botky s prvky barefoot. Avšak mám zkušenost, že ne všechny jejich produkty splňují ohebnost podrážky nebo širokou špičku. Rozhodně však jejich capáčky za zmínku stojí! Aspoň ty, které jsme my zkoušeli. Výhodou je, že ceny jsou od 600 Kč, což je ve světě barefoot příjemné.
 • PEDIPED - je americká společnost, která se barefoot botkám hodně věnuje. Mají několik řad: pro první krůčky jsou to ORIGINALS - 0-24 měsíců. Jakási modifikace capáčků. Botky jsou měkké, ohebné. Nevýhodou je, že je nikde nevyzkoušíte. Prostě objednáte a čekáte, zda sednou nebo budete měnit. My jsme je měli minulý rok a za mě posílám tip na sandálky na léto. Sice mají mírně zvednutou špičku, ale jinak jsem byla opravdu velmi spokojena. Hlavně jsou PRATELNÉ  s velikostí od 21:-)
 • BOBUX - momentálně velký hit na trhu s "barefoot" botkami pro první krůčky. BOBUX Xplorer Arctic mají kožený svršek a podšívku z vlny merino, takže se děti mohou stavět na nohy i v zimě a jsou vhodné pro opravdu první krůčky, tzn. super malá velikost a dost mi připomínají capáčky. Ale všimla sem si, že podrážky dost rychle vykazují známky opotřebení, zakopávaní atd. Přijdou mi prostě dost drahé na to, že to jsou vlastně capáčky :( Pak mají další řadu BLAZE, když už děti lépe chodí. Botky jsou designově krásné a rovnou učí děti, která je pravá a levá, ale nejsou vodě odolné. Nicméně je plánujeme vyzkoušet, protože v létě potřebujete mít lehčí "tenisky", ve kterých děti nebudou mít opocenou nožku.

Asi závěrem k výběru botiček stojí za to zmínit, co přes cápáčky, když prší, respektive co holínky :D

 • MyMAYU - varianta holínek i zimních bot/sněhulí. Jsou sice drahé, ale podle mě tak variabilní a geniální, že vlastně není třeba kupovat dvoje botky (holínky a sněhule). Těším se na tento podzim, kdybych je ráda našim klukům pořídila. Pokud vás však stejně jako mě vyděsí cena, pak máte na výběr holínky ještě jiné.
 • Holínky DEMAR MAMMUT-S - jsou to mrazuvzdorné holínky, které jsou super lehké a je možno dokoupit tepelnou vložku právě do chladnějších dnů. A hlavně jejich cena se pohybuje kolem 350-450 Kč! 

Variant pro vhodné botičky na první krůčky je určitě mnoho. Snažila jsem se pokrýt ty, které mám ozkoušené, nebo mi dávají smysl. Zároveň vám i trochu ušetřit čas. Je potřeba si uvědomit, že tvarů nožiček je mnoho a tak je i mnoho značek botiček. Je dobré zkoušet a hledat, co zrovna teď bude pro vaše dítko to nejlepší. Hodně štěstí při výběru a dejte vědět vaše zkušenosti i pro ostatní maminky.

PRO INSPIRACI A DALŠÍ TIPY:

www.nohynaboso.cz - Janka postuje zajímavé pohledy na bosou chůzi i u dětí. S Jankou jste se mohly setkat na workshopu ProMaminky.cz věnovanému právě chůzi na boso na jarním veletrhu For Kids. (Poznámka redakce ProMaminky.cz)

Maminky, budeme moc rády za vaše zkušenosti s barefoot botičkami v komentářích přímo pod článkem. My i ostatní maminky ocení vaše názory a tipy na botky, co máte na nožkách svých dětí vyzkoušené (reklamu budeme mazat, jde nám opravdu o zkušenosti maminek - díky). 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
7

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

taky používáme spíše klasické botky

Minnie, 26. 11. 2020, 14.37

Dáváme přednost klasice.

Dudu, 9. 2. 2020, 12.55

Je to hezký přehled a děkuji za tipy na capáčky na míru, ale náš kluk má vysoký nárt a širokou nohu a botky, které uvádíte, by mu určitě nebyl do šířky. Museli jsme přistoupit na ven k celoročkám od BEDA, jelikož ty jsme mu mohli nazout na jeho nárt. Uvidíme, co přinese budoucnost a vývoj nožky. Jinak jako bačkůrky na chladné podlahy máme Attipasky a jsme spokojeni. On ovšem stejně nejraději chodí bos.

Žofinka

Žofinka, 24. 6. 2018, 6.51

Moc užitečné informace

mckvak, 26. 7. 2017, 21.15

Za me je nej kompromis

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 13.33

krásný přehled, já zatím měla jen klasiku

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 9.31

zkoušela jsem barefoot jednou a nějak mě to nenadchlo, asi špatný výběr

Martina1, 31. 1. 2017, 13.30

Attipas používáme a jsou skvělé. Můžu všem doporučit.

Aliisha

Aliisha, 15. 12. 2016, 15.50

Já zkusím Attipasky. Snad budeme spokojení. Zatím jsem na ně slyšela je samou chválu.

lazna, 19. 6. 2016, 16.17

Pěkně napsaný článek. Už jsem je viděla, jsou hezké. Ale drahé.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů